klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Mama w połogu
Fotolia
Styl życia

Mama w połogu - czego się spodziewać po porodzie?

Pierwsze sześć tygodni po urodzeniu dziecka nazywane jest połogiem. Jest to okres, w którym twoje ciało wraca do normy, stabilizują się procesy zachodzące w organizmie, a ty przestawiasz się z bycia w ciąży na bycie mamą.
Katarzyna Brasiak
luty 28, 2011
Mama w połogu

Dla wielu kobiet połóg nie jest łatwym okresem– z jednej strony pojawia się wiele nowych obowiązków związanych z pielęgnacją i karmieniem noworodka, z drugiej strony konsekwencje porodu dają ci we znaki. Dowiedz się, co możesz odczuwać w połogu i jak możesz sobie z tym poradzić.

TOP 5 kremów BB na lato. Przykryją nie tylko przebarwienia

Bóle krocza po porodzie

Po porodzie krocze może być bolesne, zwłaszcza, jeśli nastąpiło rozdarcie lub nacięcie tej okolicy w czasie, gdy rodziłaś dziecko. Ból może się nasilać podczas siadania – dlatego siadaj na poduszce lub dmuchanym kółku, a jeśli tylko możesz, przebywaj w pozycji leżącej (długotrwałe siedzenie lub stanie nasila ból). Staraj się nie stosować środków przeciwbólowych, chyba, że zaleci ci je lekarz. Jeśli dolegliwości nasilają się podczas oddawania moczu, możesz siusiać na stojąco lub podczas brania prysznica, wówczas mniej będzie cię bolało. Pamiętaj o odpowiedniej higienie krocza po porodzie: po każdej wizycie w toalecie opłucz ciepłą wodą tę okolicę, do mycia używaj szarego mydła lub specjalnych preparatów do higieny intymnej po porodzie. Po umyciu osuszaj krocze suchą gazą jałową. Gojeniu rany sprzyja powietrze, dobrze jest więc w miarę możliwości wietrzyć tę okolicę. Jeśli po tygodniu rana nadal piecze i boli, a okolice szwów spuchły, skontaktuj się z lekarzem.

Bóle brzucha w połogu

W okresie połogu twoja macica będzie się radykalnie obkurczała, zwłaszcza w ciągu pierwszego tygodnia po porodzie. Możesz to odczuwać jako skurcze poporodowe, niezbyt bolesne, ale nasilające się podczas karmienia piersią. Podczas wydzielania mleka następuje uwalnianie oksytocyny, hormonu, który jest odpowiedzialny za obkurczanie się macicy. Skurcze z czasem powinny słabnąć, a po 5-7 dniach od porodu zniknąć. Jeśli po 7 dniach nadal występują, skontaktuj się z lekarzem – trzeba wykluczyć możliwość pojawienia się infekcji.

Krwawienie i plamienie w połogu

Po porodzie organizm musi oczyścić się z resztek krwi i tkanek pozostałych po urodzeniu łożyska, wraz z krwią wydalany jest także śluz i fragmenty tkanki macicy. Proces ten trwa zwykle od 2 do 6 tygodni, początkowo wydzielina (zwana przez lekarzy upławami lub odchodami poporodowymi) jest żywo czerwona, tak jak krew miesiączkowa, potem staje się bardziej brązowa, a następnie żółtawa. Najpierw odchody będą przypominały nasileniem krwawienie miesiączkowe, potem będzie ich coraz mniej. W połogu należy używać podpasek lub podkładów higienicznych (zmieniaj je dość często), nie powinnaś używać tamponów, ponieważ zatrzymują one krew w organizmie i sprzyjają infekcji. Jeżeli zauważysz niepokojące objawy, np. liczne, duże skrzepy, zwiększoną ilość wydzieliny lub nieprzyjemny zapach, skontaktuj się z ginekologiem.

Zaparcia

W okresie poporodowym wypróżnienie jest sprawą trudną dla młodej mamy: po porodzie mięśnie brzucha są osłabione, więc trudniej jest oddać stolec, a poza tym obawa przed otworzeniem się rany (np. po szyciu krocza) powstrzymuje przed defekacją. Jednak warto się przełamać - wypróżnienie powinno nastąpić w ciągu 3 dni od porodu, dlatego dobrze jest wzbogacić posiłki w elementy, które pobudzą perystaltykę jelit. Jedz otręby, suszone śliwki, rodzynki, jabłka, dżem jagodowy, pij dużo wody (minimum dwa litry dziennie). Możesz także stosować ćwiczenia Kegla, spacery również będą korzystne.

Nietrzymanie moczu

To częsta dolegliwość poporodowa, która zwykle niepokoi kobiety. Jest spowodowana osłabieniem mięśni dna miednicy i zazwyczaj mija po kilku tygodniach. Jeśli chcesz przyspieszyć regenerację i wzmocnić mięśnie, stosuj ćwiczenia Kegla co najmniej dwa -trzy razy dziennie po 30 powtórzeń.

Osłabienie i zmęczenie w połogu

Poród to duży wysiłek dla całego organizmu, nic więc dziwnego, że czujesz się zmęczona i obolała. Do tego opieka nad noworodkiem jest dość czasochłonna, może więc zbyt mało czasu poświęcasz na odpoczynek? Twoje ciało potrzebuje około 6 tygodni na regenerację, staraj się więc wysypiać, a kiedy karmisz maluszka, wyciągnij się wygodnie na łóżku i odpoczywaj. Kiedy dziecko śpi, ty także spróbuj się zdrzemnąć. W tych pierwszych tygodniach po porodzie powinnaś bardzo dbać o siebie, jeśli więc jesteś zmęczona, poproś o pomoc męża, siostrę, przyjaciółkę, mamę albo teściową. O sposobach na zmęczenie dowiesz się więcej w artykule 8 sposobów na zmęczenie.

Pocenie się

Część kobiet po porodzie zauważa, że znacznie bardziej się poci. Jest to związane z ubytkiem wody, którą organizm nagromadził w okresie ciąży: teraz musi się pozbyć nadmiaru płynów, dlatego częściej chodzisz do toalety i mocno się pocisz (zwłaszcza podczas karmienia piersią). Bez obaw, pod koniec połogu ten objaw powinien ustąpić.

Powrót do dawnej figury

Niektóre kobiety wyobrażają sobie, że w kilka dni po porodzie będą mogły założyć zapomniane w ciąży dżinsy, są więc bardzo rozczarowane, kiedy po porodzie brzuszek nadal mocno odstaje, a właściwie wyglądają tak, jakby nadal były w ciąży. Pamiętaj jednak, że jeszcze kilka czy kilkanaście dni temu twoja macica była znacznie większa, a ciało było przestawione na zaopatrywanie w krew i składniki odżywcze dwóch organizmów: ciebie i dziecka. Ponadto w ciąży przytyłaś zapewne ok. 12- 16 kilogramów (a może więcej), zaś sam poród to utrata zaledwie ok. 5-6 kilo (dziecko, łożysko, wody płodowe). Teraz stopniowo będziesz wytracała nadmiar płynów pozostałych w organizmie po ciąży, zaś karmienie piersią przyczyni się do obkurczania macicy (i zmniejszania przez to brzuszka) oraz do polepszenia przemiany materii. Podczas połogu i karmienia piersią absolutnie nie stosuj diety odchudzającej (możesz zaszkodzić sobie i dziecku), natomiast po zakończeniu połogu będziesz mogła zacząć niezbyt forsowną gimnastykę.

Przygnębienie po porodzie

Kilka dni po porodzie następuje znaczny spadek poziomu hormonów w organizmie kobiety, co skutkuje dużym obniżeniem nastroju, tzw. baby blues. Euforia związana z pojawieniem się dziecka przemija, pojawia się zmęczenie, rozczarowanie własnym wyglądem i nadmiarem obowiązków. Takie przemijające przygnębienie odczuwa znaczna większość młodych mam, całe szczęście nie trwa ono długo. W tych trudnych dla ciebie dniach zadbaj o poprawę samopoczucia: spotkaj się z przyjaciółką, zadbaj o swój wygląd, wyjdź z mężem do kina, zrób coś, co sprawi ci przyjemność. Czytaj więcej o baby blues.

Komentarze
Fotolia
Styl życia Pierwszy seks po porodzie - czy to boli?
Pierwszy seks po porodzie niesie za sobą wiele wątpliwości: czy już można? Czy nie będzie bolało? Czy dziecko się nie obudzi? Czy będzie tak, jak dawniej? Nic dziwnego, że się nad tym zastanawiacie, ale nie warto się stresować na zapas, lepiej się po prostu przygotować.
Łucja Zbieniewska
lipiec 25, 2011

Pierwszy raz po porodzie - wybierzcie odpowiedni czas Zwykle lekarze zalecają poczekać z seksem po porodzie 6 tygodni , czyli wstrzymać się do końca połogu. To czas na regenerację narządów rodnych, która jest konieczna, bez względu na to, czy był to poród naturalny, czy też cięcie cesarskie. Jeśli po 6 tygodniach połogu nie masz ochoty na seks albo czujesz się zbyt zmęczona – co naturalnie przy wyczerpującej opiece nad noworodkiem – spokojnie porozmawiaj o tym z partnerem, daj sobie trochę czasu, nie rób nic na siłę. Gdy zdecydujecie się na zbliżenie, zaplanujcie ten wyjątkowy moment: wybierzcie czas, gdy niemowlę będzie mocno spało (to wcale nie musi być środek nocy) i nikt inny wam nie przeszkodzi. Pierwszy raz po porodzie - czy to boli? To naturalne, że zwłaszcza po długim i ciężkim porodzie obawiasz się ponownych kontaktów seksualnych. Obawa przed bólem podczas stosunku bywa na tyle duża, że rezygnujesz na samym początku. Spokojnie: porozmawiaj o swoich wątpliwościach z ginekologiem. Być może doradzi stosowanie np. żelu przeciwbólowego. Porozmawiaj o lęku przed bólem z partnerem: powinien wiedzieć, jak się czujesz i czego się obawiasz: dzięki temu będzie bardziej delikatny i wyrozumiały. Być może jedne pozycje będą dla ciebie bardziej komfortowe niż inne, dlatego warto wypróbować kilka różnych, aby znaleźć tę najbardziej odpowiednią.  Pierwszy raz po porodzie - pokonaj trudności Część młodych mam skarży się na problem niedostatecznego nawilżenia, które utrudnia współżycie. Spowodowane jest ono spadkiem poziomu hormonów w okresie połogu. Rozwiązaniem może być stosowanie intymnych żeli nawilżających, które można kupić w aptece lub drogerii. Na pewno jednym z najbardziej zniechęcających do seksu czynników jest zmęczenie, które nieodłącznie towarzyszy młodym rodzicom. Często więc – aby mieć ochotę na seks – warto...

Przeczytaj
Poród naturalny w szpitalu
Fotolia
Styl życia Poród naturalny w szpitalu
Poród w szpitalu to obecnie najczęściej wybierana forma porodu w Polsce. Poród naturalny to przyjście na świat dziecka bez użycia środków farmakologicznych lub pomocy chirurgicznej.
Łucja Zbieniewska
luty 15, 2011

Poród naturalny w szpitalu - etapy Etap pierwszy (rozwieranie szyjki), który liczy się od momentu wystąpienia regularnych skurczów mięśnia macicy, występujących mniej więcej co 15-20 minut. Na początku ma miejsce  faza pierwsza - wstępna , w której przede wszystkim dochodzi do rozwarcia się szyjki macicy – od otworzenia się szyjki do małego rozwarcia (ok. 3 cm). W tym czasie możesz odczuwać bóle podobne jak podczas miesiączki; zwykle jest to tzw. ból krzyżowy (w dole pleców), który może promieniować do dołu brzucha. Czas trwania tego okresu jest bardzo indywidualny, może trwać od kilku do kilkunastu godzin; zwykle dłużej przy pierwszym porodzie. Lekarze sugerują, aby przyszła mama przetrwała ten etap w domu – to dobry moment na małą przekąskę, kąpiel, spacer. Warto sprawdzić, czy twoja torba do szpitala jest kompletna – zobacz, czy spakowałaś ubrania dla siebie i dziecka, kosmetyczkę, dokumenty. Następnie nadchodzi  faza druga , zwana  aktywną . Szyjka rozwiera się od 3 do ok. 7cm, skurcze są coraz częstsze i silniejsze. Bóle są mocniejsze, obejmują już cały brzuch, może nastąpić krwawienie. To odpowiednia chwila, aby jechać do szpitala, teraz poród postępuje już szybciej. Zwykle ten okres trwa ok. 2-3 godzin (krócej u pań, które już rodziły). W tym czasie niekiedy dochodzi do pęknięcia pęcherza płodowego i odejścia wód płodowych, niemal zawsze do tego momentu następuje ujście czopu śluzowego. Ruch i ciepła woda nasilają akcję porodową, jeśli więc masz w szpitalu taką możliwość, weź prysznic lub wykąp się w wannie, a także spaceruj lub wykonuj ćwiczenia, których uczyłaś się w szkole rodzenia. Możesz również użyć piłki porodowej, kucać, klęczeć. Leżenie w jednej pozycji nasila ból i wydłuża tę fazę porodu. Gdy skurcze stają się tak częste, że niemal nie ma między nimi przerw, nadchodzi  faza trzecia  porodu, zwana ...

Przeczytaj
poród do wody
Fotolia
Styl życia Jak wygląda poród naturalny do wody?
Poród do wody to urodzenie dziecka bezpośrednio do wody. Jest to możliwe tylko w specjalnie do tego przygotowanych oddziałach położniczych. Ten rodzaj porodu uznawany jest za naturalny i wyjątkowo łagodny dla dziecka, a także łatwiejszy dla matki, gdyż dzięki wodzie jest mniej bolesny, łagodzi nie tylko bóle parte, ale przede wszystkim bardzo dokuczliwe bóle krzyża, które doskwierają ok. 80% rodzących.
Łucja Zbieniewska
luty 28, 2011

Przebieg porodu do wody Tak jak każdy poród, dzieli się on na kilka etapów, z czego pierwsze dwa rodząca przechodzi tak samo, jak przy standardowym porodzie. Etap pierwszy (rozwieranie szyjki) ,  który liczy się od momentu wystąpienia regularnych skurczów mięśnia macicy, występujących mniej więcej co 15-20 minut. Na początku ma miejsce  faza pierwsza - wstępna , w której przede wszystkim dochodzi do rozwarcia się szyjki macicy – od otworzenia się szyjki do małego rozwarcia (ok. 3 cm). W tym czasie możesz odczuwać bóle podobne jak podczas miesiączki; zwykle jest to tzw. ból krzyżowy (w dole pleców), który może promieniować do dołu brzucha. Czas trwania tego okresu jest bardzo indywidualny, może trwać od kilku do kilkunastu godzin; zwykle dłużej przy pierwszym porodzie. Lekarze sugerują, aby przyszła mama przetrwała ten etap w domu – to dobry moment na małą przekąskę, kąpiel, spacer. Warto sprawdzić, czy twoja torba do szpitala jest kompletna – zobacz, czy spakowałaś ubrania dla siebie i dziecka, kosmetyczkę, dokumenty. Następnie nadchodzi  faza druga , zwana  aktywną . Szyjka rozwiera się od 3 do ok. 7cm, skurcze są coraz częstsze i silniejsze. Bóle są mocniejsze, obejmują już cały brzuch, może nastąpić krwawienie. To odpowiednia chwila, aby jechać do szpitala, teraz poród postępuje już szybciej. Zwykle ten okres trwa ok. 2-3 godzin (krócej u pań, które już rodziły). W tym czasie niekiedy dochodzi do pęknięcia pęcherza płodowego i odejścia wód płodowych, niemal zawsze do tego momentu następuje ujście czopu śluzowego. Pod koniec tej fazy, kiedy rozwarcie będzie miało ok. 5 cm, położna poprosi cię o przejście do wanny. Będziesz mogła w niej przebywać przez ok. pół godziny, potem wyjdziesz z wody, owiniesz się ręcznikiem, założysz szlafrok. Następnie położna zmierzy ci ciśnienie, tętno, temperaturę ciała oraz wymieni wodę w wannie....

Przeczytaj
Poród w domu
Fotolia
Styl życia Poród domowy - dlaczego warto rodzić w domu?
Poród domowy to poród naturalny w warunkach domowych – bez tłumu lekarzy, akcesoriów medycznych, jasnych lamp i szpitalnego stresu. Coraz więcej kobiet, zwłaszcza tych, które jeden poród mają już za sobą, decyduje się na poród w domu. Jeśli czujesz, że podczas porodu potrzebujesz przede wszystkim spokoju, chcesz mieć kontrolę nad tym, co się dzieje i słuchać własnego instynktu, być może poród w domu jest właśnie dla ciebie.
Katarzyna Brasiak
marzec 01, 2011

Aby rodzić w domu, musisz być zdrowa , ciąża powinna przebiegać bez żadnych komplikacji, powinnaś także wraz z partnerem przejść odpowiednie szkolenie w szkole rodzenia. Powinniście też wybrać położną, która ma kwalifikacje do przeprowadzania porodów domowych: będzie się tobą opiekowała przez całą ciążę i odpowiednio cię przygotuje do przyjścia dziecka na świat, wspólnie przygotujecie plan porodu oraz plan awaryjny (gdyby się okazało, że jednak trzeba jechać do szpitala).  Przebieg porodu w domu Poród domowy jest porodem naturalnym, ma więc taki sami przebieg: Pierwszy etap porodu w domu (rozwieranie szyjki) ,  który liczy się od momentu wystąpienia regularnych skurczów mięśnia macicy, występujących mniej więcej co 15-20 minut. Na początku ma miejsce  faza pierwsza - wstępna , w której przede wszystkim dochodzi do rozwarcia się szyjki macicy – od otworzenia się szyjki do małego rozwarcia (ok. 3 cm). W tym czasie możesz odczuwać bóle podobne jak podczas miesiączki; zwykle jest to tzw. ból krzyżowy (w dole pleców), który może promieniować do dołu brzucha. Czas trwania tego okresu jest bardzo indywidualny, może trwać od kilku do kilkunastu godzin; zwykle dłużej przy pierwszym porodzie. Powoli możesz zacząć przygotowywać dom i siebie na przyjście dziecka: zgromadź czyste ręczniki i prześcieradła, nastaw ulubioną muzykę, jeśli jesteś głodna, zjedz jakąś przekąskę. Skontaktuj się z położną i powiedz jej, że poród się zaczyna. Następnie nadchodzi  faza druga , zwana  aktywną . Szyjka rozwiera się od 3 do ok. 7cm, skurcze są coraz częstsze i silniejsze. Bóle są mocniejsze, obejmują już cały brzuch, może nastąpić krwawienie. To odpowiednia chwila, aby jechać do szpitala, teraz poród postępuje już szybciej. Zwykle ten okres trwa ok. 2-3 godzin (krócej u pań, które już rodziły). W tym czasie niekiedy dochodzi do pęknięcia...

Przeczytaj