klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Menopauza - wywiad z profesorem Jakimiukiem
mat. prasowe
Styl życia

Menopauza - wywiad z ginekologiem i położnikiem Arturem Jakimiukiem

Napady gorąca, oblewające poty, bezsenność, spadek libido i poczucia wartości, wreszcie wahania nastrojów to doznania ekstremalne: menopauzę można porównać do przedzierania się przez dżunglę w porze deszczowej.
Materiał partnera
lipiec 30, 2020

Da się jednak zrobić wiele, by tym objawom zapobiec, o czym przekonuje profesor Artur Jakimiuk, ginekolog i endokrynolog, ordynator oddziału chorób kobiecych szpitala MSWiA.

Co warto wiedzieć o menopauzie? Wywiad z profesorem Arturem Jakimiukiem

Menopauza. Jest się czego bać?

Na pewno tak, bo zmiany, które się z tym wiążą, dotykają kobiet i fizycznie, i psychicznie. W Polsce wypada to średnio koło 51. urodzin, choć szansa na zostanie mamą zaczyna dramatycznie spadać już od 35 roku życia. Od tego momentu w jajnikach wyraźnie zmniejsza się ilość pęcherzyków produkujących żeńskie hormony. Jednym z pierwszych symptomów zbliżającej się menopauzy są nieregularne miesiączki - poziom estrogenów spada.

Jak wiele pań pyta, czy brak miesiączki ma związek z ciążą?

To dość oczywista myśl, dlatego lekarz pyta: czy ma pani uderzenia gorąca? Budzi się pani w nocy zlana potem? Partner panią denerwuje bardziej niż zwykle? Poczucie irytacji jest też niestety wpisane w ten proces…

Co się na pewno zmienia w naszym życiu wraz z taką diagnozą?

Przede wszystkim dochodzi do zaburzenia ośrodka termoregulacji w mózgu. Nie znamy dokładnie przyczyn takiego stanu rzeczy. Ale w efekcie pacjentka zaczyna odczuwać uderzenia gorąca. Pojawiają się wahania nastroju, prowadzące nawet do depresji. Spadający estradiol odpowiada za zaburzenia wchłaniania wapna, co w dalszej perspektywie grozi osteopenią, a potem osteoporozą. Bardziej zagraża ona paniom szczuplejszym, drobniejszej budowy, te nieco postawniejsze produkują hormony estrogenne w tkance tłuszczowej. Stymulują one endometrium, czyli błonę śluzową wyściełającą jamę macicy. Jednak nie jest to pożądane, bo może prowadzić do nowotworu endometrium.

Przyjmuje się, że u kobiet stosujących hormonalną terapię zastępczą grubość endometrium nie powinna przekraczać 8 mm, u pań, które jej nie stosują, to 5 mm, natomiast grubość większa niż 12 mm sugeruje nowotwór. Żeńskie hormony produkowane przez tkankę tłuszczową są złymi hormonami.

Co jeszcze daje się nam we znaki?

Na pewno zmiany w obrębie śluzówki pochwy, co sprawia, że seks nie jest już tak przyjemny. A może być nawet bolesny. Pochwa nie ma gruczołów. Jej nawilżenie to efekt działania estrogenów, rozszerzających naczynia krwionośne pod jej nabłonkiem, przez który przesącza się płyn. Stąd rewitalizacja okolic intymnych, powodująca rozszerzenie naczyń krwionośnych, daje tak dobre efekty.

A co zmienić się nie musi?

Nie tak wiele, jeśli wprowadzimy tak zwaną HTZ, czyli hormonalną terapię zastępczą, gdzie estrogen jest zastępowany przez estradiol, estriol oraz estrogeny skoniugowane. Zaleceniem do jej stosowania jest szczególnie trudne przechodzenie przez menopauzę. Jeśli jej skutki tak fizyczne, jak i psychiczne nie pozwalają pacjentce na normalne funkcjonowanie, radykalnie obniżając jakość życia, to najważniejsza przesłanka do stosowania hormonalnej terapii zastępczej.

Kobieta oblana potem, niepewna siebie, czująca się nieatrakcyjnie, przekonana, że jest nieatrakcyjna dla partnera, odczuwająca fizyczne i psychiczne skutki spadku libido, nierzadko mająca problemy z trzymaniem moczu, podminowana, ulegająca skrajnym nastrojom – nie może czuć się szczęśliwie. Medycyna musi robić co w jej mocy, by pomóc kobietom przejść przez tę fazę w życiu na tyle łagodnie, na ile tylko to możliwe.

A co z paniami, które nie mogą lub nie chcą zażywać leków hormonalnych?

Firmy farmaceutyczne oferują preparaty ziołowe, warto spróbować, czy przyniosą ulgę. Innym rozwiązaniem jest tak zwany hormon młodości, czyli dehydroepiandrosteron. To naturalny hormon steroidowy, produkowany z cholesterolu w nadnerczach, ma śladowe działanie androgenne, a chemicznie podobny jest do testosteronu i estradiolu, może być łatwo w nie przekształcony. Suplementacja hormonu szczęścia pomaga i panom, i paniom, które mogą stosować go dopochwowo lub w formie podawanego raz na cztery tygodnie zastrzyku. Połączenie estradiolu i dehydroepiandrosteronu zachwyca pacjentki, bo nie tylko usuwa te wszystkie męczące objawy menopauzy, ale i dodaje ekstra energii.

Tutaj jednak lekarz ma w jakimś sensie ograniczone pole manewru. Nie można tej terapii bez dodatkowego wsparcia stosować u pacjentek, które mają macicę. One muszą przyjmować estradiol z gestagenem, czyli hormonem odpowiedzialnym w organizmie kobiety za zajście w ciążę i jej utrzymanie. Bez gestagenu trudno byłoby zahamować stymulację endometrium do wzrostu, a to może skutkować nowotworem błony śluzowej macicy. Dlatego panie, które mają macicę, muszą przez dziesięć dni w miesiącu dodatkowo brać gestagen. Suplementacja dehydroepiandrosteronu, czyli naszego hormonu młodości, odwraca proces oznak starzenia i to jest kierunek, w którym zapewne pójdzie dalej medycyna.

Menopauza to czas, który doświadcza kobietę. Ginekolodzy, endokrynolodzy, psychoterapeuci, psychiatrzy, specjalizujący się w zaburzeniach snu mogą wiele zrobić, by złagodzić jej objawy, które mogą skutecznie zgasić radość życia. HTZ w formie tabletek czy stosowana dopochwowo, bezpieczniej, nie obciążając pacjentki lękiem przed nowotworem, wspomaganie preparatami z dehydroepiandrosteronem – to wszystko, o ile jest dobrze dobrane, działa. Raz na dwa lata mammografia lub usg piersi oraz cytologia (o ile nic się nie dzieje, nie ma powodu, by wykonywać te badania częściej) skutecznie pomagają eliminować zagrożenie. Ale i tak najważniejsze, by otoczenie wiedziało, że to taki czas, kiedy kobiecie jest trudno. I było wyrozumiałe i wspierające.

Rozmawiała: Magda Mazur

Kim jest profesor Artur Jakimiuk?

Profesor Artur Jakimiuk – specjalista ginekologii i położnictwa, specjalista ginekologii onkologicznej, specjalista endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, specjalista w dziedzinie perinatologii, szef kliniki Położnictwa, Chorób Kobiecych i Ginekologii Onkologicznej CSK MSWiA oraz mazowieckiego oddziału Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. 

Czytaj więcej w Forever Young. Zawsze piękna i młoda!

Forever Joung
mat. prasowe

Kliknij i zamów na hitsalonik.pl/forever-young-mloda-w-kazdym-wieku

 

Komentarze
mleko
Pielęgnacja Rezygnacja z mleka może wcale nie przysłużyć się twojej cerze! Wszystko przez...
Istnieje ryzyko, że napój roślinny, który miał nam zastąpić krowie mleko, przyczyni się do pogorszenia stanu naszej cery. Dlaczego?
Matylda Nowak
wrzesień 24, 2019

Coraz częściej słyszy się o tym, że napoje roślinne, które miały pomagać w odzyskaniu pięknej cery, mogą przyczyniać się do pogarszania jej stanu. Okazuje się bowiem, że zawarte w nich substancje budową i działaniem bardzo przypominają hormony i tak jak one wpływają na funkcjonowanie organizmu. W efekcie na skórze mogą pojawiać się krostki. Fot.: iStock Jak napoje roślinne wpływają na stan cery? Walcząc o czystą skórę wolną od stanów zapalnych i zaskórników - często z pozytywnym efektem - zmieniamy dietę, wykluczając z niej pewne produkty, a inne do niej wprowadzając . Pisaliśmy już o Amerykance, które jest pewna, że swoją czystą i gładką cerę zawdzięcza piciu soku z selera oraz o Australijce, która pozbyła się trądziku rezygnując między innymi z mleka . Zwłaszcza patent tej ostatniej stał się popularny i coraz więcej osób rezygnuje z nabiału, zastępując na przykład mleko krowie którymś z napojów roślinnych. Okazuje się jednak, że pite w dużej ilości tak zwane mleko kokosowe, migdałowe czy ryżowe, może przyczynić się do pogorszenia stanu skóry. A dzieje się tak przez zawarte w tych napojach substancje, które wyglądają i zachowują się trochę jak żeńskie hormony płciowe . Fitoestrogeny to związki pochodzenia roślinnego, które wzorem strukturalnym przypominają estrogeny. Jak wiadomo, trądzik zwykle jest efektem rozregulowanej gospodarki hormonalnej - najczęściej nadmiaru hormonów płciowych, czyli androgenów lub estrogenów. Te ostatnie przyczyniają się zwykle do powstania trądziku różowatego . Przypominających estrogeny fitoestrogenów najwięcej jest w napoju sojowym , ale znajdziemy je także w mleku kokosowym, migdałowym, ryżowym i owsianym. I choć fitoestrogeny wykazują działanie słabsze od estrogenów, spożywane w dużych ilościach, mogą wpływać na gospodarkę hormonalną organizmu i stan skóry. Najlepszym dowodem na to są...

Przeczytaj
Jak przyspieszyć miesiączkę?
Styl życia Jak przyspieszyć okres? Są na to domowe sposoby
Czy da się przyspieszyć miesiączkę? Jak zrobić to domowymi metodami i czy to na pewno bezpieczne? Poznaj opinię eksperta.
Urszula Jagłowska
czerwiec 27, 2018

Planujesz imprezę, wyjazd na urlop, a w tym samym czasie wypada ci okres? Chyba każdej z nas się to zdarzyło. Wtedy zadajesz sobie pytanie – czy da się jakoś przyspieszyć okres, żeby te okropne dni nie wypadły akurat w kluczowym dniu? I choć cykl menstruacyjny trwa zazwyczaj 28 dni, to powinnyśmy pamiętać, że jest to kwestia bardzo indywidualna , zależna m. in. od stylu życia czy predyspozycji fizycznych. Na szczęście istnieje kilka metod, dzięki którym możemy nieco regulować nasz cykl . Jak to możliwe? Przeczytaj także:  4 największe mity o miesiączce! Do tej pory na pewno wierzyłaś w choć w jeden z nich... Jak przyspieszyć okres? Zdaniem lekarzy ginekologów istnieje jeden, skuteczny sposób na przyspieszenie menstruacji, jakim jest kuracja hormonalna . Oczywiście pamiętajmy, że nie powinnyśmy eksperymentować z naszą gospodarką hormonalną na własną rękę i brać tabletek antykoncepcyjnych jedynie w celu przyspieszenia okresu. Jeśli na co dzień stosujesz antykoncepcję w postaci tabletek jednofazowych i pragniesz przesunąć okres, możesz wprowadzić zmiany w przyjmowaniu kolejnych pigułek . Aby przyspieszyć okres, zaleca się rozpoczęcie kolejnego opakowania antykoncepcji od razu, bez tygodniowej przerwy. Stosując tę metodę tabletki powinno się przyjmować przez co najmniej kolejne 21 dni. Po zaprzestaniu przyjmowania tabletek od razu wystąpi krwawienie. Pamiętajmy jednak, że warto uprzednio skonsultować takie działanie ze swoim ginekologiem. Domowe sposoby na przyspieszenie okresu Jeśli boicie się eksperymentowania z gospodarką hormonalną, istnieje wiele naturalnych domowych sposobów na przyspieszenie menstruacji. Najbardziej popularnym sposobem jest gorąca kąpiel , która nie tylko przynosi ukojenie i relaksuje spięte mięśnie, ale także poprawia krążenie krwi . W trakcie takiej kąpieli warto również masować dolne partie brzucha, co dodatkowo wspomoże...

Przeczytaj
Nowa metoda antykoncepcyjna dla mężczyzn wyprze z rynku tradycyjne prezerwatywy?
Styl życia Nowa metoda antykoncepcyjna dla mężczyzn. Wyprze z rynku tradycyjne prezerwatywy?
Choć na rynku dostępna jest ogromna gama środków antykoncepcyjnych, to właśnie nowy środek ma być bezpieczniejszy i skuteczniejszy. Kiedy trafi do sprzedaży?
Urszula Jagłowska
marzec 28, 2018

Nie od dziś naukowcy starają się stworzyć bezpieczną, a przede wszystkim skuteczną formę antykoncepcji, która nie tylko uchroni nas przed niechcianą ciążą, ale przede wszystkim nie wpłynie negatywnie na nasze libido oraz gospodarkę hormonalną. I choć to właśnie tradycyjne prezerwatywy cieszą się największą popularnością, nowa metoda antykoncepcji dla mężczyzn ma spore szanse wyprzeć je z rynku . Ostatnie testy badaczy dowodzą, że tabletki antykoncepcyjne dla panów już niedługo mogą trafić do sprzedaży. Przeczytaj także:  Najpopularniejsze mity o seksie, w które natychmiast powinnaś przestać wierzyć  Tabletki antykoncepcyjne dla mężczyzn: podbiją rynek farmaceutyczny? Na ostatnim corocznym spotkaniu Towarzystwa Endokrynologicznego w Chicago została zaprezentowana innowacyjna doustna metoda antykoncepcyjna dla mężczyzn, mająca zrewolucjonizować rynek farmaceutyczny oraz wyzwolić panów od krępujących wyobraźnię prezerwatyw. Nowy środek oparty na dimetandrolonie undekanianu (DMAU) ma za zadanie zmniejszyć poziom hormonów odpowiedzialnych za produkcję plemników . Jak podkreśla dr Stephanie Page, endokrynolog z University of Washington School of Medicine i główny autor badań nad pigułkami, prezentowane na konferencji tabletki mają stanowić całkowicie bezpieczny dla zdrowia środek zapobiegający zapłodnieniu. Czterdzieści procent ciąż na całym świecie jest nieplanowanych, więc istnieje wyraźna potrzeba stworzenia nowych środków zapobiegania zapłodnieniu, a mężczyźni mają bardzo niewiele opcji antykoncepcyjnych – mówi dr Page. Naszym celem, i wszystkich w tej dziedzinie, jest opracowanie antykoncepcji dla mężczyzn, która miałaby minimalne efekty uboczne. Prawdziwym "świętym Graalem" antykoncepcji byłaby pigułka dla mężczyzn, która miałaby wręcz prozdrowotne działanie – dodaje. Pigułki z DMAU mają więc być złotym środkiem zapobiegającym...

Przeczytaj
koronawirus
East News
Newsy Lekarze są przerażeni koronawirusem w Polsce: "To jest tragedia! Epidemia wymknęła się spod kontroli"
Pandemia koronawirusa wymknęła się spod kontroli? Czy wszyscy potrzebujący mogą liczyć na specjalistyczną pomoc?
Redakcja Wizaz.pl
październik 19, 2020

Jak dzisiaj wygląda rzeczywistość w szpitalach? Czy wszyscy, którzy potrzebują opieki lekarskiej naprawdę mogą na nią liczyć? Profesor Krzysztof Simon w rozmowie z mediami szczerze opowiedział, jak dziś wygląda praca lekarzy w szpitalach. Wojewódzki konsultant ds. chorób zakaźnych i ordynator oddziału zakaźnego w szpitalu we Wrocławiu nie ukrywa, że sytuacja jest dramatyczna!  Jak jest sytuacja w szpitalach przez koronawirusa? W związku z coraz większą liczbą osób zakażonych koronawirusem w szpitalach zaczyna brakować miejsc dla pacjentów? Takie niepokojące informacje już od kilku dni docierają do nas od lekarzy z całej Polski. W związku z tymi doniesieniami władze podjęły decyzję o budowie szpitala polowego na Stadionie Narodowym w Warszawie. W szpitalu polowym, według doniesień TVN24.pl, początkowo ma być przygotowanych 500 łóżek dla chorych na Covid-19, z czasem ta liczba ma wzrosnąć do 2 tysięcy - według portalu, przy stadionie mają powstać też chłodnie na ciała zmarłych . Zobaczcie także:   Ruszą kolejne tarcze antykryzysowe - branże fitness, ślubne i handel mogą liczyć na pomoc? Co o sytuacji w szpitalach mówi prof. Krzysztof Simon? Konsultant ds. chorób zakaźnych i ordynator oddziału zakaźnego w szpitalu we Wrocławiu w rozmowie z z portalem GazetaWroclawska.pl przyznał, że jest bardzo źle! Żeby przyjąć chorych z koronawirusem, musimy wypisywać do domu część ludzi chorych na inne choroby. A miejsc i tak zaczyna brakować. To jest tragedia! Epidemia wymknęła się spod kontroli- w rozmowie z portalem przyznał prof. Krzysztof Simon.  Zobaczcie także:   Teraz za jedzenie i picie na ulicy dostaniemy mandat? Sprawdźcie, co grozi za złamanie przepisów Specjalista nie ukrywa, że dla chorych już brakuje...

Przeczytaj