klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Styl życia

Mleko z karalucha nowym superfood? O co chodzi?

Mleko z karaluch - obrzydliwie brzmi, prawda? Jeśli chodzi o kuchnię, coraz mniej rzeczy jest niemożliwych. Ogólnoświatowe menu funduje potrawy takie jak tarantule, węże i skorpiony w winie czy też zupy z ptasich gniazd. Kolejnym wymysłem jest mleko z karalucha.
Aleksandra Wójcik
lipiec 27, 2016

Naukowcy z Indii odkryli, że mleko z karalucha posiada bardzo wiele zalet. Jest podobno cztery razy bardziej pożywne od mleka krowiego, gdyż zawarte w nim białko ma unikalną formę.

To jeden z bardzo nielicznych zaobserwowanych przypadków, w którym owad produkuje mleko. Zespół badaczy z Instytutu Komórek Macierzystych i Medycyny Regeneracyjnej w Indiach (InStem) pracuje aktualnie nad odtworzeniem procesu produkcji kryształów białek, które są kompletnym źródłem pożywienia ze względu za zawartość białek, tłuszczy i cukrów.

Zobaczcie: Wielki powrót ulubionego składnika kosmetycznego Kleopatry? Ośle mleko w kosmetyce

Ma ono mieć również inne zalety takie jak na przykład powolne uwalnianie energii w ciągu długiego okresu. Wszystko podlega jeszcze procesowi badań.

My osobiście jesteśmy dosyć sceptycznie nastawione do tego odkrycia, wizja karaluchów przyprawia nas o niemałe dreszcze. 

A Wy? Co o tym sądzicie? Dajcie znać!

Zobaczcie także: 5 powodów, by robić i pić mleko migdałowe

Komentarze
Dziewczynka pijąca mleko
Fotolia
Styl życia Czym zastąpić mleko krowie w diecie dziecka?
Jedynym z głównych sposobów leczenia alergii na mleko krowie jest dieta eliminacyjna. Sprawdź 5 sposobów na zastąpienie mleka krowiego w diecie dziecka.
Lena Grabowska
październik 05, 2015

Objawy alergii na mleko  Alergia na mleko często mylona jest z nietolerancją laktozy , nietolerancja laktozy to zaburzenie ze strony układu pokarmowego spowodowane niedoborem laktazy, alergia na mleko jest nieprawidłową reakcją układu immunologicznego na białka zawarte w mleku. Wśród objawów alergii na mleko znajdują się: kolka brzuszna refluks żołądkowo-jelitowy wymioty cuchnące biegunki (czasem z domieszką krwi) u dużej części niemowląt można zaobserwować bark przyrostu masy ciała alergie skórne w postaci czerwonej wysypki w zgięciach łokciowych, pod kolanami i na dłoniach u starszych dzieci może pojawić się atopowe zapalenie skóry nawracające zapalenia oskrzeli, gardła i uszu katar sienny Czym zastąpić mleko krowie? 1. Mleko owsiane   Do zrobienia mleka owsianego potrzebujemy:  200g płatków owsianych 1,5 l gorącej wody Płatki rozdrabniamy blenderem, wsypujemy do dużego naczynia, zalewamy gorącą wodą i odstawiamy na 30 minut. Po upływie 30 minut przelewany zawartość naczynia przez sitko, dociskając łyżką. Gotowe mleko przechowujemy w lodówce, nadaje się do spożycia przez około 3 dni. 2. Mleko sojowe  Do zrobienia mleka sojowego potrzebujemy: 400g ziaren soi wodę do moczenia 3l wody do przygotowania mleka cukier np. brzozowy (opcjonalnie) Ziarna soi wsypujemy do naczynia, zalewamy wodą i pozostawiamy na noc do odmoczenia. Rano wylewamy wodę i płuczemy ziarna wodą. Soję rozdrabniamy blenderem dolewając stopniowo 3l wody. Całość gotujemy około 20 minut na małym ogniu. Po wystygnięciu przelewamy soję przez sitko wyłożone gazą. Na końcu dodajemy cukier. Gotowe mleko przechowujemy w lodówce.   3. Mleko ryżowe Do zrobienia mleka ryżowego potrzebujemy:  100g ryżu laskę wanilii 4 szklanki wody Ryż z laską wanilii gotujemy około 40 minut. Należy pamiętać, aby uzupełniać wodę która...

Przeczytaj
danone jogurt krowa
materiały PR
Przepisy Danone – dobry jogurt z dobrego mleka
To, z jakiego mleka jest wyprodukowany nasz ulubiony jogurt, ma znaczenie. Ważne jest również, skąd to mleko pochodzi. Dobre mleko to wynik dobrych warunków w gospodarstwie i codziennej dbałości o krowy. Dlatego Danone już od ponad 10 lat prowadzi Program Jakości i Bezpieczeństwa Mleka, który obecnie rozwija w kierunku programu pod nazwą Zrównoważone Rolnictwo.
Katarzyna Mordalska
maj 30, 2012

Od początku swojej działalności w Polsce Danone stawiał wysokie standardy jakości mleka w ramach Programu Jakości i Bezpieczeństwa Mleka. Firma była wielokrotnie nagradzana za dobre praktyki w dziedzinie współpracy z dostawcami mleka i społecznej odpowiedzialności biznesu. Już w Przeglądzie CSR Danone za lata 2003-2006 znalazła się wypowiedź redaktor naczelnej „AgroTrendy”, Małgorzaty Białasiewicz, która podkreślała, że Danone " już na początku lat 90. przyczynił się w znaczącym stopniu do podniesienia jakości w Polsce produkowanego mleka, narzucając dostawcom rygorystyczne normy higieniczne ”. Danone odbiera mleko do ok. 17  tysięcy krów w Polsce. Wspólnie z rolnikami, z którymi na stałe współpracuje, dba o to, w jaki sposób są traktowane, żywione i w jakich warunkach utrzymywane; pracuje nad składem i jakością  mleka. Znaczenie tych działań potwierdzają badania  pokazujące, że skład mleka (czyli zawartość białka, tłuszczu, wody, węglowodanów i związków mineralnych) w 70% zależy od tego, w jakich warunkach żyje krowa, a tylko w pozostałych 30% jest on uwarunkowany genetycznie. Program Jakości i Bezpieczeństwa Mleka rozwija w kierunku programu Zrównoważone Rolnictwo, które obejmuje 3 obszary: Program zapewnienia dobrostanu krów i jakości mleka Program rozwoju społeczno-ekonomicznego gospodarstw Program ochrony środowiska. Program zapewnienia dobrostanu krów i jakości mleka obejmuje bieżącą współpracę z rolnikami pod kątem warunków utrzymania krów, ich żywienia, stanu zdrowia i utrzymywania najwyższych standardów dla składu i jakości mleka, które finalnie trafia do produktów mlecznych Danone. Program rozwoju społeczno-ekonomicznego gospodarstw opiera się na wspieraniu rolników w inwestycjach, w organizowaniu warsztatów i konferencji podnoszących ich wiedzę na temat hodowli krów oraz stałym podnoszeniu standardów współpracy....

Przeczytaj
7 miesiąc życia dziecka
Fotolia
Styl życia 7 miesiąc życia dziecka - pora na rozszerzanie diety
7 miesiąc życia dziecka to dobry czas na rozszerzanie diety - układ trawienny powoli staje się gotowy na jedzenie inne niż mleko.
Łucja Zbieniewska
styczeń 28, 2011

W siódmym miesiącu życia dziecko coraz chętniej eksploruje otoczenie: obserwuje domowników, inne osoby, zwierzęta, poznaje i doskonali nowe formy ruchu. Większość maluszków umie już siedzieć. Często dzieci zaczynają również sprężynować: postawione na nóżkach uginają je i prostują, jakby poruszały się na sprężynach. To ważna umiejętność, która jest pierwszym etapem w nauce chodzenia. Na ogół półroczne szkraby są już gotowe do rozszerzania diety, zarówno wówczas, jeśli do tej pory były karmione tylko mlekiem mamy, jaki i wtedy, gdy piły mleko modyfikowane. Rozwój fizyczny w 7 miesiącu życia dziecka Dziecko precyzyjnie chwyta przedmioty przy użyciu kciuka i palca wskazującego (chwyt szczypcowy), trzyma jednocześnie dwa różne przedmioty w obu rączkach. Opanowując umiejętność siadania, zmienia nieco perspektywę – zaczyna widzieć osoby i przedmioty z pozycji siedzącej. Wszystko więc na nowo jest ciekawe, bo wygląda troszkę inaczej. Jeśli jednak maluch nie chce siedzieć, być może nie jest jeszcze na to gotowy i nie należy go do tego zmuszać: ważne, aby opanował tę umiejętność w swoim tempie, gdy jego kręgosłup jest na to gotowy. Ponadto dziecko porusza się na coraz bardziej wymyślne sposoby: pełza, czołga się, próbuje się przemieszczać, podciągać lub nawet raczkuje / czworakuje. Warto pozostawić maluchowi sporą swobodę ruchu, aby mógł nauczyć się nie tylko poruszać się w określony sposób, ale także upadać czy chronić przed uderzeniami. Oczywiście nie można zostawiać go bez opieki, zwłaszcza na wysokości (na łóżku, przewijaku), najwygodniej więc przeznaczyć fragment podłogi, ograniczając dostęp do miejsc mniej bezpiecznych, np. ostrych kantów, półek z książkami i drobiazgami, szuflad kuchennych. 7 miesiąc życia dziecka: rozwój intelektualny i społeczny  Mając siedem miesięcy dziecko reaguje już na swoje imię, wyciąga...

Przeczytaj
mleko
Pielęgnacja Rezygnacja z mleka może wcale nie przysłużyć się twojej cerze! Wszystko przez...
Istnieje ryzyko, że napój roślinny, który miał nam zastąpić krowie mleko, przyczyni się do pogorszenia stanu naszej cery. Dlaczego?
Matylda Nowak
wrzesień 24, 2019

Coraz częściej słyszy się o tym, że napoje roślinne, które miały pomagać w odzyskaniu pięknej cery, mogą przyczyniać się do pogarszania jej stanu. Okazuje się bowiem, że zawarte w nich substancje budową i działaniem bardzo przypominają hormony i tak jak one wpływają na funkcjonowanie organizmu. W efekcie na skórze mogą pojawiać się krostki. Fot.: iStock Jak napoje roślinne wpływają na stan cery? Walcząc o czystą skórę wolną od stanów zapalnych i zaskórników - często z pozytywnym efektem - zmieniamy dietę, wykluczając z niej pewne produkty, a inne do niej wprowadzając . Pisaliśmy już o Amerykance, które jest pewna, że swoją czystą i gładką cerę zawdzięcza piciu soku z selera oraz o Australijce, która pozbyła się trądziku rezygnując między innymi z mleka . Zwłaszcza patent tej ostatniej stał się popularny i coraz więcej osób rezygnuje z nabiału, zastępując na przykład mleko krowie którymś z napojów roślinnych. Okazuje się jednak, że pite w dużej ilości tak zwane mleko kokosowe, migdałowe czy ryżowe, może przyczynić się do pogorszenia stanu skóry. A dzieje się tak przez zawarte w tych napojach substancje, które wyglądają i zachowują się trochę jak żeńskie hormony płciowe . Fitoestrogeny to związki pochodzenia roślinnego, które wzorem strukturalnym przypominają estrogeny. Jak wiadomo, trądzik zwykle jest efektem rozregulowanej gospodarki hormonalnej - najczęściej nadmiaru hormonów płciowych, czyli androgenów lub estrogenów. Te ostatnie przyczyniają się zwykle do powstania trądziku różowatego . Przypominających estrogeny fitoestrogenów najwięcej jest w napoju sojowym , ale znajdziemy je także w mleku kokosowym, migdałowym, ryżowym i owsianym. I choć fitoestrogeny wykazują działanie słabsze od estrogenów, spożywane w dużych ilościach, mogą wpływać na gospodarkę hormonalną organizmu i stan skóry. Najlepszym dowodem na to są...

Przeczytaj