klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Najpopularniejsze mity na temat seksu
Styl życia

Najpopularniejsze mity o seksie, w które natychmiast powinnaś przestać wierzyć

Niektóre pozycje seksualne chronią przed zajściem w ciążę? Poznaj najczęściej powtarzane stereotypy na temat seksu… w które natychmiast powinniśmy przestać wierzyć.
Urszula Jagłowska
październik 20, 2017

Pomimo postępów w rozumieniu seksualności i likwidacji seksualnych tabu nadal istnieje wiele nieprawdziwych informacji na temat osiągania przyjemności, pragnienia, orgazmu, czy pozycji seksualnych dających gwarancję niezajścia w ciążę. Niestety wiele z tych powtarzanych przez nas mitów może bardzo negatywnie wpływać na podchodzenie do relacji międzyludzkich, a także szkodliwie działać również na nasze zdrowie.

W te mity najczęściej wierzymy

Do grona najpopularniejszych seksualnych mitów należy przekonanie, że brak seksu może być przyczyną trądziku. I choć doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że podłożem powstawania nieestetycznych krostek często jest nieprawidłowa dieta, nieodpowiednia pielęgnacja skóry, czy źle dobrane kosmetyki, to ten mit ma w sobie odrobinę prawdy. Poziom hormonów płciowych ma bowiem znaczący wpływ na stan naszej cery – androgeny zwiększają nie tylko libido, ale także produkcję sebum, a ich nadmiar może prowadzić do łojotoku, nadmiernego przetłuszczania się włosów oraz trądziku. Pamiętajmy jednak o tym, że żadne badania naukowe nie potwierdziły tezy, by regularny seks, czy masturbacja pozytywnie wpływały na regulację hormonów oraz poprawiały stan naszej cery.

Przeczytaj także: 5 rzeczy, na które faceci zwracają uwagę podczas seksu

Kolejnym niezwykle popularnym mitem jest wiara w to, że seks musi być spontaniczny. Oczywiście spontaniczność w relacjach damsko-męskich jest bardzo ważna i warto czasem ulegać impulsom, by zaskoczyć partnera nagłym pożądaniem, jednak planowane współżycie wcale nie pogarsza jakości seksu. Jak podkreśla Esther Perel, psychoterapeutka, która od 25 lat zajmuje się poradnictwem seksualnym, autorka bestselleru „Inteligencja erotyczna. Seks kłamstwa i domowe pielesze” rozmyślny i zamierzony seks wcale nie zabija w kochankach żaru, a wręcz przeciwnie. Oczekiwanie pobudza ich wyobraźnię, podsyca napięcie seksualne i daje czas na zaplanowanie podniecającego scenariusza, który niedługo się ziści. Jak zaznacza badaczka, pary planujące współżycie wykazują większe zadowolenie z seksu.

Przeczytaj także: 5 błędów, które niszczą twój związek

Jaki mit najczęściej powtarzamy?

Jednym z często powtarzanych mitów jest przeświadczenie, że rozmiar członka ma wpływ na doznania podczas stosunku. Niestety jest on bardzo krzywdzący dla mężczyzn i często prowadzi do frustracji oraz wielu kompleksów związanych z niewystarczająco dużym przyrodzeniem. Ten mit dodatkowo zostaje gloryfikowany przez przemysł pornograficzny ukazujący idealnego kochanka jako właściciela nie tylko długiego, ale i imponująco grubego przyrodzenia. Na szczęście długość, czy obwód penisa nie mają większego znaczenia na doznania seksualne, bowiem zależą one głównie od poziomu podniecenia partnerów, sposobu prowadzenia gry wstępnej, pozycji oraz poziomu penetracji.

Przeczytaj także: 6 zachowań, po których poznasz, że to przyzwyczajenie, a nie miłość

W naszej galerii znajdziesz jeszcze 5 bardzo często powtarzanych mitów na temat seksu, w które natychmiast powinniśmy przestać wierzyć.

Zdjęcia: iStock

1 z 5

Zgranie w łóżku zawsze oznacza gwarancję udanego związku

Zgranie w łóżku zawsze oznacza gwarancję udanego związku

Oczywiście, że seks może umacniać związek, jednak dopasowanie seksualne nie gwarantuje tego, że partnerzy będą się ze sobą dogadywać również na innych płaszczyznach. 

2 z 5

Mężczyzna nie może udawać orgazmu

Mężczyzna nie może udawać orgazmu

Brednie! Mężczyźni nie chcąc zawieść swojej partnerki też czasem udają orgazm. Dodatkowo z pomocą przychodzą prezerwatywy, które pomagają ukryć brak ejakulacji. Warto jednak podkreślić, że sam wytrysk nie zawsze oznacza osiągnięcia orgazmu. 

3 z 5

Podczas pettingu nie można zajść w ciążę

Podczas pettingu nie można zajść w ciążę

Choć petting jest świetną alternatywą dla stosunku płciowego (zakłada bowiem erotyczne pieszczoty bez penetracji) wcale nie chroni przed zajściem w ciążę. Dlaczego? Pomimo braku penetracji nasienie partnera może zostać przeniesione do pochwy np. za pomocą gadżetu seksualnego lub dłoni. 

4 z 5

Seks w prezerwatywie zmniejsza doznania

Seks w prezerwatywie zmniejsza doznania

Źle dopasowana i nieprawidłowo założona prezerwatywa może się zsuwać, a nawet pękać, co odbiera ochotę na dalsze igraszki. Jednak odpowiednio dobrany rodzaj prezerwatywy potrafi jeszcze bardziej zwiększyć nasze doznania. Dlatego warto poświęcić w sklepie więcej czasu na wybór odpowiedniego zabezpieczenia. Tu z pomocą przychodzą producenci proponujący prezerwatywy aromatyzowane, gładkie, prążkowane, czy z wypustkami stymulującymi pochwę, niemniej najważniejsze jest to, by dobrać odpowiedni rozmiar zabezpieczenia. Zbyt duży sprawi, ze prezerwatywa będzie się zsuwać, zbyt mały zaburza odczuwanie doznań i często prowadzi do pęknięcia prezerwatywy. 

5 z 5

Orgazm pochwowy jest lepszy niż łechtaczkowy

Orgazm pochwowy jest lepszy niż łechtaczkowy

Bzdura! Nie ma lepszych i gorszych orgazmów. Każda z nas inaczej odczuwa przyjemność. Jedne osiągają rozkosz jedynie podczas stymulacji łechtaczki, inne czerpią satysfakcję z orgazmu pochwowego, czy sutkowego. Najważniejsze jest to, by znać najczulsze miejsca na swoim ciele i dzielić się tą wiedzą z partnerem. Wtedy upragniony orgazm będzie gwarantowany!

Komentarze