klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Przemoc wobec dzieci
materiały PR
Styl życia

Nie bij! Kochaj. Bądź bezpiecznym rodzicem

Dlaczego ruszyła kolejna edycja kampanii "Kocham. Nie biję."? Odpowiedź jest prosta i przerażająca zarazem. Z badań wynika, że dla 60% Polaków przemoc jest nadal narzędziem wychowawczym.
Lena Grabowska
czerwiec 04, 2015

Przemoc wobec dzieci

Agresja budzi agresję, to hasło zna chyba każdy z nas. Pojedynczy klap wymierzony dziecku może spowodować lawinę przemocy, której nie będziemy w stanie zatrzymać. Dzieci uczą się przez naśladownictwo. Jeden akt przemocy powoduje reakcję łańcuchową, uderzone dziecko oprócz bólu otrzymuje od rodzica przyzwolenie na używanie agresji wobec innych. W wielu polskich rodzinach kary cielesne są nadal powszechnie stosowane. Stąd kolejna odsłona kampanii "Kocham. Nie biję." Wczoraj na profilu youtube.com zostały umieszczone 3 spoty kampanii.

Każdy z nas widział samochodowe testy zderzeniowe- pusta sala, zwolnione tempo odtwarzania, uderzenie i bezwładnie opadające ludzkie manekiny. W tej właśnie scenerii pokazane zostały popularne sytuacje przemocy domowej na nowych spotach akcji. 

Bite dziecko oprócz uszkodzeń ciała doświadcza szeregu fatalnych w skutkach konsekwencji mających wpływ na jego psychikę, rozwój i kompetencje społeczne.

Strona strefabezpiecznegorodzica.pl ma być wsparciem dla rodziców, którzy chcą zaprzestać bicia dzieci. Można na niej znaleźć porady wychowawcze i metody radzenia sobie z dzieckiem bez stosowania przemocy.

Akcję można śledzić na facebook.com/StrefaBezpiecznegoRodzica.

Jak przewinąć noworodka? Mamy dla Was instrukcję krok po kroku!

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Stosujecie klapsy wobec swoich dzieci?

Dowiedz się więcej na temat kampanii "Pomyśl, zanim wrzucisz" i ochronie wizerunku dzieci w sieci oraz sprawdź jak pomóc dzieciom chorym na MPD, kampania "Żyj z pompą". Przeczytaj też wywiad z Rzecznikiem Praw Dziecka

Komentarze
Twarz chłopca
Fotolia
Styl życia Szokujące dane na temat przemocy w polskich szkołach
Wyniki badań przeprowadzonych pod koniec ubiegłego roku, dotyczące przemocy w polskich szkołach są szokujące. Około 10% uczniów doświadcza agresji ze strony rówieśników.
Lena Grabowska
wrzesień 24, 2015

Agresja w szkole Z badań przeprowadzonych przez Instytut Badań Edukacyjnych wynika, że około 10% uczniów doświadcza przemocy w szkole . Ofiarami padają najczęściej dzieci, z ubogich rodzin, wyróżniające się na tle rówieśników, słabsze z WF'u, ale również te które nie mają wsparcia rodziców. Co zaskakujące, do największej liczby nadużyć dochodzi w klasach IV-VI szkoły podstawowej, a nie jak sądzono dotychczas, w gimnazjach. „Badanie obala mit, że gimnazjum jest głównym siedliskiem przemocy, lecz pokazuje, że zachowania takie pojawiają się u młodszych dzieci i w ramach dojrzewania społecznego stopniowo topnieją." – skomentował sprawę dyrektor Instytutu Badań Edukacyjnych Michał Federowicz. Przemoc psychiczna w szkole W placówkach edukacyjnych najczęściej dochodzi do tzw. agresji relacyjnej , której doświadcza ponad połowa uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz 1/3 uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Agresja relacyjna to m.in. nastawianie klasy przeciwko uczniowi, obgadywanie i izolowanie ucznia. Na drugim miejscu plasuje się agresja werbalna , czyli krzyk, wyzywanie i obrażanie. Na trzecim miejscu znajdują się zachowania ośmieszające i poniżające . Kolejne miejsce przypada agresji materialnej (niszczenie rzeczy lub ich kradzież) oraz agresji elektronicznej , do której dochodzi poprzez Internet. Na ostatnim miejscu w badaniach znajduje się agresja fizyczna , której doświadcza 1/3 uczniów szkół podstawowych, 1/5 gimnazjalistów i 1/10 uczniów szkół ponadgimnazjalnych. „Wyniki badania pokazują zatem, że większość uczniów w polskich szkołach doświadcza szeroko rozumianych agresywnych zachowań ze strony kolegów i koleżanek, przy czym częściej są to działania w sferze słownej i relacyjnej, niż agresja fizyczna.” – skomentowała sytuację współautorka badania Dominika Walczak, liderka Zespołu Badań Nauczycieli IBE. Najwyższy...

Przeczytaj
Jak wybrać spacerówkę? Spacerówka X-lander X-Move
materiały PR
Styl życia Jak wybrać wózek dla dziecka? Sprawdź propozycje firmy X-lander!
Jaki wózek wybrać dla dziecka? Gondola, spacerówka a może 2w1? Dowiedz się, co jest ważne przy wyborze wózka i sprawdź jakie propozycje przygotowała firma X-lander na wiosenne spacery.
Lena Grabowska
kwiecień 08, 2015

Według specjalistów niemowlę powinno spędzać na powietrzu od 1,5 do 2 godzin dziennie a starsze dziecko około trzech , ma to kluczowe znaczenia dla rozwoju dziecka i wpływa funkcjonowanie organizmu, podnosi odporność, dotlenia i dostarcza witaminy D potrzebnej do rozwoju kości. Jak wybrać wózek dla dziecka, aby spacery były przyjemne, wygodne i bezpieczne ? Dla kogo gondola? Nie od dziś wiadomo, że  noworodki uspokaja delikatne kołysanie , które przypomina im pobyt w brzuchu mamy. Aby pomóc zaadaptować się dziecku w nowym świecie warto zwrócić uwagę na to  aby wózek posiadał miękkie zaweszenie , które pozwala na łagodne bujanie dziecka. Propozycją firmy X-lander jest  wózek Navington z nowej serii Heritage opierające się na klasycznej konstrukcji, sprawdzonej i cenionej już przez nasze mamy i babcie. Wózki z serii Navington Heritage posiadają przestronną gondolę z innowacyjnym Systemem Ventibase® - regulowaną wentylacją w dnie gondoli, która pozwala na przepływ powietrza w gondoli i podnosi komfort dziecka. Dla kogo spacerówka? Spacerówka przeznaczona jest dla dzieci, które potrafią już samodzielnie siedzieć , zazwyczaj przypada to na wiek około 6go miesiąca życia. W przypadku niemowląt lepszym rozwiązaniem jest spacerówka zwrócona przodem do rodzica , ze względu na możliwość doglądania dziecka. W przypadku starszych dzieci, które są bardziej samodzielne i ciekawe świata sprawdzi się spacerówka obrócona przodem do kierunku jazdy . Dlatego przy wyborze spacerówki warto zwrócić uwagę na modele z przekładaną rączką , które można prowadzić tak, że dziecko w zależności od potrzeby siedzi przodem lub tyłem do kierunku jazdy. Propozycją ze strony firmy X-lander jest spacerówka X-Move , która oprócz przekładanej rączki posiada regulowany podnóżek , w którym zamontowane zostały ledowe światła zapewniające dobrą widoczność wózka po...

Przeczytaj
anna kalczyńska
Styl życia Anna Kalczyńska pobita? 'Nie ma nic gorszego niż strach i przemoc'. Co się stało?
Anna Kalczyńska pokazała wstrząsające zdjęcie, na którym ma siniaki na twarzy i rozciętą wargę!
Agnieszka Pulikowska
listopad 27, 2017

Anna Kalczyńska pokazała zdjęcie, na którym wygląda jak ofiara przemocy domowej. Ma siniaki i zadrapania na twarzy. Co ciekawe, to zdjęcie polubiło ponad 5 tysięcy osób! Co się za tym kryje? Polecamy:   Pamiętacie Łukasz z "M jak miłość"? Teraz ma 24 lata i jest szalenie przystojny Anna Kalczyńska pobita? Dziennikarka umieściła niepokojące zdjęcia na Instagramie i podpisała je: "Bite i poniżane kobiety, które pozostają w patologicznych układach przekazują swój dramat całej rodzinie..ze strachu przed biedą i odrzuceniem udają normalność. Nie ma nic gorszego niż strach i przemoc. Kobieto, ratuj siebie i dzieci. Uciekaj od tego, który miał być dobrem a staje się katem #przemoc #kochamniebiję #kampaniaspołeczna".  Polecamy:   Widzieliście nową, świąteczną reklamę Allegro? Wzrusza do łez, ale... Post udostępniony przez Anna Kalczyńska (@annakalczynskam) 24 Lis, 2017 o 8:13 PST Spokojnie, dziennikarce nic się nie stało, a efekt obrażeń został uzyskany za pomocą makijażu. Zdjęcie powstało w ramach akcji "Kocham, szanuje", którą łącznie wspiera 12 ambasadorek, m.in. Danuta Stenka, Dorota Gardias, Maja Ostaszewska, Iza Kuna, Anna Karwan, Agnieszka Kaczorowska.  Post udostępniony przez Karolina Malinowska (@karolamalina) 25 Lis, 2017 o 3:16 PST Kampania społeczna "Kocham - szanuję" Pomysłodawcą i organizatorem kampanii jest fundacja Krajowe Centrum Kompetencji. Ma ona na celu uświadomienie kobietom doświadczającym przemocy w rodzinie, że można się od tego uwolnić oraz uwrażliwienie społeczeństwa na reagowanie, kiedy podejrzewamy, że w domu np. sąsiadów dzieje się coś niepokojącego.  Polecamy:   "Ryczałam jak bóbr" - wyjątkowo szczery wywiad Anny Lewandowskiej Pod postem Anny Kalczyńskiej, w komentarzach nie brakuje szczerych wyznań.  "Ja miałam troje dzieci i dwa psy i brak wsparcia rodziny. Nie miałam domu,...

Przeczytaj
Przemoc domowa
Styl życia „Myślałam, że on jest miłością mojego życia”- poruszająca historia Emmy Murphy
Emma Murphy ma 26 lat, jest blogerką fitness z Irlandii. Kilka dni temu podjęła odważną i przełomową decyzję, postanowiła zamieścić na swoim Facebookowym profilu wyznanie. Na 5 minutowym filmie pobita kobieta opowiada o przemocy domowej, której doświadczyła.
Lena Grabowska
lipiec 10, 2015

Emma, mama dwójki uroczych maluchów od 3 lat doświadczała przemocy domowej ze strony swojego partnera. Przed zamieszczeniem filmu z wyznaniem w internecie Emma biła się z myślami, to nie była dla niej łatwa decyzja. 26 latka z Dublina na nagraniu łyka łzy i ze szczegółami opowiada jak jej były chłopak i ojciec jej dzieci dotkliwie ją pobił po tym, gdy odkryła że ją zdradza. Mężczyzna wszystkiemu zaprzeczył, ale po paru miesiącach dostała telefon od jego kochanki, która poinformowała że jest w ciąży. Emma sama była wtedy w ciąży. Jej świat się załamał, ale postanowiła dać chłopakowi jeszcze jedną szansę. Niestety kolejne wydarzenia skończyły się kolejnym pobiciem, tym razem Emma dostała w twarz. Kobieta jak większość osób dotkniętych przemocą domową długi czas milczała i godziła się na agresywne zachowania, znosiła upokorzenia, ale parę dni temu coś w niej pękło i zrozumiała, że  „żaden mężczyzna nie ma prawa podnieść ręki na kobietę.” . „Od półtora roku słuchałam, że mam paranoje, że jestem psychicznie chora, że jestem wariatką, myślałam, że moja niepewność zabije mnie któregoś dnia” Odkąd zamieściła nagranie w internecie zostało ono obejrzane ponad 8 milionów razy , a jego bohaterka otrzymuje słowa wsparcia od osób z całego świata.  Murphy ma nadzieje, że jej historia zainspiruje kobiety i pomoże im zrozumieć, że „przemoc nie jest odpowiedzią” . "Jeśli ktokolwiek, kto mnie teraz ogląda przechodzi przez coś podobnego co ja przeszłam, musi znaleźć w sobie odwagę i uwolnić się od wszystkiego co jest równie niezdrowe jak przemoc. Pomocy szukajcie u rodziny i najbliższych, u osób które będą umiały się Wami zaopiekować.” Historia Emmy poruszyła cały świat i sprowokowała ludzi do dyskusji na temat przemocy domowej.   Czy wyznanie Emmy może pomóc innym kobietom? Sprawdź również kolejną...

Przeczytaj