klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Co to PCT i dlaczego czujemy smutek po seksie?
Styl życia

Nie czujesz przyjemności po seksie? Być może cierpisz na PCT

Czy kiedykolwiek zdarzyło ci się odczuwać smutek lub dyskomfort nawet po udanym seksie? Pewnie Twój partner nie był z tego zadowolony... Spokojnie ten problem dotyka wiele kobiet. Sprawdź, dlaczego tak się dzieje.
Urszula Jagłowska
listopad 16, 2019

Seks to nie tylko fizyczna, ale i psychiczna przyjemność, która relaksuje, spaja związek, łagodzi ból, jak również ma wiele innych prozdrowotnych właściwości. Jak się okazuje nie każdy z nas czerpie radość i błogość nawet po udanym seksie, a u niektórych upragniony orgazm może nawet wywoływać niewyobrażalny smutek, który określany jest mianem PCT. Dlaczego tak się dzieje?

Anna Mucha i Kuba Wojewódzki znowu są razem? Dowodów jest coraz więcej...

Czym jest PCT i dlaczego odczuwamy smutek po stosunku?

Przygnębienie poprzedzone pełnym namiętności zbliżeniem występuje u niemal połowy aktywnych seksualnie osób. Jak wynika z badań opublikowanych na łamach „International Journal of Sexual Health”, aż 32,9 proc. kobiet przyznaje się do tego, że po seksie odczuwa złość, smutek, rozżalenie i ogólną drażliwość charakterystyczne dla stanów depresyjnych. Najciekawsze jest to, że towarzyszące nam po stosunku negatywne uczucia nie zawsze muszą być tożsame z niedopasowaniem seksualnym partnerów czy pozostawaniem w toksycznej relacji. Apatia przychodzi bowiem mimowolnie zazwyczaj po pełnym namiętności euforycznym zbliżeniu.

Smutek po seksie nie jest rzadkością. Niekoniecznie musi być spowodowany przeżytą traumą, wyrzutami sumienia, jak również nie musi oznaczać czegoś niepokojącego – mówi terapeutka seksualna Denise Knowles.

Jak tłumaczy Knowles smutek, melancholia, wstyd, drażliwość, agresja, czy płacz odczuwane bezpośrednio po zbliżaniu określane jako postkoitalny smutek (ang. post-coital tristesse - PCT) może utrzymywać się od kilkunastu minut nawet do kilku godzin po stosunku i jest naturalną reakcją organizmu na nagłą dawkę hormonów.

Orgazm uwalnia wiele hormonów jak endorfiny, oksytocyny czy prolaktynę, co sprawia, że odczuwamy szczęście. Poziom tych hormonów spada jednak tuż po szczytowaniu, co może wywołać uczucie smutku – tłumaczy Knowles. Jest to biologiczna funkcja naszego organizmu, którą w mniejszym, lub większym stopniu  doświadcza każdy z nas– dodaje.

Podobnie jak podczas orgazmu przestajemy kontrolować niektóre odruchy takie jak krzyk, grymasy, czy wbijanie paznokci w ciało partnera, tak po stosunku nie zawsze możemy zapanować nad naszymi reakcjami. Zazwyczaj po nagłym dostarczeniu naszemu organizmowi koktajlu hormonów uspokajamy się, czujemy ogarniające nas błogie uczucie i odprężenie, bywa jednak tak, że zamiast standardowych upragnionych reakcji, pojawia się uczucie rozżalenia, wrogości czy wściekłości. Jak wskazują naukowcy z Psychiatry and Psychotherapy Clinic at University of Pécs, taki stan, określany jako PCT, jest objawem zakłóceń fazy odprężenia po zbliżeniu i dotyczy zarówno kobiet, jaki mężczyzn (w mniejszym lub większym stopniu). Dlatego też jeśli po stosunku od czasu do czasu odczuwasz melancholię nie powinnaś się tym obawiać - to coś zupełnie normalnego.

Zdjęcie: iStock

Komentarze
Dlaczego odczuwamy smutek nawet po udanym seksie
Styl życia Czym jest dysforia i dlaczego odczuwamy smutek nawet po udanym seksie?
Czy kiedykolwiek zdarzyło ci się odczuwać smutek nawet po cudownym orgazmie? Spokojnie, to zdarza się wielu kobietom. Sprawdź, dlaczego tak się dzieje.
Urszula Jagłowska
lipiec 30, 2018

Jak się okazuje, często udany seks idzie w parze z niewyobrażalnym smutkiem. Ten stan to  dysforia  poprzedzona pełnym namiętności zbliżeniem, która występuje u niemal połowy aktywnych seksualnie osób i choć stanowi temat tabu, to jest zjawiskiem jak najbardziej naturalnym. Dysforia po stosunku Dysforia to nic innego, jak przeciwieństwo stanu euforycznego. To nastrój podobny do  stanu depresyjnego , objawiający się złością, żalem i ogólną drażliwością. Jak się okazuje, niemal połowie z nas choć raz zdarzyło się odczuwać ogromny smutek tuż po stosunku. Myślisz, że to coś złego? Nic bardziej mylnego. Takie zachowanie wcale nie musi być tożsame z tkwieniem w niedającym satysfakcji związku czy nieudanym pożyciem seksualnym. Wręcz przeciwnie! Poseksualna dysforia przychodzi właśnie po dobrym seksie . Smutek po seksie nie jest rzadkością. Niekoniecznie musi być spowodowany przeżytą traumą, wyrzutami sumienia, a także nie musi oznaczać czegoś niepokojącego – mówi terapeutka seksualna Denise Knowles. Knowles wyjaśnia, że poseksualna dysforia jest naturalną reakcją organizmu na nagłą dawkę szczęścia w postaci eksplozji hormonów podczas stosunku i nie powinniśmy jej wiązać z zaburzeniami psychicznymi. Orgazm uwalnia wiele hormonów jak endorfiny, oksytocyny czy prolaktynę, co sprawia, że odczuwamy szczęście. Poziom tych hormonów spada jednak tuż po szczytowaniu, co może wywołać uczucie smutku – podkreśla Knowles. Jest to biologiczna funkcja naszego organizmu, która w mniejszym, lub większym stopniu zdarza się wielu ludziom – dodaje. Jak zaznacza terapeutka, zjawisko stanów depresyjnych tuż po stosunku dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Ostatnie badania wykazały, że aż 46 proc. z 230 badanych kobiet odczuła smutek po stosunku nawet kilka razy w ciągu miesiąca. Jak podkreślają badacze, przygnębienie nie miało jednak związku ze...

Przeczytaj
O-shot: medycyna estetyczna polepszająca orgazm
Styl życia Masz problemy z osiągnięciem orgazmu? Dzięki O-shot na zawsze o tym zapomnisz!
O-shot- ta kontrowersyjna metoda ma coraz więcej zwolenników. Na czym polega?
Urszula Jagłowska
styczeń 03, 2019

O kobiecym orgazmie krąży wiele mitów. Niektórzy sądzą, że można go osiągnąć jedynie dzięki długiemu, namiętnemu zbliżeniu z ukochaną osobą , inni z kolei stawiają na szybki, intensywny stosunek, a jeszcze inni uważają, że cudowne drżenie i zapierający dech w piersiach uzyskamy dzięki wymyślnym pozycjom seksualnym , które wymagają od nas niemal akrobatycznych umiejętności. I choć meandry kobiecego orgazmu są zgłębiane przez wielu naukowców od lat, to nie da się ukryć, że aby go osiągnąć, muszą być spełnione pewne warunki. Przede wszystkim stres, zmęczenie, zła dieta, brak zaufania i dopasowania seksualnego z partnerem sprawiają, że nie każda z nas jest w stanie osiągnąć pełnię rozkoszy przy każdym zbliżeniu. A co, jeśli powiedzielibyśmy, że O-shot na dobre wyeliminuje wszystkie wasze troski i zapewni cudowną ekstazę przy każdym zbliżeniu ? Jak osiągnąć orgazm? Trudno jednoznacznie zdefiniować czym jest kobiecy orgazm , ponieważ stanowi on zjawisko bardziej złożone od męskiego orgazmu . I choć możemy go określić jako kulminacyjną fazę podniecenia seksualnego podczas stosunku, to nie da się ukryć, że każda kobieta przeżywa ją na swój sposób. Jedne płaczą, inne się śmieją, jeszcze inne bywają agresywne, niemniej niezależnie od tego, w jaki sposób zachowujemy się podczas szczytowania, każda z nas marzy o „wielkim O”. Warto nadmienić, że nie tylko odpowiednia atmosfera, dopasowanie seksualne, długość i intensywność pieszczot, wzajemne zaufanie czy  odpowiednia dieta mają wpływ na to, czy nasz stosunek zakończy się wspaniałą ekstazą.  Osiągnięcie orgazmu jest bowiem w dużej mierze uzależnione również od dnia cyklu menstruacyjnego, jak również ukrwienia naszych narządów intymnych . I tu z pomocą przychodzi O-shot. O-shot: co to jest? O-shot, stanowiący skrót od Orgasm-shot (z ang. zastrzyk orgazmu) ma na...

Przeczytaj
Zatrzymywanie wody w organizmie
Styl życia Zatrzymanie wody w organizmie - objawy, przyczyny, jak się pozbyć
Jeśli macie problem z zatrzymywaniem wody w organizmie, warto przyjrzeć się bliżej nie tylko temu, jaki tryb życia prowadzicie, ale również zdrowiu. Obrzęki mogą, ale nie muszą być kwestią zaburzeń pracy organizmu.
Milena Majak
grudzień 21, 2020

Do zatrzymania wody w organizmie dochodzi w momencie, gdy gospodarka wodna ciała zostaje zachwiana . Ciało daje nam wówczas sygnał, że coś dzieje się nie tak. Pojawiają się bóle głowy i odczuwamy dyskomfort , ale też zaczynamy zauważać pewne zmiany. Dzieje się to dość podstępnie, bo zwykle wiążemy to z nieodpowiednią dietą. Nic bardziej mylnego. Opuchlizna i ospałość to tylko dwie najbardziej powszechne oznaki. Objawy zatrzymania wody w organizmie  Zatrzymanie wody w organizmie sprawia, że czujemy się ciężko , jakbyśmy nagle przytyli kilka kilogramów. Częste i dość spore wahania masy ciała mogą oznaczać właśnie problemy z gospodarką wodną, a niekoniecznie nieracjonalne żywienie. Trudno nam się poruszać, spodnie w pasie nagle zaczynają się kurczyć, a skarpetki wżynają się w skórę nóg. Po przebudzeniu pojawia się opuchlizna oczu , a z kolei na koniec dnia uczucie ciasnoty w butach. Ponadto może się pojawić obrzmienie palców rąk - trudno wówczas zdjąć czy założyć pierścionki. Kolejny objaw to drętwienie stawów oraz bladość skóry . To jednak nie wszystko. Jeżeli cyrkulacja wody w organizmie nie odbywa się w poprawny sposób i utrzymuje się od dłuższego czasu, może prowadzić do chorób . Choroby a zatrzymanie wody w organizmie Jeżeli gospodarka wodna organizmu jest zachwiana, a objawy tego obserwujemy już od dłuższego czasu, warto udać się do lekarza . Może to wskazywać na: przewlekłą niewydolność żylną, czyli żylaki, choroby nerek, niedoczynność tarczycy. W niektórych przypadkach mówi się nawet o niewydolności serca, zakrzepicy żył głębokich czy chorobach wątroby. Przyczyny zatrzymania wody w organizmie Przyczyn zatrzymania wody w organizmie można wymieniać wiele. Większość z nich zależy...

Przeczytaj
jak pozbyć się wody z organizmu jak szybko schudnąć
iStock
Styl życia Jak się pozbyć wody z organizmu, czyli sposoby na usunięcie obrzęków i szybką utratę wagi
Szukać odpowiedzi na pytanie o to, jak pozbyć się wody z organizmu powinny przede wszystkim osoby, które mają wrażenie, że nie są w stanie schudnąć. Ale usunięcie nadmiaru wody także wpłynie korzystnie na wygląd i samopoczucie osób z obrzękami czy cellulitem.
Matylda Nowak
wrzesień 11, 2020

Często walkę z dodatkowymi kilogramami warto rozpocząć od dowiedzenia się, jak pozbyć się wody z organizmu. Dlaczego? Bo towarzyszące nam wrażenie ociężałości, zaokrąglona twarz, cellulit czy opinające się na nogach, biodrach i brzuchu spodnie , mogą być właśnie skutkiem zatrzymania w organizmie wody. A usunąć ten nadmiar – i dzięki temu zyskać smukłą sylwetkę oraz odzyskać kości policzkowe ;-) – możemy tylko stosując specyficzną dietę, ćwicząc i poddając się odpowiednim zabiegom. Dlaczego organizm zatrzymuje wodę? Gdy wydalanie nadmiaru wody z organizmu jest zaburzone, zaczyna ona gromadzić się w tkankach miękkich. W efekcie powstają obrzęki – najczęściej nóg, dłoni, palców, okolic oczu. Obrzękom mogą także towarzyszyć: złe samopoczucie, ból głowy i uczucie ciężkości nóg. Zatrzymanie wody w organizmie skutkuje też wzrostem wagi (nawet o 2-3 kg!) , który nie ma nic wspólnego z grubością tkanki tłuszczowej. Szczególnie narażone na zatrzymywanie wody w organizmie są kobiety.  Podwyższenie poziomu estrogenu w drugiej fazie cyklu miesiączkowego powoduje właśnie zatrzymywanie wody w organizmie. Podobny efekt mają też niektóre doustne środki antykoncepcyjne. Przyczyny zatrzymywania wody w organizmie to: niedobór wody (gdy za mało pijemy, nasz organizm zaczyna się bronić przed odwodnieniem, gromadząc wodę w tkance podskórnej), nadmiar sodu i niedobór potasu spowodowane nieodpowiednią dietą (a konkretnie spożyciem zbyt dużej ilości soli),  nadmiar alkoholu (alkohol powoduje odwodnienie organizmu, który zaczyna się przed nim bronić gromadząc wodę), restrykcyjna dieta  (zwłaszcza uboga w białko, od którego odpowiedniej ilości zależy utrzymanie równowagi płynów w...

Przeczytaj