Vichy Neovadiol
Wyniki testu
kosmetyki nivea
Wyniki testu
Chcę testować
kosmetyki maybelline new york
Wyniki testu
żele Unimil
Chcę testować
Octenisept
Chcę testować
kosmetyki glov
Wyniki testu
krem la roche-posay
Wyniki testu
health labs
Laureaci
health labs
Laureaci
sensodyne
Laureaci
kosmetyki yope
Wyniki testu
kosmetyki aa
Wyniki testu
aa
Wyniki testu
farby do włosów L'Oréal Paris
Laureaci
Garnier Body Superfood
Laureaci
kosmetyki veoli botanica
Laureaci
kosmetyki garnier
Laureaci
kosmetyki ziaja
Wyniki testu
szminka avon
Laureaci
Co to PCT i dlaczego czujemy smutek po seksie?
Styl życia

Nie czujesz przyjemności po seksie? Być może cierpisz na PCT

Czy kiedykolwiek zdarzyło ci się odczuwać smutek lub dyskomfort nawet po udanym seksie? Pewnie Twój partner nie był z tego zadowolony... Spokojnie ten problem dotyka wiele kobiet. Sprawdź, dlaczego tak się dzieje.

Seks to nie tylko fizyczna, ale i psychiczna przyjemność, która relaksuje, spaja związek, łagodzi ból, jak również ma wiele innych prozdrowotnych właściwości. Jak się okazuje nie każdy z nas czerpie radość i błogość nawet po udanym seksie, a u niektórych upragniony orgazm może nawet wywoływać niewyobrażalny smutek, który określany jest mianem PCT. Dlaczego tak się dzieje?

Anna Mucha i Kuba Wojewódzki znowu są razem? Dowodów jest coraz więcej...

Czym jest PCT i dlaczego odczuwamy smutek po stosunku?

Przygnębienie poprzedzone pełnym namiętności zbliżeniem występuje u niemal połowy aktywnych seksualnie osób. Jak wynika z badań opublikowanych na łamach „International Journal of Sexual Health”, aż 32,9 proc. kobiet przyznaje się do tego, że po seksie odczuwa złość, smutek, rozżalenie i ogólną drażliwość charakterystyczne dla stanów depresyjnych. Najciekawsze jest to, że towarzyszące nam po stosunku negatywne uczucia nie zawsze muszą być tożsame z niedopasowaniem seksualnym partnerów czy pozostawaniem w toksycznej relacji. Apatia przychodzi bowiem mimowolnie zazwyczaj po pełnym namiętności euforycznym zbliżeniu.

Smutek po seksie nie jest rzadkością. Niekoniecznie musi być spowodowany przeżytą traumą, wyrzutami sumienia, jak również nie musi oznaczać czegoś niepokojącego – mówi terapeutka seksualna Denise Knowles.

Jak tłumaczy Knowles smutek, melancholia, wstyd, drażliwość, agresja, czy płacz odczuwane bezpośrednio po zbliżaniu określane jako postkoitalny smutek (ang. post-coital tristesse - PCT) może utrzymywać się od kilkunastu minut nawet do kilku godzin po stosunku i jest naturalną reakcją organizmu na nagłą dawkę hormonów.

Orgazm uwalnia wiele hormonów jak endorfiny, oksytocyny czy prolaktynę, co sprawia, że odczuwamy szczęście. Poziom tych hormonów spada jednak tuż po szczytowaniu, co może wywołać uczucie smutku – tłumaczy Knowles. Jest to biologiczna funkcja naszego organizmu, którą w mniejszym, lub większym stopniu  doświadcza każdy z nas– dodaje.

Podobnie jak podczas orgazmu przestajemy kontrolować niektóre odruchy takie jak krzyk, grymasy, czy wbijanie paznokci w ciało partnera, tak po stosunku nie zawsze możemy zapanować nad naszymi reakcjami. Zazwyczaj po nagłym dostarczeniu naszemu organizmowi koktajlu hormonów uspokajamy się, czujemy ogarniające nas błogie uczucie i odprężenie, bywa jednak tak, że zamiast standardowych upragnionych reakcji, pojawia się uczucie rozżalenia, wrogości czy wściekłości. Jak wskazują naukowcy z Psychiatry and Psychotherapy Clinic at University of Pécs, taki stan, określany jako PCT, jest objawem zakłóceń fazy odprężenia po zbliżeniu i dotyczy zarówno kobiet, jaki mężczyzn (w mniejszym lub większym stopniu). Dlatego też jeśli po stosunku od czasu do czasu odczuwasz melancholię nie powinnaś się tym obawiać - to coś zupełnie normalnego.

Zdjęcie: iStock

Dlaczego odczuwamy smutek nawet po udanym seksie
Styl życia
Czym jest dysforia i dlaczego odczuwamy smutek nawet po udanym seksie?
Czy kiedykolwiek zdarzyło ci się odczuwać smutek nawet po cudownym orgazmie? Spokojnie, to zdarza się wielu kobietom. Sprawdź, dlaczego tak się dzieje.

Jak się okazuje, często udany seks idzie w parze z niewyobrażalnym smutkiem. Ten stan to  dysforia  poprzedzona pełnym namiętności zbliżeniem, która występuje u niemal połowy aktywnych seksualnie osób i choć stanowi temat tabu, to jest zjawiskiem jak najbardziej naturalnym. Dysforia po stosunku Dysforia to nic innego, jak przeciwieństwo stanu euforycznego. To nastrój podobny do  stanu depresyjnego , objawiający się złością, żalem i ogólną drażliwością. Jak się okazuje, niemal połowie z nas choć raz zdarzyło się odczuwać ogromny smutek tuż po stosunku. Myślisz, że to coś złego? Nic bardziej mylnego. Takie zachowanie wcale nie musi być tożsame z tkwieniem w niedającym satysfakcji związku czy nieudanym pożyciem seksualnym. Wręcz przeciwnie! Poseksualna dysforia przychodzi właśnie po dobrym seksie . Smutek po seksie nie jest rzadkością. Niekoniecznie musi być spowodowany przeżytą traumą, wyrzutami sumienia, a także nie musi oznaczać czegoś niepokojącego – mówi terapeutka seksualna Denise Knowles. Knowles wyjaśnia, że poseksualna dysforia jest naturalną reakcją organizmu na nagłą dawkę szczęścia w postaci eksplozji hormonów podczas stosunku i nie powinniśmy jej wiązać z zaburzeniami psychicznymi. Orgazm uwalnia wiele hormonów jak endorfiny, oksytocyny czy prolaktynę, co sprawia, że odczuwamy szczęście. Poziom tych hormonów spada jednak tuż po szczytowaniu, co może wywołać uczucie smutku – podkreśla Knowles. Jest to biologiczna funkcja naszego organizmu, która w mniejszym, lub większym stopniu zdarza się wielu ludziom – dodaje. Jak zaznacza terapeutka, zjawisko stanów depresyjnych tuż po stosunku dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Ostatnie badania wykazały, że aż 46 proc. z 230 badanych kobiet odczuła smutek po stosunku nawet kilka razy w ciągu miesiąca. Jak podkreślają badacze, przygnębienie nie miało jednak związku ze...

O-shot: medycyna estetyczna polepszająca orgazm
Styl życia
Masz problemy z osiągnięciem orgazmu? Dzięki O-shot na zawsze o tym zapomnisz!
O-shot- ta kontrowersyjna metoda ma coraz więcej zwolenników. Na czym polega?

O kobiecym orgazmie krąży wiele mitów. Niektórzy sądzą, że można go osiągnąć jedynie dzięki długiemu, namiętnemu zbliżeniu z ukochaną osobą , inni z kolei stawiają na szybki, intensywny stosunek, a jeszcze inni uważają, że cudowne drżenie i zapierający dech w piersiach uzyskamy dzięki wymyślnym pozycjom seksualnym , które wymagają od nas niemal akrobatycznych umiejętności. I choć meandry kobiecego orgazmu są zgłębiane przez wielu naukowców od lat, to nie da się ukryć, że aby go osiągnąć, muszą być spełnione pewne warunki. Przede wszystkim stres, zmęczenie, zła dieta, brak zaufania i dopasowania seksualnego z partnerem sprawiają, że nie każda z nas jest w stanie osiągnąć pełnię rozkoszy przy każdym zbliżeniu. A co, jeśli powiedzielibyśmy, że O-shot na dobre wyeliminuje wszystkie wasze troski i zapewni cudowną ekstazę przy każdym zbliżeniu ? Jak osiągnąć orgazm? Trudno jednoznacznie zdefiniować czym jest kobiecy orgazm , ponieważ stanowi on zjawisko bardziej złożone od męskiego orgazmu . I choć możemy go określić jako kulminacyjną fazę podniecenia seksualnego podczas stosunku, to nie da się ukryć, że każda kobieta przeżywa ją na swój sposób. Jedne płaczą, inne się śmieją, jeszcze inne bywają agresywne, niemniej niezależnie od tego, w jaki sposób zachowujemy się podczas szczytowania, każda z nas marzy o „wielkim O”. Warto nadmienić, że nie tylko odpowiednia atmosfera, dopasowanie seksualne, długość i intensywność pieszczot, wzajemne zaufanie czy  odpowiednia dieta mają wpływ na to, czy nasz stosunek zakończy się wspaniałą ekstazą.  Osiągnięcie orgazmu jest bowiem w dużej mierze uzależnione również od dnia cyklu menstruacyjnego, jak również ukrwienia naszych narządów intymnych . I tu z pomocą przychodzi O-shot. O-shot: co to jest? O-shot, stanowiący skrót od Orgasm-shot (z ang. zastrzyk orgazmu) ma na...

Zatrzymywanie wody w organizmie
Styl życia
Zatrzymanie wody w organizmie - objawy, przyczyny, jak się pozbyć
Jeśli macie problem z zatrzymywaniem wody w organizmie, warto przyjrzeć się bliżej nie tylko temu, jaki tryb życia prowadzicie, ale również zdrowiu. Obrzęki mogą, ale nie muszą być kwestią zaburzeń pracy organizmu.

Do zatrzymania wody w organizmie dochodzi w momencie, gdy gospodarka wodna ciała zostaje zachwiana . Ciało daje nam wówczas sygnał, że coś dzieje się nie tak. Pojawiają się bóle głowy i odczuwamy dyskomfort , ale też zaczynamy zauważać pewne zmiany. Dzieje się to dość podstępnie, bo zwykle wiążemy to z nieodpowiednią dietą. Nic bardziej mylnego. Opuchlizna i ospałość to tylko dwie najbardziej powszechne oznaki. Objawy zatrzymania wody w organizmie  Zatrzymanie wody w organizmie sprawia, że czujemy się ciężko , jakbyśmy nagle przytyli kilka kilogramów. Częste i dość spore wahania masy ciała mogą oznaczać właśnie problemy z gospodarką wodną, a niekoniecznie nieracjonalne żywienie. Trudno nam się poruszać, spodnie w pasie nagle zaczynają się kurczyć, a skarpetki wżynają się w skórę nóg. Po przebudzeniu pojawia się opuchlizna oczu , a z kolei na koniec dnia uczucie ciasnoty w butach. Ponadto może się pojawić obrzmienie palców rąk - trudno wówczas zdjąć czy założyć pierścionki. Kolejny objaw to drętwienie stawów oraz bladość skóry . To jednak nie wszystko. Jeżeli cyrkulacja wody w organizmie nie odbywa się w poprawny sposób i utrzymuje się od dłuższego czasu, może prowadzić do chorób . Choroby a zatrzymanie wody w organizmie Jeżeli gospodarka wodna organizmu jest zachwiana, a objawy tego obserwujemy już od dłuższego czasu, warto udać się do lekarza . Może to wskazywać na: przewlekłą niewydolność żylną, czyli żylaki, choroby nerek, niedoczynność tarczycy. W niektórych przypadkach mówi się nawet o niewydolności serca, zakrzepicy żył głębokich czy chorobach wątroby. Przyczyny zatrzymania wody w organizmie Przyczyn zatrzymania wody w organizmie można wymieniać wiele. Większość z nich zależy...

Bolesne miesiączki
Styl życia
Jak radzić sobie z bolesnymi miesiączkami? Sposoby na złagodzenie bólu oraz przyczyny jego występowania
Radzenie sobie z bolesnymi miesiączkami to walka, którą regularnie podejmuje wiele kobiet. Bóle podbrzusza, biegunka, zwiększone łaknienie, zatrzymująca się woda dosłownie spędzają sen z powiek. Nasz ekspert radzi, co można zrobić, aby okres przestał być koszmarem.

Bolesne miesiączki dotyczą co dziesiątej kobiety. O najbardziej nurtujących w tym temacie kwestiach, postanowiłyśmy porozmawiać z ekspertką Infemini Medi Home - Katarzyną Hanus-Durlej , lekarką w trakcie specjalizacji z ginekologii i położnictwa.  Jak się okazuje - i co wyraźnie podkreśla nasz ekspert - w części przypadków możemy mówić o tak zwanym pierwotnym bolesnym miesiączkowaniu , którego mechanizm nie został do końca poznany. Lekarze przyjmują jednak, że powiązany jest on z działaniem hormonów, które wpływają na nadmierną kurczliwość mięśnia macicy oraz nieprawidłowe złuszczanie endometrium . Ten typ bolesnego miesiączkowania dotyczy zwykle młodych dziewcząt, u których zmiany hormonalne nie są jeszcze w pełni uregulowane. Gdy ból w trakcie krwawienia miesięcznego pojawia się po 20. roku życia, mówimy o tak zwanym wtórnym bolesnym miesiączkowaniu, które wynika ze współistniejących schorzeń, urazów lub wad anatomicznych: endometriozy, zespołu policystycznych jajników, mięśniaka macicy, wad anatomicznych pochwy i macicy, stanów zapalnych macicy. Wyleczenie choroby może sprawić, że pozbędziemy się na zawsze lub znacznie zminimalizujemy przykre dolegliwości podczas menstruacji - tłumaczy Katarzyna Hanus-Durlej Na szczęście nasz ekspert tłumaczy, jak w bezpieczny i odpowiedzialny sposób podejść do tematu bolesnych miesiączek, aby nie zrobić sobie krzywdy.  Jakie są najczęstsze objawy przed okresem? Objawy przed okresem trudno przeoczyć i nie da się ukryć, że bywają bardzo męczące i fizycznie, i psychicznie. W związku z tym, że każda z kobiet przechodzi to inaczej, tak zwany PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego)  odczuwamy mniej lub bardziej. Moment,...

Nasze akcje
kobieta pod prysznicem
Pielęgnacja
Wakacje przez cały rok? Z tymi kosmetykami to możliwe!
Partner
Pielęgnacja włosów farbowanych
Fryzury
Wygraj specjalny box z trzema wariantami kuracji do włosów 7 Sec od Gliss!
Partner
kosmetyki-glov
Pielęgnacja
Czy linia GLOV Natural Harmony to pielęgnacyjne trio doskonałe? Przetestowały ją Wizażanki!
Partner
kobieta w łazience
Pielęgnacja
Na ratunek suchym i zniszczonym włosom! Poznaj duet, dzięki któremu odzyskają zdrowy wygląd
Partner
Polecane
Najnowsze
Wybrane dla Ciebie
suche włosy
Fryzury
Suche włosy - przyczyny przesuszania i proste rady, jak o nie dbać!
Laura Grzelak Milena Majak
Blizny na twarzy po trądziku
Pielęgnacja
Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć? Najlepsze preparaty i zabiegi
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
modny warkocz francuski
Fryzury
Warkocze - TOP 15 fryzur z warkoczami, które zapleciesz w ekspresowym tempie
Laura Grzelak
Trendy w paznokciach 2022
Manicure
Modne paznokcie 2022: Trendy z Instagrama - TOP 17 stylizacji 
Laura Grzelak Sylwia Przygoda
laminowanie rzęs w domu
Pielęgnacja
Laminowanie rzęs w domu – jak je wykonać i ile się utrzyma?
Agnieszka Mojsiej
fryzura z długich włosów
Fryzury
Fryzury z długich włosów, które zrobisz samodzielnie w 5 minut. TOP 15 inspiracji [Zdjęcia]
Aneta Zygmuntowicz
Paznokcie panterka
Manicure
Jak zrobić panterkę na paznokciach? TOP 15 inspiracji z Instagrama na paznokcie w panterkę
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Roller do twarzy
Pielęgnacja
Roller do twarzy – który wybrać i jak wykonywać nim masaż?
Marta Średnicka Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Mezoterapia twarzy
Pielęgnacja
Mezoterapia – na czym polega zabieg i jakie daje efekty?
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
najlepsze diety odchudzające efekty
Styl życia
Najlepsze diety odchudzające 2022 - ranking U.S. News & World Report
Aneta Zygmuntowicz
Pomarańczowe paznokcie szpice
Manicure
Jak zrobić paznokcie szpice krok po kroku? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Wypadanie włosów
Fryzury
Wypadanie włosów – przyczyny i skuteczne sposoby na nadmierną utratę włosów
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie ballerina
Manicure
Paznokcie ballerina – jak piłować? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie w kolorach złotym, różowym i czarnym
Manicure
Pomysły na paznokcie – 25 najciekawszych inspiracji z Instagrama na modny manicure
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Ranking wcierek do włosów
Pielęgnacja
Najlepsze wcierki na porost włosów - ranking hitów włosomaniaczek z KWC
Dominika Zabost