klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Styl życia

Nie możesz się dogadać ze swoim facetem? Mamy na to 5 sposobów!

Każda z osób tworzących parę ma odmienne wyobrażenia o idealnym związku. Skąd biorą się te różnice? Jednym z wyjaśnień jest teoria głosząca, że ludzie posługują się pięcioma różnymi „językami miłości”, za pomocą których okazują sobie uczucia. O jakie języki chodzi?
Marta Tabiś-Szymanek
listopad 19, 2016

Sylwia jest romantyczką. Lubi być adorowana, przepada za komplementami i czułymi słówkami. Niestety, jej mąż nie jest typem wrażliwca i nie ma co oczekiwać od niego wylewnych wyznań dozgonnej miłości. Z tego powodu od czasu do czasu wybuchają między nimi sprzeczki.

- Miarka przebrała się, gdy obchodziliśmy piątą rocznicę ślubu. Zjedliśmy razem kolację, spędziliśmy miły wieczór przy filmie i ulubionym winie… Specjalnie dla Marka starannie ułożyłam włosy i założyłam nową sukienkę, a on nie zdobył się choćby na mały komplement. Nie powiedział nic o tym, że cieszy się, że wciąż jesteśmy razem i dobrze nam się układa. Nie pamiętam, kiedy ostatnio powiedział mi, że mnie kocha – skarży się Sylwia.

Marek zaś nie ma pojęcia, dlaczego jego żona nie jest zadowolona. Od rana starał się, by ten dzień był wyjątkowy: umył jej samochód, naprawił cieknący kran, a na wieczór przygotował pyszną kolację i wypożyczył film, który polecili mu znajomi. Jak ona może mieć wątpliwości co do tego, że wciąż kocha ją do szaleństwa?

Jak się dogadywać w związku?

Podobne sytuacje zdarzają się w wielu związkach. Tobie również czasami wydaje się, że ty i twój facet mówicie dwoma różnymi językami? Brzmi to niepoważnie, jednak niewykluczone, że… coś w tym jest.

Gary Chapman, autor książki „Pięć języków miłości, czyli jak wyrażać swoje serdeczne oddanie partnerowi” twierdzi, że istnieje kilka sposobów na okazywanie uczuć, a każdy z nas ma jeden, który jest jego ulubionym. Różnice w tym zakresie mogą powodować, że nie będziemy dostrzegali wyrazów oddania ze strony ukochanej osoby i będziemy czuli się niekochani. Kluczem do harmonijnej komunikacji w związku jest więc poznanie „języka miłości”, którym posługuje się nasz partner.
Podpowiedzi znajdziesz w naszej galerii. 

Zobacz także: Te pytania zadaj mu PRZED ślubem

1 z 5

Czas spędzany wspólnie

Czas spędzany wspólnie

Nie chodzi o siedzenie na jednej kanapie, każde z własnych laptopem, smartfonem czy książką. Dla osoby, która za najbardziej naturalny sposób okazywania miłości uważa chwile spędzane razem, najlepszym prezentem będzie skupienie się tylko na niej. Może to być wspólny spacer, jedzony razem posiłek lub uważne słuchanie, jak jej minął dzień.

2 z 5

Słowa

Słowa

Dla kogoś, kto preferuje ten sposób wyrażania romantycznych uczuć, największą wartość mają szczere komplementy, pochwały, czułe przezwiska oraz miłosne wyznania. Jeśli słowa są twoim „językiem miłości”, nieważne, jak bardzo partner o ciebie dba, jak często kupuje ci prezenty i wyręcza cię w różnych zadaniach – jeżeli odpowiednio często nie usłyszysz od niego, że cię kocha, będziesz się czuła zaniepokojona. Powiedz mu więc, czego potrzebujesz - on się sam nie domyśli!

3 z 5

Podarunki

Podarunki

Wbrew pozorom, ten „język miłości” nie ma nic wspólnego z materializmem. Nie liczy się bowiem cena prezentu, a sam fakt otrzymywania oraz to, że partner poświęcił czas i wysiłek na wybranie lub wykonanie podarunku. Chodzi tutaj o wszelkie namacalne oznaki uczucia: może to być nawet polny kwiatek zerwany w drodze z pracy lub liścik z życzeniem miłego dnia. Idealny prezent zawiera w sobie komunikat: myślę o tobie, chcę cię uszczęśliwić, wiem, co lubisz i czego potrzebujesz.

4 z 5

Pomoc i działanie na rzecz drugiej osoby

Pomoc i działanie na rzecz drugiej osoby

Czy umycie naczyń, obranie ziemniaków lub odkurzenie mieszkania może stanowić wyraz gorącego uczucia? Okazuje się, że dla wielu osób dbanie o drugą osobę ma znacznie większą wartość niż czułe słówka i bukiety kwiatów kupowane bez okazji.

5 z 5

Dotyk

Dotyk

Kontakt fizyczny to nie tylko seks, ale również przytulanie, całowanie, trzymanie się za ręce, masaż pleców czy głaskanie po głowie. Czułość pomaga budować więź i poczucie intymności w parze. Osoba, dla której dotyk jest naturalnym „językiem miłości”, nieustannie poszukuje pretekstu, by być blisko ukochanej osoby.

Komentarze