klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
ASMR – jak sprawić sobie przyjemność?
Fotolia
Styl życia

Nowy hit You Tube! ASMR – co to jest i dlaczego jest tak... przyjemne?

ASMR, czyli z angielskiego „autonomous sensory meridian response”, to naukowe określenie rozkosznego mrowienia, przyjemnego do granicy orgazmu, które może nam zapewnić dotyk masażera do głowy. Jak to naprawdę działa?
Anna Konieczyńska
październik 10, 2016

ASMR (autonomous sensory meridian response), czyli przyjemne mrowienie, potocznie nazywane małym orgazmem, jest wywoływane przez masaż, ale także rozkoszne dźwięki, obrazy, smaki, czy zapachy. 

To rozkoszne wrażenie, odczuwalne najczęściej w okolicach głowy albo szyi, jest odczuwane przez wiele osób, ale długo nie miało naukowego uzasadnienia. 

Po raz pierwszy badania nad ASMR przeprowadziło dwoje naukowców z uniwersytetu w Swansea.

Emma Barratt i dr Nick Davis opublikowali badania przeprowadzone pośród 500 miłośników ASMR.

„Dla mnie, jako dla psychologa, ASMR jest interesujące, bo dziwne” – mówi Davis. „Te odczucia trudno jest opisać, postanowiliśmy więc sprawdzić, czy każdy reaguje podobnie na podobne bodźce” – dodaje naukowiec.

Na YouTubie można znaleźć setki filmików, których twórcy przeżywają ASMR, szczotkując włosy, pocierając brodę albo żując gumę, próbują doprowadzić do podobnego stanu widzów szeptami, skrobaniem albo suszeniem. Naukowcy dowiedzieli się, że ludzie oglądając je, odczuwają przyjemność, inną niż seksualna. A relaks, wywołany seansem, pomaga im zasnąć (97 proc. osób ogląda filmiki właśnie przez sen). 

Pałeczkę po Barratt i Davisie przejęli Emma Blakey, Giulia Poerio, Tom Hostler i Theresa Veltri z uniwerstytetu w Sheffield, którzy postawili sobie za zadanie sprawdzenie, czy ASMR jako subiektywne odczucie, ma swój korelat somatyczny – czy ludziom odczuwającym przyjemność szybciej bije serce, czy się pocą albo czerwienią.

Chociaż badacze są sceptyczni, jako że nie wszyscy ludzie odczuwają ASMR, więc trudno przeprowadzić miarodajne badania, optymistycznie patrzą w przyszłość. Może się okazać, że ASMR ma właściwości lecznicze, a na pewno pomaga się zrelaksować, co w dzisiejszych czasach samo w sobie stanowi wartość, bo poprawia jakość życia.

Zobaczcie ten szał na You Tube - wystarczy wpisać ASMR i... No właśnie... Co Wy na to? Odczuwacie ASMR? 

Komentarze
To właśnie TO sprawi, że wasz seks będzie jeszcze lepszy!
Styl życia To właśnie TO sprawi, że wasz seks będzie jeszcze lepszy!
Dzięki tym sztuczkom seks da ci jeszcze większą satysfakcję! Koniecznie je wypróbuj - orgazm gwarantowany!
Urszula Jagłowska
grudzień 15, 2017

Czy miewacie problemy z osiągnięciem orgazmu? Kochacie się z partnerem, czujecie jego pieszczoty, ciężki oddech ogrzewający skórę, miękkie pocałunki i marzycie jedynie o przeżyciu orgazmu?  Gdy absolutna rozkosz nie przychodzi obwiniacie siebie, partnera, stres, złą dietę, zmęczenie, a nawet to, że istnieje możliwość, że nie jesteście seksualnie dopasowane do swojego partnera. Wtedy pojawia się frustracja, która może doprowadzić do rozpadu waszego pożycia seksualnego… szczególnie, gdy ukochany szczytuje za każdym razem, nie dając partnerce upragnionej ekstazy. A co jeśli powiemy wam, że istnieją sztuczki, dzięki którym seks zawsze będzie dawał bezgraniczną przyjemność? Przeczytaj także: Jakie kobiety najbardziej pociągają mężczyzn? To właśnie TO jest najważniejsze w seksie! Teraz pewnie pomyślałyście, że nie osiągacie orgazmu, ponieważ niewystarczająco długo się kochaliście, pozycje, które stosujecie nie są dla was, lub po prostu to nie jest kochanek dla ciebie. Nic bardziej mylnego! Najnowsze badania przeprowadzone przez Personality and Social Psychology Bulletin dowodzą, że na naszą satysfakcję seksualną składa się więcej czynników niż sam akt seksualny. Jak podkreślają, zadowolenie seksualne mylnie utożsamiamy jedynie z fizycznością, podczas gdy to właśnie więź między partnerami i czułość jaką okazują na co dzień sprawia, że sam seks daje nam większą przyjemność. Jak podkreśla dr Anik Debrot z Uniwersytetu w Toronto „Ludzie odczuwają większą satysfakcję z seksu, gdy są blisko związani ze swoim partnerem. Takie przywiązanie buduje między innymi przytulanie się przed i bezpośrednio po seksie”. Debrot i jej współpracownicy przeprowadzili badania mające na celu dowiedzenie, czy jakość związku ma szczególny wpływ na korzyści płynące z samego aktu seksualnego. Przeczytaj także: Jak rozpoznać idealnego kochanka? Tych 6...

Przeczytaj
Styl życia Joanna Kulig jest w ciąży! Czy macierzyństwo pokrzyżuje jej plany?
Wybitna polska aktorka potwierdziła, że spodziewa się dziecka. To będzie pierwszy potomek Joanny Kulig.
Natalia Kędra
październik 01, 2018

Joanna Kulig i reżyser/scenarzysta Maciej Bochniak wzięli ślub w 2009 r., jednak jak dotąd nie doczekali się potomstwa . Wszyscy myśleli, że wybitna aktorka po prostu stawia na karierę i nie marzy o dzieciach, ale wtedy Joanna Kulig zrobiła fanom niespodziankę. Miała pojawić się na festiwalu w Płocku, jednak musiała z niego zrezygnować, a swoją nieobecność wytłumaczyła właśnie ciążą . Joanna Kulig miała być gościem specjalnym Festiwalu Kultury i Sztuki dla Osób Niewidomych w Płocku. Nie mogła jednak przyjechać, zamiast tego wysłała nagranie, na którym "wytłumaczyła się" ze swojej nieobecności. Aktorka wyznała, że jest w ciąży i nie może wyjechać ze względu na badania i wizyty lekarskie - donosi serwis WP Gwiazdy. fot. ONS Ciąża pokrzyżuje plany Joanny Kulig? Macierzyństwo przychodzi w nie do końca wygodnym momencie dla aktorki - kiedy   jest u szczytu kariery. Po roli w w nagrodzonej w Cannes "Zimnej wojnie" Kulig stała się bardzo pożądana we Francji i Stanach, miała nawet sesję we francuskim "ELLE". W Polsce też ma doskonałą passę - m. in. dzięki roli w głośnym filmie "Kler" czy występach w serialach "Pułapka" i "O mnie się nie martw" . W dodatku marka Reserved zatrudniła Joannę w kampanii kolekcji jesiennej w roli modelki . Wyświetl ten post na Instagramie. Post udostępniony przez Joanna Kulig - Official (@joannakulig_official) Wrz 4, 2018 o 6:42 PDT Na razie nie wiadomo, kiedy urodzi się pierwsze dziecko 36-letniej Kulig i 34-letniego Bochniaka, ale brzuszek aktorki jest na razie mało widoczny, więc obstawiamy, że dopiero w 2019 r. Miejmy nadzieję, że macierzyństwo nie pokrzyżuje planów aktorki. Szum wokół jej roli  "Zimnej wojnie" sprawił, że mówi się nawet o nominacji do Oscara ! Gala oscarowa odbędzie się 24 lutego w Los Angeles, ale trudno...

Przeczytaj
Pary które piją razem alkohol są szczęśliwsze
Styl życia Pary które piją razem alkohol są szczęśliwsze? Poznaj wyniki najnowszych badań
Alkohol rozluźnia, sprawia że jesteśmy bardziej otwarci, ale czy wspólne spożywanie go z partnerem naprawdę może wpłynąć na poprawienie relacji? Poznajcie najnowsze wyniki badań.
Urszula Jagłowska
październik 30, 2018

Na  szczęśliwy związek składa się wiele czynników, takich jak szacunek, zaufanie, dopasowanie seksualne, wspólne plany na przyszłość, zainteresowania, czy wspólne wykonywanie ulubionych czynności. Czy picie z partnerem alkoholu również może przyczynić się do tego, by związek był trwalszy i bardziej szczęśliwy?   Pary które piją razem alkohol są szczęśliwsze? Nie od dziś wiadomo, że alkohol rozluźnia, sprawia, że jesteśmy pewniejsi siebie, a w niektórych przypadkach nawet odchudza , ale czy naprawdę może pomóc umocnić związek między partnerami? Badania opublikowane w  The Journals of Gerontology Series B: Psychology Series wykazują, że pary, w których zakochani piją alkohol są szczęśliwsze , a ich więź jest wyjątkowo trwała. Naukowcy przebadali blisko 5 tys. osób pozostających w związku małżeńskim średnio 33 lata . Celem badania było sprawdzenie, jaki wpływ na relacje między partnerami ma regularne (co nie oznacza permanentne) pozwalanie sobie na napoje wyskokowe. Istotne jednak nie było to jaki rodzaj alkoholu wybierają zakochani i jak często się na niego decydują lecz to,  jak wspólne picie wpływa na relacje pomiędzy partnerami . Jak wynika z ankiet przeprowadzonych wśród respondentów, małżeństwa były szczęśliwsze i rzadziej się rozpadały , gdy alkohol spożywały wspólnie, niż gdy to robił tylko jeden z partnerów. Co więcej, to właśnie spożywanie napojów wysokoprocentowych jedynie przez jednego z kochanków prowadziło do eskalacji konfliktów i rozpadu związku, szczególnie wtedy, gdy to kobieta była stroną pijącą. Nie sugerujemy, że ludzie powinni pić więcej lub zmieniać sposób w jaki piją – mówi autorka badania, dr Kira Birditt z Uniwersytetu w Michigan. Jak tłumaczy badaczka, to nie sam alkohol zbliża ludzi, lecz wspólne wykonywanie jakiejś czynności. Warto bowiem wspomnieć o tym, że osoby biorące udział w badaniu piły...

Przeczytaj
Masz kota? To zdradza jaki seks lubisz
Styl życia Lubisz koty? To zdradza, jakie zabawy seksualne najbardziej cię kręcą
Kto by przypuszczał, że właścicielki kotów mają takie seksualne preferencje?!
Urszula Jagłowska
sierpień 27, 2018

Naukowcy nie mają wątpliwości, posiadaczki kotów zdecydowanie nie należą do „grzecznych dziewczynek”. To właśnie te kobiety charakteryzują się silnym charakterem, niezależnością i uwielbiają adrenalinę. Z najnowszych badań przeprowadzonych przez zespół czeskich i słowackich naukowców wynika, że kociary odczuwają niewyobrażalną przyjemność podczas seksu z dominującym, wymuszającym na nich uległość partnerem , a także mają większą skłonność do BDSM niż inne kobiety. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego kociary mają skłonności do BDSM? Jak twierdzi główny autor badań prof. Jaroslav Flegr z Uniwersytetu Karola w Pradze , posiadanie kota może mieć wpływ na nasze wzorce zachowań seksualnych . Z przeprowadzonych przez niego badań na grupie ponad 36 500 osób wynika, że właścicieli kotów niezwykle podnieca własny strach, poczucie zagrożenia oraz uległość seksualna , charakterystyczne dla praktyk BDSM ( B ondage & D iscipline, D omination & S ubmission and S adism & M asochism, z ang. wiązanie i dyscyplina, dominacja i uległość oraz sadyzm i masochizm). Dzieje się tak, ponieważ posiadacze kotów częściej chorują na toksoplazmozę , infekcję spowodowaną przez pierwotniaka Toxoplasma gondii, który najczęściej występuje w odchodach tych zwierząt. To on jest odpowiedzialny za to, że osoby zarażone czerpią niewyobrażalną przyjemność z własnego strachu . Zarażeni są częściej pobudzani własnym lękiem i niebezpieczeństwem – mówi prof. Jaroslav Flegr. U kobiet pojawia się także większe zainteresowanie zniewoleniem i przemocą, a u mężczyźni masochizmem oraz gwałtem – dodaje. Niestety, jak podkreślają twórcy badań, choroba jest bardzo trudna do rozpoznania , dlatego też większość chorych nie zdaje sobie nawet sprawy o zakażeniu. Pomimo iż toksoplazmoza jest bardzo powszechna, rzadko odnotowuje się przypadki zakażenia ze...

Przeczytaj