klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Styl życia

O chłopcu, w którego wiek ciężko jest uwierzyć

Bayezid Hossain to chłopiec, który cierpi na rzadko spotykaną chorobę – progerię. Jego ciało starzeje się 8 razy szybciej niż powinno.
Aleksandra Wójcik
sierpień 03, 2016

Przedwczesna starość (progeria) to choroba, której proces polega na niezwykle szybkim starzeniu się. Ma ona podłoże genetyczne, a jej przyczyny nie udało się jak do tej pory wyjaśnić.

U dzieci objawia się ona najczęściej, gdy skończą rok. Przez pierwsze dwanaście miesięcy przebiega bezobjawowo.

Ciało Bayezida można porównać do ciała 80-latka, a chłopiec skończył dopiero 4 lata. Dziecko starzeje się w bardzo szybkim tempie. Wiotka skóra, napuchnięta twarz i słabe kości to jedne z objawów choroby, na którą cierpi. Mimo wszelkich starań i wizyt u wielu lekarzy i uzdrowicieli – chłopcu nie udaje się pomóc.

 Jego wygląd fizyczny jest całkowicie nienormalny, ale psychicznie to wspaniały człowiek i niezwykły, bardzo świadomy mówca. Byłam przerażona, gdy tylko go zobaczyłam. Wyglądał jak obcy i to zabolało mnie najbardziej. Mój syn rozumie swoją sytuację, ale nie lubi o tym mówić – po prostu płacze, gdy czuje się niezręcznie - tak o Bayzeidzie wypowiada się jego matka.

To chłopiec inteligentny i jednocześnie świadomy swojej choroby. Tak jak dzieci w jego wieku lubi grać w piłkę, rysować, bawić się z rówieśnikami. Jego rodzice starają się z całych sił, aby to wszystko mu zapewnić, niestety jest to bardzo ciężkie. Niestety dzieci boją się chłopca, a dorośli nie chcą mieć z nim kontaktu.

Dzieci chore na progerię umierają najczęściej w okolicach 13 roku życia. Powodami zazwyczaj są zawał lub udar.

Nie wyobrażamy sobie nawet jak trudne musi być życie ze świadomością o bardzo szybko zbliżającej się śmierci dziecka. Rodzice chłopca starają się o to, aby każda chwila spędzana z synem była zarówno dla niego jak i dla nich – najwspanialszą.

Niesamowicie przykro słucha, czyta i pisze się o takich przypadkach. Nie sposób jest ubrać w słowa ani wyobrazić sobie jak trudne musi być życie, gdzie ma się bliski kontakt z taką lub podobną sytuacją. A jeśli cierpią w tym dzieci – ból uderza ze zdwojoną siła.

Ten artykuł w żadnym wypadku nie jest kolejnym ‘szok newsem’. Ma na celu zwrócenie uwagi na takie przypadki, uświadomienie ludzi, że podobne rzeczy się dzieją oraz zachęcenie do pomocy, o ile jest ona możliwa.

Fot. YouTube

Komentarze
Agnieszka Kaczorowska z córką Emilką
Styl życia Córka Agnieszki Kaczorowskiej na takiej samej diecie jak synek księżnej Meghan!
Agnieszka Kaczorowska-Pela szykuje rewolucje dla swoje sześciomiesięcznej córeczki. Emilka będzie próbowała nowych posiłków metodą, z której korzysta również księżna Meghan!
Aneta Wikariak
styczeń 16, 2020

Agnieszka Kaczorowska-Pela zdradziła na swoim profilu na Instagramie, że szykuje się na małą rewolucję w swoim domu. Po  ciężkich pocątkach ciąży gwiazda świetnie odnajduje się w roli mamy. Lubi eksperymentować i testować nowości dla dzieci - nawet gdy jest krytykowana za to (jak było w sytuacji, gdy nosiła córeczkę w chuście ). Jej córeczka, 6-miesięczna Emilka, już za kilka dni spróbuje pierwszych posiłków inych niż mleko. Agnieszka Kaczorowska zdecydowała się na metodę, z której korzysta też księżna Meghan. Na czym polega Baby Led Weaning? Jakie są zasady Baby Led Weaning?  Metoda ta daje dziecku możliwość wyboru, co będzie jadł. Jak to możliwe, by półroczny maluch podjął taka decyzję? Mama kładzie przed nim kilka produktów (oczywiście dostosowanych do jego wieku i możliwości). Dziecko samo decyduje, czy ma ochotę na gotowanego ziemniaka, marchewkę czy jabłuszko. Z takiej metody korzystała również księżna Meghan. Księżna odstawiła Archiego od piersi, gdy synek miał 6 miesięcy. Meghan i Harry uznali, że nie będą zmuszać chłopca do jedzenia - dziecko mogło samo wybierać to, na co miała ochotę. Metoda Bobas Lubi Wybór - jak się sprawdza? W Polsce o tej metodzie mówi się Bobas Lubi Wybór. Jest ona dość czasochłonna i wymaga cierpliwości od rodziców. Pomyślcie tylko, ile jedzenia rzeczywiście trafia do buzi malucha, a ile zostaje na podłodze... Ale zdaniem ekspertów to najlepsza metoda nauki jedzenia i testowania nowych smaków, który uczy małe dzieci samodzielności. Czy Agnieszka Kaczorowska będzie cierpliwą mamą? Na pewno jest konsekwentna - wystarczy spojrzeć,  jak szybko wróciła do szczupłej sylwetki po ciąży . Czujemy, że świetnie poradzi sobie z rewolucją w karmieniu córeczki. Zdjęcia: Eastnews, Instagram agakaczor

Przeczytaj
Styl życia Michał Wiśniewski wziął piąty ślub?
Michał Wiśniewski w jednym z wywiadów powiedział zbyt wiele. Zdradził, jak nazywa swoją ukochaną. To wskazuje, że nie jest już wolny?
Laura Osakowicz
kwiecień 28, 2020

Michał Wiśniewski ma za sobą cztery małżeństwa. Ostatni rozwód przeżył na jesieni ubiegłego roku. Jego ostatnią żoną była   Dominika Tajner , z którą zdecydował się rozwieść po siedmiu latach wydawałoby się, że szczęśliwego pożycia. Piosenkarz szybko potem związał się z nową partnerką, 35-letnią Pauliną , a teraz prawdopodobnie zalegalizował związek. Wyświetl ten post na Instagramie. Post udostępniony przez Michał Wiśniewski (@m_wisniewski1972) Cze 9, 2019 o 11:12 PDT Piąty ślub Michała Wiśniewskiego Lider "Ich Troje" nazywa swoją ukochaną... żoną ! Para spotyka się od niecałego roku, ale Michał już od dawna chciał, aby zostali małżeństwem. Z tajemniczą Pauliną gwiazdor poznał się na portalu randkowym . Początkowo tylko rozmawiali, ale gdy się spotkali, to między tym dwojgiem od razu zaiskrzyło. Czyżby Wiśniewskiemu rzeczywiście udało się zaciągnąć kolejną partnerkę na ślubny kobierzec? Zwrotu "żoneczka" użył także kilkakrotnie w swoim ostatnim live'ie na Instagramie, co jednoznacznie wskazuje na to, że piosenkarz ożenił się po raz piąty, a w dodatku udało mu się to zrobić w zupełnej tajemnicy. Podczas rozmowy o izolacji domowej w Telewizji WP napomkną o swojej żonie i ich ósemce dzieci, czym dodatkowo podsycił zainteresowanie. Do pracy zdalnej powinniśmy się przyzwyczajać od dłuższego czasu przez ten kataklizm, który spadł na nas i nasze dzieci.  Wspólnie z żoną mamy ósemkę i jest co robić w momencie, gdy nie każdy jest dostosowany do tej pracy zdalnej  - powiedział Wiśniewski. Jednocześnie Michał tym razem nie jest zbyt wylewny i nie zdradza zbyt wiele szczegółów na temat swojej obecnej relacji i nie pokazuje się z partnerką. Jednak, gdy Twoje Imperium kilka tygodni temu zapytało piosenkarza o to, czy myśli o kolejnym...

Przeczytaj
Obrzezanie dziecka
Fotolia
Styl życia Obrzezanie dziecka - po co się to robi i kiedy trzeba?
Obrzezanie to zabieg usunięcia części zewnętrznych narządów płciowych. U chłopców obrzezanie oznacza wycięcie fragmentu napletka; przeprowadzane jest ze względów religijnych, zwyczajowych lub medycznych.
Katarzyna Brasiak
marzec 10, 2012

Obrzezanie religijne i zwyczajowe Obrzezanie to obyczaj wywodzący się ze starożytnego Egiptu. Zabieg był utożsamiany z symbolem czystości, przeprowadzany rutynowo wśród wielu ludów: Bliskiego Wschodu (Żydów i Arabów), Afryki, Ameryki Południowej, państw Azji Południowo-Wschodniej z regionu Jawy, Borneo i Nowej Gwinei, oraz Australii i wysp Pacyfiku. W judaizmie  obrzezanie jest nakazem religijnym:  każdy wyznawca płci męskiej musi być poddany obrzezaniu ósmego dnia po urodzeniu. W islamie obrzezanie traktowane jest jako religijny nakaz lub ważne zalecenie: dokonywane jest w różnych krajach islamskich najczęściej w wieku 14 lat. Obrzezanie jest powszechną praktyką w USA, na Filipinach, w Korei Południowej, licznych krajach afrykańskich i na wyspach południowego Pacyfiku. Ocenia się, że większość rodzących się chłopców w tych krajach zostaje obrzezana. Wynika to zapewne z przekonania, że obrzezane narządy płciowe chłopców łatwiej utrzymać w czystości – pod napletkiem nie gromadzą się chorobotwórcze bakterie. Szacuje się, że  ok. 20-30% mężczyzn na świecie jest obrzezana  - większość ze względów religijnych lub kulturowych. W Polsce dokonuje się obrzezania dość rzadko, zwykle z powodów medycznych, chociaż niekiedy także dorośli mężczyźni decydują się na ten zabieg. Obrzezanie ze względów medycznych Istnieją takie sytuacje, kiedy obrzezanie jest niezbędne ze względów medycznych. U niemowląt sklejenie napletka z żołędzią jest normalne – nie powinno go się zsuwać na siłę. potem (zwykle do ukończenia drugiego roku życia) napletek się odkleja. Jednak kiedy w wieku 3-4 napletek nadal się nie zsuwa, albo pojawiają się inne problemy w obszarze narządów płciowych, może być konieczna interwencja chirurgiczna. Wskazania do obrzezania Obrzezanie może okazać się konieczne z następujących powodów: stulejka :jest to zwężenie napletka, które...

Przeczytaj
Meghan Markle na urodzinowym wideo z Archiem - maluch to cały tata!
Styl życia Meghan Markle na urodzinowym wideo z Archiem - maluch to cały tata!
Archie kończy roczek. Meghan Markle i Harry opublikowali z tej okazji w sieci wideo, które ma wspierać cele charytatywne. Nagrali je w swoim domu. Pojawiły się również oficjalne zdjęcia z urodzin.

Od narodzin Archiego, syna Meghan Markle i eks księcia Harry'ego minął już rok. 6 maja chłopiec obchodzi swoje 1. urodziny. Z tej okazji jego rodzice, którzy oficjalnie odłączyli się od rodziny królewskiej przygotowali dla niego kilka niespodzianek. Nie wyprawią mu jednak hucznego przyjęcia. Według doniesień, na Archiego czeka m.in. bezcukrowy, organiczny tort. W mediach społecznościowych z okazji urodzin chłopca pojawił się już uroczy film. Są również oficjalne zdjęcia z Los Angeles.  Zobacz także: Gdzie naprawdę urodziła Meghan Markle - wyciekł akt urodzenia Archiego Archie na urodzinowym wideo z Meghan Markle Krążące w sieci wideo Meghan Markle z Archiem na kolanach to uroczy obrazek, na którym mama chłopca pokazuje mu, a następnie czyta ilustrowaną książkę "Duck! Rabbit!". Wideo nagrał Harry w Los Angeles i jest ono materiałem, który w czasach koronawirusa ma przypominać o innych problemach, jak potrzeba zdobywania jedzenia i pomocy edukacyjnych, takich jak m.in. książki dla dzieci na całym świecie. Poprzez nagranie była księżna zachęca obserwatorów i użytkowników sieci społecznościowych do wpłacania darowizn. Uwagę na filmie przykuwa jednak mały Archie, który niecierpliwie przerzuca kartki swojej ulubionej książki. Trudno nie zwrócić uwagi na jego podobieństwo do taty. Wyświetl ten post na Instagramie. Post udostępniony przez Save The Children UK (@savechildrenuk) Maj 6, 2020 o 4:01 PDT Na oficjalnych zdjęciach z urodzin Archiego jeszcze bardziej dokładnie widać, że kończący właśnie roczek syn Meghan Markle i Harry'ego zdecydowanie wdał się w ojca. Podobieństwo jest uderzające. Źródło: SplashNews.com/East News

Przeczytaj