klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Fotolia
Styl życia

Objawy i leczenie kolki niemowlęcej

Kolka niemowlęca to spory problem: maluch ciągle płacze, nie wiadomo, jak mu pomóc. Czym tak naprawdę jest kolka, jak ją leczyć?
Katarzyna Brasiak
czerwiec 22, 2012
Jak przewinąć noworodka? Mamy dla Was instrukcję krok po kroku!

Kolka niemowlęca: co to takiego? 

Pediatrzy nazywają kolką nasilone i trudne do uspokojenia napady płaczu u niemowląt: według badań dolegliwość ta pojawia się nawet u co czwartego dziecka. Z reguły nie jest to powiązane z z ostrymi objawami chorobowymi – pojawia się nagle i ustępuje samoistnie. Kolka może wystąpić już u dwu - trzytygodniowego noworodka, nasilenie napadów płaczu występuje ok. 6 tygodnia, a mijają one około 3 – 4 miesiąca życia dziecka. Kolka nie ma negatywnego wpływu na rozwój i wzrost dziecka.

Objawy kolki niemowlęcej

Kiedy możemy stwierdzić, że malucha dopadła właśnie kolka? Rodzice – zwłaszcza jeśli to ich pierwsze dziecko – zwykle bardzo się niepokoją, zastanawiając się, co też dolega ich niemowlęciu. Do typowych objawów należą:

 • nagłe napady płaczu, powtarzające się regularnie, zwykle po południu lub godzinach wieczornych, zazwyczaj codziennie lub prawie codziennie.
 • płacz nasila się po pewnym czasie, może przechodzić w krzyk; pojedynczy atak kolki trwa od 2 do nawet 5 godzin.
 • niemowlę ma naprężone mięśnie, twardy brzuszek, podkurcza nóżki; często też nie może oddać gazów ani stolca (ale to raczej nie powód, a efekt kolki).

Kolkę rozpoznaje się wówczas, gdy występują wyżej wymienione objawy, ale dziecko rozwija się prawidłowo.

Skąd się bierze kolka niemowlęca?

Specjaliści nie mają dobrej odpowiedzi na pytanie, czemu dziecku dolega kolka. Wręcz przeciwnie – istnieje wiele różnych teorii na ten temat. Do najbardziej popularnych i prawdopodobnych można zaliczyć:

 • niemowlęta mają niedojrzały układ pokarmowy, stąd uporczywe bóle brzuszka i kolki. Z czasem układ pokarmowy dojrzewa, a uciążliwe dolegliwości mijają.
 • alergia na białko mleka krowiego lub nietolerancja laktozy (cukier występujący w mleku), która może być połączona z niewystarczającym wydzielaniem laktazy – enzymu trawiącego laktozę. Problem może dotyczyć zarówno dzieci karmionych piersią (jeśli dieta karmiącej mamy zawiera nabiał), jak i maluchów karmionych sztucznie (mleka początkowe czy następne zawierające białka mleka krowiego). Bóle brzuszka spowodowane tymi problemami mogą być przyczyną kolki.
 • niektóre dzieci piją – czy to z butelki, czy też podczas karmienia naturalnego – bardzo łapczywie, dlatego podczas połykania łykają dużo powietrza, a potem częściej ulewają – one właśnie częściej cierpią na kolkę.
 • Maluchy nadpobudliwe, niespokojne, a także te, które mają niedojrzały układ nerwowy, częściej niż inne cierpią na kolkę.

Kolka niemowlęca - jak pomóc dziecku?

Podobnie jak w przypadku przyczyn kolki, także co do sposobów leczenia pediatrzy mają różne opinie. Najczęściej stosowane – i ponoć najskuteczniejsze – sposoby rodziców na kolkę to:

 • zmiana diety, sposobu karmienia maluszka, odbijanie po karmieniu
 • uspokojenie dziecka, masaż, noszenie, bliskość mamy
 • ogrzewanie brzuszka, pozycja leżąca
 • leczenie farmakologiczne

Dieta i karmienie podczas kolki niemowlęcej

 • ograniczenia w odżywianiu. Jeśli karmisz dziecko piersią, odstaw na kilka dni mleko i wszelkie produkty mleczne – obserwuj malucha, czy objawy kolki ustaną lub zmniejszą się. Niekiedy napady płaczu ustępują, gdy usuniesz z diety produkty wzdymające (kalafior, brokuły, kapusta, fasola, groch) a także czekoladę, kawę i pikantne przyprawy. Jeżeli niemowlę jest karmione butelką, skonsultuj się z pediatrą – być może należy zmienić dziecku mieszankę (na hypoalergiczną lub preparat mlekozastępczy)
 • sposób karmienia. Doradcy laktacyjni zalecają, aby przy problemach z kolką odciągnąć pierwszą partię mleka, gdyż jest w niej większe stężenie laktozy, która może powodowa problemy z trawieniem. Dopiero później przystaw malucha do piersi.
 • odbijanie. Nie wszyscy rodzice o tym pamiętają, a to bardzo ważne: zarówno noworodkowi, jak i troszkę starszemu niemowlakowi zawsze powinno się odbić po jedzeniu. Podczas połykania pokarmu maluch łyka także powietrze, które może się wydostać z przewodu pokarmowego tylko w pozycji pionowej – po karmieniu weź malucha na ręce i oprzyj je na ramieniu (pod buzię podłóż pieluszkę tetrową, bo czasem trochę pokarmu się ulewa), a następnie poczekaj, aż mu się odbije.

 Spokój, spokój, spokój i.. mama

 • zapewnienie spokoju. Maluch może być rozdrażniony przez nadmiar bodźców, dlatego staraj się ograniczyć wszelkie atrakcje, zwłaszcza po południu: wyłącz telewizor, nie zapraszaj gości, a także postaraj się zapewnić samej sobie trochę spokoju – dziecko absorbuje także wszystkie twoje emocje.
 • masaż. Zarówno położne, pediatrzy, jak i same mamy zgodnie twierdzą, że cierpiącemu dziecku często pomaga masaż. Masaż powinien być wykonywany ciepłymi rękoma, najlepiej z użyciem oliwki lub olejku dla dzieci. Połóż niemowlę na plecach i kolistymi ruchami, oboma dłońmi, masuj mu brzuszek przez ok. 3 minuty; przyciskaj także delikatnie nóżki do brzucha.
 • bliskość mamy. Rozdrażnione dziecko jak nikt inny potrzebuje czułości i wsparcia. Noś malucha na rękach, a najlepiej w chuście – pionowa pozycja ciała pomaga pozbyć się nagromadzonego powietrza, a kontakt z bliską osobą uspokaja.

Ciepło i leżenie na brzuchu

 • ogrzewanie bolesnych miejsc. Wielu niemowlętom pomaga ciepło: spróbuj położyć maluchowi na brzuszku świeżo wyprasowaną pieluchę tetrową albo skieruj w to miejsce strumień ciepłego powietrza z suszarki – uważaj jednak, by nie oparzyć dziecka. Może także przygotować ciepłą kąpiel – pomaga zwłaszcza tym niemowlętom, które uspokaja kontakt z wodą.
 • układanie na brzuszku. W ciągu dnia, gdy niemowlę nie śpi, układaj je często na brzuszku – oczywiście nie po jedzeniu. Taka pozycja sprawia, że maluch nie tylko ćwiczy sprawność mięśni, ale także łatwiej oddaje gazy, co może pomóc w uniknięciu napadu kolkowego.

Jakie leki na kolkę?

 • zioła. Wśród wielu specyfików z apteki farmaceuci najbardziej polecają wodę koperkową, możesz więc podać ją dziecku do picia między karmieniami. Gdy karmisz piersią, możesz także pić herbatki ziołowe (koper włoski, melisa, mięta albo gotowe zestawy dla mam karmiących). Pamiętaj jednak, że zioła mogą również uczulać, więc podczas kuracji obserwuj dziecko.
 • kropelki lub syrop. Leki zawierające symetykon lub trymebutynę mogą pomóc na kolkę (m.in. Espumisan, Colinox, Bobotic, Infacol, Debridat, Sab Simplex).
 • probiotyki. Dodawanie probiotyków do mleka, jeśli dziecko jest karmione butelką, usprawnia pracę jelit. (np. Lacido Baby, Dicoflor 30).

 

Komentarze
Fotolia
Styl życia Karmienie piersią w miejscach publicznych - jakim typem mamy jesteś?
Noworodek czy kilkumiesięczne niemowlę jest głodne co 2-3 godziny, a nawet częściej. To oznacza, że także na spacerze, w urzędzie czy w sklepie może nagle zacząć głośno domagać się piersi. Co zrobić, gdy maluch chce jeść, a do domu daleko? Jak karmić w miejscach publicznych?
Katarzyna Brasiak
październik 17, 2011

Karmienie w miejscu publicznym? Naturalne, a jednak krępujące Karmienie piersią to jedna z najbardziej naturalnych ludzkich czynności: do tego przecież służą piersi, aby nimi karmić. Jednak robienie tego w miejscach publicznych, poza zaciszem domowym, może się spotkać nie tylko z niepochlebnymi spojrzeniami, ale także niewybrednymi komentarzami czy nawet szczerym oburzeniem. Mimo wszystko, czasem jednak musimy nakarmić niemowlę poza domem i nie zawsze uda nam się znaleźć pokój dla matki karmiącej. Warto przy tym zdawać sobie sprawę, że jeśli nawet dla nas samych nie jest to krępujące, to może być żenujące dla innych – i należy wziąć to pod uwagę. Karmienie w miejscach publicznych a typ mamy Większość mam posiada zdecydowane poglądy na temat publicznego karmienia piersią. Można wyróżnić trzy najczęstsze typy zachowań: mama wstydliwa : uważa karmienie piersią przy innych za wstydliwe, nie robi tego także przy innych osobach z rodziny – mamie, cioci, czy nawet przy mężu. Nigdy nie karmi dziecka piersią, jeśli nie może się gdzieś schować. Jeśli maluch musi zjeść poza domem, odciąga pokarm wcześniej laktatorem i podaje mleko butelką, albo cierpliwe znosi płacz głodnego niemowlaka, starając się jak najszybciej wrócić do domu. mama naturalna : uważa, że karmienie piersią to najbardziej naturalna rzecz pod słońcem. Rzadko rozstaje się z dzieckiem, więc karmi je wszędzie: w parku, w sklepie, na imieninach u cioci. Sądzi, że kobiety powinny mieć prawo do karmienia malucha piersią wszędzie, rzadko kiedy jest skrępowana podczas podawania dziecku piersi publicznie, a widok mamy karmiącej uważa za ogromnie wzruszający. mama ostrożna : przyznaje, że karmienie piersią jest sprawą naturalną, ale obawia się, że może to krępować innych. Stara się karmić dziecko w miejscach ustronnych, jednak gdy maluch gwałtownie domaga się jedzenia, karmi również publicznie,...

Przeczytaj
Styl życia Brak apetytu u dziecka - jak sobie radzić z niejadkiem
Twoje dziecko to niejadek? Przeczytaj dlaczego tak jest i jak temu zaradzić. Brak apetytu można pokonać!
Łucja Zbieniewska
styczeń 16, 2013

Chwilowe zmniejszenie apetytu nie powinno być powodem do niepokoju.  Jeśli maluch jest aktywny, wesoły, spokojnie śpi i ma prawidłowy przyrost masy ciała, zmniejszenie łaknienia jest najprawdopodobniej przejściowe i nie należy się tym martwić. Jeśli jednak ten stan utrzymuje się dłużej niż tydzień i towarzyszą mu inne, niepokojące objawy, najlepiej skonsultować się z lekarzem. Dlaczego dziecko nie chce jeść? Infekcja  – utrata apetytu towarzyszy większości infekcji, zarówno tym poważniejszym, utajonym, jak i najpowszechniejszym – np. lekkiemu przeziębieniu Alergia pokarmowa  – uczulenie na któryś ze składników, objawiające się np. późniejszym bólem brzuszka, może zniechęcać dziecko do jedzenia Aktualny etap rozwoju  – dla dwulatka często bardziej atrakcyjny jest spacer i odkrywanie świata niż obiad Podjadanie między posiłkami  – batonik, owoc czy ciasteczko zjadane pomiędzy normalnymi posiłkami nie daje dziecku szansy na to, żeby zgłodniało Mało ruchu  – jeśli dziecko spędza mało czasu aktywnie na świeżym powietrzu, to jego zapotrzebowanie na jedzenie będzie mniejsze Chęć rządzenia w domu  – dziecko może też odmawiać jedzenia tylko po to, żeby zdenerwować rodziców i przejąć tym samym kontrolę nad ich emocjami i atmosferą w domu – najłatwiej to wyeliminować zachowując spokój i nie dając się sprowokować Jak zachęcić dziecko do jedzenia Ważne jest, by   wyrabiać prawidłowe nawyki żywieniowe już od pierwszych dni życia dziecka. Należy pamiętać, że niemowlę nie zje większej ilości pokarmu niż chce, a zmuszając dziecko do jedzenia można je łatwo do tej czynności zniechęcić. Co więcej stosowanie różnych behawioralnych sztuczek takich jak: karmienie w trakcie zabawy czy zachęcanie do jedzenia słodkimi i słonymi przekąskami, może w prosty sposób ukształtować złe nawyki żywieniowe  - komentuje dr...

Przeczytaj
jak wzmocnić odporność dziecka
Fotolia
Styl życia Jak wzmocnić odporność dziecka jesienią?
Jesienią częściej niż zwykle dzieci łapią infekcje i chorują. Jak wzmocnić odporność dziecka, żeby uchronić je przed chorobami?
Katarzyna Brasiak
wrzesień 26, 2012

Jesień nie zawsze jest złota, a nagłe ochłodzenie, wiatr czy deszcz powodują, że zwłaszcza dzieci szybciej się przeziębiają. Niedojrzały układ odpornościowy niemowląt sprawia, że ich organizmy są mniej odporne na działanie chorobotwórczych wirusów i bakterii. Co można zrobić, żeby maluch nie złapał kolejnej infekcji? Jak uchronić malca przed gorączką i antybiotykami? Sprawdź, jak wzmocnić odporność dziecka jesienią!  Wzmacnianie odporności: ruch to zdrowie! Aktywność fizyczna: spacery,  zabawy ruchowe na powietrzu , bieganie, jazda na rowerze, wspinanie się na drabinki - to wszystko sprawia, że twoje dziecko będzie bardziej zahartowane. Nie rezygnuj z codziennego spaceru  nawet wtedy, jeśli maluch ma niewielki katar lub lekką chrypkę, albo gdy na dworze jest chłodno czy kropi mały deszczyk. Starsze dziecko (6-7 latek) chętnie będzie uczestniczyć w  zajęciach sportowych  razem z rówieśnikami, dlatego warto zapisać je na dodatkowe zajęcia zgodne z jego zainteresowaniami, na przykład taniec czy piłkę nożną. Wzmacnianie odporności: nie przegrzewaj Ubieranie dziecka zbyt ciepło ma zwykle skutek odwrotny od zamierzonego: maluchowi jest za ciepło, poci się, a potem wystarczy mały wiaterek i choroba gotowa.  Niemowlęciu , które jeszcze nie chodzi,  zakładamy jedną warstwę więcej , niż sobie (dodatkowa bluzeczka, sweterek lub kocyk). Dziecko, które już samo chodzi, ubieramy w tę samą ilość warstw ubrania, co siebie. Dopilnuj, aby w sypialni dziecka nie było zbyt ciepło:  optymalna temperatura to  18-20°C . Warto też codziennie przed snem przewietrzyć pokój. Wzmacnianie odporności: zdrowe odżywianie Odpowiednia  dieta wspomaga odporność organizmu , dlatego szczególnie teraz dbaj o to, żeby posiłki dziecka zawierały dużo witamin i minerałów. Wybieraj  sezonowe warzywa i owoce , a także wysokiej jakości nabiał, mięso i ryby oraz...

Przeczytaj
Problemy z karmieniem piersią
Fotolia
Styl życia Problemy z karmieniem piersią - co robić?
Wydaje się, że karmienie piersią to jedna z najbardziej naturalnych czynności, którą podejmuje mama noworodka. Jednak także tego musimy się po prostu nauczyć, a w razie wystąpienia trudności nie poddawać się i próbować je przezwyciężać.
Łucja Zbieniewska
kwiecień 18, 2012

Każde przeciwności na drodze do udanego karmienia piersią wymagają siły i determinacji, ale warto je pokonać! Jakie problemy mogą się pojawić podczas karmienia piersią i jak możemy sobie z nimi radzić? Dziecko nie chce ssać Zdarza się, że dziecko nie chce jeść. Co może być tego przyczyną? Noworodek przez pierwsze dwie doby po narodzeniu może jeszcze nie odczuwać głodu – trzeba po prostu poczekać. Starsze niemowlę może się niecierpliwić, gdy mleko zbyt wolno leci, dlatego staraj się zawsze zrelaksować przed karmieniem – gdy jesteś zestresowana, wypływ pokarmu jest zaburzony. Dziecku może być też niewygodnie – spróbuj zmienić pozycję karmienia. Niektórym maluchom może też nie odpowiadać nowy zapach (jeżeli np. użyłaś perfum albo innego niż zwykle dezodorantu) lub też smak czy woń mleka, jeśli zjadłaś coś o intensywnym aromacie (cebula, czosnek, imbir). Dziecko przesypia pory posiłków Jeżeli noworodek przesypia ciągle pory posiłków, powinnaś budzić go na karmienie – przerwy pomiędzy posiłkami nie powinny być dłuższe niż 3 godziny w ciągu dnia i 6 godzin w nocy. Starsze niemowlę (od 7 tygodnia życia) może jeść trochę rzadziej (co 4 godziny w ciągu dnia, co 7 w nocy). Dziecka od 4 miesiąca życia nie musisz już budzić na posiłki. Niemowlę zasypia przy jedzeniu Niektóre dzieci po chwili ssania zasypiają podczas jedzenia – to nie jest dobry zwyczaj. Jeśli niemowlę zasypia, staraj się je delikatnie obudzić (np. stukając palcem w policzek), mów do niego. Gdy mimo tego zaśnie, odłóż dziecko do łóżeczka. Lepiej nie przyzwyczajać maluszka do spania przy piersi, bo potem będzie miał problem i z jedzeniem, i ze spaniem. Mleka jest za mało Po urodzeniu dziecka mechanizm laktacji nie uruchamia się automatycznie – potrzeba na to czasu: czasem kilku godzin, czasem kilku dni. Jeśli więc dziecko jest głodne, a ty nie masz pokarmu – nie...

Przeczytaj