Chcę testować
kosmetyki maybelline new york
Wyniki testu
żele Unimil
Chcę testować
Octenisept
Chcę testować
kosmetyki glov
Wyniki testu
krem la roche-posay
Wyniki testu
health labs
Laureaci
health labs
Laureaci
sensodyne
Laureaci
kosmetyki yope
Wyniki testu
kosmetyki aa
Wyniki testu
aa
Wyniki testu
farby do włosów L'Oréal Paris
Laureaci
Garnier Body Superfood
Laureaci
kosmetyki veoli botanica
Laureaci
kosmetyki garnier
Laureaci
kosmetyki ziaja
Wyniki testu
szminka avon
Laureaci
maskara avon
Laureaci
kosmetyki aa wings of color
Wyniki testu
Fotolia
Styl życia

Objawy i leczenie kolki niemowlęcej

Kolka niemowlęca to spory problem: maluch ciągle płacze, nie wiadomo, jak mu pomóc. Czym tak naprawdę jest kolka, jak ją leczyć?

Jak przewinąć noworodka? Mamy dla Was instrukcję krok po kroku!

Kolka niemowlęca: co to takiego? 

Pediatrzy nazywają kolką nasilone i trudne do uspokojenia napady płaczu u niemowląt: według badań dolegliwość ta pojawia się nawet u co czwartego dziecka. Z reguły nie jest to powiązane z z ostrymi objawami chorobowymi – pojawia się nagle i ustępuje samoistnie. Kolka może wystąpić już u dwu - trzytygodniowego noworodka, nasilenie napadów płaczu występuje ok. 6 tygodnia, a mijają one około 3 – 4 miesiąca życia dziecka. Kolka nie ma negatywnego wpływu na rozwój i wzrost dziecka.

Objawy kolki niemowlęcej

Kiedy możemy stwierdzić, że malucha dopadła właśnie kolka? Rodzice – zwłaszcza jeśli to ich pierwsze dziecko – zwykle bardzo się niepokoją, zastanawiając się, co też dolega ich niemowlęciu. Do typowych objawów należą:

 • nagłe napady płaczu, powtarzające się regularnie, zwykle po południu lub godzinach wieczornych, zazwyczaj codziennie lub prawie codziennie.
 • płacz nasila się po pewnym czasie, może przechodzić w krzyk; pojedynczy atak kolki trwa od 2 do nawet 5 godzin.
 • niemowlę ma naprężone mięśnie, twardy brzuszek, podkurcza nóżki; często też nie może oddać gazów ani stolca (ale to raczej nie powód, a efekt kolki).

Kolkę rozpoznaje się wówczas, gdy występują wyżej wymienione objawy, ale dziecko rozwija się prawidłowo.

Skąd się bierze kolka niemowlęca?

Specjaliści nie mają dobrej odpowiedzi na pytanie, czemu dziecku dolega kolka. Wręcz przeciwnie – istnieje wiele różnych teorii na ten temat. Do najbardziej popularnych i prawdopodobnych można zaliczyć:

 • niemowlęta mają niedojrzały układ pokarmowy, stąd uporczywe bóle brzuszka i kolki. Z czasem układ pokarmowy dojrzewa, a uciążliwe dolegliwości mijają.
 • alergia na białko mleka krowiego lub nietolerancja laktozy (cukier występujący w mleku), która może być połączona z niewystarczającym wydzielaniem laktazy – enzymu trawiącego laktozę. Problem może dotyczyć zarówno dzieci karmionych piersią (jeśli dieta karmiącej mamy zawiera nabiał), jak i maluchów karmionych sztucznie (mleka początkowe czy następne zawierające białka mleka krowiego). Bóle brzuszka spowodowane tymi problemami mogą być przyczyną kolki.
 • niektóre dzieci piją – czy to z butelki, czy też podczas karmienia naturalnego – bardzo łapczywie, dlatego podczas połykania łykają dużo powietrza, a potem częściej ulewają – one właśnie częściej cierpią na kolkę.
 • Maluchy nadpobudliwe, niespokojne, a także te, które mają niedojrzały układ nerwowy, częściej niż inne cierpią na kolkę.

Kolka niemowlęca - jak pomóc dziecku?

Podobnie jak w przypadku przyczyn kolki, także co do sposobów leczenia pediatrzy mają różne opinie. Najczęściej stosowane – i ponoć najskuteczniejsze – sposoby rodziców na kolkę to:

 • zmiana diety, sposobu karmienia maluszka, odbijanie po karmieniu
 • uspokojenie dziecka, masaż, noszenie, bliskość mamy
 • ogrzewanie brzuszka, pozycja leżąca
 • leczenie farmakologiczne

Dieta i karmienie podczas kolki niemowlęcej

 • ograniczenia w odżywianiu. Jeśli karmisz dziecko piersią, odstaw na kilka dni mleko i wszelkie produkty mleczne – obserwuj malucha, czy objawy kolki ustaną lub zmniejszą się. Niekiedy napady płaczu ustępują, gdy usuniesz z diety produkty wzdymające (kalafior, brokuły, kapusta, fasola, groch) a także czekoladę, kawę i pikantne przyprawy. Jeżeli niemowlę jest karmione butelką, skonsultuj się z pediatrą – być może należy zmienić dziecku mieszankę (na hypoalergiczną lub preparat mlekozastępczy)
 • sposób karmienia. Doradcy laktacyjni zalecają, aby przy problemach z kolką odciągnąć pierwszą partię mleka, gdyż jest w niej większe stężenie laktozy, która może powodowa problemy z trawieniem. Dopiero później przystaw malucha do piersi.
 • odbijanie. Nie wszyscy rodzice o tym pamiętają, a to bardzo ważne: zarówno noworodkowi, jak i troszkę starszemu niemowlakowi zawsze powinno się odbić po jedzeniu. Podczas połykania pokarmu maluch łyka także powietrze, które może się wydostać z przewodu pokarmowego tylko w pozycji pionowej – po karmieniu weź malucha na ręce i oprzyj je na ramieniu (pod buzię podłóż pieluszkę tetrową, bo czasem trochę pokarmu się ulewa), a następnie poczekaj, aż mu się odbije.

 Spokój, spokój, spokój i.. mama

 • zapewnienie spokoju. Maluch może być rozdrażniony przez nadmiar bodźców, dlatego staraj się ograniczyć wszelkie atrakcje, zwłaszcza po południu: wyłącz telewizor, nie zapraszaj gości, a także postaraj się zapewnić samej sobie trochę spokoju – dziecko absorbuje także wszystkie twoje emocje.
 • masaż. Zarówno położne, pediatrzy, jak i same mamy zgodnie twierdzą, że cierpiącemu dziecku często pomaga masaż. Masaż powinien być wykonywany ciepłymi rękoma, najlepiej z użyciem oliwki lub olejku dla dzieci. Połóż niemowlę na plecach i kolistymi ruchami, oboma dłońmi, masuj mu brzuszek przez ok. 3 minuty; przyciskaj także delikatnie nóżki do brzucha.
 • bliskość mamy. Rozdrażnione dziecko jak nikt inny potrzebuje czułości i wsparcia. Noś malucha na rękach, a najlepiej w chuście – pionowa pozycja ciała pomaga pozbyć się nagromadzonego powietrza, a kontakt z bliską osobą uspokaja.

Ciepło i leżenie na brzuchu

 • ogrzewanie bolesnych miejsc. Wielu niemowlętom pomaga ciepło: spróbuj położyć maluchowi na brzuszku świeżo wyprasowaną pieluchę tetrową albo skieruj w to miejsce strumień ciepłego powietrza z suszarki – uważaj jednak, by nie oparzyć dziecka. Może także przygotować ciepłą kąpiel – pomaga zwłaszcza tym niemowlętom, które uspokaja kontakt z wodą.
 • układanie na brzuszku. W ciągu dnia, gdy niemowlę nie śpi, układaj je często na brzuszku – oczywiście nie po jedzeniu. Taka pozycja sprawia, że maluch nie tylko ćwiczy sprawność mięśni, ale także łatwiej oddaje gazy, co może pomóc w uniknięciu napadu kolkowego.

Jakie leki na kolkę?

 • zioła. Wśród wielu specyfików z apteki farmaceuci najbardziej polecają wodę koperkową, możesz więc podać ją dziecku do picia między karmieniami. Gdy karmisz piersią, możesz także pić herbatki ziołowe (koper włoski, melisa, mięta albo gotowe zestawy dla mam karmiących). Pamiętaj jednak, że zioła mogą również uczulać, więc podczas kuracji obserwuj dziecko.
 • kropelki lub syrop. Leki zawierające symetykon lub trymebutynę mogą pomóc na kolkę (m.in. Espumisan, Colinox, Bobotic, Infacol, Debridat, Sab Simplex).
 • probiotyki. Dodawanie probiotyków do mleka, jeśli dziecko jest karmione butelką, usprawnia pracę jelit. (np. Lacido Baby, Dicoflor 30).

 

4 miesiąc życia dziecka
Styl życia
4 miesiąc życia dziecka - nowe umiejętności
Jak rozwija się dziecko w 4. miesiącu życia? O czym należy pamiętać na tym etapie rozwoju niemowlęcia?

Dziecko nadal bardzo szybko się rozwija, rośnie i przybiera na wadze: pod koniec czwartego miesiąca zazwyczaj podwaja swoją wagę urodzeniową. Jest bardzo ruchliwe, z uwagą obserwuje świat, wszystko co jest pod ręką wkłada do buzi, a minami potrafi wyrazić całą gamę uczuć: od radości i ekscytacji do smutku i zmęczenia. Chętnie leży na brzuszku, zwykle umie już przekręcać się z brzucha na plecy, a czasem też odwrotnie: z pleców na brzuch (co dla maluszka jest dużo trudniejsze). Rozwój fizyczny w 4 miesiącu życia dziecka W tym czasie maluszek coraz szybciej się rozwija, a największe postępy możemy zaobserwować w rozwoju motorycznym. W pozycji na brzuszku czuje się już pewnie, podnosi wysoko do góry główkę, opierając się na przedramionach; bywa, że umie już oprzeć się na samych dłoniach, a jeśli jednocześnie wypręży nóżki, potrafi bujać się na brzuchu. Niemowlę całkiem pewnie trzyma już głowę w pozycji pionowej, a podparte poduszkami siedzi przez chwilę. Lepiej jednak go nie sadzać – kręgosłup maluszka nie jest jeszcze na to gotowy. Jeżeli dziecku podoba się ta pozycja, połóż go w leżaczku dla niemowląt, z którego będzie miał lepszy widok na cały pokój. Maluszek chętnie sięga po różne przedmioty, łapie je całą rączką, bez użycia kciuka: najpierw ogląda, dotyka, bada, a potem zwykle wkłada do buzi. Podczas przewijania zostaw dziecku trochę swobody, niech pomacha nóżkami bez pieluszki. Będzie mogło ćwiczyć mięśnie, bez skrępowania prostować nogi a także odpychać się nimi. Może także powoli zacząć przekręcać się z brzuszka na plecy, dlatego dobrym pomysłem będzie rozłożenie na podłodze materacyka lub maty piankowej, żeby maluszek mógł swobodnie się poruszać. 4 miesiąc życia dziecka: rozwój intelektualny i społeczny Dziecko w tym wieku jest zwykle wesołe i chętne do zabawy, łatwo nawiązuje kontakt z innymi...

Fotolia
Styl życia
Karmienie piersią w miejscach publicznych - jakim typem mamy jesteś?
Noworodek czy kilkumiesięczne niemowlę jest głodne co 2-3 godziny, a nawet częściej. To oznacza, że także na spacerze, w urzędzie czy w sklepie może nagle zacząć głośno domagać się piersi. Co zrobić, gdy maluch chce jeść, a do domu daleko? Jak karmić w miejscach publicznych?

Karmienie w miejscu publicznym? Naturalne, a jednak krępujące Karmienie piersią to jedna z najbardziej naturalnych ludzkich czynności: do tego przecież służą piersi, aby nimi karmić. Jednak robienie tego w miejscach publicznych, poza zaciszem domowym, może się spotkać nie tylko z niepochlebnymi spojrzeniami, ale także niewybrednymi komentarzami czy nawet szczerym oburzeniem. Mimo wszystko, czasem jednak musimy nakarmić niemowlę poza domem i nie zawsze uda nam się znaleźć pokój dla matki karmiącej. Warto przy tym zdawać sobie sprawę, że jeśli nawet dla nas samych nie jest to krępujące, to może być żenujące dla innych – i należy wziąć to pod uwagę. Karmienie w miejscach publicznych a typ mamy Większość mam posiada zdecydowane poglądy na temat publicznego karmienia piersią. Można wyróżnić trzy najczęstsze typy zachowań: mama wstydliwa : uważa karmienie piersią przy innych za wstydliwe, nie robi tego także przy innych osobach z rodziny – mamie, cioci, czy nawet przy mężu. Nigdy nie karmi dziecka piersią, jeśli nie może się gdzieś schować. Jeśli maluch musi zjeść poza domem, odciąga pokarm wcześniej laktatorem i podaje mleko butelką, albo cierpliwe znosi płacz głodnego niemowlaka, starając się jak najszybciej wrócić do domu. mama naturalna : uważa, że karmienie piersią to najbardziej naturalna rzecz pod słońcem. Rzadko rozstaje się z dzieckiem, więc karmi je wszędzie: w parku, w sklepie, na imieninach u cioci. Sądzi, że kobiety powinny mieć prawo do karmienia malucha piersią wszędzie, rzadko kiedy jest skrępowana podczas podawania dziecku piersi publicznie, a widok mamy karmiącej uważa za ogromnie wzruszający. mama ostrożna : przyznaje, że karmienie piersią jest sprawą naturalną, ale obawia się, że może to krępować innych. Stara się karmić dziecko w miejscach ustronnych, jednak gdy maluch gwałtownie domaga się jedzenia, karmi również publicznie,...

Problemy z karmieniem piersią
Fotolia
Styl życia
Problemy z karmieniem piersią - co robić?
Wydaje się, że karmienie piersią to jedna z najbardziej naturalnych czynności, którą podejmuje mama noworodka. Jednak także tego musimy się po prostu nauczyć, a w razie wystąpienia trudności nie poddawać się i próbować je przezwyciężać.

Każde przeciwności na drodze do udanego karmienia piersią wymagają siły i determinacji, ale warto je pokonać! Jakie problemy mogą się pojawić podczas karmienia piersią i jak możemy sobie z nimi radzić? Dziecko nie chce ssać Zdarza się, że dziecko nie chce jeść. Co może być tego przyczyną? Noworodek przez pierwsze dwie doby po narodzeniu może jeszcze nie odczuwać głodu – trzeba po prostu poczekać. Starsze niemowlę może się niecierpliwić, gdy mleko zbyt wolno leci, dlatego staraj się zawsze zrelaksować przed karmieniem – gdy jesteś zestresowana, wypływ pokarmu jest zaburzony. Dziecku może być też niewygodnie – spróbuj zmienić pozycję karmienia. Niektórym maluchom może też nie odpowiadać nowy zapach (jeżeli np. użyłaś perfum albo innego niż zwykle dezodorantu) lub też smak czy woń mleka, jeśli zjadłaś coś o intensywnym aromacie (cebula, czosnek, imbir). Dziecko przesypia pory posiłków Jeżeli noworodek przesypia ciągle pory posiłków, powinnaś budzić go na karmienie – przerwy pomiędzy posiłkami nie powinny być dłuższe niż 3 godziny w ciągu dnia i 6 godzin w nocy. Starsze niemowlę (od 7 tygodnia życia) może jeść trochę rzadziej (co 4 godziny w ciągu dnia, co 7 w nocy). Dziecka od 4 miesiąca życia nie musisz już budzić na posiłki. Niemowlę zasypia przy jedzeniu Niektóre dzieci po chwili ssania zasypiają podczas jedzenia – to nie jest dobry zwyczaj. Jeśli niemowlę zasypia, staraj się je delikatnie obudzić (np. stukając palcem w policzek), mów do niego. Gdy mimo tego zaśnie, odłóż dziecko do łóżeczka. Lepiej nie przyzwyczajać maluszka do spania przy piersi, bo potem będzie miał problem i z jedzeniem, i ze spaniem. Mleka jest za mało Po urodzeniu dziecka mechanizm laktacji nie uruchamia się automatycznie – potrzeba na to czasu: czasem kilku godzin, czasem kilku dni. Jeśli więc dziecko jest głodne, a ty nie masz pokarmu – nie...

biegunka czy rotawirus
Styl życia
Biegunka u dziecka - czy to rotawirus?
Nie każda biegunka u dziecka to rotawirus. Sprawdź, jakie są objawy i jak leczyć chorobę, którą często nazywamy grypą żołądkową.

Biegunka u dziecka: jak rozpoznać rotawirusa? Najczęstsze objawy rotawirusa u dzieci to: wymioty  - zwykle kilka razy na dobę; zazwyczaj poprzedzają wystąpienie biegunki, trwają 1-2 dni, gorączka  - zwykle niewysoka, ale może dojść nawet do 40°C, wodnista biegunka  - częste wypróżnienia (ok. 10 razy na dobę), stolce są luźne, wodniste, tryskające; biegunka może trwać 4-8 dni, w ciężkich przypadkach biegunka i wymioty mogą występować nawet 20 razy na dobę. Z niemowlęciem, które ma mniej niż pół roku, od razu idź do lekarza. Odwiedź pediatrę także wtedy, gdy wymioty lub biegunka nasilają się, dziecko ma wysoką gorączkę lub zauważysz objawy odwodnienia. Co to jest rotawirus? Rotawirus to rodzaj wirusa, który przenosi się przez układ pokarmowy i jest przyczyną wirusowego zakażenia przewodu pokarmowego, nazywanego grypą żołądkową. Wirusy te atakują nabłonek znajdujący się w jelicie cienkim, powodując ostrą biegunkę u dzieci. Rotawirusy to najczęstsza przyczyna biegunki u małych dzieci. Rotawirusy są groźne dla wszystkich, ale  najmniej odporne  na nie są  niemowlęta i osoby starsze . Biegunka u dziecka: jak leczyć? Dziecko, które ma biegunkę, łatwo może ulec odwodnieniu. Jak leczyć malucha? dawaj dziecku dużo pić , nawet, jeśli maluch nie będzie chciał. Najlepiej podawaj mu przegotowaną wodę; spróbuj też dać dziecku preparat nawadniający (np. Gastrolit, Dicodral, Orsalit), który uzupełni niedobory elektrolitów.  nie zmuszaj do jedzenia  - dziecko może nie mieć apetytu. Jeśli karmisz piersią, przystawiaj niemowlę jak najczęściej. Starszemu maluchowi daj do jedzenia coś lekkiego, np. chrupki kukurydziane, marchwiankę lub kleik ryżowy. Unikaj soków, owoców, słodyczy i dań ciężkostrawnych. podaj probiotyk  - te "dobre bakterie" pomogą skrócić czas trwania biegunki (np. Enterol, Lacidolac, Dicoflor); rozpuszczaj je w...

Nasze akcje
kobieta pod prysznicem
Pielęgnacja
Wakacje przez cały rok? Z tymi kosmetykami to możliwe!
Partner
Pielęgnacja włosów farbowanych
Fryzury
Wygraj specjalny box z trzema wariantami kuracji do włosów 7 Sec od Gliss!
Partner
kosmetyki-glov
Pielęgnacja
Czy linia GLOV Natural Harmony to pielęgnacyjne trio doskonałe? Przetestowały ją Wizażanki!
Partner
kobieta w łazience
Pielęgnacja
Na ratunek suchym i zniszczonym włosom! Poznaj duet, dzięki któremu odzyskają zdrowy wygląd
Partner
Polecane
Najnowsze
Wybrane dla Ciebie
suche włosy
Fryzury
Suche włosy - przyczyny przesuszania i proste rady, jak o nie dbać!
Laura Grzelak Milena Majak
Blizny na twarzy po trądziku
Pielęgnacja
Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć? Najlepsze preparaty i zabiegi
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
modny warkocz francuski
Fryzury
Warkocze - TOP 15 fryzur z warkoczami, które zapleciesz w ekspresowym tempie
Laura Grzelak
Trendy w paznokciach 2022
Manicure
Modne paznokcie 2022: Trendy z Instagrama - TOP 17 stylizacji 
Laura Grzelak Sylwia Przygoda
laminowanie rzęs w domu
Pielęgnacja
Laminowanie rzęs w domu – jak je wykonać i ile się utrzyma?
Agnieszka Mojsiej
fryzura z długich włosów
Fryzury
Fryzury z długich włosów, które zrobisz samodzielnie w 5 minut. TOP 15 inspiracji [Zdjęcia]
Aneta Zygmuntowicz
Paznokcie panterka
Manicure
Jak zrobić panterkę na paznokciach? TOP 15 inspiracji z Instagrama na paznokcie w panterkę
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Roller do twarzy
Pielęgnacja
Roller do twarzy – który wybrać i jak wykonywać nim masaż?
Marta Średnicka Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Mezoterapia twarzy
Pielęgnacja
Mezoterapia – na czym polega zabieg i jakie daje efekty?
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
najlepsze diety odchudzające efekty
Styl życia
Najlepsze diety odchudzające 2022 - ranking U.S. News & World Report
Aneta Zygmuntowicz
Pomarańczowe paznokcie szpice
Manicure
Jak zrobić paznokcie szpice krok po kroku? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Wypadanie włosów
Fryzury
Wypadanie włosów – przyczyny i skuteczne sposoby na nadmierną utratę włosów
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie ballerina
Manicure
Paznokcie ballerina – jak piłować? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie w kolorach złotym, różowym i czarnym
Manicure
Pomysły na paznokcie – 25 najciekawszych inspiracji z Instagrama na modny manicure
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Ranking wcierek do włosów
Pielęgnacja
Najlepsze wcierki na porost włosów - ranking hitów włosomaniaczek z KWC
Dominika Zabost