Wejdź
Obrzezanie dziecka
Fotolia
Styl życia

Obrzezanie dziecka - po co się to robi i kiedy trzeba?

Obrzezanie to zabieg usunięcia części zewnętrznych narządów płciowych. U chłopców obrzezanie oznacza wycięcie fragmentu napletka; przeprowadzane jest ze względów religijnych, zwyczajowych lub medycznych.
Katarzyna Brasiak
marzec 10, 2012

Obrzezanie dziecka

Jak przewinąć noworodka? Mamy dla Was instrukcję krok po kroku!

Obrzezanie religijne i zwyczajowe

Obrzezanie to obyczaj wywodzący się ze starożytnego Egiptu. Zabieg był utożsamiany z symbolem czystości, przeprowadzany rutynowo wśród wielu ludów: Bliskiego Wschodu (Żydów i Arabów), Afryki, Ameryki Południowej, państw Azji Południowo-Wschodniej z regionu Jawy, Borneo i Nowej Gwinei, oraz Australii i wysp Pacyfiku.

W judaizmie obrzezanie jest nakazem religijnym: każdy wyznawca płci męskiej musi być poddany obrzezaniu ósmego dnia po urodzeniu. W islamie obrzezanie traktowane jest jako religijny nakaz lub ważne zalecenie: dokonywane jest w różnych krajach islamskich najczęściej w wieku 14 lat.

Obrzezanie jest powszechną praktyką w USA, na Filipinach, w Korei Południowej, licznych krajach afrykańskich i na wyspach południowego Pacyfiku. Ocenia się, że większość rodzących się chłopców w tych krajach zostaje obrzezana. Wynika to zapewne z przekonania, że obrzezane narządy płciowe chłopców łatwiej utrzymać w czystości – pod napletkiem nie gromadzą się chorobotwórcze bakterie.

Szacuje się, że ok. 20-30% mężczyzn na świecie jest obrzezana - większość ze względów religijnych lub kulturowych. W Polsce dokonuje się obrzezania dość rzadko, zwykle z powodów medycznych, chociaż niekiedy także dorośli mężczyźni decydują się na ten zabieg.

Obrzezanie ze względów medycznych

Istnieją takie sytuacje, kiedy obrzezanie jest niezbędne ze względów medycznych. U niemowląt sklejenie napletka z żołędzią jest normalne – nie powinno go się zsuwać na siłę. potem (zwykle do ukończenia drugiego roku życia) napletek się odkleja. Jednak kiedy w wieku 3-4 napletek nadal się nie zsuwa, albo pojawiają się inne problemy w obszarze narządów płciowych, może być konieczna interwencja chirurgiczna.

Wskazania do obrzezania

Obrzezanie może okazać się konieczne z następujących powodów:

stulejka:jest to zwężenie napletka, które uniemożliwia zsunięcie go z żołędzi, a także ponowne jego nasunięcie, bez powodowania bólu czy trudności. Problem ten może pojawić się u chłopców w każdym wieku, zwykle ok. 3-5 roku życia. Taka sytuacja powoduje, że nie można dokładnie umyć narządów płciowych, a pod powierzchnią napletka zbiera się wydzielina, w której gromadzą się m.in. bakterie. Czasami ujście napletka staje się tak ciasne, że wystąpić mogą trudności z oddawaniem moczu. Stulejka może powodować zapalenie żołędzi, może też powodować nieprawidłowości rozwojowe zewnętrznych narządów płciowych chłopca, dlatego konieczne jest jej usunięcie – za pomocą maści sterydowych, a w trudniejszych przypadkach poprzez obrzezanie. 

zapalenie żołędzi: pomimo właściwej higieny, chłopiec może cierpieć z powodu utrzymujących się lub przejściowych ranek, swędzenia lub zaczerwienienia na wewnętrznej stronie napletka lub żołędzi; czasami może pojawić się też ropna wydzielina. Często zapalenie żołędzi pojawia się przy stulejce: pod zainfekowanym napletkiem mnożą się wirusy i bakterie, które są bardzo trudne do całkowitego usunięcia, do czasu, gdy żołądź zostanie całkowicie osuszona. Wskazane może być wówczas obrzezanie. Zapalenie żołędzi może pojawić się w każdym wieku, także u niemowlęcia (np. przy niewłaściwej pielęgnacji).

przerwane lub za krótkie wędzidełko: Wędzidełko jest płatem skóry zawierającym naczynia krwionośne i zakończenia nerwowe; łączy wewnętrzną stronę napletka z żołędzią w dolnej części penisa. Jeśli wędzidełko jest krótkie lub mało elastyczne, prawidłowa higiena narządów płciowych może być bolesna. Fragmenty wędzidełka mogą także ulec przerwaniu, co powoduje wystąpienie krwawienia oraz bolesnych ran. Operacyjne przecięcie i rozdzielenie wędzidełka najczęściej likwiduje problem i może być wykonane przy znieczuleniu miejscowym. Niekiedy zalecane jest wykonanie obrzezania, aby zlikwidować naprężenia w okolicy wędzidełka. Ten problem może się pojawić u chłopców w każdym wieku, jednak często jest to problem wrodzony, więc pojawia się wówczas, gdy napletek zaczyna się odklejać od żołędzi (ok. 2 roku życia).

Wszystkie te kwestie powinny być bezwarunkowo konsultowane z lekarzem pediatrą, także obrzezanie noworodka z przyczyn religijnych lub kulturowych.

Komentarze
Noworodek
Fotolia
Styl życia Czym jest ciemieniucha?
Dowiedz się jak rozpoznać i leczyć ciemieniuchę u niemowląt, czyli problem skóry głowy, który pojawia się najczęściej między 3-6 tygodniem życia.
Lena Grabowska
listopad 24, 2015

Ciemieniucha – co to takiego? Ciemieniucha to nic innego, jak łojotokowe zapalenie skóry wieku noworodkowego i niemowlęcego. Za chorobę jest odpowiedzialna nadmierna aktywność gruczołów łojowych oraz zjawisko kolonizacji skóry przez fizjologiczna florę. Zmiany występują głownie na główce dziecka, ale zdarzają się też na innych częściach ciała, takich jak: za uszami, w zgięciach w okolicy szyi, pach i pieluchy. Jakie są przyczyny powstawania ciemieniuchy? Przyczyna nie jest zakaźna, spowodowana alergią czy złą higieną. Z powodu wahań hormonalnych w zakresie hormonów płciowych w pierwszych dniach życia oraz prze kolejne miesiące dochodzi do zmiany pH skóry, nadmiernej aktywności gruczołów łojowych i rozwoju grzyba fizjologicznie występującego u dzieci – Malassezia furfur. Typowe objawy ciemieniuchy Powyższe czynniki prowadzą do powstania stanu zapalnego w obrębie naskórka i przyspieszonego złuszczania w postaci żółtej łuski. Łuska może pokrywać całą główkę, choroba nie generuje świądu i częściej występuje u chłopców. Łojotokowe zapalenie skóry powstaje w pierwszych 6 tygodniach życia i może trwać do 6- 9 miesięcy . Jak pielęgnować skórę dziecka, aby zlikwidować ciemieniuchę? W przypadku wystąpienia łojotokowego zapalenia skóry należy myć główkę łagodnymi szamponami po uprzednim natarciu oliwką pielęgnacyjną i delikatnie zdejmować oddzielającą się łuskę miękką szczoteczką. W razie braku poprawy i rozprzestrzeniania się zmian w obrębie twarzy i potylicy należy zastosować szampon zawierający ketokonazol i krem z łagodnym kortykosteroidem. Ciemieniucha nie jest groźną chorobą. Zwykle ustępuje niemalże samoistnie bez pozostawienia śladów. Konsultacja: dr Bartosz Pawlikowski z łódzkiej Kliniki Medevac

Przeczytaj

Nasze akcje