klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Obrzezanie dziecka
Fotolia
Styl życia

Obrzezanie dziecka - po co się to robi i kiedy trzeba?

Obrzezanie to zabieg usunięcia części zewnętrznych narządów płciowych. U chłopców obrzezanie oznacza wycięcie fragmentu napletka; przeprowadzane jest ze względów religijnych, zwyczajowych lub medycznych.
Katarzyna Brasiak
marzec 10, 2012

Obrzezanie dziecka

Jak przewinąć noworodka? Mamy dla Was instrukcję krok po kroku!

Obrzezanie religijne i zwyczajowe

Obrzezanie to obyczaj wywodzący się ze starożytnego Egiptu. Zabieg był utożsamiany z symbolem czystości, przeprowadzany rutynowo wśród wielu ludów: Bliskiego Wschodu (Żydów i Arabów), Afryki, Ameryki Południowej, państw Azji Południowo-Wschodniej z regionu Jawy, Borneo i Nowej Gwinei, oraz Australii i wysp Pacyfiku.

W judaizmie obrzezanie jest nakazem religijnym: każdy wyznawca płci męskiej musi być poddany obrzezaniu ósmego dnia po urodzeniu. W islamie obrzezanie traktowane jest jako religijny nakaz lub ważne zalecenie: dokonywane jest w różnych krajach islamskich najczęściej w wieku 14 lat.

Obrzezanie jest powszechną praktyką w USA, na Filipinach, w Korei Południowej, licznych krajach afrykańskich i na wyspach południowego Pacyfiku. Ocenia się, że większość rodzących się chłopców w tych krajach zostaje obrzezana. Wynika to zapewne z przekonania, że obrzezane narządy płciowe chłopców łatwiej utrzymać w czystości – pod napletkiem nie gromadzą się chorobotwórcze bakterie.

Szacuje się, że ok. 20-30% mężczyzn na świecie jest obrzezana - większość ze względów religijnych lub kulturowych. W Polsce dokonuje się obrzezania dość rzadko, zwykle z powodów medycznych, chociaż niekiedy także dorośli mężczyźni decydują się na ten zabieg.

Obrzezanie ze względów medycznych

Istnieją takie sytuacje, kiedy obrzezanie jest niezbędne ze względów medycznych. U niemowląt sklejenie napletka z żołędzią jest normalne – nie powinno go się zsuwać na siłę. potem (zwykle do ukończenia drugiego roku życia) napletek się odkleja. Jednak kiedy w wieku 3-4 napletek nadal się nie zsuwa, albo pojawiają się inne problemy w obszarze narządów płciowych, może być konieczna interwencja chirurgiczna.

Wskazania do obrzezania

Obrzezanie może okazać się konieczne z następujących powodów:

stulejka:jest to zwężenie napletka, które uniemożliwia zsunięcie go z żołędzi, a także ponowne jego nasunięcie, bez powodowania bólu czy trudności. Problem ten może pojawić się u chłopców w każdym wieku, zwykle ok. 3-5 roku życia. Taka sytuacja powoduje, że nie można dokładnie umyć narządów płciowych, a pod powierzchnią napletka zbiera się wydzielina, w której gromadzą się m.in. bakterie. Czasami ujście napletka staje się tak ciasne, że wystąpić mogą trudności z oddawaniem moczu. Stulejka może powodować zapalenie żołędzi, może też powodować nieprawidłowości rozwojowe zewnętrznych narządów płciowych chłopca, dlatego konieczne jest jej usunięcie – za pomocą maści sterydowych, a w trudniejszych przypadkach poprzez obrzezanie. 

zapalenie żołędzi: pomimo właściwej higieny, chłopiec może cierpieć z powodu utrzymujących się lub przejściowych ranek, swędzenia lub zaczerwienienia na wewnętrznej stronie napletka lub żołędzi; czasami może pojawić się też ropna wydzielina. Często zapalenie żołędzi pojawia się przy stulejce: pod zainfekowanym napletkiem mnożą się wirusy i bakterie, które są bardzo trudne do całkowitego usunięcia, do czasu, gdy żołądź zostanie całkowicie osuszona. Wskazane może być wówczas obrzezanie. Zapalenie żołędzi może pojawić się w każdym wieku, także u niemowlęcia (np. przy niewłaściwej pielęgnacji).

przerwane lub za krótkie wędzidełko: Wędzidełko jest płatem skóry zawierającym naczynia krwionośne i zakończenia nerwowe; łączy wewnętrzną stronę napletka z żołędzią w dolnej części penisa. Jeśli wędzidełko jest krótkie lub mało elastyczne, prawidłowa higiena narządów płciowych może być bolesna. Fragmenty wędzidełka mogą także ulec przerwaniu, co powoduje wystąpienie krwawienia oraz bolesnych ran. Operacyjne przecięcie i rozdzielenie wędzidełka najczęściej likwiduje problem i może być wykonane przy znieczuleniu miejscowym. Niekiedy zalecane jest wykonanie obrzezania, aby zlikwidować naprężenia w okolicy wędzidełka. Ten problem może się pojawić u chłopców w każdym wieku, jednak często jest to problem wrodzony, więc pojawia się wówczas, gdy napletek zaczyna się odklejać od żołędzi (ok. 2 roku życia).

Wszystkie te kwestie powinny być bezwarunkowo konsultowane z lekarzem pediatrą, także obrzezanie noworodka z przyczyn religijnych lub kulturowych.

Komentarze
Noworodek
Fotolia
Styl życia Czym jest ciemieniucha?
Dowiedz się jak rozpoznać i leczyć ciemieniuchę u niemowląt, czyli problem skóry głowy, który pojawia się najczęściej między 3-6 tygodniem życia.
Lena Grabowska
listopad 24, 2015

Ciemieniucha – co to takiego? Ciemieniucha to nic innego, jak łojotokowe zapalenie skóry wieku noworodkowego i niemowlęcego. Za chorobę jest odpowiedzialna nadmierna aktywność gruczołów łojowych oraz zjawisko kolonizacji skóry przez fizjologiczna florę. Zmiany występują głownie na główce dziecka, ale zdarzają się też na innych częściach ciała, takich jak: za uszami, w zgięciach w okolicy szyi, pach i pieluchy. Jakie są przyczyny powstawania ciemieniuchy? Przyczyna nie jest zakaźna, spowodowana alergią czy złą higieną. Z powodu wahań hormonalnych w zakresie hormonów płciowych w pierwszych dniach życia oraz prze kolejne miesiące dochodzi do zmiany pH skóry, nadmiernej aktywności gruczołów łojowych i rozwoju grzyba fizjologicznie występującego u dzieci – Malassezia furfur. Typowe objawy ciemieniuchy Powyższe czynniki prowadzą do powstania stanu zapalnego w obrębie naskórka i przyspieszonego złuszczania w postaci żółtej łuski. Łuska może pokrywać całą główkę, choroba nie generuje świądu i częściej występuje u chłopców. Łojotokowe zapalenie skóry powstaje w pierwszych 6 tygodniach życia i może trwać do 6- 9 miesięcy . Jak pielęgnować skórę dziecka, aby zlikwidować ciemieniuchę? W przypadku wystąpienia łojotokowego zapalenia skóry należy myć główkę łagodnymi szamponami po uprzednim natarciu oliwką pielęgnacyjną i delikatnie zdejmować oddzielającą się łuskę miękką szczoteczką. W razie braku poprawy i rozprzestrzeniania się zmian w obrębie twarzy i potylicy należy zastosować szampon zawierający ketokonazol i krem z łagodnym kortykosteroidem. Ciemieniucha nie jest groźną chorobą. Zwykle ustępuje niemalże samoistnie bez pozostawienia śladów. Konsultacja: dr Bartosz Pawlikowski z łódzkiej Kliniki Medevac

Przeczytaj
izotek na trądzik
iStock
Pielęgnacja Izotek na trądzik – skutki uboczne i przeciwwskazania
Izotek to niezwykle skuteczne i bardzo silny lek na trądzik. Przed rozpoczęciem kuracji warto zapoznać się z skutkami ubocznymi, które mogą wystąpić podczas jego stosowania. Kto nie powinien stosować Izoteku?

Izotek jest lekiem opartym o substancję czynną Izotretynoinę, która ma hamować rozrost gruczołów łojowych i ograniczać ilość wydzielanego sebum. Stosowany jest on wyłącznie w przypadku ostrego i uciążliwego trądziku, gdy inne sposoby zawiodą. Zwykle dermatolog najpierw zaleca inne rozwiązania, gdyż Izotek to bardzo silny lek, który może powodować nieprzyjemne skutki uboczne. Wśród nich jest nawet depresja i myśli samobójcze! Sprawdźcie, jakie jeszcze skutki uboczne mogą się pojawić podczas stosowania Izoteku na trądzik oraz jakie są przeciwwskazania do jego stosowania. Jak działa Izotek na trądzik? Izotretynoina, która jest substancją czynną w leku Izotek, to pochodna witaminy A. Stosuje się ją w przypadku ciężkich postaci trądziku, gdy inne leki nie skutkują. Izotek sprawia, że rozrost gruczołów łojowych zostaje zahamowany, przez co ich aktywność jest zmniejszona. To prowadzi do zniwelowania ilości sebum, która do tej pory zatykała pory . Dodatkowo ma on działanie przeciwzapalne. Podczas trwania kuracji Izotekiem należy wykonywać regularne próby wątrobowe. Nie należy również spożywać alkoholu. U niektórych osób zalecane jest również badanie stężenia glukozy i poziomu cholesterolu w organizmie. Szczególną uwagę powinny zwrócić na to osoby z nadwagą, otyłością i cukrzycy. Poniżej możecie zobaczyć efekty stosowania Izoteku: Wyświetl ten post na Instagramie. Post udostępniony przez skin and makeup with me (@izotek.beauty) Sty 25, 2019 o 1:29 PST Skutki uboczne stosowania Izoteku na trądzik Izotek jest jednym z najsilniejszych leków stosowanych na trądzik, który jest przepisywany jedynie na receptę. Przed zastosowaniem leku warto zapoznać się z jego skutkami ubocznymi. Lista ta jest dość liczna i niekiedy zaskakująca, co może zniechęcić niektóre osoby do...

Przeczytaj
kaszaki pod oczami na powiekach u dzieci przyczyny leczenie
Pielęgnacja Kaszaki – przyczyny i leczenie
Kaszaki to niegroźne zmiany skórne powstałe wskutek nagromadzenia łoju. Zwykle są małe i stanowią co najwyżej problem estetyczny. Bywa jednak, że osiągają większe rozmiary i dochodzi w nich do zakażenia. A wtedy konieczna jest interwencja lekarza.
Matylda Nowak
kwiecień 21, 2020

Kaszaki to torbiele (cysty), które powstają w obrębie mieszków włosowych i gruczołów łojowych , gdy dojdzie do zaczopowania ich ujść. We wnętrzu takiej cysty gromadzą się substancje łojowe, komórki naskórka oraz fragmenty mieszków włosowych.  Powierzchowne torbiele naskórkowe (nazywane także prosakami) mają postać kremowej lub żółtej cysty, która jest miękka lub twarda. Wyglądem przypomina ona trochę pryszcza. W żadnym wypadku jednak nie można jej wyciskać, gdyż grozi to powstaniem stanu zapalnego i blizny . Fot.: iStock W jakich miejscach na ciele mogą powstać kaszaki? Kaszaki powstają w miejscach, gdzie jest duża ilość gruczołów łojowych i mieszków włosowych. Najczęściej występują one na twarzy, szyi, głowie (owłosiona skóra głowy) i w okolicach narządów płciowych . Na twarzy kaszaki pojawiają się zwykle na policzkach, pod oczami oraz na powiekach.  Kaszaki u dzieci Kaszaki najczęściej powstają w okresie dojrzewania w związku z zaburzoną pracą gruczołów łojowych oraz między 30. a 40. rokiem życia. Kaszaki u dzieci to rzadkość , jeśli jednak się u nich pojawiają, to zwykle są umiejscowione w okolicach oczu.  Dlaczego robią się kaszaki? Do formowania się kaszaków można mieć genetycznie uwarunkowaną skłonność (np. częściej powstają one u osób z ciemną karnacją skóry). Ale pojawiają się one również w efekcie  mechanicznych uszkodzeń mieszków włosowych, nadmiernego opalania się, zaniedbywania higieny czy zakażenia wirusem HPV.  Kaszaki – leczenie i zapobieganie  Prawdopodobieństwo powstania kaszaków zmniejsza regularne złuszczanie naskórka. Jeśli jednak kaszak już się pojawi, można go samodzielnie usunąć . Po nacięciu jego powierzchni zdezynfekowaną igłą, należy delikatnie "wyłuskać" go ze skóry. Trzeba jednak bardzo uważać, żeby podczas takiego zabiegu się nie skaleczyć, ani nie doprowadzić...

Przeczytaj
kurzajki objawy przyczyny leczenie
Pielęgnacja Kurzajki – objawy, przyczyny, leczenie
Kurzajki to nieestetyczne brodawki pojawiające się najczęściej na dłoniach i stopach. Zarazić się nimi można na siłowni, basenie, w saunie, a nawet u fryzjera.
Matylda Nowak
kwiecień 27, 2020

Kurzajki to grudkowe zmiany skórne powstające w wyniku zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Do zakażenia może dojść w wyniku bezpośredniego kontaktu z nosicielem lub przez dotykanie tych samych przedmiotów . Leczenie kurzajek trwa zwykle kilka tygodni i wymaga dużej samodyscypliny oraz regularności. Na zakażenie HPV bardziej narażone są osoby z uszkodzonym naskórkiem lub obniżoną odpornością .   Fot.: iStock Kurzajki – przyczyny i objawy Kurzajki to brodawki pojawiające się najczęściej na dłoniach i stopach, ale mogące też występować na skórze twarzy czy pod paznokciem. Wygląd kurzajki i miejsce jej występowania zależy od odmiany wirusa HPV, który ją wywołał . Wyróżnia się: brodawki zwykłe – są skutkiem zakażenia wirusem HPV-2, HPV-4 lub HPV-7. Pojawiają się na palcach dłoni, w okolicach paznokci lub pod paznokciami. Brodawki płaskie to szorstkie i wypukłe grudki o średnicy 5-10 mm. Mogą być różowe lub mieć ciemniejszy kolor. Często występują w większych skupiskach. brodawki płaskie – wywołują je wirusy HPV-3, HPV-10, HPV-27 i HPV-28. Występują na powierzchni dłoni, przedramionach oraz twarzy. Są wypukłe, gładkie i osiągają rozmiar kilku milimetrów. Nazywane są brodawkami młodocianych, ponieważ najczęściej występują u dzieci i młodzieży. brodawki stóp – za ich powstawanie odpowiedzialne są wirusy HPV-1 i HPV-2. Jak sugeruje nazwa, powstają na stopach – a konkretnie podeszwach stóp. Są dość duże (do 2 cm), twarde i szorstkie. Mogą sprawiać ból i utrudniać chodzenie. brodawki narządów płciowych – są efektem zakażenia wirusem HPV-6 lub HPV-11. Występują zazwyczaj w okolicach narządów płciowych, ale mogą także pojawić się na wargach, języku lub w gardle. Mogą przybierać formę małych brodawek, ale też dużych, kalafiorowatych narośli. Są przenoszone drogą płciową. Kurzajki –...

Przeczytaj