Wejdź
ochrona krocza podczas porodu
Fotolia
Styl życia

Ochrona krocza podczas porodu

Sprawdź, co możesz zrobić, aby uniknąć rutynowego nacięcia krocza w trakcie porodu! To wcale nie musi być standardowym zabiegiem!
Łucja Zbieniewska
wrzesień 24, 2012

ochrona krocza podczas porodu

Nacinanie krocza nie jest wcale łatwiejsze do szycia ani nie goi się szybciej niż pęknięcie - wręcz przeciwnie, powoduje także uszkodzenie mięśni krocza i pochwy. Wcale nie zapobiega też dalszym urazom krocza oraz urazom główki dziecka w trakcie porodu. Niestety, w wielu szpitalach wykonuje się je rutynowo, nawet, jeśli nie ma wskazań.

Kryjący krem CC, wodoodporny eyeliner, spray na porost włosów - oto hity wakacji!

Jak uniknąć rutynowego nacięcia krocza? 

Ochrona krocza w trakcie porodu

 • Porozmawiaj z położną: już przy przyjęciu do szpitala powiedz, że chciałabyś ochronić krocze przed nacięciem i nie zgadzasz się na rutynowe nacięcie. W czasie porodu słuchaj instrukcji położnej, która będzie starała się ochronić twoje krocze przed nacięciem.
 • Pamiętaj o właściwym oddechu: w czasie porodu bardzo ważne jest oddychanie przeponą. Jeżeli nie ćwiczyłaś prawidłowych oddechów w szkole rodzenia, zdaj się na rady położnej, która powie ci, jak prawidłowo oddychać.
 • Woda rozluźnia mięśnie, dlatego jeśli masz taką możliwość, w trakcie porodu skorzystaj z wanny: woda rozluźnia krocze i uelastycznia je.
 • Poproś położną o ciepły kompres np. z naparu rumianku - to ukoi ból i pomoże rozluźnić okolice krocza.
 • Jeśli to możliwe, wybierz pozycję wertykalną/ pionową, na przykład kuczną lub stojącą. Dziecku łatwiej będzie wydostać się z kanału rodnego - pomoże mu w tym siła grawitacji. Pozycja leżąca jest najmniej korzystna dla rodzącej - dziecko rodzi się dłużej.
 • Spróbuj nie przeć z całej siły. Jeśli rodzisz w pozycji pionowej, siła skurczu i siła grawitacji sprawią, że główka dziecka spokojnie i powoli wysunie się na zewnątrz, stopniowo rozciągając tkanki krocza.

Kiedy nacięcie krocza jest konieczne?

Są sytuacje, gdy nacięcie krocza jest niezbędne. Należy je wykonać wówczas, gdy:

 • dziecko waży więcej niż 4 kg
 • dziecko ma bardzo dużą główkę
 • dziecko jest w ułożeniu pośladkowym
 • mama ma powyżej 40 lat
 • w trakcie porodu spada tętno dziecka
 • wody płodowe są zielone lub mętne
 • poród jest przedwczesny
 • krocze nie jest wystarczająco elastyczne 

Miałaś nacinane krocze czy też udało ci się tego uniknąć?

Zobacz jak podczas ciąży przygotować się do porodu bez nacinania krocza

Komentarze
Poród naturalny w szpitalu
Fotolia
Styl życia Poród naturalny w szpitalu
Poród w szpitalu to obecnie najczęściej wybierana forma porodu w Polsce. Poród naturalny to przyjście na świat dziecka bez użycia środków farmakologicznych lub pomocy chirurgicznej.
Łucja Zbieniewska
luty 15, 2011

Poród naturalny w szpitalu - etapy Etap pierwszy (rozwieranie szyjki), który liczy się od momentu wystąpienia regularnych skurczów mięśnia macicy, występujących mniej więcej co 15-20 minut. Na początku ma miejsce  faza pierwsza - wstępna , w której przede wszystkim dochodzi do rozwarcia się szyjki macicy – od otworzenia się szyjki do małego rozwarcia (ok. 3 cm). W tym czasie możesz odczuwać bóle podobne jak podczas miesiączki; zwykle jest to tzw. ból krzyżowy (w dole pleców), który może promieniować do dołu brzucha. Czas trwania tego okresu jest bardzo indywidualny, może trwać od kilku do kilkunastu godzin; zwykle dłużej przy pierwszym porodzie. Lekarze sugerują, aby przyszła mama przetrwała ten etap w domu – to dobry moment na małą przekąskę, kąpiel, spacer. Warto sprawdzić, czy twoja torba do szpitala jest kompletna – zobacz, czy spakowałaś ubrania dla siebie i dziecka, kosmetyczkę, dokumenty. Następnie nadchodzi  faza druga , zwana  aktywną . Szyjka rozwiera się od 3 do ok. 7cm, skurcze są coraz częstsze i silniejsze. Bóle są mocniejsze, obejmują już cały brzuch, może nastąpić krwawienie. To odpowiednia chwila, aby jechać do szpitala, teraz poród postępuje już szybciej. Zwykle ten okres trwa ok. 2-3 godzin (krócej u pań, które już rodziły). W tym czasie niekiedy dochodzi do pęknięcia pęcherza płodowego i odejścia wód płodowych, niemal zawsze do tego momentu następuje ujście czopu śluzowego. Ruch i ciepła woda nasilają akcję porodową, jeśli więc masz w szpitalu taką możliwość, weź prysznic lub wykąp się w wannie, a także spaceruj lub wykonuj ćwiczenia, których uczyłaś się w szkole rodzenia. Możesz również użyć piłki porodowej, kucać, klęczeć. Leżenie w jednej pozycji nasila ból i wydłuża tę fazę porodu. Gdy skurcze stają się tak częste, że niemal nie ma między nimi przerw, nadchodzi  faza trzecia  porodu, zwana ...

Przeczytaj

Nasze akcje