klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
materiały PR
Styl życia

Oni też byli uchodźcami - kampania społeczna dotycząca problemu uchodźców

Instytut Spraw Publicznych, Fundacja Refugee.pl, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Polskie Forum Migracyjne, Stowarzyszenie Interwencji Prawnej oraz Fundacja Agora, które na co dzień zajmują się problematyką pomocy uchodźcom, zaangażowały się w realizację wspólnego projektu z Agencją K2, K2 Media i Task Force Consulting. Owocem współpracy jest rozpoczynająca się kampania społeczna, która ma na celu próbę zmiany negatywnego postrzegania uchodźców przez znaczną część polskiego społeczeństwa.
Materiał partnera
grudzień 23, 2015
uchodźcy

Filarem kampanii jest przygotowany przez Agencję K2 oraz studio SHOOTME film o niezwykle sugestywnej, prostej fabule. Widz obserwuje mozolną podróż dwojga wędrowców na tle niegościnnej, surowej, dzikiej przyrody. Niecodziennie, trochę egzotycznie ubrani, trudni do umiejscowienia w czasie i przestrzeni ludzie idą przez góry. Kobieta niesie w ramionach małe zawiniątko, a mężczyzna prowadzi osiołka z resztą ich skromnego dobytku. Kiedy wychodzą na polanę, zostają nagle oślepieni ostrym blaskiem samochodowych reflektorów. 

Pojawienie się grupy umundurowanych mężczyzn, szczekanie psów, okrzyki i sygnały świetlne potęgują napięcie, wyczuwalne już od pierwszych sekund filmu. Kiedy sytuacja osiąga apogeum, nagle zapada cisza, którą przerywa jedyne ściszony płacz niemowlęcia. W centrum kadru widz dostrzega znany obraz: bezbronną rodzinę z maleńkim dzieckiem, która przywodzi na myśl widok, znany z tak wielu bożonarodzeniowych szopek.

Film zamyka plansza z tekstem w znakomitej interpretacji Jerzego Radziwiłowicza: „Oni też byli uchodźcami. Pamiętaj o tym stawiając puste nakrycie na wigilijnym stole…”

W ten szczególny czas, jakim są grudniowe święta, film w prosty sposób przypomina o czymś oczywistym, co wydaje się na co dzień umykać naszej uwadze. Zwykle nie pamiętamy o tym, że Oni również byli uchodźcami. Oni, czyli Święta Rodzina, która niezależnie od wyznania, zajmuje szczególne miejsce w naszej kulturze i powszechnej świadomości.

Co roku oglądamy jasełkowe przedstawienia, przypominające o rodzinie, która musiała szukać schronienia i miała się gdzie podziać. Co roku na wigilijnym stole zostawiamy puste nakrycie dla zbłąkanego wędrowca, który może potrzebować naszego wsparcia. Pojawia się pytanie, czy nie robimy tego mechanicznie i bezrefleksyjnie? Czy nie są to jedynie puste gesty, których znaczenia kompletnie nie pamiętamy? Czy wierzymy jeszcze w ludzką solidarność i czy potrafimy znaleźć w sobie odrobinę empatii?

Jak powiedziałaAnna Kołtunowicz z Fundacji Agora- „Ważne jest, by choć raz w roku, choć na chwilę, strach przed obcymi zamienić w gest. Pomóc można na różne sposoby: datkiem, zakupem na cel pomocowy, ale także jedną ciepłą myślą o potrzebujących, by w czas Świąt, chociażby w tak symboliczny sposób, zaprosić uchodźców do pustego miejsca przy stole.”

Siłą tej kampanii jest jej prostota. Nie mówi ona, co widz ma myśleć i na co się zgadzać. Zachęca jedynie by na sytuację uchodźców spojrzeć z innej perspektywy, żeby mimo negatywnego klimatu, który zwłaszcza ostatnio towarzyszy tej kwestii, spróbować rozpatrywać ich sytuację w sposób bardziej indywidualny. Nigdy nie wiemy, kto i kiedy uchodźcą zostanie, a przecież historia, niestety, lubi się powtarzać…

„Włączenie się Instytutu Spraw Publicznych w kampanię społeczną #oniteż oznacza przede wszystkim zabranie głosu w ważnej debacie publicznej dotyczącej stosunku Polaków do uchodźców. To także podjęcie próby skłonienia Polaków, w tym wyjątkowym czasie, do refleksji nad sytuacją tysięcy ludzi zmuszonych do opuszczenia swoich domów z powodu wojny, prześladowań i dyskryminacji. To także postawienie pytania dotyczącego polskiej gościnności, otwartości i tolerancji dla innych, odmiennych od nas ludzi poszukujących pomocy.”  - komentuje Rafał Baczyński – Sielaczek, Analityk Instytutu Spraw Publicznych, Program Polityki Migracyjnej.

Kampania „Oni też” potrwa od 21 grudnia do końca 2015 roku. Zapraszamy na dedykowaną kampanii stronę www.onitez.pl

materiał sponsorowany

Kristen Stewart w krótkich blond włosach
Fryzury Kristen Stewart już tak nie wygląda! Ale czy ten kolor włosów to dobry pomysł? Mamy wątpliwości...
Kristen Stewart znowu zmieniła fryzurę. I kiedy myślałyśmy, że już nic innego nie uda się wymyślić na tak krótkich włosach, okazało się, że aktorka znów nas zaskoczyła.
Milena Majak
czerwiec 30, 2017

Dopiero co pisałyśmy o tym, że włosy frosted tips przeżywają renesans , a mężczyźni znowu zaczynają się czesać w ten sposób. A tu nagle Kristen Stewart postanowiła zrobić sobie identyczną fryzurę! Jak w niej wygląda? Kriste Stewart i włosy frosted tips W latach 90. nierozerwalnie połączeni z fryzurą frosted tips byli między innymi  A.J. McLean, Mark McGrath, Ashley Parker Ange , a później również Danzel . Wersja z 2017 roku jest jednak o wiele bardziej... dziwna.  Nazwa tej fryzury wzięła się oczywiście od tego, jak wyglądają włosy. Pieczołowicie ułożone kolce są  rozjaśnione  do tego stopnia, że przypominają  zamrożone sople lodu . O ile u mężczyzn ten efekt nie wygląda jeszcze tak dramatycznie, o tyle u kobiety nie prezentuje się zbyt korzystnie. Przykładem może być  Kristen Stewart , która i tak w ostatnim czasie  bardzo zaszalała z fryzurą .  Kiedy zobaczyłyśmy ją w krótkich blond włosach , byłyśmy bardzo zaskoczone. Ale ta zmiana wywołała w nas bardzo pozytywne emocje. Jej rockowy styl pasował do chłopięcej fryzury. Ale czy ta ostatnia koloryzacja to dobry pomysł?  Zdjęcie: REX/Shutterstock/East News; Splash News/East News Naszym zdaniem Kristen Stewart zdecydowanie lepiej wygląda bez rozjaśnionych końcówek . W tej fryzurze trudno nam nawet rozpoznać tę młodą aktorkę. A wy co myślicie o jej metamorfozie? Post udostępniony przez kristen stewart fanpage (@voguestewart) 30 Cze, 2017 o 12:44 PDT A jak aktorka wyglądała jeszcze kilka lat temu? Oto Kristen Stewart w 2007 roku, w 2011 roku, w 2015 roku i 2017 roku: Zdjęcia: East News; Pete Mariner;  Instagram ;  Instagram Zdjęcie główne: Instgram  

Przeczytaj
Filmy na Walentynki
Styl życia Filmy na walentynki, przy których zapłaczesz i poczujesz dreszcz podniecenia
Filmy na Walentynki, które z chęcią obejrzy również facet? Takie istnieją i wcale nie trzeba głęboko szukać. Wszystko zależy od tego, na jaki rodzaj uczuć na ekranie macie ochotę. Mamy dla was kilka propozycji.
Marta Średnicka
luty 13, 2020

Filmy na walentynki nie muszą opierać się na przewidywalnej, tandetnej fabule. Na przestrzeni lat, wśród filmów, które w ten dzień można obejrzeć zarówno z drugą połówką, jak i w pojedynkę, a które nie powodują zażenowania jest naprawdę wiele. Wszystko zależne jest od tego, czego oczekujesz. Mamy dla was propozycję siedmiu filmów na Walentynki, o odmiennym charakterze, które warto obejrzeć po raz pierwszy lub odświeżyć po raz kolejny z paczką chusteczek u boku. Zobacz także: 5 niebanalnych filmów o miłości, które warto obejrzeć Filmy na Walentynki: Czas na miłość (2013) Film na Walentynki, w którym główny bohater Tim dowiaduje się, że odziedziczył po ojcu możliwość podróżowania w czasie. Wykorzystuje ją do budowania miłości z Mary. Metodą prób i błędów przepracowuje różnego typu scenariusze, żeby uczucie było doskonałe - powtarza zaręczyny, eliminuje kiepskie przemówienia, wraca do nietrafionych dialogów i kłótni. Okazuje się jednak, że każda taka podróż, zmiana i decyzja może przyczynić się do zmiany w innej sferze jego życia. Filmy na Walentynki: Oczy szeroko zamknięte (1999) "Oczy szeroko zamknięte" to film z czasów, kiedy główni bohaterowie - Nicole Kidman i Tom Cruise byli małżeństwem. Opowiada historię małżeństwa, w które wkrada się nuda. Dwoje ludzi pod wpływem kłótni uświadamia sobie, jakie są ich największe, niespełnione fantazje erotyczne. To zamiast zbliżyć ich do siebie, sprawia, że jeszcze bardziej się oddalają.  Filmy na Walentynki: Zanim się pojawiłeś (2016) Film na Walentynki, który poruszy każdego, komu podobał się hit „Nietykalni”. Produkcja jest jego bardziej romantyczną, przeniesioną w sferę uczuć wersją z chorobą w tle. Emilia Clarke wciela się w rolę Lou, która opiekuje się sparaliżowanym, przystojnym Willem (Sam Claflin) – mężczyzną, który wydawałoby się do czasu wypadku miał...

Przeczytaj
Fotolia
Styl życia 9 filmów na walentynki, które warto obejrzeć z facetem!
Wiemy, wiemy… nie obchodzisz walentynek, nie poddajesz się amerykańskim trendom, nie kupujesz kiczowatych serduszek i tuczących czekoladek, a święto miłości masz przez cały rok! Ale może 14. lutego zapragniesz spędzić romantyczny wieczór ze swoim facetem, np. pod kocem, z lampką wina i dobrym kinem? Sprawdź nasz subiektywny wybór filmów na walentynki do obejrzenia we dwoje!
Katarzyna Brasiak
luty 10, 2015

Sprawdź nasz subiektywny wybór 8 filmów na walentynki, do obejrzenia we dwoje! 1) 500 dni miłości Nawet jeśli Twój facet nie lubi romantycznych filmów, ten powinien mu się spodobać. Zgrabnie skonstruowana, niezwykle oryginalna fabuła prowadzi nas przez historię znajomości dwojga ludzi w taki sposób, że z wypiekami na twarzy czekasz na finał. 2) Krwawe walentynki Zamiast słodkich pocałunków jest bryzgająca krew, zamiast czułych słówek strach, a o szybsze bicie serca nie przyprawia romans z przystojnym amantem, a psychopata z kilofem. Ale kto powiedział, że w walentynki musi być słodko? 3) Jeden dzień Ciepły film o tym, dlaczego nie warto odkładać miłości na później i że szczęście jest blisko, czasami na wyciągnięcie ręki... Z pewnością przełkniesz ślinę ze wzruszenia! 4) 50 twarzy Greya Najgorętszy tytuł kinowych premier sezonu – nawet jeśli nie czytałaś książki i nie jesteś zwolenniczką podobnej estetyki, warto zabrać faceta do kina i wyrobić sobie swoje zdanie na temat filmu. Miłośniczek książki przekonywać pewnie nie trzeba J 5) Co się wydarzyło w Madison County Twój facet boi się romantycznych filmów? Spokojnie – to nie jest kolejna banalna historia o miłości, a niezwykle wzruszająca opowieść o poszukiwaniu szczęścia i spełnienia. Połowa redakcji wizaz.pl przyznaje, że wraca do filmu regularnie i za każdym razem zalewa się łzami.  6) Śniadanie u Tiffany'ego Klasyka! Lekka, a zarazem mądra i czarująca historia dwójki, z pozoru zupełnie innych ludzi, którzy odnajdują się (dosłownie i w przenośni) w wielkim mieście. Po tym filmie bez wątpienia zakochasz się - w uroczej Audrey Hepburn i w Nowym Jorku!   7) Kochanek Dwie dekady temu romans wywołał niezłe poruszenie w świecie filmu - jesteśmy świadkami niezwykle intymnej relacji nastolatki i bogatego mężczyzny, których dzieli w zasadzie wszystko. Dziś...

Przeczytaj
materiały PR, iStock
Styl życia Książki na długie jesienne wieczory Wydawnictwa Edipresse
Zastanawiacie się, po jaką lekturę sięgnąć w najbliższych dniach? Mamy dla was kilka propozycji.
Agnieszka Pulikowska
październik 08, 2019

Jesienne wieczory sprzyjają zatopieniu się w lekturze. Wydawnictwo Edipresse przygotowało kilka ciekawych propozycji, zaczynając od tych, które trzymają w napięciu, poprzez te kulinarne, a kończąc na historiach związanych już ze świętami Bożego Narodzenia. Sprawdźcie, co warto teraz przeczytać. J.D. Robb, "Śmierć i mrok" To było dźgnięcie w mroku. W pewien chłodny zimowy wieczór podczas seansu Psychozy w kinie mieszczącym się w sercu Nowego Jorku ktoś wbił szpikulec do lodu w kark Chanel Rylan, a potem niespostrzeżenie zniknął w tłumie pijaków i turystów na Times Square. Przyjaciółce ofiary śmierć Chanel wydała się równie nierzeczywista, jak stary, czarno-biały film, na który wspólnie się wybrały. Jednak krew dziewczyny spłynęła czerwienią, a w jej śmierci nie było nic fikcyjnego. Morderstwo sprawia wrażenie skrupulatnie zaplanowanego, a jednocześnie dziwnie osobistego. Do główkującej nad nim porucznik Eve Dallas nieoczekiwanie zgłasza się autorka thrillerów policyjnych. Pisarka rozpoznaje zbrodnię, bo… opisała ją wcześniej na kartach własnej powieści. Dallas nie wierzy w przypadek, zwłaszcza że śmierć zamordowanej niedawno prostytutki również przypomina scenę z książki tej samej autorki. Czyżby zabójca czerpał inspirację z jej wyobraźni? Jeśli to prawda, morderstwo w kinie jest dopiero drugą z długiej serii zaplanowanych przez niego zbrodni... Nora Roberts, "W poszukiwaniu prawdy" Przeszłość Zane’a i Darby kryje straszne tajemnice. Drogi tych dwojga młodych ludzi skrzyżowały się w miasteczku nad jeziorem. Doświadczeni przez los postanowili budować wspólne życie. Czy po latach będą w stanie uwolnić się od swoich oprawców? Zane Bigelow dorasta w pięknym, idealnie utrzymanym domu w górach Karoliny Północnej. Społeczność lokalna postrzega jego rodziców jako szanowaną parę, która czynnie uczestniczy w życiu swoich dzieci:...

Przeczytaj