klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Styl życia

Ostatni wspólny film Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego z nowym numerem "Viva!"

Małżeństwo Krauze stworzyło razem kilka wybitnych dzieł polskiej kinematografii, w tym wstrząsający, kultowy "Plac Zbawiciela". Ich ostatni wspólny film, "Ptaki śpiewają w Kigali", od dziś kupicie z nowym numerem "Viva!".
Natalia Kędra
marzec 22, 2018

Razem w życiu i na planie, Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krazue byli kluczowym dla polskiego kina duetem twórców. Razem nakręcili wstrząsający "Plac Zbawiciela" i wielokrotnie nagradzaną "Papuszę". Doskonałą passę przerwała śmierć Krzysztofa Krauzego, który zmarł pod koniec 2014 r. Rozpoczęty film "Ptaki śpiewają w Kigali" dokończyła już sama Joanna. Także ta premiera została ciepło przyjęta przez krytyków filmowych. "Ptaki..." zdobyły Srebrne Lwy na Festiwalu w Gdyni, wyróżnienie w Karlowych Warach, były też pokazywane na festiwalach na całym świecie.

Foto: Ewa Łowżył, „Ptaki śpiewają w Kigali”, produkcja KOSFILM

W roli głównej wystąpiła Jowita Budnik, muza duetu Krauze, pamiętna Papusza z ich poprzedniego filmu. Partneruje jej Eliane Umuhire, aktorka pochodząca z Kigali w Rwandzie. Na planie musiała zmierzyć się z największą traumą w dziejach swojej ojczyzny, "Ptaki..." opowiadają bowiem o rzezi plemienia Tutsi z 1994 r., która pociągnęła za sobą aż milion (!) ofiar. W filmie Krauzów Anna (Budnik), polska ornitolożka, prowadzi w Rwandzie badania nad populacją sępów. Będąc świadkiem brutalnego zabójstwa swojego współpracownika, postanawia wywieźć z kraju jego córkę (Umuhire). Jednak Claudine nie jest w Polsce mile widziana, a samej Annie obecność ocalonej nie pozwala wyprzeć z pamięci rwandyjskiego koszmaru.

Kadr z filmu „Ptaki śpiewają w Kigali”, produkcja KOSFILM

Film z delikatnością opowiada o trudnym procesie wychodzenia z traumy i powolnym budowaniu więzi między dwoma obcymi kobietami, na zawsze połączonymi przez niewyobrażalną tragedię. Wpisuje się też w tematykę uchodźczą, dając głos bohaterce, która musi się zmierzyć nie tylko ze wspomnieniami rzezi, ale i z poczuciem wyobcowania w nowej ojczyźnie.

Ludobójstwo w Afryce nieprzypadkowo znalazło się w obszarze zainteresowań duetu reżyserów:

 

Pochodzimy z kraju, na którego ziemi wydarzył się Holocaust. Skutki ludobójstwa są w Polsce odczuwalne do dzisiaj. Mamy wręcz obowiązek w każdym pokoleniu powracać do pytań podstawowych: jak do tego doszło, jak żyć po ludobójstwie. Dlatego tak ważna jest pamięć i świadomość, gdzie zaczyna się spirala przemocy - mówi Joanna Kos-Krauze.

W filmie Krauzów ptaki w Rwandzie milkną w czasie rzezi Tutsi. Czy odzyskają głos? Czy Anna i Claudine będą w stanie zacząć nowe życie? Przekonajcie się sami. DVD „Ptaki śpiewają w Kigali” w sprzedaży z czwartkowym numerem "Viva!", od 22 marca.

Zdj. główne: kadr z filmu „Ptaki śpiewają w Kigali”, produkcja KOSFILM

Komentarze
Antek Królikowski potwierdził plotki o nowym związku? Zdradził go szczegół
Styl życia Antek Królikowski właśnie potwierdził medialne plotki o nowym związku?! Zdradził go jeden szczegół
Wystarczył jeden post, by na instagramowym profilu Antka Królikowskiego zawrzało. Czyżby przez przypadek zdradził tożsamość swojej nowej ukochanej? Zobaczcie, co zrobił!
Urszula Jagłowska
lipiec 14, 2020

Antek Królikowski należy do tych mężczyzn, którzy długo nie potrafią być singlami. Po medialnym dwuletnim związku i głośnym rozstaniu z Julią Wieniawą , motywowanym natłokiem pracy i rozbieżnymi priorytetami, aktor szybko związał się tajemniczą Kasią Dąbrowską . Tym razem jednak celebryta postanowił chronić swoją relację i rzadko pozował z ukochaną na ściankach czy branżowych imprezach. Okazuje się jednak, że pragnąca stabilizacji i zakładania rodziny dziewczyna, która była dla Antka wielkim wsparciem po śmierci jego ojca, Pawła Królikowskiego , nie sprostała wymaganiom artysty. Kasia i Antek rozstali się . Dziękuję za 1,5 roku. Nie jesteśmy już z Antkiem Królikowskim razem – napisała na Instagramie Kasia Dąbrowska. Zdjęcie: Instagram Gdy wydawać by się mogło, że pragnący czerpać z życia garściami Królikowski, będzie teraz korzystał z bycia singlem, wszystko wskazuje na to, że zaledwie dwa tygodnie od rozstania z Kasią, znalazł pocieszenie w ramionach innej. Czyżby już wszedł w nowy związek?! Antek Królikowski ma nową dziewczynę? Antek Królikowski to jedno z najgorętszych nazwisk polskiego show biznesu, nic więc dziwnego, że fani z zapartym tchem śledzą każdy jego ruch, a w szczególności życie miłosne aktora. Gdy wydawać by się mogło, że po burzliwych związkach m.in. z  Laurą Breszką,  Katarzyną Sawczuk ,   Joanną Jarmołowicz , obecnie związaną z jego młodszym bratem, Jankiem, czy  Julią Wieniawą, a rtysta wreszcie ustatkuje się u boku Kasi Dąbrowskiej, para nagle zakończyła swoją relację. Nie trzeba było długo czekać, by w kuluarach pojawiło się wiele plotek na temat powodu rozstania Antka i Kasi . Niektórzy nawet sugerowali, że w ich związku pojawiła się osoba trzecia w postaci zjawiskowej Joanny Opozdy. Skąd takie wnioski? Królikowski i Opozda zostali przyłapani w dwuznacznej sytuacji kilka...

Przeczytaj
Kontrowersyjne plakaty "polskiego Greya" zostaną wycofane z kin? Blanka Lipińska odpowiada
Styl życia Kontrowersyjne plakaty "polskiego Greya" zostaną wycofane z kin? Blanka Lipińska odpowiada
„365 dni” Blanki Lipińskiej to bez wątpienia jedna z najbardziej oczekiwanych i budząca największe emocje polska produkcja 2020 roku. I choć jeszcze nie weszła na wielkie ekrany, już ma wielu zwolenników, jak i przeciwników. Czy autorka ugnie się pod protestami i usunie z kin odważne plakaty swojego filmu? Naprawdę są aż tak gorszące?
Urszula Jagłowska
styczeń 04, 2020

Blanka Lipińska idzie jak burza. Bezprecedensowa i kontrowersyjna gwiazda , która sławę zawdzięcza niewiarygodnemu sukcesowi swoich przeładowanych erotyzmem książek „365 dni”, znów jest na językach wszystkich. I wcale nie chodzi o domniemany romans z Michelem Marronem – odtwórcą głównej roli męskiej w ekranizacji pierwszej części bestsellerowej sagi pisarki, ani też o kolejne smaczki z produkcji filmu , lecz… o plakat promujący dzieło. Brzmi zabawnie, prawda? Jednak odważne zdjęcie, zwiastujące jeszcze bardziej odważne sceny w „365 dniach” , okazały się zbyt gorszące dla wielu Polaków, którzy postulują o ich usunięcie z korytarzy i kinowych sal. Czy pisarka ugnie się pod ich postulatami, a w multipleksach pojawią się nowe, bardziej enigmatyczne banery zapowiadające „polskiego Greya”? Kontrowersje wokół „365 dni” Blanki Lipińskiej Blanka Lipińska od dłuższego czasu z rozmysłem dawkuje fanom strzępki informacji na temat swojej najnowszej produkcji. Pisarka nie tylko długo ukrywała przed fanami obsadę „365 dni”, pokazując to plecy aktorki grającej główną rolę kobiecą, to też fragment twarzy i odkryty tors przystojnego aktora mającego odegrać główną rolę męską. Jednak im bliżej premiery filmu, tym Lipińska odkrywa przed fanami coraz więcej. Najpierw pisarka przedstawiła światu obsadę filmu z Anną Marią Sieklucką i Michelem Marronem w rolach głównych. Później zdradziła, że okrzyknięta „polskim Greyem” produkcja nie pojawi się w kinach w planowanym terminie, na w Walentynki 14. lutego 2020 roku, lecz tydzień wcześniej – 7. Lutego 2020 roku.                                                                          Zdjęcie: ONS Blanka Lipińska usunie z kin kontrowersyjne plakaty „365 dni”? Następnie  przyszedł czas na plakat. Oczywiście wszyscy spodziewali się...

Przeczytaj
Styl życia Siostry Godlewskie wyśmiewają się z sylwetki Ewy Farnej. Już usunęły wpis...
Wpis na Facebooku sióstr Godlewskich udowodnił, że celebrytki nie tylko mają ograniczony dystans do siebie, ale i długo trzymają urazę. Zaatakowały Ewę Farną, która 3 tygodnie wcześniej odważyła się sparodiować ich popisy wokalne.
Natalia Kędra
luty 22, 2018

Jeśli staracie się prowadzić zdrowy tryb życia bez cukrów prostych, nikotyny i sióstr Godlewskich, zapewne nie wiecie, że czarnowłose seksbomby (?) nie lubią Ewy Farnej . Polsko-czeska wokalistka naraziła im się na początku lutego. Na antenie RMF FM Ewa żartowała z talentów wokalnych fałszujących celebrytek - Mandaryny oraz właśnie Małgorzaty i "Esmeraldy" Godlewskich. Zaśpiewała nawet kilka wersów "Hello" Adele w nietypowym, efekciarskim stylu sióstr ( przeczytaj więcej o całej aferze ). Zobacz także: Mandaryna wraca na scenę! Zapowiedziała nowe koncerty Post udostępniony przez Ewa Farna (@ewa_farna93) Sty 31, 2018 o 8:01 PST Godlewskie kontra Farna Panie poczuły się urażone, ale nie potrafiły wymyślić lepszej zemsty (?), niż zamieszczenie nagrania, na którym śpiewają piosenkę Farnej (gorzej niż Farna). Aż do teraz. Reklamując swój nowy utwór na Facebooku, zasugerowały, że Ewa mogłaby się z niego nauczyć więcej ruszać i dbać o ciało . To zapewne aluzja do sylwetki wokalistki, która od lat waha się między S a L, zapewniając jednocześnie, że ma w nosie dyktaturę rozmiaru "zero". screen Party.pl Zobacz także: Esmeralda Godlewska pokazała zdjęcie z młodości. Nie poznalibyście jej! Komentarze pod postem musiały być bardzo nieprzyjemne, bo celebrytki szybko wpis usunęły (ocalał tylko screen wykonany przez Party.pl ). Może fanów zaskoczyło, że Godlewskie do dziś czują urazę do Ewy i są, cóż, małostkowe? Komu jak komu, ale Farnej akurat wolno wytykać braki wokalne innych . Sama ma głos jak dzwon i doświadczenie jurorskie z programu "Idol". Z kolei atrakcyjne ciała sióstr Godlewskich są, przynajmniej w pewnym stopniu, dziełem chirurga. W dodatku siostry były już kilkakrotnie przyłapane na ostrym retuszu swoich zdjęć - Esmeralda specjalizuje się w powiększaniu pupy, zwężaniu talii i maskowaniu odkształceń na biuście....

Przeczytaj
Moda Joanna Kulig jednak pojawiła się na Oscarach! Aktorka wybrała czarną suknię
Oscary 2019 za nami! Na 91. ceremonii wręczenia najważniejszych statuetek filmowych nie zabrakło polskiej reprezentacji na czele z Joanną Kulig. Młoda mama wyglądała przepięknie.

Joanna Kulig przez ostatnie miesiąca przebywała w Stanach Zjednoczonych, gdzie urodziła swoje pierwsze dziecko. Aktorka zdobyła sławę na Zachodzie za fenomenalną rolę w filmie "Zimna wojna" i w czasie ciąży regularnie pojawiała się na ważnych imprezach filmowym m.in. na after party Złotych Globów . Mówiło się, że aktorka zdecydowała się nie powracać do Polski w zaawansowanej ciąży, aby urodzić w znanej klinice gwiazd w Los Angeles  i móc wziąć udział w 91. ceremonii wręczenia Oscarów. Joanna wieścią o przyjściu na świat swojego pierwszego dziecka  pochwaliła się dopiero 22 lutego i było wątpliwe czy zdoła pojawić się na gali kilka dni po porodzie. Ostatecznie piękna aktorka razem z polską ekipą filmu "Zimna wojna" gościła w Dolby Theatre! Niestety film mimo trzech nominacji nie otrzymał żadnej statuetki. Wyświetl ten post na Instagramie. Post udostępniony przez Joanna Kulig (@joannakulig_official) Lut 24, 2019 o 6:17 PST Joanna Kulig na gali rozdania Oscarów 2019 Joanna Kulig na galę wybrała klasyczny look - czarną suknię Armani oraz idealnie dopełniający ją makijaż z fuksjowo-czerwonymi ustami. Choć większość polskiej ekipy pozowała na czerwonym dywanie niestety Joanna Kulig prawdopodobnie zdecydowała się uniknąć fotografii na ściance. W sieci pojawiły się natomiast zdjęcia z przygotowań. Za makijaż odpowiadała Melanie Inglessis, która na aktorce użyła m.in.  rozświetlacza marki Miya Cosmetics oraz pomadki Toma Forda. Fryzjer Andy Lecompte ułożył włosy Joanny w pełen objętości lob w stylu retro. Zarówno makijaż i fryzura podkreśliły klasyczną urodę Joanny. Wyświetl ten post na Instagramie. Post udostępniony przez Andy Lecompte (@andylecompte) Lut 24, 2019 o 4:17 PST...

Przeczytaj