klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
piercing ucha igła czy pistolet zakażenie uczulenie gojenie się pielęgnacja
Styl życia

Piercing ucha – pistolet czy igła?

Musisz podjąć decyzję – piercing ucha igłą czy pistoletem? Według specjalistów sprawa jest prosta! Przekłuwanie uszu (i nie tylko) w żadnym wypadku nie powinno się odbywać przy pomocy pistoletu.
Matylda Nowak
kwiecień 08, 2020

Piercing ucha to teraz jedna z najmodniejszych ozdób. Przy czym, żeby być naprawdę stylowym, nie możemy zadowolić się jedną czy dwoma dziurkami. Klika kolczyków w płatku ucha, w chrząstce i małżowinie to teraz norma. I nie ma wątpliwości – wszystkie te dziurki powinno się zrobić igłą, a nie pistoletem!

Zobacz także: Kiedyś dziurka w tym miejscu byłaby powodem do rozpaczy. Teraz ludzie specjalnie robią sobie taki piercing!

Adele pokazała nowe zdjęcia! SCHUDŁA jeszcze bardziej!

Piercing ucha – igła czy pistolet?

Jest kilka powodów, dla których decydując się na przekłucie ucha, powinniśmy udać się do specjalisty posługującego się igłą, a nie pistoletem. Decydując się na pistolet na pewno zaoszczędzimy pieniądze (usługa piercera jest dwu- lub wręcz trzykrotnie droższa), ale ryzykujemy zdrowiem. Jest też duże prawdopodobieństwo, że zanim dziurka zrobiona pistoletem zdąży nam się zgoić, wyjmiemy z niej kolczyk, zmęczeni bólem zakażonej i opuchniętej ranki.

Piercing ucha – ryzyko zakażenia

Zazwyczaj pistolety służące do przekłuwania uszu nie są jednorazowe i mogą zostać poddane tylko dezynfekcji, a nie sterylizacji. A spryskanie ich środkiem dezynfekującym nie wystarczy, żeby wytępić bytujące na nich drobnoustroje!

Dezynfekcja pozwala na zmniejszanie liczby drobnoustrojów poprzez zniszczenie ich formy wegetatywnej. Za to podczas sterylizacji (w wysokiej temperaturze, tlenku etylenu czy ozonie) niszczone są wszystkie formy mikroorganizmów – zarówno wegetatywne, jak i przetrwalnikowe (np. bakterie mają formę spoczynkową, która umożliwia im przetrwanie niekorzystnych warunków). 

Piercing ucha – uczulenie

Kolczyki używane do przekłuwania uszu za pomocą pistoletu są wykonane ze stali chirurgicznej zawierającej domieszkę chromu i niklu, które mogą uczulać. Ponadto są zazwyczaj zbyt ciasno zamknięte. A to oznacza, że – po spuchnięciu ucha – do zrobionej pistoletem dziurki jest mniejszy dostęp powietrza i trudniej ją pielęgnować. W efekcie ranka dłużej się goi lub po prostu wdaje się w nią zakażenie.

Piercing ucha – gojenie się dziurki

Przekłucie ucha pistoletem polega tak naprawdę na rozerwaniu tkanki. Taki brutalny zabieg skutkuje większą opuchlizną i dłuższym gojeniem się powstałej ranki. Szczególnie źle znoszą to chrząstki, dlatego zrobienie sobie piercingu ucha typu helix (kolczyk umieszczony jest zewnętrznej na krawędzi małżowiny) czy traugus (kolczyk znajduje się w chrząstce tuż przy wejściu do ucha) pistoletem jest ryzykowne i bezsensowne. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że ranka nie będzie chciała się zagoić i kolczyk trzeba będzie wyjąć.  

Zobacz także: Ten trend w piercingu jest dla każdego! Na triplepiercing możesz się zdecydować nawet jeśli masz dość konserwatywny styl 

Zdjęcie główne: Instagram

Komentarze
przekłuwanie uszu
iStock
Styl życia Przekłuwanie uszu – najlepsze metody, gojenie i cena
Przekłuwanie uszu powinno być wykonywane raczej u piercera niż wyposażonej w pistolet do przekłuć kosmetyczki. Przekłuwanie igłą to konieczność zwłaszcza, jeśli chcemy sobie zrobić dziurkę w innym miejscu niż płatek ucha.
Matylda Nowak
listopad 16, 2020

Przekłuwanie uszu to teraz jeden z najmodniejszych sposobów upiększania ciała. Żeby być naprawdę trendy,  trzeba mieć w każdym uchu kilka dziurek . I jak przekonują eksperci, każda z nich  powinna być wykonana igłą, a nie pistoletem do przekłuć .  Przekłuwanie uszu – pistolet czy igła? Jak już pisaliśmy,  przekłuwanie uszu pistoletem wiąże się ze sporym ryzykiem . Grozi nam nie tylko zakażenie i uczulenie, ale ponadto  dłuższe i bardziej bolesne gojenie się ranki .  Pistolet do przekłuwania dość brutalnie rozrywa tkankę. A kolczyk, którym robi się dziurkę, jest dość ciasno zamknięty, przez co puchnące ucho jest bardziej narażone na ból i obtarcie, a  jego pielęgnacja i obracanie (oba konieczne dla szybkiego gojenia się ranki) są utrudnione .  I choć  jesteśmy w stanie zaakceptować przekłuwanie pistoletem płatka ucha , zdecydowanie odradzamy robienia w ten sposób dziurek w innych miejscach na uchu. Bardzo modne przekłucia chrząstki – helix czy traugus – powinny być wykonane igłą. Wiemy to z własnego doświadczenia!  Dziurkę w małżowinie ucha na wysokości zawinięcia chrząstki (helix) autorka tego tekstu trzy razy zrobiła sobie pistoletem. I za każdym razem, bo miesiącu musiała wyjmować z tego miejsca kolczyk. Dlaczego? Bo ucho bolało, było coraz bardziej czerwone i nie chciało się goić.  Zobacz także: Zanim zdecydujesz się na tunele w uszach, sprawdź, jak się je robi i jak należy je pielęgnować?

Przeczytaj
Moda Jeszcze niedawno takie kolczyki uchodziły za obciach, dziś znów są modne. Czym jest conch piercing?
Choć przekłuwania pępka czy brwi nie cieszy się już dużą popularnością, do mody wraca inny hit lat 00. - conch piercing. Skusiłybyście się?
Milena Majak
grudzień 05, 2018

Na początku  lat 00. wszyscy przebijali sobie najpierw brew i nos, później przyszedł czas na pępek oraz język, a kilka lat później modne stało się noszenie kolczyka w wardze. Kolczyki na ciele kojarzyły się z subkulturami, szczególnie tymi mrocznymi, a wersją "light" było kolekcjonowanie kolejnych dziurek w uszach . Dziewczyny nosiły po trzy, pięć, dziesięć drobnych kolczyków wzdłuż małżowiny ucha. Ten trend szybko się jednak wyczerpał, a rząd równych dziurek stał się trudnym do wygojenia synonimem obciachu . Mody jedna wracają, a niestandardowe przekłuwanie uszu znów uchodzi za sztukę. Szczególną popularność zyskuje tzw. conch piercing . Conch piercing - jak wygląda? Piercing ucha ma tworzyć spójną całość, a wybór miejsca przekłucia nie powinien być przypadkowy . Ucho traktowane jest jak płótno, na którym trzeba rozplanować poszczególne kolczyki . Conch piercing, czyli kolczyk w środkowej części małżowiny usznej to znów obowiązkowe miejsce (podobnie jak tragus), które każda fashionistka decyduje się ozdobić. O tym, że to przekłucie staje się coraz bardziej popularne, świadczy rosnąca z dnia na dzień liczba zdjęć oraz filmików pod  hashtagiem #conchpiercing na Instagramie. Obecnie jest ich już prawie 100 tysięcy. Wyświetl ten post na Instagramie. Post udostępniony przez The Circle London (@thecirclelondon) Gru 4, 2018 o 1:20 PST Trzeba jednak pamiętać o tym, że ozdobienie  środkowej części małżowiny usznej to nie byle sprawa . Czy boli? To zależy. Każdy z nas ma zupełnie inny próg bólu. Ucho jest silnie unerwione, więc  przebicie chrząstki boli przeważnie nieco bardziej niż przebicie tkanki miękkiej . Ile to kosztuje? Najczęściej kwota zamyka się w granicach 70-100 zł . Wszystko zależy od rodzaju kolczyka, jaki wybieramy, a zazwyczaj są one...

Przeczytaj
kolczyk w nosie
iStock
Makijaż Kolczyk w nosie – nazwy, rodzaje, cena, problemy
Kolczyk w nosie jest bardzo popularnym rodzajem piercingu. Nieprofesjonalne wykonanie dziurki może jednak doprowadzić do wielu problemów związanych z gojenie czy do zakażenia. Sprawdzicie, czy kolczyk w nosie boli, ile kosztuje i ile się goi.
Aneta Zygmuntowicz
lipiec 17, 2020

Kolczyk w nosie - jego rodzaje i nazwy często mogą być dla nas zagadką. Rozróżniamy kilka rodzajów przekłuć - septum, nostril, bridge i inne oraz różne rodzaje kolczyków, między innymi labrety czy sztangi. Koszt kolczyka w nosie zaczyna się od 30 zł, jednak taka cena powinna nas zaniepokoić! Najprawdopodobniej jest to piercing wykonywany pistoletem, co może się skończyć wieloma powikłaniami. Kolczyk w nosie - nazwy Najpopularniejsze nazwy kolczyków w nosie to: nostril – kolczyk w płatku nosa z lewej lub prawej strony, high nostril – wysoko usadzony kolczyk w płatku nosa, przechodzi przez chrząstkę tuż pod kością nosową, septum – kolczyk w przegrodzie nosa, bridge – kolczyk w górnej części nosa, który przechodzi tylko przez skórę. Rodzaje kolczyków w nosie Kolczyki mogą mieć także różne kształty. Są one dopasowane przede wszystkim do miejsca, w którym mamy kolczyk. Inne rodzaje kolczyków sprawdzą się w piercingu typu nostril, a inne w przypadku septum czy bridge. Najpopularniejsze rodzaje kolczyków w nosie: sztangi – proste pręty z obu stron zakończone są nakrętkami. kółka - domknięte, okrągłe kolczyki, podkowy - niedomknięte, okrągłe kolczyki, labrety – pręty zakończone z jednej strony stopką, a z drugiej nakrętką, najczęściej kulką, trójkątem, kryształkiem, banany – lekko wygięte pręty zakończone gwintami z obu stron. Zobacz także: Na czym polega triplepiercing? Kolczyk w nosie - gojenie Proces gojenia zależny jest od indywidualnych predyspozycji i rodzaju kolczyka, ale również innych czynników. Proces gojenia może na przykład spowolnić choroba, palenie papierosów  i inne używki czy antybiotykoterapia. Zazwyczaj nieco dłużej goją się kolczyki wykonane za pomocą pistoletu, gdyż jego końcówka rozrywa tkankę. Czas gojenia kolczyka w nosie: septum – od 1,5 do 2...

Przeczytaj
Fotolia
Styl życia Przekłuwanie uszu dzieciom – tak czy nie?
Wiele z nas w ogóle go nie pamięta, a część wspomina dość długą walkę o kompletne zagojenie się ranek. Przekłuwanie uszu dzieciom to temat stary jak świat, ale na forach internetowych wciąż odżywa. Co za nim przemawia i jakie są argumenty przeciwko? O opinię postanowiłyśmy poprosić psychologa dziecięcego.
Małgorzata Mrozek
sierpień 30, 2016

Osobiście do salonu kosmetycznego wybrałam się z rodzicami i to na własną prośbę. Niewiele później wybrałam się na wakacje i pamiętam, jak bardzo przeszkadzało mi gojenie się przekłutych uszu. Pozornie bezpieczne kolczyki okazały się nie tak idealne, jak powinny, o czym dowiedziałam się dużo później, ograniczając się tylko i wyłącznie do znacznie wygodniejszych dla mnie kolczyków na haczykach. Kiedy o tym wszystkim myślę, zdaję sobie sprawę, że przekłuwanie uszu u maleńkiego dziecka wybiłabym z głowy wszystkim, którzy chcieliby nakłonić do tego mnie jako matkę. Sprawdź także:  Bangla.pl - opinie, zdjęcia, testy dla rodziców Stop pistoletom Zacznijmy od początku. Kiedy przychodzi co do czego, wybieramy się do kosmetyczki. To prawdopodobnie największy błąd, jaki popełniamy decydując o przekłuciu uszu naszemu dziecku. Powód? Każdy piercer powie, że przekłuwanie za pomocą pistoletu to istna pomyłka. W przeciwieństwie do igieł rozrywa on tkankę, a na dodatek nie jest tak sterylny, jak się niektórym wydaje. Przekłuwanie uszu małemu dziecku (a przypomnijmy, że na forum pytają o to często rodzice kilkumiesięcznych dzieci) to więc narażanie nie tylko na stres, ale i ewentualne problemy zdrowotne. Wszak wirusowe zapalenie wątroby, którym można zarazić się podczas niesterylnego zabiegu, to nie jest taka błaha sprawa. Co ciekawe, większość zwolenników przekłuwania uszu u małych dzieci podaje właśnie, że najlepszym rozwiązaniem jest pistolet. Bezbolesna albo w najgorszym przypadku mało bolesna metoda wydaje się oczywiście rozsądna. Jednak kiedy pomyśleć o ewentualnych następstwach, aż odechciewa się iść do kosmetyczki. Dzieciom nie bez powodu przekłuwa się uszy pistoletem. Dziurki robi się szybko, by dziecko nie uciekło i nie spanikowało....

Przeczytaj