Zestaw kosmetyków Samarite
Chcę testować
kremów Revitalift Laser X3 od L'Oréal Paris
Chcę testować
La Roche Posay Cicaplast Baume B5 +
Chcę testować
kosmetyki garnier
Wyniki testu
produkty z linii Chlorofil od marki Soraya
Chcę testować
Korygujące serum z retinalem 0,07%, fitosfingozyną i Karnozyną 2.0
Chcę testować
żele intymne Unimil
Wyniki testu
dermokosmetyki Eucerin
Wyniki testu
Colgate® Max White Ultra Active Foam
Chcę testować
tołpa dermo enzyme
Chcę testować
suplement diety FeMe Complex Health Labs Care
Chcę testować
Serum TetraVIT C 10% Glow On
Chcę testować
Equilibra
Wyniki testu
cetaphil
Laureaci
ziaja
Laureaci
batiste
Laureaci
kosmetyki bandi
Wyniki testu
Laureaci
Laureaci
Laureaci
piercing ucha igła czy pistolet zakażenie uczulenie gojenie się pielęgnacja
Styl życia

Piercing ucha – pistolet czy igła?

Musisz podjąć decyzję – piercing ucha igłą czy pistoletem? Według specjalistów sprawa jest prosta! Przekłuwanie uszu (i nie tylko) w żadnym wypadku nie powinno się odbywać przy pomocy pistoletu.

Piercing ucha to teraz jedna z najmodniejszych ozdób. Przy czym, żeby być naprawdę stylowym, nie możemy zadowolić się jedną czy dwoma dziurkami. Klika kolczyków w płatku ucha, w chrząstce i małżowinie to teraz norma. I nie ma wątpliwości – wszystkie te dziurki powinno się zrobić igłą, a nie pistoletem!

Zobacz także: Kiedyś dziurka w tym miejscu byłaby powodem do rozpaczy. Teraz ludzie specjalnie robią sobie taki piercing!

Wzięliśmy udział w Sephora Wonderland, czyli największym święcie kosmetycznym!

Piercing ucha – igła czy pistolet?

Jest kilka powodów, dla których decydując się na przekłucie ucha, powinniśmy udać się do specjalisty posługującego się igłą, a nie pistoletem. Decydując się na pistolet na pewno zaoszczędzimy pieniądze (usługa piercera jest dwu- lub wręcz trzykrotnie droższa), ale ryzykujemy zdrowiem. Jest też duże prawdopodobieństwo, że zanim dziurka zrobiona pistoletem zdąży nam się zgoić, wyjmiemy z niej kolczyk, zmęczeni bólem zakażonej i opuchniętej ranki.

Piercing ucha – ryzyko zakażenia

Zazwyczaj pistolety służące do przekłuwania uszu nie są jednorazowe i mogą zostać poddane tylko dezynfekcji, a nie sterylizacji. A spryskanie ich środkiem dezynfekującym nie wystarczy, żeby wytępić bytujące na nich drobnoustroje!

Dezynfekcja pozwala na zmniejszanie liczby drobnoustrojów poprzez zniszczenie ich formy wegetatywnej. Za to podczas sterylizacji (w wysokiej temperaturze, tlenku etylenu czy ozonie) niszczone są wszystkie formy mikroorganizmów – zarówno wegetatywne, jak i przetrwalnikowe (np. bakterie mają formę spoczynkową, która umożliwia im przetrwanie niekorzystnych warunków). 

Piercing ucha – uczulenie

Kolczyki używane do przekłuwania uszu za pomocą pistoletu są wykonane ze stali chirurgicznej zawierającej domieszkę chromu i niklu, które mogą uczulać. Ponadto są zazwyczaj zbyt ciasno zamknięte. A to oznacza, że – po spuchnięciu ucha – do zrobionej pistoletem dziurki jest mniejszy dostęp powietrza i trudniej ją pielęgnować. W efekcie ranka dłużej się goi lub po prostu wdaje się w nią zakażenie.

Piercing ucha – gojenie się dziurki

Przekłucie ucha pistoletem polega tak naprawdę na rozerwaniu tkanki. Taki brutalny zabieg skutkuje większą opuchlizną i dłuższym gojeniem się powstałej ranki. Szczególnie źle znoszą to chrząstki, dlatego zrobienie sobie piercingu ucha typu helix (kolczyk umieszczony jest zewnętrznej na krawędzi małżowiny) czy traugus (kolczyk znajduje się w chrząstce tuż przy wejściu do ucha) pistoletem jest ryzykowne i bezsensowne. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że ranka nie będzie chciała się zagoić i kolczyk trzeba będzie wyjąć.  

Zobacz także: Ten trend w piercingu jest dla każdego! Na triplepiercing możesz się zdecydować nawet jeśli masz dość konserwatywny styl 

Zdjęcie główne: Instagram

przekłuwanie uszu
iStock
Styl życia
Przekłuwanie uszu – najlepsze metody, gojenie i cena
Przekłuwanie uszu powinno być wykonywane raczej u piercera niż wyposażonej w pistolet do przekłuć kosmetyczki. Przekłuwanie igłą to konieczność zwłaszcza, jeśli chcemy sobie zrobić dziurkę w innym miejscu niż płatek ucha.

Przekłuwanie uszu to teraz jeden z najmodniejszych sposobów upiększania ciała. Żeby być naprawdę trendy,  trzeba mieć w każdym uchu kilka dziurek . I jak przekonują eksperci, każda z nich  powinna być wykonana igłą, a nie pistoletem do przekłuć .  Przekłuwanie uszu – pistolet czy igła? Jak już pisaliśmy,  przekłuwanie uszu pistoletem wiąże się ze sporym ryzykiem . Grozi nam nie tylko zakażenie i uczulenie, ale ponadto  dłuższe i bardziej bolesne gojenie się ranki .  Pistolet do przekłuwania dość brutalnie rozrywa tkankę. A kolczyk, którym robi się dziurkę, jest dość ciasno zamknięty, przez co puchnące ucho jest bardziej narażone na ból i obtarcie, a  jego pielęgnacja i obracanie (oba konieczne dla szybkiego gojenia się ranki) są utrudnione .  I choć  jesteśmy w stanie zaakceptować przekłuwanie pistoletem płatka ucha , zdecydowanie odradzamy robienia w ten sposób dziurek w innych miejscach na uchu. Bardzo modne przekłucia chrząstki – helix czy traugus – powinny być wykonane igłą. Wiemy to z własnego doświadczenia!  Dziurkę w małżowinie ucha na wysokości zawinięcia chrząstki (helix) autorka tego tekstu trzy razy zrobiła sobie pistoletem. I za każdym razem, bo miesiącu musiała wyjmować z tego miejsca kolczyk. Dlaczego? Bo ucho bolało, było coraz bardziej czerwone i nie chciało się goić.  Zobacz także: Zanim zdecydujesz się na tunele w uszach, sprawdź, jak się je robi i jak należy je pielęgnować?

kolczyk w nosie
iStock
Makijaż
Kolczyk w nosie – nazwy, rodzaje, cena, problemy
Kolczyk w nosie jest bardzo popularnym rodzajem piercingu. Nieprofesjonalne wykonanie dziurki może jednak doprowadzić do wielu problemów związanych z gojenie czy do zakażenia. Sprawdzicie, czy kolczyk w nosie boli, ile kosztuje i ile się goi.

Kolczyk w nosie - jego rodzaje i nazwy często mogą być dla nas zagadką. Rozróżniamy kilka rodzajów przekłuć - septum, nostril, bridge i inne oraz różne rodzaje kolczyków, między innymi labrety czy sztangi. Koszt kolczyka w nosie zaczyna się od 30 zł, jednak taka cena powinna nas zaniepokoić! Najprawdopodobniej jest to piercing wykonywany pistoletem, co może się skończyć wieloma powikłaniami. Kolczyk w nosie - nazwy Najpopularniejsze nazwy kolczyków w nosie to: nostril – kolczyk w płatku nosa z lewej lub prawej strony, high nostril – wysoko usadzony kolczyk w płatku nosa, przechodzi przez chrząstkę tuż pod kością nosową, septum – kolczyk w przegrodzie nosa, bridge – kolczyk w górnej części nosa, który przechodzi tylko przez skórę. Rodzaje kolczyków w nosie Kolczyki mogą mieć także różne kształty. Są one dopasowane przede wszystkim do miejsca, w którym mamy kolczyk. Inne rodzaje kolczyków sprawdzą się w piercingu typu nostril, a inne w przypadku septum czy bridge. Najpopularniejsze rodzaje kolczyków w nosie: sztangi – proste pręty z obu stron zakończone są nakrętkami. kółka - domknięte, okrągłe kolczyki, podkowy - niedomknięte, okrągłe kolczyki, labrety – pręty zakończone z jednej strony stopką, a z drugiej nakrętką, najczęściej kulką, trójkątem, kryształkiem, banany – lekko wygięte pręty zakończone gwintami z obu stron. Zobacz także: Na czym polega triplepiercing? Kolczyk w nosie - gojenie Proces gojenia zależny jest od indywidualnych predyspozycji i rodzaju kolczyka, ale również innych czynników. Proces gojenia może na przykład spowolnić choroba, palenie papierosów  i inne używki czy antybiotykoterapia. Zazwyczaj nieco dłużej goją się kolczyki wykonane za pomocą pistoletu, gdyż jego końcówka rozrywa tkankę. Czas gojenia kolczyka w nosie: septum – od 1,5 do 2...

Moda
Jeszcze niedawno takie kolczyki uchodziły za obciach, dziś znów są modne. Czym jest conch piercing?
Choć przekłuwania pępka czy brwi nie cieszy się już dużą popularnością, do mody wraca inny hit lat 00. - conch piercing. Skusiłybyście się?

Na początku  lat 00. wszyscy przebijali sobie najpierw brew i nos, później przyszedł czas na pępek oraz język, a kilka lat później modne stało się noszenie kolczyka w wardze. Kolczyki na ciele kojarzyły się z subkulturami, szczególnie tymi mrocznymi, a wersją "light" było kolekcjonowanie kolejnych dziurek w uszach . Dziewczyny nosiły po trzy, pięć, dziesięć drobnych kolczyków wzdłuż małżowiny ucha. Ten trend szybko się jednak wyczerpał, a rząd równych dziurek stał się trudnym do wygojenia synonimem obciachu . Mody jedna wracają, a niestandardowe przekłuwanie uszu znów uchodzi za sztukę. Szczególną popularność zyskuje tzw. conch piercing . Conch piercing - jak wygląda? Piercing ucha ma tworzyć spójną całość, a wybór miejsca przekłucia nie powinien być przypadkowy . Ucho traktowane jest jak płótno, na którym trzeba rozplanować poszczególne kolczyki . Conch piercing, czyli kolczyk w środkowej części małżowiny usznej to znów obowiązkowe miejsce (podobnie jak tragus), które każda fashionistka decyduje się ozdobić. O tym, że to przekłucie staje się coraz bardziej popularne, świadczy rosnąca z dnia na dzień liczba zdjęć oraz filmików pod  hashtagiem #conchpiercing na Instagramie. Obecnie jest ich już prawie 100 tysięcy. Wyświetl ten post na Instagramie. Post udostępniony przez The Circle London (@thecirclelondon) Gru 4, 2018 o 1:20 PST Trzeba jednak pamiętać o tym, że ozdobienie  środkowej części małżowiny usznej to nie byle sprawa . Czy boli? To zależy. Każdy z nas ma zupełnie inny próg bólu. Ucho jest silnie unerwione, więc  przebicie chrząstki boli przeważnie nieco bardziej niż przebicie tkanki miękkiej . Ile to kosztuje? Najczęściej kwota zamyka się w granicach 70-100 zł . Wszystko zależy od rodzaju kolczyka, jaki wybieramy, a zazwyczaj są one...

Kolczyk w uchu - nazwy
Styl życia
Kolczyk w uchu - jak dbać? Nazwy i inspiracje
Kolczyki w uchu są tak popularne, że niektóre mamy decydują się na przekłucie uszu nawet w pierwszych miesiącach życia ich córek. Ale pamiętajmy, że kolczyk w uchu to nie tylko ten klasyczny w płatku. Jest wiele kombinacji na to, aby upiększyć swoje uszy. Sprawdź, jakie przekłucia kryją się pod tajemniczymi nazwami i jak dbać o piercing.

Kolczyk w uchu jest najpopularniejszą formą piercingu. Może dlatego, że jest jednym z najmniej bolesnych przekuć, a także jest najbardziej „akceptowany społecznie”. Warto jednak pamiętać, że ucho to bardzo „wdzięczne” miejsce do przekuć, więc śmiało możemy kombinować z wieloma kolczykami w uchu. Pamiętajmy jednak, że kolczyk w uchu tak samo jak inne przekłucie wymaga pielęgnacji i higieny. Zobacz, jak dbać o przekłucia.  Nazwy kolczyków w uchu Pamiętaj, że każde przekłucie powinno być wykonane przez profesjonalistę w sterylnych warunkach. Przed zabiegiem upewnij się, że sprzęt, którym będzie wykonywany zabieg, jest jednokrotnego użytku lub przeszedł wcześniej proces sterylizacji i miał spotkanie z autoklawem! To bardzo ważne! Warto też zwrócić uwagę czym piercer wykonuje przekłucie, większość przekłuć powinno być wykonywane igłą - pistolet, który jest popularny w salonach kosmetycznych, nie zawsze da się dokładnie zdezynfekować, a dodatkowo robi większą dziurkę. Standard Lobe - To najbardziej popularna forma kolczyka w uchu. Nie jest bardzo bolesne, a proces gojenia trwa około miesiąca. Industrial - To przekłucie wykonuje się w górnej części ucha . Kolczyk przechodzi przez chrząstkę ucha, a do jego wykonania potrzebne są dwa przekłucia. Standardowym kolczykiem, jaki się zakłada, jest banan lub sztanga. Czas gojenia to około półtora miesiąca. Helix - Ten kolczyk robi się w okolicy zawinięcia chrząstki ucha. Jest dość bezproblemowe jeśli chodzi o proces gojenia. Standardową biżuterią przy tym przekłuciu jest albert, proste sztangi lub kółeczka. Anti Helix  - Kolczyk umieszczony po przeciwnej stronie niż Helix. Okres gojenia to dwa miesiące. Najczęściej noszoną biżuterią przy tym przekłuciu są sztangi. Forward Helix - przebicie...

Nasze akcje
gliss
Fryzury
Jak dogłębnie nawilżyć włosy i nadać im blask? Sekrety idealnej fryzury według stylistki sesji zdjęciowych
Partner
kobieta w łazience
Pielęgnacja
Na ratunek suchym i zniszczonym włosom! Poznaj duet, dzięki któremu odzyskają zdrowy wygląd
Partner
Avon oceniany jako marka luksusowa
Pielęgnacja
Avon oceniany jako marka luksusowa!
Partner
Szczotka prostująca Philips
Fryzury
Podgrzewana szczotka prostująca z jonizacją BHB885/00 od Philips sprawdzona przez Top Recenzentki!
Partner
Polecane
Najnowsze
Wybrane dla Ciebie
suche włosy
Fryzury
Suche włosy - przyczyny przesuszania i proste rady, jak o nie dbać!
Laura Grzelak Milena Majak
Blizny na twarzy po trądziku
Pielęgnacja
Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć? Najlepsze preparaty i zabiegi
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
modny warkocz francuski
Fryzury
Warkocze - TOP 15 fryzur z warkoczami, które zapleciesz w ekspresowym tempie
Laura Grzelak
Trendy w paznokciach 2022
Manicure
Modne paznokcie 2022: Trendy z Instagrama - TOP 17 stylizacji 
Laura Grzelak Sylwia Przygoda
laminowanie rzęs w domu
Pielęgnacja
Laminowanie rzęs w domu – jak je wykonać i ile się utrzyma?
Agnieszka Mojsiej
fryzura z długich włosów
Fryzury
Fryzury z długich włosów, które zrobisz samodzielnie w 5 minut. TOP 15 inspiracji [Zdjęcia]
Aneta Zygmuntowicz
Paznokcie panterka
Manicure
Jak zrobić panterkę na paznokciach? TOP 15 inspiracji z Instagrama na paznokcie w panterkę
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Roller do twarzy
Pielęgnacja
Roller do twarzy – który wybrać i jak wykonywać nim masaż?
Marta Średnicka Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Mezoterapia twarzy
Pielęgnacja
Mezoterapia – na czym polega zabieg i jakie daje efekty?
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
najlepsze diety odchudzające efekty
Styl życia
Najlepsze diety odchudzające 2022 - ranking U.S. News & World Report
Aneta Zygmuntowicz
Pomarańczowe paznokcie szpice
Manicure
Jak zrobić paznokcie szpice krok po kroku? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Wypadanie włosów
Fryzury
Wypadanie włosów – przyczyny i skuteczne sposoby na nadmierną utratę włosów
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie ballerina
Manicure
Paznokcie ballerina – jak piłować? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie w kolorach złotym, różowym i czarnym
Manicure
Pomysły na paznokcie – 25 najciekawszych inspiracji z Instagrama na modny manicure
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Ranking wcierek do włosów
Pielęgnacja
Najlepsze wcierki na porost włosów - ranking hitów włosomaniaczek z KWC
Dominika Zabost