klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Fotolia
Styl życia

Pierwszy seks po porodzie - czy to boli?

Pierwszy seks po porodzie niesie za sobą wiele wątpliwości: czy już można? Czy nie będzie bolało? Czy dziecko się nie obudzi? Czy będzie tak, jak dawniej? Nic dziwnego, że się nad tym zastanawiacie, ale nie warto się stresować na zapas, lepiej się po prostu przygotować.
Łucja Zbieniewska
lipiec 25, 2011
Nagroda Redaktor Naczelnej Wizaż.pl dla firm kosmetycznych, które wspierają kobiety - oto laureaci!

Pierwszy raz po porodzie - wybierzcie odpowiedni czas

 • Zwykle lekarze zalecają poczekać z seksem po porodzie 6 tygodni, czyli wstrzymać się do końca połogu. To czas na regenerację narządów rodnych, która jest konieczna, bez względu na to, czy był to poród naturalny, czy też cięcie cesarskie.
 • Jeśli po 6 tygodniach połogu nie masz ochoty na seks albo czujesz się zbyt zmęczona – co naturalnie przy wyczerpującej opiece nad noworodkiem – spokojnie porozmawiaj o tym z partnerem, daj sobie trochę czasu, nie rób nic na siłę.
 • Gdy zdecydujecie się na zbliżenie, zaplanujcie ten wyjątkowy moment: wybierzcie czas, gdy niemowlę będzie mocno spało (to wcale nie musi być środek nocy) i nikt inny wam nie przeszkodzi.

Pierwszy raz po porodzie - czy to boli?

 • To naturalne, że zwłaszcza po długim i ciężkim porodzie obawiasz się ponownych kontaktów seksualnych. Obawa przed bólem podczas stosunku bywa na tyle duża, że rezygnujesz na samym początku. Spokojnie: porozmawiaj o swoich wątpliwościach z ginekologiem. Być może doradzi stosowanie np. żelu przeciwbólowego.
 • Porozmawiaj o lęku przed bólem z partnerem: powinien wiedzieć, jak się czujesz i czego się obawiasz: dzięki temu będzie bardziej delikatny i wyrozumiały.
 • Być może jedne pozycje będą dla ciebie bardziej komfortowe niż inne, dlatego warto wypróbować kilka różnych, aby znaleźć tę najbardziej odpowiednią. 

Pierwszy raz po porodzie - pokonaj trudności

 • Część młodych mam skarży się na problem niedostatecznego nawilżenia, które utrudnia współżycie. Spowodowane jest ono spadkiem poziomu hormonów w okresie połogu. Rozwiązaniem może być stosowanie intymnych żeli nawilżających, które można kupić w aptece lub drogerii.
 • Na pewno jednym z najbardziej zniechęcających do seksu czynników jest zmęczenie, które nieodłącznie towarzyszy młodym rodzicom. Często więc – aby mieć ochotę na seks – warto najpierw odpocząć lub wyspać się.
 • Po połogu wiele kobiet narzeka na niskie libido, które może być skutkiem spadku stężenia estrogenu i zwiększenia stężenia prolaktyny (jeśli karmisz piersią). Powrót do aktywnego życia seksualnego z pewnością zajmie trochę czasu, ale z pewnością warto.
 • Niekomfortowy dla kobiet karmiących piersią może być także bolesność piersi lub niekontrolowany wypływ mleka; wiele pań uważa także, że karmienie piersią w pewien sposób zaspokaja ich potrzeby seksualne i dlatego mają mniejszą ochotę na zbliżenie.
 • Niekiedy panie mają wrażenie większego „luzu” w pochwie, co może być spowodowane rozluźnieniem mięśni pochwy, zwłaszcza po porodzie naturalnym i gdy dziecko było duże. Pomoże ćwiczenie mięśni Kegla, które polega na zaciskaniu i rozluźnianiu mięśni dna miednicy (więcej o ćwiczeniach na naszym forum)
 • Zdecydowana większość młodych mam nie jest zadowolona ze swojego wyglądu po porodzie, sądzą, że są mniej atrakcyjne dla swoich partnerów. Jednak nie jest to prawdą, mężczyźni - zwłaszcza wkrótce po porodzie - nie przywiązują do tego aż tak wielkiej wagi. Daj sobie więcej czasu na powrót do figury sprzed ciąży, a tymczasem ciesz się seksem, jeśli tylko masz na to ochotę.

Seks po porodzie a antykoncepcja

 • Wiele kobiet wierzy, że karmienie piersią jest skuteczną metodą na zapobieganie kolejnej ciąży. Niestety, ginekolodzy twierdzą zgodnie, że nie ma reguły – niektóre panie nie mają owulacji nawet przez 8-9 miesięcy od porodu (przy regularnych karmieniach, także nocnych), ale niekiedy owulacja może się pojawić nawet 2 miesiące po porodzie, i to mimo karmienia piersią. A wtedy może się okazać, że już po 10 tygodniach od porodu będziesz znowu w ciąży. To nie byłoby dobre dla twojego organizmu, który w tak krótkim czasie nie zregeneruje się do kolejnej ciąży.
 • Jeśli chcesz podjąć współżycie, zapytaj ginekologa o odpowiednie dla ciebie środki. Zapewne będziesz mogła korzystać z prezerwatyw i krążków dopochwowych, globulek i żeli, a także z zastrzyków hormonalnych oraz niektórych minipigułek, które nie mają wpływu na skład mleka przy laktacji.

Seks po porodzie a pozytywne nastawienie

Przede wszystkim spróbuj się odprężyć i zrelaksować, postaraj się mieć pozytywne nastawienie. Nawet, jeśli nie uda się za pierwszym czy drugim razem, wkrótce z pewnością na nowo odnajdziecie radość z intymnego bycia we dwoje.

Najważniejsze to odnaleźć w sobie optymizm i ochotę na zbliżenie, nie zrażać się trudnościami, a wkrótce może się okazać, że seks po urodzeniu dziecka jest lepszy, niż wcześniej!

Komentarze
Mama w połogu
Fotolia
Styl życia Mama w połogu - czego się spodziewać po porodzie?
Pierwsze sześć tygodni po urodzeniu dziecka nazywane jest połogiem. Jest to okres, w którym twoje ciało wraca do normy, stabilizują się procesy zachodzące w organizmie, a ty przestawiasz się z bycia w ciąży na bycie mamą.
Katarzyna Brasiak
luty 28, 2011

Dla wielu kobiet połóg nie jest łatwym okresem – z jednej strony pojawia się wiele nowych obowiązków związanych z pielęgnacją i karmieniem noworodka, z drugiej strony konsekwencje porodu dają ci we znaki. Dowiedz się, co możesz odczuwać w połogu i jak możesz sobie z tym poradzić. Bóle krocza po porodzie Po porodzie  krocze może być bolesne , zwłaszcza, jeśli nastąpiło rozdarcie lub nacięcie tej okolicy w czasie, gdy rodziłaś dziecko. Ból może się nasilać podczas siadania – dlateg o siadaj na poduszce lub dmuchanym kółku , a jeśli tylko możesz, przebywaj w pozycji leżącej (długotrwałe siedzenie lub stanie nasila ból). Staraj się nie stosować środków przeciwbólowych, chyba, że zaleci ci je lekarz. Jeśli dolegliwości nasilają się podczas oddawania moczu, możesz siusiać na stojąco lub podczas brania prysznica, wówczas mniej będzie cię bolało. Pamiętaj o odpowiedniej higienie krocza po porodzie: po każdej wizycie w toalecie opłucz ciepłą wodą tę okolicę, do mycia używaj szarego mydła lub specjalnych preparatów do higieny intymnej po porodzie. Po umyciu osuszaj krocze suchą gazą jałową. Gojeniu rany sprzyja powietrze, dobrze jest więc w miarę możliwości wietrzyć tę okolicę. Jeśli po tygodniu rana nadal piecze i boli, a okolice szwów spuchły, skontaktuj się z lekarzem. Bóle brzucha w połogu W okresie połogu twoja macica będzie się radykalnie obkurczała, zwłaszcza w ciągu pierwszego tygodnia po porodzie. Możesz to odczuwać jako  skurcze poporodowe, niezbyt bolesne , ale nasilające się podczas karmienia piersią. Podczas wydzielania mleka następuje uwalnianie oksytocyny, hormonu, który jest odpowiedzialny za obkurczanie się macicy. Skurcze z czasem powinny słabnąć, a po 5-7 dniach od porodu zniknąć. Jeśli po 7 dniach nadal występują, skontaktuj się z lekarzem – trzeba wykluczyć możliwość pojawienia się infekcji. Krwawienie i plamienie...

Przeczytaj
Strach przed porodem
Fotolia
Styl życia Strach przed porodem - jak go pokonać?
Już zdążyłaś przyzwyczaić się do myśli, że niedługo zostaniesz mamą. Jednak na myśl o porodzie cierpnie ci skóra i ogrania cię panika. Dlaczego boimy się porodu i jak oswoić ten lęk?
Łucja Zbieniewska
listopad 17, 2011

Huśtawka hormonalna w  ciąży - czy nasila strach przed porodem? Zmienne nastroje często towarzyszą przyszłej mamie. Przyczyną mogą być zarówno czynniki fizyczne, jak i psychiczne.  Zmiany poziomu hormonów  w okresie ciąży wpływają także na samopoczucie, dlatego czasami czujesz się świetnie i śpiewasz z radości, a innym razem dopada cię przygnębienie i chce ci się płakać. Strach przed porodem może być spowodowany wahaniami hormonalnymi, które mogą się pojawić nie tylko na początku, ale także pod koniec ciąży, około 8 miesiąca. Zwykle mija on na dwa-trzy tygodnie przed porodem, gdy ciało zaczyna się już przygotowywać do wielkiego wydarzenia. Strach przed porodem - lęk przed nieznanym Poród – zwłaszcza pierwszy w życiu – to przeżycie przełomowe dla każdej kobiety. Nic dziwnego, że się go obawiamy, zwłaszcza, że niejednokrotnie słyszałyśmy o bólu, narastających skurczach, komplikacjach i nacięciu krocza. Lęk przed nieznanym to naturalna reakcja, jednak fakt, że się pojawił, nie oznacza, że musimy mu się poddać. Także jeżeli już rodziłaś, a pierwszy poród był trudny lub długi, możesz się obawiać, że w trakcie kolejnego także pojawią się jakieś problemy. Jednak pamiętajmy, że podczas porodu wiele zależy od nas samych – pozytywne nastawienie i odsunięcie od siebie myśli lękowych to pierwszy krok. Do tego wsparcie bliskich oraz godna zaufania położna – a poród nie będzie już taki straszny. Strach przed porodem czy fobia? Niektóre kobiety, także te, które nie są w ciąży, naprawdę panicznie boją się porodu. Taki lęk nazywany jest  tokofobią  – to niemożliwy do ogarnięcia strach, powodujący także lęk przed zajściem w ciążę, u ciężarnej zaś może nawet spowodować poronienie. Taka przedporodowa panika może dotknąć również te kobiety, które już rodziły – zwykle podczas poprzedniego porodu przeżyły szok,...

Przeczytaj
Facet odmawia seksu – co z tym zrobić?
Styl życia Facet odmawia seksu – co z tym zrobić?
Twój partner traci ochotę na zbliżenie? Spokojnie nie jesteś z tym sama! Na naszym forum wiele kobiet boryka się z tym problemem. Jak sobie z nim poradzić?
Urszula Jagłowska-Jędrejek
październik 24, 2019

Czy kiedykolwiek zdarzyło ci się, że twój ukochany dał ci do zrozumienia, że nie ma ochoty na intymne igraszki? A może coraz częściej unika zbliżeń, tłumacząc to np. zmęczeniem? Spokojnie, nie jesteś jedyna! Stres, rutyna, brak czasu, czy niewłaściwa dieta to tylko nieliczne powody, dla których tracimy ochotę na zbliżenie. Również na naszym forum wątek poświęcony mężczyznom odmawiającym współżycia budzi ogromne zainteresowanie i potwierdza, że problem ten dotyczy wielu par, nawet tych pozostających w szczęśliwych związkach. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego facet odmawia seksu? Na naszym forum ostatnio olbrzymim zainteresowaniem cieszy się wątek   „Facet odmawia seksu – co z tym zrobić?” , założony przez kobietę, która od kilku miesięcy spotyka się z 30-letnim mężczyzną. Jak opisuje sama zainteresowana na początku jej ukochany miał problemy z erekcją , później zupełnie zaczął unikać zbliżeń . Mam problem z facetem, z którym spotykam się od kilku miesięcy. Jeśli chodzi o charakter to generalnie mi odpowiada, poza małymi zgrzytami. Problem zaczyna się w łóżku. Zaczęliśmy uprawiać seks i on ciągle ma problem z erekcją. Albo nie jest w pełni twardy, albo szybko opada, nawet jak jest we mnie. Próbowałam go podpytywać czy to ze mną ma problem, że może się mu nie podobam. Odpowiedział, że jestem dla niego atrakcyjna i jeśli by tak nie uważał to by ze mną nie był. Podpytywałam też o stan jego zdrowia - powiedział, że wszystko ok – pisze forumowiczka. W dalszej części postu podkreśla, że wielokrotnie dopytywała partnera o złe doświadczenia seksualne i czy poprzednie relacje intymne z innymi kobietami mogą mieć wpływ na jego obecne zachowanie. W efekcie 30-latek zaczął unikać zbliżeń, wymyślając coraz to nowsze wymówki. Od jakiegoś czasu mam wrażenie, że on unika zbliżeń seksualnych. Ciągle się źle czuje, jest zmęczony,...

Przeczytaj
Smutna kobieta owinięta białym prześcieradłem siedzi na łóżku
Styl życia Odczuwasz ból podczas seksu? To może być poważne zaburzenie...
Odczuwasz ból, gdy się kochasz, ale wstydzisz się do tego przyznać? Błąd! To może być poważne zaburzenie. Jak ją poznać?
Aneta Wikariak
marzec 14, 2017

Seks kojarzy się na ogół z przyjemnością. Ale jak wykazały badania przeprowadzone ostatnio w Wielkiej Brytanii aż 1 na 10 kobiet podczas stosunku odczuwa ból a nie satysfakcję. Dotyczy to kobiet w każdym wieku - badano Brytyjki w wieku od 16 do 74 lat.   Wszystkie panie przyznały, że jest to dla nich bardzo stresujące i że z tego powodu często unikają seksu. Często wstydzą się jednak przyznać do tego partnerowi i wolą zasłaniać się osławionym bólem głowy. Tymczasem badania wykazują, że kobiety te cierpią na dyspareunię - zaburzenie objawiające się właśnie bólem podczas stosunku. Najczęściej cierpią na nią kobiety w wieku 16-24 lat oraz te w wieku 55-64 lata. Zobacz także: Ta kobieta myślała, że przytyła. Tymczasem „oponka" na brzuchu była naprawda groźna! Dyspareunia - jak leczyć? Współautorka badań Kristin Mitchell podkreśla, że każda kobieta, która odczuwa ból podczas stosunku, powinna iść do lekarza.„Powodem mogą być zakażenia albo nawet zmiany w ciele, jakie nastąpiły po porodzie. Kobiety często cierpią podczas stosunku z powodu suchości pochwy. A ten problem może się pojawić nie tylko w okresie menopauzy - ale też, gdy przyjmujemy leki albo gdy wyczynowo uprawiamy sport" - tłumaczy Mitchell. Dlatego tak ważna jest pomoc ginekologa. Jeżeli przyczyną dyspareunii są stany zapalne, podrażnienia narządów płciowych czy suchość w pochwie - problem nie jest wielki. Wystarczy prawidłowe leczenie i znów będziesz się cieszyć seksem. Jeśli przyczyna  nie leży w ciele, należy zgłosić się do seksuologa, psychiatry lub psychologa. Bo powody mogą mieć podłoże psychiczne i wtedy konieczna będzie terapia. Zobacz także:  Wygraj profesjonalną sesję do magazynu i bony do Zalando.pl o wartości 500 zł!

Przeczytaj
 • Polecane
 • Najnowsze
 • Wybrane dla Ciebie