Wejdź
123rf
Styl życia

Podróż z dzieckiem - 5 sposobów na nudę w aucie

„Daleko jeszcze?” – to pytanie, które wyjątkowo często pada z ust dziecka podczas podróży. Choć dzieci kochają rodzinne wycieczki, nie zawsze dobrze znoszą podróż. Poznaj 5 sposobów na zwalczenie nudy w samochodzie!
Łucja Zbieniewska
luty 04, 2014

Niezależnie od tego czy jedziecie na ferie zimowe, letnie wakacje czy po prostu wybieracie się na weekendową wycieczkę – dziecko zawsze cieszy się na myśl o rodzinnej podróży. Niestety długa droga potrafi szybko znużyć malucha – dziecko zacznie być marudne i nieustannie będzie powtarzać „nudzi mi się!”. Jest kilka sposobów na to, żeby tego uniknąć...

Podróż z dzieckiem

Jak przewinąć noworodka? Mamy dla Was instrukcję krok po kroku!

Podróż z dzieckiem - jak się przygotować?

Już przed podróżą porozmawiaj z dzieckiem o planowanej wycieczce. Opowiedz o miejscu do którego jedziecie, powiedz ile mniej więcej zajmie wam podróż i jakie atrakcje czekają na was po dotarciu do celu. Dziecko mając tę świadomość będzie spokojniejsze i przygotowane na to, że musi być cierpliwe, żeby trud podróży został wynagrodzony.

Przed wyjazdem zadbaj o to, żeby wybrać maluchowi wygodne ubranie na drogę – nie może ono uwierać malca i krępować ruchów, musi być również dopasowane do temperatury – zarówno tej za oknem, jak i tej w samochodzie. Warto też zadbać o zdrowe i lekkostrawne przekąski dla dzieci, które umilą podróż, ale nie spowodują rewolucji żołądkowych.

O odpowiednim foteliku i zapiętych pasach nie trzeba nikomu przypominać, natomiast o lekach na chorobę lokomocyjną – warto! Jeśli wiesz, że twój malec źle znosi podróż, odpowiednio wcześniej podaj mu leki łagodzące objawy choroby lokomocyjnej. Możesz również kupić specjalne opaski dla dzieci (tzw. opaski Sea-band, ok. 45zł), które uciskając odpowiedni punkt akupresurowy nadgarstka sprawią, że dziecko nie będzie mieć mdłości.

5 sposobów na nudę dziecka w podróży

1. Ulubiona zabawka – to dobry sposób na nudę i to nie tylko w samochodzie czy autobusie. Ukochany miś, lalka czy samochodzik są w stanie zająć dziecku naprawdę sporo czasu w każdych okolicznościach.

2. Rodzinne zabawy – oprócz nauki znaków drogowych, możecie wspólnie stworzyć historię – niech każdy pasażer dopowiada jedno zdanie do poprzedniego (wymyślonego przez innego gracza) i tak dalej, aż do czasu powstania waszego wspólnego opowiadania. Sami zobaczycie ile radości sprawi to całej rodzinie! Możecie również pobawić się w teatrzyk, w którym niepotrzebne są pacynki – wystarczą palce z namalowanymi buźkami. Niezawodna jest również gra w słówka – zadaniem każdego z uczestników jest wymyślenie słowa, które zaczynać się będzie na literę, którą skończyło się uprzednio wymyślone słowo.

3. Akcesoria dla dzieci do samochodu  coraz więcej zabawek powstaje z myślą o użytkowaniu w samochodzie. Są to maty, lusterka, zabawki dźwiękowe itp. Są one przystosowane do tego, żeby można się było nimi bezpiecznie bawić podczas podróży samochodem.

zabawki do samochodu

1. Przeboje Rybki MiniMini vol. 4 ok. 40zł2. Karuzela z grzechotkami i lusterkiem do przymocowania na szybie samochodu, wielorazowo.pl, ok. 65zł3. Książka "Daleko jeszcze?" z zabawami umilającymi podróż wyd. Book House, ok. 18zł; 4. Panel dźwiękowy z kierownicą Fisher Price, ok. 100zł; 5. Lusterko z możliwością przymocowania na fotelu samochodowym, ninoshop.pl. ok. 82zł; 6. Znikopis, smyk.pl, ok.70zł; 7. Maskotka na pas samochodowy, smyk.pl, ok. 27zł; 8. Książka "Zabawy paluszkowe", wyd. Media Rodzina, ok. 15zł

4. Muzyczne zgadywanki – zadaniem jednego z uczestników jest zaśpiewanie fragmentu piosenki, a pozostałych pasażerów odpowiedzi na pytanie: jaka to melodia? Zamiast śpiewania możecie również odtwarzać fragmenty oryginalnych utworów – wówczas pamiętaj, żeby przygotować składankę z ulubionymi przebojami dziecka  maluch musi mieć szansę na zwycięstwo :)

5. Książki lub audiobooki – jeśli dziecku dokucza choroba lokomocyjna, lepiej sięgnijcie po te drugie – czytanie książki w podróży może spotęgować mdłości.

Pamiętaj, że żaden maluch nie wytrzyma długiej podróży bez kilku przerw – są one wskazane nie tylko ze względu na dziecko. Każdy pasażer powinien mieć okazję ku temu, żeby rozprostować nogi i zaczerpnąć świeżego powietrza.

Chwile odpoczynku podczas podróży i rozwaga na drodze pozwolą wam bezpiecznie dojechać do celu. Szerokiej drogi! :)

Jak wasze dzieci znoszą podróż?

Komentarze
jak sobie radzić ze złością dziecka?
123rf
Styl życia Jak radzić sobie ze złością dziecka? 6 sprawdzonych sposobów
Twoje dziecko często się złości, płacze, a nawet jest agresywne, a ty nie wiesz jak sobie z tym poradzić? Zobacz, jak poskromić złość małego dziecka!
Łucja Zbieniewska
listopad 05, 2013

Złość dziecka – to normalne! Nie tylko dzieci się złoszczą. Przypomnij sobie stresującą sytuację w pracy, w urzędzie, w domu... Dla dziecka, równie poważnym powodem do złości jest to, że nie pozwoliłaś mu zjeść jednego cukierka więcej, kazałaś zjeść znienawidzone buraczki do obiadu, albo ktoś w przedszkolu zabrał mu ulubioną zabawkę. Dziecko jeszcze nie wie, jak panować nad złością. Twoim zadaniem jest go tego nauczyć – ułatwi mu to późniejsze, dorosłe życie. Jak radzić sobie ze złością u dziecka? Tak jak najlepszą bronią w walce z ogniem jest woda, tak w walce ze złością, jej przeciwieństwo, czyli opanowanie. Zachowaj spokój, kiedy twoje dziecko krzykiem i łzami próbuje poinformować cię o swoich odczuciach i potrzebach. Dzięki temu szybciej się wyciszy i będziecie mieć szansę na spokojną rozmowę. Pamiętaj, że to od rodziców dzieci uczą się wyrażania emocji, także tych negatywnych. Daj dobry przykład Ignoruj zachowania , którymi dziecko próbuje zwrócić twoją uwagę. Zachowaj spokój nawet wówczas, gdy są naganne – gdy malec krzyczy, tupie nóżkami, przeklina, bije, rzuca zabawkami. Nie oznacza to, że pozostawisz je bez wyciągnięcia konsekwencji – zrobisz to dopiero, gdy dziecko się uspokoi, żeby wiedziało, co w jego zachowaniu było złe. Kiedy złość malca wynika z przyczyn ci nieznanych, postaraj się przywrócić spokój dziecka odwracając jego uwagę czymś atrakcyjnym – ulubioną zabawką, ciekawą książką czy bajką w telewizji. Możesz też zaproponować wspólną zabawę.  Kiedy maluch się uspokoi, koniecznie zapytaj o powód złości. Porozmawiajcie. Nie bagatelizuj jego odczuć i potrzeb. Nie stosuj metody „kija i marchewki” . Jeśli twoje dziecko zacznie postępować tak, jak sobie tego życzysz wyłącznie dla nagrody lub ze strachu przed karą, nie będzie to sukces wychowawczy. Takie dziecko nie zobaczy wówczas tego,...

Przeczytaj

Nasze akcje