Wejdź
Poród bez nacinania
Fotolia
Styl życia

Poród bez nacinania - przygotuj się!

Przygotowujesz się do porodu? Dowiedz się, co robić w czasie ciąży, aby uniknąć nacięcia krocza!
Łucja Zbieniewska
sierpień 24, 2012
Poród bez nacinania

Ginekolodzy coraz częściej przyznają, że rutynowe nacięcie krocza podczas porodu nie jest konieczne ze względów medycznych. Jak dowodzą badania, takie postępowanie nie zapobiega:

  • dalszym uszkodzeniom krocza
  • urazom główki dziecka w trakcie porodu
  • obniżeniu napięcia mięśni dna miednicy
  • wysiłkowemu nietrzymaniu moczu
  • rozluźnieniu pochwy po porodzie.

Nacinanie krocza nie jest również wcale łatwiejsze do szycia, nie goi się szybciej niż pęknięcie - wręcz przeciwnie, powoduje także uszkodzenie mięśni krocza i pochwy.

Jak uniknąć rutynowego nacięcia krocza? 

Depilacja woskiem bez tajemnic: depilacja w ciąży

W czasie ciąży

Wykonuj masaż krocza (od ok. 20 tygodnia ciąży):

  • Do masażu używaj wyłącznie naturalnych olejków roślinnych, np. z oliwy, kiełków pszenicy, słodkich migdałów. 
  • Kilka kropel olejku rozgrzej w dłoniach, nanieś na okolice krocza i wykonuj delikatne ruchy okrężne wokół pochwy. Gdy śluzówka wchłonie olejek, włóż opuszkę palca do pochwy i uciskaj jej dolny brzeg (w kierunku odbytu) w środku i na zewnątrz, do momentu, w którym poczujesz pieczenie - wówczas przerwij masaż.
  • W ten sposób rób masaż przez kilka dni, a potem dołącz do masowania drugi palec. W zależności od samopoczucia dojdź do masowania czterema palcami - wtedy krocze może się rozciągnąć już do 2/3 wielkości główki noworodka. W ten sposób zwiększasz swoją odporność na ból i uczucie rozciągania w okolicach pochwy.
  • Uwaga! Masażu nie wolno wykonywać, gdy masz infekcję pochwy.

Ćwicz mięśnie Kegla: to ćwiczenia mięśni dna macicy, które możesz wykonywać zawsze i wszędzie. Polegają one na naprzemiennym zaciskaniu i rozluźnianiu mięśni pochwy i odbytu. Doskonale usprawniają okolice krocza, dlatego warto wykonywać je codziennie przez cały okres ciąży.

Bądź aktywna fizycznie: ćwicz jogę, stretching, pływaj, chodź na spacery. Rób to, co lubisz, byle regularnie.

Zrób plan porodu: w planie koniecznie napisz, że chcesz uniknąć nacinania krocza w czasie porodu i nie zgadzasz się na rutynowe nacięcie. Porozmawiaj o tym ze swoją położną i/ lub ginekologiem.

Sprawdź, jak chronić krocze przed nacięciem podczas porodu.

Komentarze
Fotolia
Styl życia Pierwszy seks po porodzie - czy to boli?
Pierwszy seks po porodzie niesie za sobą wiele wątpliwości: czy już można? Czy nie będzie bolało? Czy dziecko się nie obudzi? Czy będzie tak, jak dawniej? Nic dziwnego, że się nad tym zastanawiacie, ale nie warto się stresować na zapas, lepiej się po prostu przygotować.
Łucja Zbieniewska
lipiec 25, 2011

Pierwszy raz po porodzie - wybierzcie odpowiedni czas Zwykle lekarze zalecają poczekać z seksem po porodzie 6 tygodni , czyli wstrzymać się do końca połogu. To czas na regenerację narządów rodnych, która jest konieczna, bez względu na to, czy był to poród naturalny, czy też cięcie cesarskie. Jeśli po 6 tygodniach połogu nie masz ochoty na seks albo czujesz się zbyt zmęczona – co naturalnie przy wyczerpującej opiece nad noworodkiem – spokojnie porozmawiaj o tym z partnerem, daj sobie trochę czasu, nie rób nic na siłę. Gdy zdecydujecie się na zbliżenie, zaplanujcie ten wyjątkowy moment: wybierzcie czas, gdy niemowlę będzie mocno spało (to wcale nie musi być środek nocy) i nikt inny wam nie przeszkodzi. Pierwszy raz po porodzie - czy to boli? To naturalne, że zwłaszcza po długim i ciężkim porodzie obawiasz się ponownych kontaktów seksualnych. Obawa przed bólem podczas stosunku bywa na tyle duża, że rezygnujesz na samym początku. Spokojnie: porozmawiaj o swoich wątpliwościach z ginekologiem. Być może doradzi stosowanie np. żelu przeciwbólowego. Porozmawiaj o lęku przed bólem z partnerem: powinien wiedzieć, jak się czujesz i czego się obawiasz: dzięki temu będzie bardziej delikatny i wyrozumiały. Być może jedne pozycje będą dla ciebie bardziej komfortowe niż inne, dlatego warto wypróbować kilka różnych, aby znaleźć tę najbardziej odpowiednią.  Pierwszy raz po porodzie - pokonaj trudności Część młodych mam skarży się na problem niedostatecznego nawilżenia, które utrudnia współżycie. Spowodowane jest ono spadkiem poziomu hormonów w okresie połogu. Rozwiązaniem może być stosowanie intymnych żeli nawilżających, które można kupić w aptece lub drogerii. Na pewno jednym z najbardziej zniechęcających do seksu czynników jest zmęczenie, które nieodłącznie towarzyszy młodym rodzicom. Często więc – aby mieć ochotę na seks – warto...

Przeczytaj

Nasze akcje