Bioderma Sensibio Micellar Oil
Chcę testować
Elseve Bond Repair
Chcę testować
Kosmetyki Maybelline
Chcę testować
Oceanic bazy
Chcę testować
Loreal Paris - tusz do rzęs i szminka
Chcę testować
Lactacyd Ultra-Nawilżający 40+
Chcę testować
Orientana hello daktyl
Chcę testować
 lekki balsam regenerujący Lipikar Baume Light AP+M od La Roche-Posay
Wyniki testu
MICA Niacinamide Glow
Laureaci
kosmetyki douglas skin focus tonik i peeling enzymatyczny
Wyniki testu
Maybelline kosmetyki do makijażu
Chcę testować
Neutrogena Retinol Boost
Laureaci
GLYCOLIC BRIGHT
Wyniki testu
 FaceBoom, Mix Me Up
Laureaci
antyperspiranty NIVEA Black&White Invisible
Wyniki testu
Neonail - zestaw do manicure hybrydowego
Wyniki testu
farby do włosów L'Oréal Paris
Wyniki testu
Eucerin_Dermopure
Laureaci
L'Oreal Paris Revitalift Filler
Laureaci
Eucerin Hyaluron Filler
Laureaci
Poród naturalny w szpitalu
Fotolia
Styl życia

Poród naturalny w szpitalu

Poród w szpitalu to obecnie najczęściej wybierana forma porodu w Polsce. Poród naturalny to przyjście na świat dziecka bez użycia środków farmakologicznych lub pomocy chirurgicznej.
Poród naturalny w szpitalu

Makijaż na odwrót to hit TikToka. Wypróbowałam go na sobie i efekt mnie zachwycił!

Poród naturalny w szpitalu - etapy

Etap pierwszy (rozwieranie szyjki), który liczy się od momentu wystąpienia regularnych skurczów mięśnia macicy, występujących mniej więcej co 15-20 minut.

Na początku ma miejsce faza pierwsza - wstępna, w której przede wszystkim dochodzi do rozwarcia się szyjki macicy – od otworzenia się szyjki do małego rozwarcia (ok. 3 cm). W tym czasie możesz odczuwać bóle podobne jak podczas miesiączki; zwykle jest to tzw. ból krzyżowy (w dole pleców), który może promieniować do dołu brzucha. Czas trwania tego okresu jest bardzo indywidualny, może trwać od kilku do kilkunastu godzin; zwykle dłużej przy pierwszym porodzie. Lekarze sugerują, aby przyszła mama przetrwała ten etap w domu – to dobry moment na małą przekąskę, kąpiel, spacer. Warto sprawdzić, czy twoja torba do szpitala jest kompletna – zobacz, czy spakowałaś ubrania dla siebie i dziecka, kosmetyczkę, dokumenty.

Następnie nadchodzi faza druga, zwana aktywną. Szyjka rozwiera się od 3 do ok. 7cm, skurcze są coraz częstsze i silniejsze. Bóle są mocniejsze, obejmują już cały brzuch, może nastąpić krwawienie. To odpowiednia chwila, aby jechać do szpitala, teraz poród postępuje już szybciej. Zwykle ten okres trwa ok. 2-3 godzin (krócej u pań, które już rodziły). W tym czasie niekiedy dochodzi do pęknięcia pęcherza płodowego i odejścia wód płodowych, niemal zawsze do tego momentu następuje ujście czopu śluzowego. Ruch i ciepła woda nasilają akcję porodową, jeśli więc masz w szpitalu taką możliwość, weź prysznic lub wykąp się w wannie, a także spaceruj lub wykonuj ćwiczenia, których uczyłaś się w szkole rodzenia. Możesz również użyć piłki porodowej, kucać, klęczeć. Leżenie w jednej pozycji nasila ból i wydłuża tę fazę porodu.

Gdy skurcze stają się tak częste, że niemal nie ma między nimi przerw, nadchodzi faza trzecia porodu, zwana przejściową. To najtrudniejszy, ale zwykle najkrótszy okres pierwszej fazy porodu – trwa zwykle nie dłużej niż godzinę. Następuje rozwarcie się szyjki do tzw. pełnego rozwarcia (ok. 10 cm). Ból jest już bardzo silny, a skurcze są długie – trwają ok. minutę do półtorej, występują co 2-3 minuty. Możesz odczuwać naprzemienne fale gorąca lub zimna, dreszcze, nudności – wszystko to jest reakcją ciała na stres i ból. Ale już nie daleko do końca, warto wytrzymać jeszcze troszkę.

Etap drugi porodu (zwany także fazą wydalania) to faktyczne rodzenie dziecka, liczy się go od momentu pełnego rozwarcia szyjki macicy do chwili urodzenia całego dziecka.

Teraz główka dziecka ma wystarczającą ilość miejsca, aby przedostać się przez kanał rodny. Skurcze występują co 2-4 minuty, są dłuższe i silniejsze, ale już nie tak bolesne, jak w fazie przejściowej. Wypychają one dziecko na zewnątrz – ścianki macicy kurcząc się, napierają na dziecko ze wszystkich stron. W tym czasie odczuwasz silną potrzebę parcia (podobnie jak podczas wydalania). Zaufaj lekarzowi i położnej, uważnie słuchaj ich instrukcji – naprowadzą cię na prawidłowy rytm oddechów i parcia. Ten etap porodu trwa od pół godziny do dwóch godzin (dłużej, gdy dziecko jest większe lub mamie trudno jest przeć). Najpierw z kanału rodnego wyłania się główka dziecka – to największy wysiłek zarówno dla niego, jak i dla ciebie. Jeśli lekarz uzna to za konieczne, dokona nacięcia krocza (lepiej, aby było nacięte, niż pękło w tym etapie porodu). Nie jest to bolesne: zwykle kobieta w tym momencie jest tak skoncentrowana na bólach partych, że nie zauważa momentu nacięcia. Po urodzeniu główki dziecka będzie już znacznie łatwiej – w ciągu kilku kolejnych skurczy pojawią się ramiona dziecka i reszta jego ciałka. W tym momencie odczujesz ogromną ulgę – chociaż to nie jest jeszcze koniec porodu. W większości szpitali dziecko jest na chwilkę kładzione na brzuchu mamy, aby mogło się uspokoić w jej ramionach. Następnie dochodzi do przecięcia pępowiny, maluszek jest myty, ważony, mierzony, przeprowadza się podstawowe badania noworodka.

W tym czasie (ok. 15-30 minut po narodzeniu dziecka) następuje etap trzeci porodu, czyli urodzenie łożyska.

Wiele mam jest tak zaabsorbowanych pojawieniem się dziecka na świecie, że nawet tego nie zauważa. W ciągu kilku skurczy – już raczej niebolesnych - macica wydala na zewnątrz łożysko, które jest dokładnie oglądane przez lekarza lub położną. To ważne, aby łożysko było wydalone w całości, ponieważ jeśli jego fragmenty pozostaną w macicy, konieczny będzie zabieg łyżeczkowania, aby zapobiec infekcji. Jeżeli miałaś nacinane krocze, teraz zostanie ono zszyte. Nie powinnaś tego poczuć, gdyż zwykle stosuje się do tego znieczulenie miejscowe. Ten końcowy etap porodu jest najkrótszy, trwa ok. 15 – 60 minut. Po tym czasie spędzisz jeszcze ok. 2 godziny na obserwacji w sali porodowej. Będziesz mogła już przytulić swojego maluszka, który prawdopodobnie będzie spał, zmęczony tym męczącym dla was obojga wydarzeniem, jakim jest poród.

Zalety i wady porodu w szpitalu

Do zdecydowanych zalet porodu naturalnego należy możliwość aktywnego w nim uczestnictwa: będziesz mogła zdecydować, czy korzystać z kąpieli lub prysznica na początku porodu, czy się poruszać i w jaki sposób w aktywnej fazie porodu, w jakiej pozycji chcesz urodzić. Poza tym będziesz cały czas w pełni świadoma, faza parcia będzie więc stosunkowo krótka, a zaraz po porodzie będziesz mogła nawiązać kontakt ze swoim dzieckiem. Po naturalnym porodzie kobiety szybciej odzyskują siły, łatwiej również przychodzi im karmienie piersią. Dla dziecka poród naturalny także jest lepszy – przeciskanie się przez wąski kanał rodny sprawia, że wszystkie narządy wewnętrzne maluszka są masowane i pobudzone do odpowiedniej pracy zaraz po porodzie. Poza tym dziecko rodzi się wówczas, gdy jest już na to gotowe.

Do minusów porodu naturalnego należy fakt, że jest on nieprzewidywalny – nie wiadomo tak naprawdę, kiedy się zacznie, kiedy zakończy i jak długo będzie trwał. Zwykle jest również dosyć bolesny i bardzo wyczerpujący zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Może nastąpić uszkodzenie krocza (pęknięcie lub nacięcie), co skutkuje niewielką blizną, ale może też powodować powikłania. W rzadkich przypadkach poród naturalny może skutkować krwotokiem, co jest niebezpieczne dla zdrowia matki. Dlatego po porodzie lekarze zawsze obserwują, co się z tobą dzieje. 

Poród w domu
Fotolia
Styl życia
Poród domowy - dlaczego warto rodzić w domu?
Poród domowy to poród naturalny w warunkach domowych – bez tłumu lekarzy, akcesoriów medycznych, jasnych lamp i szpitalnego stresu. Coraz więcej kobiet, zwłaszcza tych, które jeden poród mają już za sobą, decyduje się na poród w domu. Jeśli czujesz, że podczas porodu potrzebujesz przede wszystkim spokoju, chcesz mieć kontrolę nad tym, co się dzieje i słuchać własnego instynktu, być może poród w domu jest właśnie dla ciebie.

Aby rodzić w domu, musisz być zdrowa , ciąża powinna przebiegać bez żadnych komplikacji, powinnaś także wraz z partnerem przejść odpowiednie szkolenie w szkole rodzenia. Powinniście też wybrać położną, która ma kwalifikacje do przeprowadzania porodów domowych: będzie się tobą opiekowała przez całą ciążę i odpowiednio cię przygotuje do przyjścia dziecka na świat, wspólnie przygotujecie plan porodu oraz plan awaryjny (gdyby się okazało, że jednak trzeba jechać do szpitala).  Przebieg porodu w domu Poród domowy jest porodem naturalnym, ma więc taki sami przebieg: Pierwszy etap porodu w domu (rozwieranie szyjki) ,  który liczy się od momentu wystąpienia regularnych skurczów mięśnia macicy, występujących mniej więcej co 15-20 minut. Na początku ma miejsce  faza pierwsza - wstępna , w której przede wszystkim dochodzi do rozwarcia się szyjki macicy – od otworzenia się szyjki do małego rozwarcia (ok. 3 cm). W tym czasie możesz odczuwać bóle podobne jak podczas miesiączki; zwykle jest to tzw. ból krzyżowy (w dole pleców), który może promieniować do dołu brzucha. Czas trwania tego okresu jest bardzo indywidualny, może trwać od kilku do kilkunastu godzin; zwykle dłużej przy pierwszym porodzie. Powoli możesz zacząć przygotowywać dom i siebie na przyjście dziecka: zgromadź czyste ręczniki i prześcieradła, nastaw ulubioną muzykę, jeśli jesteś głodna, zjedz jakąś przekąskę. Skontaktuj się z położną i powiedz jej, że poród się zaczyna. Następnie nadchodzi  faza druga , zwana  aktywną . Szyjka rozwiera się od 3 do ok. 7cm, skurcze są coraz częstsze i silniejsze. Bóle są mocniejsze, obejmują już cały brzuch, może nastąpić krwawienie. To odpowiednia chwila, aby jechać do szpitala, teraz poród postępuje już szybciej. Zwykle ten okres trwa ok. 2-3 godzin (krócej u pań, które już rodziły). W tym czasie niekiedy dochodzi do pęknięcia...

poród do wody
Fotolia
Styl życia
Jak wygląda poród naturalny do wody?
Poród do wody to urodzenie dziecka bezpośrednio do wody. Jest to możliwe tylko w specjalnie do tego przygotowanych oddziałach położniczych. Ten rodzaj porodu uznawany jest za naturalny i wyjątkowo łagodny dla dziecka, a także łatwiejszy dla matki, gdyż dzięki wodzie jest mniej bolesny, łagodzi nie tylko bóle parte, ale przede wszystkim bardzo dokuczliwe bóle krzyża, które doskwierają ok. 80% rodzących.

Przebieg porodu do wody Tak jak każdy poród, dzieli się on na kilka etapów, z czego pierwsze dwa rodząca przechodzi tak samo, jak przy standardowym porodzie. Etap pierwszy (rozwieranie szyjki) ,  który liczy się od momentu wystąpienia regularnych skurczów mięśnia macicy, występujących mniej więcej co 15-20 minut. Na początku ma miejsce  faza pierwsza - wstępna , w której przede wszystkim dochodzi do rozwarcia się szyjki macicy – od otworzenia się szyjki do małego rozwarcia (ok. 3 cm). W tym czasie możesz odczuwać bóle podobne jak podczas miesiączki; zwykle jest to tzw. ból krzyżowy (w dole pleców), który może promieniować do dołu brzucha. Czas trwania tego okresu jest bardzo indywidualny, może trwać od kilku do kilkunastu godzin; zwykle dłużej przy pierwszym porodzie. Lekarze sugerują, aby przyszła mama przetrwała ten etap w domu – to dobry moment na małą przekąskę, kąpiel, spacer. Warto sprawdzić, czy twoja torba do szpitala jest kompletna – zobacz, czy spakowałaś ubrania dla siebie i dziecka, kosmetyczkę, dokumenty. Następnie nadchodzi  faza druga , zwana  aktywną . Szyjka rozwiera się od 3 do ok. 7cm, skurcze są coraz częstsze i silniejsze. Bóle są mocniejsze, obejmują już cały brzuch, może nastąpić krwawienie. To odpowiednia chwila, aby jechać do szpitala, teraz poród postępuje już szybciej. Zwykle ten okres trwa ok. 2-3 godzin (krócej u pań, które już rodziły). W tym czasie niekiedy dochodzi do pęknięcia pęcherza płodowego i odejścia wód płodowych, niemal zawsze do tego momentu następuje ujście czopu śluzowego. Pod koniec tej fazy, kiedy rozwarcie będzie miało ok. 5 cm, położna poprosi cię o przejście do wanny. Będziesz mogła w niej przebywać przez ok. pół godziny, potem wyjdziesz z wody, owiniesz się ręcznikiem, założysz szlafrok. Następnie położna zmierzy ci ciśnienie, tętno, temperaturę ciała oraz wymieni wodę w wannie....

40 tydzień ciązy skurcze
Fotolia
Styl życia
40 tydzień ciąży - kiedy jechać do szpitala?
Jesteś w 40 tygodniu ciąży i odczuwasz skurcze? Sprawdź, kiedy powinnaś jechać do szpitala i co się dzieje w ostatnich dniach ciąży.

40 tydzień ciąży: samopoczucie i objawy Kiedy zaczniesz odczuwać skurcze porodowe, nie jedź od razu do szpitala, zwłaszcza, jeśli to twój pierwszy poród. Pierwsza faza porodu, czyli okres, w którym rozwiera się szyjka macicy, umożliwiając tym samym dziecku wydostanie się na zewnątrz, może trwać od kilku do kilkunastu godzin – a nawet do doby. Bardzo często szpitale odsyłają ciężarne do domu w pierwszej, wstępnej fazie porodu. Dlatego na początku zmierz przerwy pomiędzy skurczami – jeśli są regularne, ale przerwy wynoszą od 10 do 15 minut, masz jeszcze sporo czasu. To dobry moment na zjedzenie lekkiego posiłku (na sali porodowej nie będziesz mogła nic jeść), a także na krótką ciepłą kąpiel. Sprawdź także, czy spakowałaś wszystko, co będzie ci potrzebne w szpitalu w trakcie porodu i po nim. Gdy skurcze staną się bardziej bolesne, częstsze (co 5-8 minut) albo odejdą wody płodowe, możesz jechać do szpitala. O porodzie naturalnym przeczytaj w artykule  Poród w szpitalu . Rozwój dziecka w 40 tygodniu ciąży Dziecko waży już teraz ponad 3 kg i nie przybiera na wadze. Kiedy rozpocznie się poród, będzie aktywnie w nim uczestniczyć, starając się wydostać się na zewnątrz. W pierwszej fazie porodu, gdy szyjka macicy się rozwiera, łożysko produkuje większą ilość estrogenów, a w organizmie matki wydziela się duża ilość oksytocyny, który powoduje, że dziecko napiera na szyjkę macicy. W drugim etapie porodu, gdy skurcze się nasilają a rozwarcie się powiększa, dziecko już czuje napierające na nie ścianki macicy. W trzecim etapie porodu, czyli fazie wydalania, macica silnie wypycha dziecko na zewnątrz poprzez regularne skurcze. W momencie przerwy pomiędzy skurczami maluszek troszkę się cofa, zaś przy kolejnym skurczu wysuwa się nieco bardziej na zewnątrz. Główka dziecka rodzi się w ciągu kilku – kilkunastu skurczy i jest to dla maleństwa największy wysiłek;...

poród po terminie
Fotolia
Styl życia
Przenoszona ciąża - co robić, gdy termin porodu minął?
Jesteś już po terminie porodu? Sprawdź, co robić gdy ciąża jest przenoszona, czy można przyspieszyć poród? Na co zwracać uwagę?

Data porodu liczona jest szacunkowo, a tak naprawdę każda ciąża, która kończy się pomiędzy 38 a 42 tygodniem jest uznawana za donoszoną. Dlatego jeśli termin porodu masz wyznaczony np. na 1 sierpnia, wcale nie oznacza, że urodzisz właśnie tego dnia. Równie dobrze dziecko może pojawić się na świecie pod koniec lipca albo w połowie sierpnia. Warto być więc wcześniej przygotowaną do porodu – przeczytaj, co zabrać ze sobą do szpitala. Ciąża przenoszona Ciąża, która trwa dłużej niż 42 tygodnie, nazywana jest przez lekarzy  ciążą przenoszoną . Wiąże się ona z pewnym komplikacjami, które mogą, ale nie muszą wystąpić, dlatego przyszła mama koniecznie powinna być pod opieką lekarską. Po 42 tygodniu ciąży łożysko pracuje coraz słabiej, a ponieważ to dzięki niemu dziecko otrzymuje wszystkie niezbędne substancje odżywcze oraz tlen, trzeba sprawdzać, czy działa ono prawidłowo. Jeśli lekarz zaobserwuje starzenie się łożyska, może zdecydować o wywołaniu porodu. Zalecenia w ciąży przenoszonej Położnicy zalecają w tym okresie zazwyczaj: regularną kontrolę ruchów dziecka  (2-3 razy dziennie). Po zjedzeniu posiłku połóż się i poczekaj chwilę, sprawdź godzinę. Zmierz ilość ruchów dziecka – każde kopnięcie, szturchnięcie lub inne poruszenie się. Policz 10 ruchów malucha i sprawdź, ile czasu upłynęło od wyczucia 1 ruchu – zwykle jest to ok. pół godziny, czasem więcej. Jeśli nie odczuwasz ruchów dziecka, spróbuj pochodzić, napić się czegoś. Po godzinie zmierz ruchy ponownie. Gdy odczujesz nagłą zmianę częstotliwości ruchów dziecka (znacznie więcej lub znacznie mniej albo brak ruchów), skontaktuj się z lekarzem. konsultację w przychodni przyszpitalnej z badaniem KTG  (raz na 3 dni). KTG (kardiotokografia) to badanie, które ma na celu ocenę czynności serca płodu i jednocześnie zbadanie akcji skurczowej macicy matki. Badanie jest...

Nasze akcje
tolpa acne
Pielęgnacja
Gdy cera płata nam figle. Jak skutecznie zapobiegać niedoskonałościom?
Współpraca reklamowa
Regenerujący balsam Lipikar Baume Light AP+M La Roche-Posay
Pielęgnacja
Regenerujący balsam Lipikar Baume Light AP+M od La Roche-Posay sprawdzony przez mamy i dzieci
Współpraca reklamowa
Pielęgnacja
Promienna skóra i mocne włosy - zaufaj sprawdzonym formułom oraz składnikom aktywnym i ciesz się pięknym wyglądem na wiosnę
Współpraca reklamowa
Douglas-collection-skincare-skin-focus-vitamin-radiance-main-beauty
Pielęgnacja
„Skóra wygląda młodziej, bardzo zdrowo i jest pełna blasku”. Kosmetyki do pielęgnacji Douglas Collection przetestowane!
Współpraca reklamowa
L`Oreal Paris, Glycolic Bright
Pielęgnacja
Wizażanki sprawdziły serię Glycolic Bright od L’Oréal Paris
Współpraca reklamowa
Asus Zenbook 14 OLED
Styl życia
Moc możliwości, którą zmieścisz w torebce - poznaj idealnego laptopa do pracy i rozrywki od ASUS
Współpraca reklamowa
Przetestowałam serię maseczek KIMOCO Beauty
Pielęgnacja
Przetestowałam serię maseczek KIMOCO Beauty - teraz mogę cieszyć się piękną cerą i nawilżonymi ustami!
Współpraca reklamowa
modelka trzyma RETI AGE Sesderma
Pielęgnacja
Kosmetyki z tym składnikiem znakomicie niwelują oznaki starzenia
Współpraca reklamowa
Polecane
Najnowsze
Wybrane dla Ciebie
suche włosy
Fryzury
Suche włosy - przyczyny przesuszania i proste rady, jak o nie dbać!
Laura Grzelak Milena Majak
Blizny na twarzy po trądziku
Pielęgnacja
Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć? Najlepsze preparaty i zabiegi
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
modny warkocz francuski
Fryzury
Warkocze - TOP 15 fryzur z warkoczami, które zapleciesz w ekspresowym tempie
Laura Grzelak
Modne paznokcie 2023 trendy
Manicure
Modne paznokcie 2023: TOP 6 trendów, które będą hitem tego roku! [Kolory i wzory]
Aneta Zygmuntowicz
laminowanie rzęs w domu
Pielęgnacja
Laminowanie rzęs w domu – jak je wykonać i ile się utrzyma?
Agnieszka Mojsiej
fryzura z długich włosów
Fryzury
Fryzury z długich włosów, które zrobisz samodzielnie w 5 minut. TOP 15 inspiracji [Zdjęcia]
Aneta Zygmuntowicz
Paznokcie panterka
Manicure
Jak zrobić panterkę na paznokciach? TOP 15 inspiracji z Instagrama na paznokcie w panterkę
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Roller do twarzy
Pielęgnacja
Roller do twarzy – który wybrać i jak wykonywać nim masaż?
Marta Średnicka Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Mezoterapia twarzy
Pielęgnacja
Mezoterapia – na czym polega zabieg i jakie daje efekty?
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
najlepsze diety odchudzające efekty
Styl życia
Najlepsze diety odchudzające 2022 - ranking U.S. News & World Report
Aneta Zygmuntowicz
Pomarańczowe paznokcie szpice
Manicure
Jak zrobić paznokcie szpice krok po kroku? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Wypadanie włosów
Fryzury
Wypadanie włosów – przyczyny i skuteczne sposoby na nadmierną utratę włosów
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie ballerina
Manicure
Paznokcie ballerina – jak piłować? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie w kolorach złotym, różowym i czarnym
Manicure
Pomysły na paznokcie – 25 najciekawszych inspiracji z Instagrama na modny manicure
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Ranking wcierek do włosów
Pielęgnacja
Najlepsze wcierki na porost włosów - ranking hitów włosomaniaczek z KWC
Dominika Zabost