Wejdź
poród rodzinny
Fotolia
Styl życia

Poród rodzinny - z siostrą, przyjaciółką czy z doulą?

Poród rodzinny - w obecności bliskiej osoby przebiega sprawniej i jest łatwiejszy do zniesienia dla przyszłej mamy. Wolisz rodzić z siostrą, z mamą czy może z doulą?
Łucja Zbieniewska
październik 04, 2012
Poród z przyjaciółką

Kobiety zawsze wolały rodzić w towarzystwie kogoś bliskiego: niegdyś była to mama, babcia lub starsza siostra, teraz coraz częściej rodzimy z mężem, przyjaciółką lub doulą. Z kim najlepiej iść do porodu?

Psychologowie udowadniają, że rodzenie ze wsparciem kogoś z rodziny jest korzystne nie tylko dla rodzącej, która lepiej znosi skurcze i ból, chętniej współpracuje z położną. To również wspaniałe doświadczenie dla przyszłego taty, babci lub cioci, które sprzyja budowaniu więzi pomiędzy noworodkiem a pozostałymi członkami rodziny.

Jeśli jednak jesteś samotną matką lub nie masz wsparcia ze strony rodziny czy przyjaciół, możesz rozważyć rodzenie z doulą - doświadczoną mamą, która uczestniczyła już w wielu porodach i może cię wspomóc swoją wiedzą i być z tobą, gdy tylko będziesz tego potrzebowała.

Poprzednio pisaliśmy o porodzie z mamą lub z mężem, teraz dowiedz się, jakie są zalety rodzenia z siostrą lub przyjaciółką oraz z doulą. 

Kryjący krem CC, wodoodporny eyeliner, spray na porost włosów - oto hity wakacji!

Poród rodzinny: z siostrą lub przyjaciółką

Zalety porodu z siostrą lub przyjaciółką

 • ona zna cię najlepiej, wie, czego się obawiasz i jak ci pomóc
 • jeśli już rodziła, wesprze cię swoją wiedzą i doświadczeniem
 • nie wstydzisz się jej, możesz jej powiedzieć o wszystkim
 • będzie przy tobie w najtrudniejszych chwilach
 • wiesz, że zawsze możesz na nią liczyć, a to dodaje ci pewności siebie, czujesz się spokojniejsza

Poród z siostrą, mamą lub przyjaciółką nie jest dobrym pomysłem, jeżeli:

 • mieszkacie daleko od siebie (może mieć problem z dojazdem na czas do szpitala)
 • siostra/ przyjaciółka jest panikarą, źle reaguje na stres i/ lub widok krwi, igieł, itp.
 • nie rodziła dzieci i boi się porodu (oczywiście nie dotyczy mamy ;)

Poród rodzinny: z doulą

Zalety porodu z doulą

 • jej wiedza i doświadczenie będą bardzo pomocne
 • będzie z tobą podczas porodu, jeżeli nie chcesz lub nie możesz rodzić z kimś z rodziny
 • towarzyszy ci przed, w trakcie i po porodzie
 • odpowie na wszystkie twoje pytania, wyjaśni wątpliwości, także przy karmieniu piersią i w połogu
 • ułatwi kontakt z położną i lekarzami (zna terminologię medyczną)

Poród z doulą nie jest dobrym pomysłem, gdy:

 • obawiasz się, że będziesz skrępowana (poród jest wydarzeniem bardzo intymnym)
 • nie masz do niej pełnego zaufania
 • nie czujesz się dobrze z tym, że płacisz za jej wsparcie

Poród rodzinny to wsparcie bliskiej osoby, poczucie bezpieczeństwa i radosne oczekiwanie, które pomagają znieść trudne chwile.

 

Komentarze
Styl życia 7 super sposobów na poradzenie sobie ze stresem
Ludzkość doczekała się tego, że dzisiaj stres jest jedną z dość groźnych chorób cywilizacyjnych. Jak jedna mała kostka domina potrafi wywołać szereg innych chorób, więc warto się w końcu ogarnąć i zacząć ze stresem walczyć. Całkowite wyeliminowanie go jest niemożliwe. Zwłaszcza, że czasy w jakich żyjemy do najlepszych nie należą. Praca, pośpiech, życiowe porażki, tragedie, związek, codzienność potrafią zaburzyć nasz spokój i wywołać to co niepotrzebne, czyli właśnie stres. Jak więc sobie z nim radzić?
Agata Olejniczak
kwiecień 12, 2017

Jest kilka sposób, ale oczywiście trzeba się najpierw do nich przekonać. Sport Jest to wręcz idealny sposób na stres, ponieważ pozwala rozładować napięcie, wyżyć się, dać upust emocjom, przywraca równowagę psychiczną i fizyczną. Oczywiście trzeba pamiętać o systematyczności, bo bez tego ani rusz! Świetnie sprawdzą się tu różne techniki z Dalekiego Wschodu, zwłaszcza joga, która świetnie potrafi odprężyć zarówno ciało jak i umysł. Poza tym jest dobra na poprawę kondycji psychicznej. Każdy chyba wie, że uprawianie różnego rodzaju sportu przyczynia się do wydzielania przez nasz mózg endorfin, które dają nam poczucie szczęścia. Dzięki temu łatwo możemy nauczyć się walki z wszelakimi lękami. Nie trzeba chyba wspominać o dodatkowych skutkach uprawiania sportu np. zgrabnej sylwetce. A więc do dzieła! Zobacz także: Jak poprawić sobie humor? Pomagaj Czy zdarzyło Ci się kiedyś czuć satysfakcję, gdy ktoś okazywał Ci wdzięczność za coś, co dla niego zrobiłaś? Na pewno tak. Może nie każdy jest taki, że pomógłby drugiej osobie, ale czasem warto skupić uwagę na problemach innych, nie tylko na swoich. Nie chodzi tutaj o całkowite oddanie się innym i poświęcanie im całego swojego czasu, ale jeśli masz okazję do oderwania się od swoich problemów chociaż na chwilę, to czemu nie? Pewnie pomyślisz "co mnie obchodzą problemy innych?", no dobra, ale skoro Ty tak uważasz, to czemu inni nie mogą mieć Cię daleko w...? Taka empatia wpływa na wzrost oksytocyny w mózgu, a więc czujemy się wtedy silniejsi i szczęśliwsi. Odważ się zwierzyć Na pewno masz kogoś z kim możesz porozmawiać praktycznie o wszystkim. I nie bój się tego robić. Na pewno poczujesz ulgę, gdy wydusisz z siebie wszystko co Cię męczy. Możesz to nawet wykrzyczeć. Ponoć osoby, które się zwierzają mają lepsze samopoczucie. A duszenie w sobie tego co nas męczy jeszcze...

Przeczytaj

Nasze akcje