klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
okno żywieniowe w poście przerywanym
Styl życia

Post przerywany - co to jest okno żywieniowe i jakie daje efekty 

Post przerywany to dieta, która nie wyklucza żadnych pokarmów, ale ogranicza nas w czasie, w którym możemy jeść. Oznacza to, że przez wiele godzin każdego dnia pościmy, choć wcale się nie głodzimy.
Laura Osakowicz
maj 04, 2021

Post przerywany przyjmuje różne formy i każdy może go dostosować pod siebie - jednym służy 8 godzin jedzenia w stosunku do 16 godzin poszczenia, czyli dietę 8/16, inni zjadają całe swoje zapotrzebowanie w 4 godziny i przez resztę dnia poszczą. To niewątpliwie zdrowsza forma niż długotrwałe posty i głodówki. Dodatkowo post przerywany daje dobre efekty w redukcji tkanki tłuszczowej mimo braku zdecydowanie niższej niż dotychczas kaloryki. 

Chcesz mieć piękne włosy? Zapomnij o... diecie!

Dieta IF - zasady 

Do stosowania przerywanego postu, z ang. Intermittent Fasting, przyznają się między innymi Anna Lewandowska i Julia Wieniawa. Wystarczy spojrzeć na ich szczupłe sylwetki, aby szybko dojść do wniosku, że dieta IF to nie kolejny wymysł przemysłu dietetycznego, ale metoda żywienia, która faktycznie działa.

Dieta IF opiera się na tak zwanym oknie żywieniowym - to ramy godzinowe w ciągu dnia, w których możemy jeść. Do okresu postu wlicza się także sen, co oznacza, że w najbardziej popularnej formie IF, czyli diecie 8/16 świadomie pościmy tylko 8 godzin. 

Przerwę w poście najlepiej zacząć 3-4 godziny po przebudzeniu. Okazuje się, że głód najłatwiej jest opanować rano. O poranku mamy zdecydowanie więcej energii, a nasz organizm ma czas, aby uregulować cukier. Mniejsze okno żywieniowe to też mniejsze skoki insuliny w ciągu dnia.

Gdy mocno doskwiera nam burczenie w brzuchu, możemy posiłkować się wodą i czarną kawą. Rano nie powinniśmy także odczuć problemów z koncentracją mimo braku jedzenia.

zasady postu przerywanego

Jeśli więc wstaliśmy o 7, swój post przerywamy o 10. Do godziny 18 mamy czas na to, aby zjeść posiłki o odpowiedniej kaloryczności - koniecznie musimy znać swoje CPM, czyli całkowitą przemianę materii. Od tej wartości powinniśmy odjąć około 300 kcal, żeby schudnąć.

Zobacz także: Ile kalorii trzeba spalić, żeby schudnąć 1 kg?

Co jeść na poście przerywanym?

W oknie żywieniowym dozwolone jest jedzenie wszystkiego. Możemy podjadać, jeść przetworzone jedzenie (choć oczywiście tego nie pochwalamy), ważne jest jedynie liczenie kalorii posiłków i nie przekraczanie wyznaczonej kaloryki.

Zapewne szybko jednak okaże się, że wysokowęglowodanowe jedzenie spowoduje spory głód w czasie postowania, dlatego zdecydowanie lepszym wyborem jest jedzenie zdrowych tłuszczy, dobrych źródeł białka, surowych i gotowanych warzyw oraz węglowodanów złożonych. 

Post przerywany efekty

Post przerywany może okazać się dobrą metodą szczególnie dla osób z insulinoopornością - okresowe postowanie zwiększa wrażliwość tkanek na cukier i powoduje niższe wyrzuty insuliny. Dzięki temu już po około miesiącu stosowania takie osoby zauważą większy spadek na wadze, niż gdyby nie stosowały postu przerywanego, a jadły tyle samo.

efekty postu przerywanego

Po około dwóch tygodniach, jeśli będziemy w deficycie kalorycznym, powinniśmy zanotować od minus 1 do 3 kilogramów. Jeśli przy okazji ćwiczymy, powinna zwiększyć się także nasza masa mięśniowa.

Osoby długotrwale stosujące post przerywany mówią, że okno żywieniowe pomogło im zredukować spadki energii i napady głodu w ciągu dnia, poprawiło ich relację z jedzeniem, a także pozytywnie wpłynęło na pracę jelit.  

Komentarze
kobieta talia
iStock
Styl życia Ta dieta odchudzająca jest wyjątkowa. Stracisz kilogramy bez wyrzeczeń, a jeszcze... odmłodniejesz
Popularny chirurg plastyczny przekonuje, że nie musisz rezygnować z węglowodanów i alkoholi, żeby odzyskać figurę i wyglądać młodo! Stworzona przez niego dieta stale zyskuje nowych fanów.
Matylda Nowak
listopad 28, 2018

Terry Dubrow to znany chirurg plastyczny , który swoją  popularność zawdzięcza zarówno medycznym osiągnięciom, jak uczestnictwu w popularnym reality show "Plastyczna fuszerka" . Teraz do swoich licznych sukcesów doktor Dubrow może dopisać kolejny - napisany razem z żoną bestseller. Książka "The Dubrow diet" opisująca, jak szybko schudnąć , odzyskać energię i młody wygląd, instruuje czytelników nie tylko, co jeść, ale przede wszystkim - kiedy .  Wyświetl ten post na Instagramie. Post udostępniony przez drdubrow (@drdubrow) Lis 29, 2016 o 9:28 PST Zobacz także: Możesz jeść pizzę i... chudnąć. Jest na to (naukowy) dowód! Na czym polega dieta Dubrowów Doktor Dubrow opracował swoją dietę we współpracy z żoną , która - choć nie ma wykształcenia medycznego - zna się na szczupłym i młodym wyglądzie. Heather Dubrow to była aktorka i gwiazda reality show "Żony Orange County" ("The Real Housewives of Orange County"), która wypróbowała prawdopodobnie wszystkie istniejące diety i zapewne niejeden z zabiegów oferowanych przez klinikę jej męża, ale twardo utrzymuje, że najlepsze efekty osiągnęła sztywno określając sobie przedział czasu, w którym je . Wyświetl ten post na Instagramie. Post udostępniony przez The Dubrow Diet (@dubrowdiet) Lis 8, 2018 o 8:58 PST Chodzi o to, żeby szybko i w łatwy sposób schudnąć, i przy okazji uzyskać efekt anti-aging - tłumaczy Terry Dubrow w programie Steve'a Harveya. - Najważniejsze jest to, jak często jesz. Wyświetl ten post na Instagramie. Post udostępniony przez The Dubrow Diet (@dubrowdiet) Lis 6, 2018 o 6:47 PST Podstawą diety państwa Dubrow jest jedzenie...

Przeczytaj
Na diecie Diamondów schudniesz 6-7 kg. Dzięki niej zdążysz z formą do lata
Styl życia Na tej diecie schudniesz nawet 6-7 kg w miesiąc. Wystarczy trzymać się jednej prostej zasady
Nazwa diety brzmi dość królewsko, ale wcale nie wymaga większego nakładu finansowego niż tradycyjny sposób żywienia.
Milena Majak
maj 19, 2019

Dieta Diamondów istnieje od początku lat 80. ale jej popularność ani trochę nie słabnie ze względu na wysoką skuteczność działania . Wiele amerykańskich lekarzy i dietetyków potwierdziło jej skuteczność.  Mimo że główny cel tej diety to oczyszczenie organizmu z toksyn , efektem ubocznym tego procesu jest utrata kilogramów . I to wcale niemała - można schudnąć aż 6-7 kilogramów w miesiąc! Odchudzanie z dietą Diamondów Twórcą diety jest Harvey Diamond, dietetyk z amerykańskiego Instytutu Zdrowia w Austin. Przez wiele lat zmagał się z  nadwagą  i problemami z trawieniem. Wreszcie został zmuszony do zmiany nawyków żywieniowych i opracował program , który testował na sobie. Udało mu się schudnąć kilkanaście kilogramów . Tak wielki sukces osiągnął  bez liczenia kalorii i spoglądania na indeks glikemiczny produktów.  Może i brzmi to jak kiepski żart, ale wymyślony przez Harvey'a Diamonda sposób odżywiania  ma sprawiać przyjemność . Opiera się na zasadach, które każda z nas może wprowadzić w życie od razu. Na czym polega dieta Diamondów? Jak już wspomniałyśmy, pierwotne założenie diety Diamondów miało na celu usunięcie z organizmu szkodliwych toksyn, które zalegają w przewodzie pokarmowym. Dzięki temu nie będą fermentować w jelitach, a więc znikną też wzdęcia czy inne podobne problemy trawienne . Aby tak się stało, codzienny jadłospis powinien składać się w: 60 procentach z węglowodanów 30 procentach z białka 10 procentach z tłuszczów Nowe menu żywieniowe powinny wypełniać w dużej mierze warzywa i owoce - z wyjątkiem bananów. Zawierają dużo wody (85-95 procent), która ułatwia organizmowi oczyszczanie się. Spożywamy je same, pomiędzy posiłkami, ale nigdy w trakcie ani tuż po. Nie oznacza to też, że macie rezygnować z picia normalnej wody. Zasada co do przyjmowania dwóch litrów wody dziennie nie zmienia się....

Przeczytaj
kobieta dieta
Fotolia
Styl życia Ile kalorii powinnam jeść?
Nie wiesz, jakie jest Twoje zapotrzebowanie kaloryczne? Niezależnie od tego, czy chcesz utrzymać dotychczasową wagę czy też zrzucić kilka kilogramów, powinnaś wiedzieć, ile kalorii spala Twój organizm oraz ile energii powinny dostarczać poszczególne posiłki. Sprawdź!
Katarzyna Mordalska
listopad 04, 2015

Ile kalorii powinien mieć obiad? Podstawową zasadną zdrowego odżywiania jest spożywanie 5 posiłków dziennie we względnie stałych odstępach czasu, co około 3 godziny. Obiad wcale nie powinien być najbardziej obfitym posiłkiem w ciągu dnia, jak mogłoby się wydawać. Najwięcej, bo 40% dziennego zapotrzebowania na kalorie, powinno dostarczać śniadanie. Obiad plasuje się pod tym względem na drugim miejscu i powinien stanowić 30% dziennego bilansu kalorycznego. Ile kalorii na kolację? Co natomiast z pozostałymi posiłkami? W myśl zasady „śniadanie zjedz jak król, kolację jak żebrak”, w miarę upływu czasu w ciągu dnia, maleć powinna także kaloryczność posiłków. Na drugie śniadanie (sprawdź także, co zabrać ze sobą na drugie śniadanie! ) powinniśmy przyjąć 10% kalorii z dziennego zapotrzebowania, na podwieczorek już tylko 5%. Trzeci (po śniadaniu 40% i obiedzie 30%) z kluczowych posiłków, czyli kolacja powinna stanowić już tylko 15% z dziennego zapotrzebowania na kalorie. Ile dziennie spalamy kalorii? To, ile spalamy kalorii w ciągu doby, zależy od cech indywidualnych, z których najważniejsze są wiek, wzrost i waga oraz stopień aktywności fizycznej. Te dane pozwalają nam na obliczenie dwóch wartości – podstawowej (PPM) i całkowitej przemiany materii (CPM). PPM to absolutne minimum energetyczne, jakiego potrzebuje Twój organizm do prawidłowego funkcjonowania i zachowania funkcji życiowych. CPM to z kolei całkowity wydatek energetyczny, jaki ponosi organizm w ciągu dnia, zależny od trybu życia i stopnia aktywności fizycznej. Wzór na PPM dla kobiet: PPM (kcal) = 665,09 ­+ (9,56 x waga w kg) + (1,85 x wzrost w cm) – (4,67 x wiek) Wzór na CPM dla kobiet: CPM = k x PPM gdzie k, to odpowiednio: 1,4 – 1,69 – niski stopień aktywności fizycznej, np. praca w biurze 1,7 – 1,99 – średni stopień aktywności fizycznej, np. praca...

Przeczytaj
dieta odchudzająca
Styl życia Dieta odchudzająca - jaka jest najzdrowsza? Zasady i jadłospis 
Dieta ochudzająca nie musi być wcale pełna wyrzeczeń. Nie warto sięgać też po głodówki i diety wykluczające - z nimi bardzo łatwo o efekt jojo. Sprawdź porady dietetyka i przykładowy jadłospis zdrowej diety.
Laura Osakowicz
grudzień 03, 2020

Zbliżający się koniec roku sprzyja nowym postanowieniom, a tym najbardziej powszechnym jest przejście na dietę. O to jaka dieta odchudzająca jest najzdrowsza zapytałyśmy Katarzynę Lechnik, dietetyk cateringu Pomelo. Dzięki jej radom przejście na dietę będzie prostsze, a chudnięcie zdrowe i efektywne.  Zobacz także:  Dietetyczne śniadanie, które zapewni ci energię i pomoże schudnąć Rodzaje diet - jaką dietę wybrać Ciągle słyszymy o nowych, rewolucyjnych dietach. Podobno Adele schudła na diecie Sirt  dzięki jedzeniu czekolady i piciu czerwonego wina. Wśród celebrytek popularny jest post dr Dąbrowskiej , dieta sokowa , Intermited Fasting. Diety te są bardzo trudne do utrzymania albo mało efektywne, a z pewnością także niezbyt zdrowe . Zwykle ciężko spamiętać ich wszystkie zasady. W dodatku opierają się na mocnym ograniczaniu wielu pokarmów , które dostarczają nam nie tylko kalorie, ale i wartości odżywcze. Dietetyk przestrzega, że stosując modne diety, możemy sobie bardziej zaszkodzić  niż pomóc. Stosowanie szeroko propagowanych modnych diet w dłuższym okresie czasu niesie za sobą poważne konsekwencje dla naszego zdrowia . Większość tych diet łączy eliminowanie znaczących dla naszego zdrowia grup produktów spożywczych, ale również zalecanie nadmiernej podaży niektórych ze składników . Groźny dla poprawnego funkcjonowania naszego organizmu jest nie tylko niedobór, ale również nadmiar składników odżywczych i mineralnych. Następstwem stosowania niezbilansowanych diet będzie osłabienie organizmu , pogorszenie nastroju i wystąpienie wielu chorób np. kamica nerkowa podczas stosowania długotrwałej diety wysokobiałkowej tj. dieta dukana. Często te diety są również mocno rygorystyczne pod względem podaży...

Przeczytaj