klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Premier przedłuża jedno z obostrzeń - jest nowe rozporządzenie
Styl życia

Premier przedłuża jedno z obostrzeń - jest nowe rozporządzenie

Obostrzenia dotyczące ruchu lotniczego zostały przedłużone do 23 maja. Zostały one uchwalone rozporządzeniem premiera, które wejdzie w życie 9 maja.

Kolejne etapy łagodzenia obostrzeń planowane są na 18 maja. To wtedy prawdopodobnie ruszyć mają ogródki restauracji, barów i kawiarni, a także salony fryzjerskie i kosmetyczne. Od 9 maja wznowiony miał zostać natomiast ruch lotniczy. Obostrzenie zostało jednak przedłużone. Do 23 maja obowiązuje zakaz lotów z pasażerami wykonującymi rejsy międzynarodowe na lotniskach wpisanych do rejestru lotnisk cywilnych i lądowiskach wpisanych do ewidencji lądowisk. 

Zobacz także: Senat chce wprowadzenia stanu klęski żywiołowej - co to dla nas oznacza?

Premier przedłuża jedno z obostrzeń - jest nowe rozporządzenie

Źródło: iStock

Nie tylko Siwiec i Rozenek-Majdan! Te gwiazdy podczas kwarantanny chętnie pozują z dziećmi

Obostrzenie o zakazie ruchu lotniczego przedłużone

Rozporządzenie premiera wchodzi w życie z dniem 10 maja i traci swoją moc 23 maja. Nie oznacza to, że obostrzenie nie zostanie ponownie przedłużone. Wszystko zależne jest od stanu epidemiologicznego w Polsce. Dopiero pod koniec maja możemy liczyć więc na loty pasażerskie. Zakaz nie dotyczy jednak lotów realizowanych na zlecenie premiera, czy rejsów czarterowych realizowanych przez inne państwa i przewoźników, które mają na celu powrót ich obywateli do kraju. Nie dotyczy to także rejsów pocztowych i towarowych, jak i lotów realizowanych w celu zapobiegania skutkom klęsk żywiołowych, czy w celu ratowania ludzkiego życia.

W rozporządzeniu uznano, że wyjątkiem są loty, które zostały wyczarterowane "przed 15 marca na zlecenie organizatora turystyki lub podmiotu działającego na jego zlecenie; na zlecenie premiera; na zlecenie osoby fizycznej lub prawnej, statkami powietrznymi posiadającymi do 15 miejsc pasażerskich - którymi do kraju wracają m.in.: obywatele RP; cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli RP albo pozostają pod stałą opieką obywateli RP; cudzoziemcy posiadający Kartę Polaka; szefowie misji dyplomatycznych oraz członkowie personelu dyplomatyczno-konsularnego misji; cudzoziemcy posiadający prawo stałego lub czasowego pobytu na terytorium RP; cudzoziemcy posiadający prawo do pracy na terytorium RP".

Co więcej, linie lotnicze LOT wstrzymały rejsy do 31 maja włącznie. Bilety na loty, które miały odbyć się w terminie od 15 marca do 31 maja zamieniane są na vouchery, które ważne są przez najbliższy rok.

Źródło zdjęcia głównego: WOJTEK RADWANSKI/AFP/East News

Komentarze
Zakaz lotów przedłużony - podano nową datę
Styl życia Zakaz lotów przedłużony - podano nową datę
Rząd podjął decyzję w sprawie międzynarodowego ruchu lotniczego. Przesunięcie zakazu lotów o kolejne 10 dni wiąże się z odłożeniem w czasie czerwcowych planów wakacyjnych.
Marta Średnicka
czerwiec 06, 2020

W związku z epidemią koronawirusa wstrzymano loty międzynarodowe. Ich zakaz miał obowiązywać do 6 czerwca. Oznaczało to, że wszelkie wycieczki i wakacje zagraniczne zaplanowane na ten czas zostały odwołane. Teraz data ta została przesunięta. Nie wiadomo, czy nowy termin podany przez rząd będzie ostatecznym. Zobacz także: Nowe propozycje w sprawie bonów na wakacje - będzie niższy próg? Źródło: iStock Kiedy zostanie wznowiony międzynarodowy ruch lotniczy? Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów podpisanym przez premiera Mateusza Morawieckiego, loty międzynarodowe zostały zawieszone do 16 czerwca. Do 31 maja obowiązywał natomiast zakaz lotów krajowych, które zostały przywrócone. W związku z rozprzestrzenianiem się zakażeń wirusem SARS-CoV-2 istnieje konieczność skorzystania z prawa do wprowadzenia zakazów w ruchu lotniczym, niezbędnych ze względu na bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej, w celu minimalizacji zagrożenia dla zdrowia publicznego - brzmi uzasadnienie decyzji. Wyjątek od zakazu stanowią loty realizowane na zlecenie premiera, osoby fizycznej lub osoby prawnej, samolotami posiadającymi do 15 miejsc pasażerskich oraz loty czarterowe realizowane przez obcych przewoźników lotniczych na zlecenie państw obcych w celu powrotu ich obywateli.  Złą wiadomością jest z pewnością również fakt, że linie lotnicze LOT odwołały swoje międzynarodowe rejsy aż do końca czerwca. Ryanair planował wznowienie lotów z dniem 1 lipca. Źródło zdjęcia głównego: iStock

Przeczytaj
socha
Fryzury Małgorzata Socha wybrała się do fryzjera. Wyszło na jaw, że nie przestrzega obostrzeń
Małgorzata Socha na Instagramie pochwaliła się nowym kolorem włosów, ale... zdjęcia swojej metamorfozy robiła w salonie fryzjerskim, choć obowiązuje zakaz używania telefonów komórkowych. Niestety gwiazda nie daje najlepszego przykładu.
Ewelina Błeszyńska
czerwiec 03, 2020

Od 18 maja swoją działalność wznowiły salony kosmetyczne oraz fryzjerskie , ale muszą działać na nowych zasadach. Pracownicy i klienci mają mieć na sobie maseczki ochronne, nie można korzystać z poczekalni, a wizytę należy zamawiać z dużym wyprzedzeniem. Kolejne obostrzenie dotyczy zakazu używania telefonu komórkowego na terenie salonu fryzjerskiego lub kosmetycznego. Niestety nie wszyscy stosują się do nowych zasad, a wśród nich jest Małgorzata Socha, która nie daje dobrego przykładu swoim zachowaniem... Wyświetl ten post na Instagramie. Post udostępniony przez Małgorzata Socha (@malgosia_socha) Cze 2, 2020 o 7:44 PDT Małgorzata Socha u fryzjera Małgorzata Socha wybrała się do salonu beauty w celu odświeżenia koloru włosów oraz wykonania nowego manicure. Aktorka tym razem zdecydowała się na chłodną wersję blondu . Swoją wizytę relacjonowała na Instagramie i... tu właśnie jest problem. Socha opublikowała zdjęcia, które zostały wykonane w salonie. Widać, że robiła je smartfonem, a w salonach  obowiązuje przecież zakaz używania telefonów komórkowych. Dodatkowo na InstaStory gwiazdy pojawiło się kilka filmików, które były nagrywane w salonie.  Choć nowy kolor włosów Małgorzaty Sochy zebrał wiele pochwał od fanów, niestety nie da się ukryć, że aktorka nie daje najlepszego przykładu. Zakaz używania telefonów komórkowych obowiązuje wszystkich, a na pewno nie warto go łamać tylko dlatego, aby zrobić sobie selfie... ;)  Zobacz także: Czy przez koronawirusa ceny w salonach kosmetycznych i fryzjerskich będą wyższe? Zdjęcia: Instagram/@malgosia_socha

Przeczytaj
Senat chce stanu klęski żywiołowej - co to dla nas oznacza?
Styl życia Senat chce stanu klęski żywiołowej - co to dla nas oznacza?
Stan klęski żywiołowej, do którego wzywa Senat regulowałby wszystkie nakazy i zakazy nałożone przez państwo w dobie koronawirusa. Zabezpieczyłby finansowo Skarb Państwa i uregulował kwestie wyborów.

W Polsce mamy obecnie ponad 15 tys. potwierdzonych przypadków zarażenia koronawirusem. 755 zakończyło się zgonem. Prawie 5 tys. pacjentów udało się już wyleczyć. Wciąż zamknięte pozostają szkoły, siłownie, salony fryzjerskie, a część ludzi przebywa na kwarantannie. W całym kraju obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa. W związku z tym Senat podjął uchwałę wzywającą do wprowadzenia stanu klęski żywiołowej. Podstawowe prawa i wolności obywatelskie są zatem ograniczane lub wręcz zawieszane. To nie są zwykłe środki konstytucyjne, to są środki nadzwyczajne, a Konstytucja na wypadek sytuacji, w których zwykłe środki konstytucyjne są niewystarczające, przewiduje możliwość wprowadzenia jednego z trzech stanów nadzwyczajnych. W sytuacji, z jaką w związku z epidemią mamy do czynienia w Polsce, formą właściwą jest, w sposób oczywisty, stan klęski żywiołowej - czytamy w jej treści. Według Senatu, unikanie wprowadzenia stanu klęski żywiołowej może mieć katastrofalne skutki dla finansów państwa. Propozycje wprowadzenia stanu nadzwyczajnego dotąd nie spotkały się z poparciem rządu. Treść uchwały Senatu wzywającej Rząd Rzeczypospolitej Polskiej do natychmiastowego wprowadzenia stanu klęski żywiołowej na całym terytorium Państwa Polskiego.⤵️ pic.twitter.com/MXGdBfZNBK — Senat RP (@PolskiSenat) May 6, 2020 Zobacz także: Szczyt zachorowań na koronawirusa nastąpi jesienią Co zmienia wprowadzenie stanu klęski żywiołowej? Po raz pierwszy z pomysłem wprowadzeniu stanu wyjątkowego spotkaliśmy się w połowie marca. Stan klęski jest najlżejszą z jego trzech form przewidzianych w Konstytucji. Może go wprowadzić Rada Ministrów na okres nie dłuższy niż 30 dni, a przedłużony może on zostać za zgodą Sejmu. Wprowadzenie stanu klęski żywiołowej pozwoli na zgodne z konstytucją przesunięcie w czasie wyborów prezydenckich. Co więcej, pozwala na...

Przeczytaj
Kiedy uczniowie wrócą do szkoły?
Styl życia Szkoły zamknięte do drugiej połowy maja - nowe informacje
Już wiadomo, że uczniowie nie wrócą w kwietniu do szkół. Taki powrót nie nastąpi również w pierwszej połowie maja. Podczas konferencji padły szczegółowe daty odnośnie otwarcia placówek edukacyjnych i przeprowadzania egzaminów.
Marta Średnicka
kwiecień 24, 2020

Od 16 marca wszystkie szkoły w Polsce pozostają zamknięte, a uczniowie odbywają zajęcia online i uczą się zdalnie. Początkowo mówiono o ich powrocie do szkół już 27 kwietnia, taki scenariusz jednak się nie sprawdzi. Według najnowszych informacji nie nastąpi to aż do połowy maja, co oznacza jeszcze długie tygodnie nauki zdalnej. Podczas konferencji podano także terminy egzaminów. Zobacz także: Galerie handlowe otworzą się już w maju? Padła konkretna data Kiedy uczniowie wrócą do szkół? Jak podano na konferencji z udziałem szefa MEN Dariusza Piontkowskiego, dzieci nie wrócą do szkół, przedszkoli i żłobków do 24 maja. Obecne warunki nie pozwalają na odwieszenie ich działalności. Czy oznacza to, że dzieci wrócą do szkół dopiero na koniec roku szkolnego? Tego nie wiemy. Prawdopodobnym scenariuszem jest jednak rozpoczęcie edukacji stacjonarnej we wrześniu. Przedłużenie zawieszenia zajęć w szkołach do 24 maja❗ pic.twitter.com/fvmnY7pouZ — Kancelaria Premiera (@PremierRP) April 24, 2020 Kiedy odbędą się egzaminy? Według informacji, zmianie ulegną daty egzaminów, które ustalone zostały na następujące dni: egzamin ósmoklasistów - od 27 do 29 maja, matura - od 3 do 23 czerwca, egzamin zawodowy - od 17 do 28 sierpnia. Nie odbędą się jednak egzaminy ustne. Mamy nadzieję, że sytuacja epidemiczna pozwoli na przeprowadzenie egzaminów z zachowaniem rygorów bezpieczeństwa – każdy uczeń będzie siedział w oddzielnej ławce, z odstępami - przyznał minister. Źródło zdjęcia głównego: East News/ WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Przeczytaj