klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
empatia wobec siebie
Fotolia
Styl życia

Proste ćwiczenia, dzięki którym rozwiniesz empatię wobec siebie!

Czy wiesz czym jest empatia wobec siebie? To dosyć nowe pojęcie, które oznacza stan umysłu, w którym jesteśmy świadomi wszystkiego, czego doświadczamy, ale nie oceniamy tego, co widzimy, co słyszymy, co czujemy i co myślimy. Traktujemy to ze zrozumieniem i współczuciem. Oto proste ćwiczenia, które pomogą rozwinąć empatię wobec siebie! Sprawdź jak to zrobić!
Magdalena Borucińska
czerwiec 25, 2015

empatia wobec siebie

TOP 5 kremów BB na lato. Przykryją nie tylko przebarwienia

Czym jest empatia wobec siebie?

Nasz mózg cały czas pracuje. Trudno jest mu się zatrzymać. Jeśli nie jest wyćwiczony, aby robić przerwy w myśleniu i się relaksować (jak np. w czasie niektórych medytacji czy praktyk uważności), wówczas jesteśmy podatni na zalew automatycznymi myślami i emocjami, które nie pochodzą z tu i teraz. Te automatyczne myśli i emocje zwykle budzą dyskomfort, a my – żeby tego uniknąć – szukamy bodźców i stale stymulujemy się nowymi informacjami (media dostarczają nam ich natychmiast).

Empatia wobec siebie to uważny i świadomy stan umysłu, a jednocześnie umiejętność wchodzenia w ten stan, kiedy chcemy. To stan umysłu, który nie ocenia, ale jest świadomy tego, czego doświadczamy. Każda myśl, każda emocja, każde wydarzenie, którego jesteśmy świadkami – to są informacje. Jeśli ich nie oceniamy, tylko im się przyglądamy czy wsłuchujemy się w ich sens, możemy głębiej zrozumieć, bardziej poczuć, co jest najważniejsze w danej sytuacji. Jaki jest przekaz tej myśli, emocji czy tego zdarzenia.

Jak rozwinąć empatię wobec siebie?

W czasie empatycznych szkoleń wykonujemy, bardzo dla mnie pomocne w chwilach silnych emocji, ćwiczenia klaryfikujące (czyli uściślające, wyjaśniające) wewnętrzny stan. Polegają one na tym, aby zanim zareagujemy na jakieś wydarzenie, zadać sobie pytania:

  • Co myślę na ten temat?
  • Co czuję w związku z tym co się wydarzyło?
  • Co teraz jest dla mnie najważniejsze? Na czym w tej sytuacji mi najbardziej zależy?

Podsumowując, jeśli chcesz rozwijać empatię wobec siebie, zadbaj o 3 sprawy:

  • 5 minut dziennie dla siebie.
  • Świadome oddychanie z pytaniem: czym jest empatia wobec siebie? Posłuchaj odpowiedzi z twojego organizmu. Kiedy wybrzmi, zadaj sobie to pytanie jeszcze raz i jeszcze raz wsłuchaj się w odpowiedź. Za każdym razem pozwól, aby odpowiedź przyszła z tu i teraz.
  • Nim zareagujesz na trudną sytuację, znajdź 2 minuty na zadanie sobie pytania: co czuję w związku z tą sytuacją oraz co jest dla mnie w tej sytuacji najważniejsze? Pochodną tych pytań jest pytanie: jakie działanie pomoże mi zatroszczyć się o to, na czym mi najbardziej zależy?

Autorką tekstu jest Lucyna Wieczorek, trenerka umiejętności interpersonalnych, założycielka Dojrzewalni Róż. Cały tekst przeczytasz w magazynie Uroda Życia.

Sprawdź także 5 rzeczy, które powinnaś robić częściej, 4 proste sposoby jak przestać narzekać i jak być dobrym słuchaczem

Komentarze
Świeczki
Fotolia
Styl życia Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci?
2go listopada, w Polsce obchodzimy Zaduszki, dzień w którym wspominamy zmarłych. Psycholog, Joanna Tomczak opowiada, w jaki sposób rozmawiać z dzieckiem o umieraniu.
Lena Grabowska
listopad 02, 2015

Jak wytłumaczyć dziecku czym jest śmierć? Tak, jak każdą inną życiową sprawę. Dzieci zaskakują swoją otwartością na temat śmierci. Ich podejście nie jest naznaczone społecznym tabu. Jeśli pytają, to po prostu, z ciekawości. Chcą zrozumieć dlaczego umieramy, o co chodzi w pogrzebach, czym są cmentarze. Warto więc otwarcie rozmawiać z dziećmi o śmierci. Pomimo istnienia definicji mówiącej, że śmierć biologiczna oznacza ustanie wszelkich procesów życiowych komórek, każdy z nas rozumie proces umierania trochę inaczej. Różne są też nasze przekonania i wierzenia dotyczące tego, co dzieje się po śmierci. Warto więc samemu zastanowić się nad tym, czym ona dla nas jest. Rozmowa może przybrać formę rzeczowej pogadanki, ale też baśniowej opowieści, jeśli zdecydujemy się przybliżyć małym istniejące w kulturze wierzenia. Najważniejsze żebyśmy sami dobrze czuli się w tej rozmowie i mówili szczerze. Dzieci są bardzo wyczulone na jakiekolwiek zakłamania. Nasze zdenerwowanie, usiłowanie pomijania tematu, czy mówienie nieprawdy np. że zmarła babcia poszła tylko spać, może wywołać więcej emocjonalnego zamieszania niż otwarta rozmowa, o tym jak naprawdę rzeczy ze śmiercią się mają. Czy istnieje coś takiego jak odpowiedni moment na rozmowę z dzieckiem o śmierci? Myślę, że odpowiedni moment przychodzi wtedy, kiedy dziecko samo zada nam pytanie o śmierć. Czasami jest on podyktowany przez życie, kiedy umiera ktoś z bliskich, czy odchodzi zwierzę domowe. Mój syn zainteresował się śmiercią podczas pierwszej wizyty na cmentarzu, wtedy pojawiły się pierwsze pytania. W wieku trzech lat zaczął się zastanawiać jak to jest, że niektóre babcie w rodzinie mają dziadków, a inne nie. Dzieli się też z nami swoimi przemyśleniami na temat tego, co dzieje się z człowiekiem po śmierci. Interesuje go na przykład czy dusza podróżuje po niebie jak samolot, czy raczej ma...

Przeczytaj
Styl życia 5 rzeczy, o których powinnaś pamiętać przed randką
Przed tobą pierwsza randka? Sprawdź, jak się do niej przygotować!
Materiał partnera
listopad 28, 2018

Pierwsza randka to wydarzenie, któremu towarzyszy wiele, często sprzecznych, emocji. Oprócz ekscytacji i radości, pojawia się także niepewność czy obawa przed tym, jak odbierze nas druga osoba. Nie bez przyczyny mówi się, że najważniejsze jest pierwsze wrażenie. Od niego zależy nieraz, czy dojdzie do kolejnych spotkań. O czym należy więc pamiętać, aby dobrze wypaść?  Po pierwsze - uśmiech Uśmiech niesie za sobą szereg korzyści. To dzięki niemu jesteśmy postrzegane jako pewniejsze siebie i atrakcyjniejsze. Dodatkowo, osoby uśmiechnięte są uważane za sympatyczniejsze, co z kolei pomaga w nawiązywaniu nowych kontaktów. O uśmiech należy dbać - nie tylko na kilka dni przed pierwszą randką. Oprócz regularnych wizyt u stomatologa, postaraj się wyrobić odpowiednie nawyki pielęgnacyjne. Nie bez znaczenia pozostaje także to, jakiej szczoteczki do zębów używasz. Do tych najlepszych zaliczane są m.in. szczoteczki z technologią soniczną , np. Philips Sonicare ProtectiveClean 5100 , którą cechuje wysoka częstotliwość drgań (nawet do 62 000 ruchów na minutę!) i szeroki zakres ruchu. Przy pomocy trzech rodzajów programów, szczoteczka oczyszcza, zachowuje biel zębów i chroni jamę ustną . Philips Sonicare wyposażona jest też w czujnik nacisku, który kontroluje, czy nie szczotkujemy zębów zbyt mocno. Po drugie - relaks Ostatnie godziny przed randką - w szczególności tą pierwszą - wykorzystaj jako czas tylko dla siebie. Możesz np. wziąć kąpiel z dodatkiem aromatycznego olejku - leżąc przez kilkanaście minut w gorącej wodzie zadbasz przy okazji o kondycję i wygląd skóry. Po wyjściu z wanny sięgnij po odżywczą maseczkę do twarzy - nie znamy lepszego, domowego zabiegu relaksacyjnego.   Po trzecie - manicure Czy wiesz, że mężczyźni zwracają uwagę na detale, takie jak np. manicure? Jeżeli jesteś przed pierwszą randką,...

Przeczytaj
Free
Styl życia 10 pytań na temat seksu, które każdy facet chciałby zadać kobiecie
Zastanawiasz się, czego pragnie Twój facet? On też chciałby zadać Ci (co najmniej) kilka pytań o to, co cię podnieca, co w łóżku lubisz najbardziej i czy aby na pewno on spełnia Twoje oczekiwania. Zobacz, co jeszcze chciałby wiedzieć, a o co boi się zapytać.
Anna Konieczyńska
sierpień 04, 2016

1. Czy kobieta za każdym razem potrzebuje gry wstępnej? Babskie magazyny przećwiczyły nas na wszystkie strony, przekonując, że bez gry wstępnej nie ma seksu. Facetom te wszystkie głaskania, pocierania i pocałunki czasami się nudzą. Chętnie przeskoczyliby przystawkę, żeby od razu rozkoszować się daniem głównym. Nam też zdarza się zapragnąć szybkiego numerku, bo jeśli podniecenie sięga zenitu, nie warto na szczytowanie czekać zbyt długo. Trudno sobie wyobrazić rozbudowane pieszczoty na zielonej łączce, w toalecie czy w samochodzie, a przecież w takich miejscach też zdarza się nam zapragnąć seksu. 2. Lubisz zaspokajać mnie oralnie?   9 na 10 mężczyzn na samą myśl o seksie oralnym, stawia się w pełnej gotowości do działania. Bardzo niewielu ma odwagę zapytać, czy ich partnerka lubi taką formę pieszczot. Jeszcze trudniej przyznać im, że ukochana mogłaby się w tej kwestii dokształcić. Warto pomyśleć o tym w taki sposób – jeśli kobieta chce otrzymywać oralną przyjemność, z przyjemnością mogłaby się mężczyźnie odwdzięczyć. 3. Wielkość ma znaczenie? Chociaż odpowiedź na to pytanie zależy od tego, jaka jest ta wielkość partnera, mężczyznę zawsze kusi, żeby dowiedzieć się, jak to jest naprawdę. Prawidłowa odpowiedź: „Tak, ale nie jest najważniejsza”. 4. O czym myślisz w trakcie? Podczas seksu zdarza nam się myśleć o naczyniach, które piętrzą się w zlewie, rachunkach, które trzeba zapłacić, czy kłótni z szefową. Nasze zamglone spojrzenie, które mężczyźni poczytują za znak rozkoszy, często wynika z tego, że podczas gdy ciało oddaje się igraszkom, główka pracuje nad zupełnie innymi rzeczami. Nie trzeba na to pytanie wcale odpowiadać: „O tobie”.  5. Powinienem się tam ogolić? Mężczyźni często wymagają od swoich partnerek, żeby były na łonie w pełni gładkie. Dlaczego więc nie zastosować zasady równouprawnienia? 6....

Przeczytaj
ciesz się życiem
Fotolia
Styl życia 5 rzeczy, które powinnaś robić częściej
Chcesz, by twoje życie stało się lepsze i spokojniejsze? Chcesz czuć się szczęśliwsza i bardziej zrelaksowana? Oto 5 rzeczy, które powinnaś robić częściej!
Kasia Tolak
czerwiec 07, 2015

1 Odłączaj się od technologii Wyłączaj lub chociaż wyciszaj telefon tak często jak to możliwe, szczególnie na czas posiłku z rodziną czy przyjaciółmi. Odpowiedź na e-maila może poczekać, a social media nie muszą otrzymywać pełnej dokumentacji Twojego życia w czasie rzeczywistym. Telewizja to z kolei złodziej czasu. Poświęć go raczej na czytanie książek (drukowanych, nie e-booków!) lub aktywność fizyczną. 2 Spędzaj czas w towarzystwie ludzi, których kochasz Dzięki technologii jesteśmy w stanie połączyć się z każdym na całym świecie, ale nic nie zastąpi spotkania na żywo. Nie ograniczaj kontaktu z bliskimi do sytuacji, w których czegoś od nich potrzebujesz. Przebywanie z ludźmi jest najlepszym sposobem aby czuć i budować więzi z nimi. 3 Stawiaj swoje samopoczucie na pierwszym miejscu Często, z powodu strachu, wstydu czy obaw przed odrzuceniem, nasze samopoczucie i to, jak się czujemy w danej sytuacji, odsuwamy na dalszy plan. A tymczasem to ty jesteś dla siebie najważniejsza, więc nie bój się być asertywna i nie myl tego z egoizmem. Sprawiaj sobie przyjemności i akceptuj siebie taką, jaka jesteś. 4 Zastanów się, zanim odpowiesz Korzystając z telefonów komórkowych wypracowaliśmy w sobie nawyk natychmiastowego odpowiadania na każdą sytuację. Szybka odpowiedź jest ok, jeżeli SMS brzmi “Spóźnię się 15 minut. Poczekasz?”. Jednak kiedy otrzymujesz ważne informację, zastanów się, zanim na nie odpowiesz. Daj sobie czas na zrozumienie własnych uczuć i emocji. Pozwoli Ci to lepiej dobrać słowa, jakimi udzielisz odpowiedzi i będziesz bardziej z niej zadowolona. 5 Śmiej się więcej i wysypiaj Staraj się otaczać wesołymi ludźmi, oglądaj śmieszne filmy, śmiej się jak najwięcej. Śpij tyle, ile potrzebujesz. Pamiętaj, że śmiech i sen to zdrowie, a tego nigdy dość! Co byście dorzuciły do tej listy? Piszcie w komentarzach! Poznaj także 4...

Przeczytaj