Wejdź
Punkty Apgar noworodek
Fotolia
Styl życia

Punkty Apgar - do czego służy badanie noworodka

Kiedy noworodek przychodzi na świat, już w ciągu pierwszych minut jest badany według skali Apgar. Do czego potrzebne jest to badanie? Co tak naprawdę ocenia lekarz?
Łucja Zbieniewska
kwiecień 03, 2012

Punkty Apgar noworodek

Co to jest skala Apgar?

Nazwa pochodzi od nazwiska amerykańskiej pediatry Virginii Apgar, która ponad 50 lat temu opracowała prosty system oceny stanu noworodka. Skala punktowa obejmuje pięć objawów:

  • A (Appearance – wygląd): kolor skóry
  • P (Pulse – puls): ilość uderzeń serca na minutę
  • G (Grimace – grymas): reakcja na bodźce
  • A (Activity – aktywność): napięcie mięśni
  • R (Respiration – oddychanie): regularność oddechu

Punkty Apgar

Badanie przeprowadza się w pierwszej, trzeciej, piątej i dziesiątej minucie życia dziecka. Wyniki wpisuje się w tabelkę w książeczce zdrowia dziecka – na podstawie ilości punktów lekarz określa stan dziecka. Z każdej kategorii (kolor skóry, puls, reakcja na bodźce, napięcie mięśni, oddech) noworodek może dostać od 0 do 2 punktów, czyli 10 punktów to wynik maksymalny.

Jak interpretować punkty Apgar?

Neonatolodzy zwykle wyróżniają następujące stany zdrowia noworodka:

  • 9 do 10 punktów: stan bardzo dobry – dziecko nie wymaga dodatkowych badań ani obserwacji lekarskiej.
  • 7 do 8 punktów: stan dobry – dziecko jest zmęczone porodem, być może powinno być pod obserwacją lekarską.
  • 4 do 6 punktów: stan średni – dziecko musi być pod obserwacją, być może będzie potrzebne podanie leków, tlenu, wykonanie dodatkowych badań lub umieszczenie go w inkubatorze.
  • 0 do 3 punktów: stan krytyczny – konieczne są natychmiastowe działania ratujące życie.
Jak przewinąć noworodka? Mamy dla Was instrukcję krok po kroku!

Do czego służy skala Apgar?

Skala Apgar jest potrzebna do szybkiej diagnozy stanu dziecka zaraz po urodzeniu. Badanie powtarza się trzykrotnie, aby sprawdzić, czy np. czynność serca noworodka uległa poprawie, czy też trzeba wykonać dodatkowe badania. Jeżeli po 10 minutach dziecko otrzyma 7 punktów lub więcej, jego stan jest uznawany za dobry.

Punkty Apgar są także wskaźnikiem dla pediatry badającego dziecko w ciągu pierwszych dwóch lat życia – dzięki tej skali lekarz będzie wiedział, w jakim stanie maluch przyszedł na świat. Na przykład niedotlenienie w trakcie porodu może być przyczyną późniejszych problemów ze zdrowiem. 

 

Komentarze
materiały PR
Styl życia Pielęgnacja noworodka – poznaj kilka prostych zasad, które ułatwią ci opiekę nad maluszkiem!
Kąpiele, przewijanie, pielęgnacja pępka i głowy – to tylko przykłady czynności, jakie powinna uwzględniać prawidłowa pielęgnacja noworodka. Pierwsze wspólne dni zwykle są pełne emocji, ale i niepokoju o to, czy rodzice sprostają kompleksowej opiece nad maluszkiem. Bez obaw – nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać!
Materiał partnera
marzec 20, 2019

Sprawdź, co warto wiedzieć, będąc świeżo upieczonym rodzicem! Jak odczytywać płacz dziecka? Jedyną możliwością porozumiewania się z otoczeniem, w tym także z mamą czy tatą, jest u noworodka płacz. W ten sposób dziecko komunikuje, że jest głodne, ma mokrą pieluszkę, jest zmęczone i śpiące albo że coś je boli. Płacz dziecka należy traktować jako naturalną reakcję maluszka. Niejednokrotnie maleństwo już przy pierwszym oddechu krzyczy i płacze. Później płacz traktuje jako sposób na poinformowanie opiekunów o swoich podstawowych potrzebach. Wbrew pozorom płacz dziecka nie oznacza więc jedynie smutek i ból. Rodzice z czasem uczą się, jak bezbłędnie interpretować płacz dziecka. Wiedzą, że nie brzmi on tak samo w każdej sytuacji. Czasem noworodek płacze, aby zwrócić uwagę rodziców. Oczekuje, że wezmą go na ręce, przytulą lub uspokoją przez kołysanie lub śpiewanie. Sposobów na ukojenie płaczu dziecka jest wiele. Warto wybrać taki, który jest najlepszy dla waszego dziecka i starać się zrozumieć, o czym w ten sposób chce nas poinformować. Pielęgnacja noworodka – podstawowe kwestie Prawidłowa pielęgnacja noworodka powinna obejmować m.in. kąpiele, właściwe zabiegi związane z ochroną jego delikatnej skóry, a także częste przewijanie dziecka. Należy również przycinać mu paznokcie, aby nie zrobiło sobie nimi krzywdy. Wielu rodziców robi to w czasie gdy dziecko śpi, używając w tym celu specjalnych cążków dla noworodków. Ponadto warto zwracać uwagę na skórę głowy noworodka. Często zdarza się, że u dzieci pojawia się tzw. ciemieniucha, objawiająca się łuszczeniem naskórka w okolicach ciemiączka na głowie. Wówczas dziecko wymaga intensywniejszej pielęgnacji. Nie jest to jednak problem, z którym rodzice nie będą w stanie uporać się samodzielnie – z pomocą może przyjść oliwka dla niemowląt i delikatne wyczesanie łusek główki...

Przeczytaj

Nasze akcje