
Organizatorzy letnich obozów i kolonii będą mieli pełne ręce pracy. Jak dowiedział się portal money.pl, Główny Inspektor Sanitarny wraz z Ministerstwem Zdrowia przygotowali wytyczne, które mają obowiązywać podczas wakacji dla dzieci. Dokument ze spisanymi zasadami ma jeszcze we wtorek 20 maja trafić do Ministerstwa Rozwoju, a stamtąd do przedsiębiorców. Lista wytycznych jest naprawdę długa...
Zobacz także: Nowe zasady przyjmowania klientów z salonach fryzjerskich i kosmetycznych
Jak będą wyglądały obozy i kolonie w 2020 roku?
Wielkość grup obozowych czy kolonijnych zostanie znacząco zmniejszona. Dzieci do 10. roku życia mogą wyjechać w grupie do 12 osób, a dzieci powyżej 10. roku życia w grupie do 14 osób. Obiekt goszczący młodych wczasowiczów z kadrą opiekunów ma zostać dokładnie wysprzątany i zdezynfekowany przed przyjazdem każdej grupy.
Dodatkowo wymiana turnusów będzie odbywać się z ograniczeniem kontaktu wyjeżdżających z przyjeżdżającymi. W dokumencie zaznaczono, że w pokoju lub namiocie może przebywać maksymalnie czwórka dzieci - oczywiście przy zachowaniu minimum 4 m2 powierzchni noclegowej na jedną osobę.

Zdjęcie: istockphoto.com
Każdy z wybranych na zorganizowanie kolonii i obozów obiektów musi bezwzględnie spełniać wszystkie normy sanitarne i bezpieczeństwa. W budynku mają znajdować się wyłącznie dzieci oraz ich opiekunowie lub jeśli nie jest to możliwe, ma zostać wydzielona specjalna strefa. Ponadto w budynku musi znajdować się wyodrębnione pomieszczenie, w którym będą mogły przebywać dzieci podejrzane o zakażenie koronawirusem lub inną chorobą zakaźną.
Obostrzenia związane z koloniami i obozami dla dzieci
- Organizatorzy są zobowiązani do zapewnienia dzieciom i opiekunom stałego dostępu do pomocy pielęgniarki.
- Kierownik obozu lub kolonii ma wyznaczyć osobę odpowiedzialną za pobieranie pomiaru temperatury zarówno dzieciom, jak i kadrze opiekunów.
- Dzieci oraz kadra mają obowiązek posiadania "indywidualnych środków ochrony osobistej".
- Organizator kolonii i obozów jest obowiązany do przeszkolenia kadry opiekuńczej z procedur bezpieczeństwa sanitarnego.
- W stołówkach oraz w kuchni ma obowiązywać 1,5-metrowy dystans.
- Do pracy w stołówce i kuchni zostaną dopuszczone wyłącznie osoby zdrowe.
- Odwiedziny rodziców lub dziadków zostaną ograniczone do minimum.
- Z programu mają zostać usunięte lub ograniczone do minimum wyjścia do miejsc publicznych, w tym też zwiedzanie obiektów publicznych.
Jeśli chodzi o punkt 3. wymienionych obostrzeń, dzieci mają zasłaniać usta oraz nos. W przypadku opiekunów sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Mają im zostać zapewnione jednorazowe rękawiczki, maseczki lub przyłbice, nieprzemakalne fartuchy z długim rękawem.
Kto może wziąć udział w obozach i koloniach?
- Zezwolenie dotyczy wyłącznie zdrowych dzieci.
- Rodzice będą musieli dostarczyć pisemne oświadczenie o aktualnym stanie zdrowia dziecka oraz ewentualnych chorobach przewlekłych.
Kto nie może wziąć udziału w obozach i koloniach?
- Dzieci, które przebywały z osobami skierowanymi na dwutygodniową kwarantannę.
- Dzieci podejrzewane o zakażenie koronawirusem.
Dodatkowo w wytycznych znalazł się zapis, że jeżeli u dziecka podczas trwania kolonii czy obozu pojawią się niepokojące objawy chorobowe, rodzice muszą je bezzwłocznie zabrać. Obostrzeń i wytycznych jest dużo, ale na szczęście kolonie i obozy nadal będą mogły przeprowadzać zajęcia na świeżym powietrzu.
Dzieciom oraz opiekunom zostaną normalnie udostępnione kąpieliska, boiska do gry czy pływalnie. Tutaj jednak również obowiązują pewne zasady bezpieczeństwa sanitarnego. Kąpieliska i pływalne muszą zostać oddzielone od innych wczasowiczów. Osoby trzecie nie mogą mieć na nie wstępu. Sprzęt sportowy i pływający będzie natomiast poddawany dezynfekcji.
Myślicie, że takie zasady pomogą uchronić dzieci oraz opiekunów przed koronawirusem podczas wakacji?
Zdjęcie główne: istockphoto.com