klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Fotolia
Styl życia

Rzeczy, które czynią nas nieszczęśliwymi. Co warto zmienić na wiosnę?

Szczęście to stan, do którego czasami dążymy niemal do przesady. Jak na ironię, satysfakcję z życia może odbierać nam nie to, czego nie mamy, a negatywne podejście do codziennych zajęć.
Monika Orzechowska
marzec 08, 2016

Radość i satysfakcja wymagają tworzenia ku temu warunków. Zazwyczaj myślimy o tym przygotowując postanowienia noworoczne, jednak nieraz można spotkać się z opinią, że zmianom bardziej służy nadejście wiosny. Jeśli plany spełzły na niczym i do teraz nie udało się wam wyjść ze strefy komfortu, teraz jest na to najlepszy moment. Na początek warto zadbać o samopoczucie, które można poprawić bez wygranej w lotka, wielkich zakupów i diametralnych zmian w życiu. Oto kilka przyzwyczajeń, które potrafią skutecznie odebrać zadowolenie z życia.

Przesiadywanie w serwisach społecznościowych

Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Michigan zbyt aktywne korzystanie z Facebooka oraz innych serwisów społecznościowych zmniejsza ogólne poczucie satysfakcji. Obserwowanie zdjęć i wpisów innych ludzi sprawia, że nasze życie wydaje nam się niepełne bądź zwyczajnie nudne. Jest też drugi aspekt problemu. Przesiadując w serwisach społecznościowych pozbawiamy się innych aktywności, które mogłyby nam poprawić nastrój. Rozwiązanie problemu jest bardzo proste. Wygospodarujmy czas na spotkania w świecie rzeczywistym, albo chociaż na rozmowy telefoniczne. Zadowalające życie towarzyskie uczyni każdego znacznie szczęśliwszym.

Porównywanie się do innych

To niestety błędne koło – z jednej strony uważa się, że szczęśliwi ludzie nie porównują się do innych, z drugiej, jeśli nie przestanie się tego robić, o cudowne uszczęśliwienie raczej trudno. W ramach wiosennych postanowień warto zacząć myśleć o sobie bez oglądania się na innych. Często błędnie wychodzimy z założenia, że inni są szczęśliwsi niż my sami i nakręcamy falę zazdrości oraz niechęci. Nasze szczęście rzadko kiedy zależy od innych – nikt nie spełni za nas naszych marzeń, a porównywanie się do innych może tylko ograniczyć nasze możliwości. Im wcześniej to dostrzeżemy, tym lepiej.

Unikanie ćwiczeń

Nie każdy lubi biegać, jednak niechęć do porannego czy wieczornego joggingu nie powinna nikogo skłaniać do zupełnej rezygnacji z ruchu. Siedzący tryb życia szkodzi nie tylko naszej sylwetce, ale i samopoczuciu. Regularne ćwiczenia przynoszą ukojenie i poprawę nastroju. Wszystko dzięki endorfinom – hormonom szczęścia, które wytwarzają się właśnie m.in. wskutek wysiłku fizycznego. Wiosna to idealny moment, by założyć sportowe buty i udać się jeśli nie na jogging, to chociaż szybki marsz czy przejażdżkę rowerową.

Brak kreatywnych form spędzania czasu wolnego

Każdy powinien mieć swoje terytorium ekspresji – twierdzą psychologowie. Nicnierobienie od czasu do czasu nie jest niczym złym, ale w rzeczywistości bierność nie przynosi zbyt wielkiej satysfakcji. Zdecydowanie korzystniejsze dla samopoczucia jest poświęcenie się czemuś w całości. Gdy ciało lub umysł jest skupiony na czymś do granic możliwości, odczuwamy duże zadowolenie, nawet jeśli zajęcie, któremu się oddaliśmy nie jest na szczycie listy naszych priorytetów. Jeśli do tej pory ktoś tego nie zrobił, wiosną powinien więc znaleźć czas na twórcze hobby typu malarstwo lub taniec.

Przeciążenie obowiązkami i zajęciami

Co za dużo, to niezdrowo – przeciążenie obowiązkami z pewnością nas nie uszczęśliwia. Jak podaje MentalHelp.net, w małej dawce hormon stresu może działać jako środek uspokajający, jednak przewlekły stres nasila zaburzenia nastroju, takie jak depresja oraz zmiany lękowe. Dlatego tak ważne jest, aby w codziennym planie dnia wygospodarować czas także na odpoczynek. Jeśli nie mamy nawet jednej czy dwóch godzin dziennie tylko dla siebie, pora zastanowić się nad swoimi priorytetami. Sprzątanie czy prasowanie można odłożyć na inny dzień, ale odkładanie relaksu na wieczne nigdy prędzej czy później obróci się przeciwko nam.

Tkwienie w toksycznym środowisku pracy

Jedne z duńskich badań wykazały, że obciążenie nie ma aż tak dużego wpływu na satysfakcję z pracy lub życia, ale już negatywna atmosfera w pracy – owszem. Szczególnie niezadowolone są osoby, które czują się niedocenione i traktowane niesprawiedliwie. Czasami taka sytuacja wymaga jedynie nabrania dystansu, ale nie zawsze jest to możliwe. Zważając na to, że w pracy spędza się naprawdę wiele czasu, toksyczne środowisko może wpływać na nas bardzo negatywnie. Jeśli mamy pewność, że pogorszenie samopoczucia wynika właśnie z tego faktu, czas pomyśleć nad zmianą pracodawcy.

Myślenie „byłbym szczęśliwy, gdyby tylko...”

Tutaj problem nie tkwi w tym, co robimy, a raczej w tym, czego nie robimy. Nieraz słyszymy, że nie doceniamy tego, co powinniśmy. Jest w tym ziarnko prawdy. Fantazjujemy i myślimy, że bylibyśmy szczęśliwsi, gdybyśmy przykładowo mieli piękny, duży dom, znaleźli swoją drugą połówkę czy nową pracę. Zapominamy jednak, że każdy nowy etap życia to nowe zmartwienia (ot, choćby związane z podatkiem od nieruchomości, spłaceniem kredytu czy stresem związanym z podjęciem kolejnej pracy). Stresów i problemów w życiu nie da się uniknąć i właśnie dlatego warto docenić moment, w którym obecnie się znajdujemy.

Komentarze
Styl życia Jak zyskać pewność siebie?
Jak zyskać pewność siebie, zdobywać to, czego pragniemy w życiu zawodowym i osobistym, zdobyć szacunek poprzez mówienie NIE i nie zostać przy tym arogancką heterą? Oto kilka kroków do osiągnięcia tego co pragniemy, zdobycia silnej pozycji psychicznej, zmiany naszego nastawienia do świata i zmiany nastawienia świata do nas i w końcu zdobycia komfortu psychicznego i poczucia, że własnego tego chcemy od życia i jesteśmy w stanie same o to zadbać.
Agata Olejniczak
grudzień 06, 2016

KROK 1 AKCEPTACJA WŁASNEJ OSOBY Jeśli Ty nie akceptujesz siebie, nie masz prawa żądać, że zrobią to inni. Czas stanąć twarzą w twarz ze swoimi wadami i zaletami i je zaakceptować. Nikt nie ma identycznego zbioru zalet i wad, dlatego to czyni Cię wyjątkową. Wady są potrzebne w życiu, każdy je ma, ale nie każdy potrafi je wykorzystać, Ty uczyń je swoim atutem i akceptuj je. Ceń siebie. Doceniaj i nagradzaj. Jesteś tego warta. KROK 2 „A CO INNI POMYŚLĄ?” Boisz się zdania innych? Myślisz, że ludzie pewni siebie liczą się z tym, co Ty o nich myślisz? Gwarantuję, że nie. Odwdzięcz im się tym samym. To jest właśnie największa choroba ludzkości. To nieważne, ważne co Ty sądzisz o sobie. Zastanów się, ile razy zrobiłaś coś wbrew sobie, bo co pomyślą inni. I co? Dobrze się z tym czułaś? Nie! Wszyscy dookoła czuli się dobrze, prócz Ciebie. Czas na zdrowy egoizm, zadbajmy o własne poczucie szczęścia. Nie pozwólmy kontrolować naszego życia innym ludziom, z całym szacunkiem do innych ludzi oczywiście. Zastanawiając się „a co ludzie powiedzą” już stawiamy tezę, że powiedzą źle, a może milion innych ludzi też boi się czegoś zrobić, bo „co ludzie powiedzą”, więc każdy siedzi cichutko w kącie skulony, nieszczęśliwy. Być może to właśnie Ty jesteś tą osobą, która poprzez pokonywanie własnych słabości, pokaże innym, że warto robić to, co my uważamy za słuszne. Nie zakładajmy, że ludzie mają złe zamiary, a nawet jeśli tak jest, to co nas to interesuje, róbmy swoje i budujmy swoje szczęście na fundamentach własnego kręgosłupa moralnego, a nie na opinii innych. KROK 3 ZADBAJ O SWOJĄ STREFĘ KOMFORTU Strefa komfortu psychicznego to nic innego jak sytuacje oraz zachowania w Twoim życiu, w których czujesz się komfortowo i pewnie. Są to sytuacje, które znasz. Każda zmiana, nowe doświadczenie budzi w nas obawę. Jest...

Przeczytaj
PROVOKE Dr Irena Eris
materiały PR
Makijaż PROVOKE - kosmetyki do makijażu od Dr Irena Eris
Marka Dr Irena Eris, ekspert w pielęgnacji twarzy i ciała, wchodzi w nowy wymiar podkreślania kobiecego piękna. Stworzyła wyjątkową serię kosmetyków do makijażu Dr Irena Eris PROVOKE.
Anna Jastrzębska
maj 27, 2014

Makijaż wg Dr Irena Eris Linia kosmetyków do makijażu Dr Irena Eris PROVOKE to harmonijne i wysublimowane połączenie pielęgnacji z makijażem. Wszystkie produkty, poza właściwościami upiększającymi, wzbogacone zostały o formuły pielęgnacyjne. Te wysoko zaawansowane i przetestowane dermatologicznie kosmetyki, pozwalają każdej kobiecie stworzyć piękny, trwały i niepowtarzalny makijaż, jednocześnie dbając o kondycję jej skóry. Różnorodne konsystencje, szeroka gama ponadczasowych, subtelnych oraz wyrazistych odcieni, sprawiają, że każdy makijaż staje się przyjemnością. Obok szerokiej palety klasycznych barw w Dr Irena Eris PROVOKE znajdą się także propozycje sezonowe, oparte na najnowszych trendach, dając tym samym możliwość kreowania modnych looków. Dr Irena Eris PROVOKE to paleta 94 kolorów, 25 rodzajów produktów - od delikatnych, sypkich pudrów, po aksamitne, kremowe fluidy, podkreślające wyrazistość spojrzenia cenie, kredki do oczu i tusze, nasycone czerwienią pomadki i zmysłowe błyszczyki. Bogata gama kosmetyków i barw pozwoli na uzyskanie idealnego makijażu. Kobieta PROVOKE Kobieta PROVOKE to uosobienie naturalnego piękna i nowoczesnej kobiecości. Jest świadoma tego, że dobry wygląd może polepszyć nie tylko nastrój i humor, ale poprawić samoocenę, a także przyczynić się do samorealizacji na wielu płaszczyznach życia. Kobieta PROVOKE wie, czym jest prawdziwa kobiecość, lubi pięknie wyglądać i dostosowuje makijaż od potrzeby chwili, nastroju czy okazji. Nie boi się zmian i nowych wyzwań! Sprawdziła, że  najwyższej klasy pielęgnacja i perfekcyjny makijaż zapewnia jej doskonałe samopoczucie każdego dnia. Wyznaje ideę:  PROVOKUJ siebie do zmian, do poszukiwań, do nowych wyzwań! PROVOKUJ innych pięknym wyglądem i swoją pewnością siebie! Kosmetyki PROVOKE dostępne są w perfumeriach, najlepszych drogeriach oraz w Kosmetycznych Instytutach Dr Irena...

Przeczytaj
Styl życia Avon Polska włącza się do inicjatywy ONZ na rzecz równości płci
Avon jako pierwszy w branży w Polsce dołącza do inicjatywy ONZ, Women’s Empowerment Principles. WEPs określają siedem kroków, które firmy mogą podjąć w celu promowania równości płci i pełnego uczestnictwa kobiet na rynku pracy i w społeczeństwie. Firma Avon trzyma stronę kobiet od ponad 130 lat, nieustannie budując dla nich lepszą przyszłość. W ramach swoich działań wspiera kobiety z całego świata w wyrażaniu siebie, rozwijaniu kompetencji i pomaga im w drodze do spełnienia zawodowego.
Ewelina Błeszyńska
sierpień 02, 2019

18 lipca Zarząd Avon Worldwide oraz wszystkie spółki Avon w Polsce zadeklarowały poparcie dla inicjatywy ONZ, której celem jest wzmocnienie pozycji ekonomicznej kobiet. Podpisując Women’s Empowerment Principles (pod przewodnictwem UN Women i UN Global Compact), organizacje udowadniają, że równouprawnienie płci jest dla nich najwyższym priorytetem. WEPs skupiają się przede wszystkim na sprawiedliwym traktowaniu wszystkich kobiet i mężczyzn oraz szanowaniu  i popieraniu praw człowieka. Jednak wśród zasad znajdują się również: ustanowienie przywództwa korporacyjnego na wysokim szczeblu na rzecz równości płci, zapewnienie zdrowia, bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia wszystkim pracownikom, promowanie edukacji, szkoleń i rozwoju zawodowego kobiet, a także promowanie równości poprzez inicjatywy społeczne  i popularyzowanie idei równości w miejscu pracy. Ostatnim z 7 proponowanych kroków jest natomiast przeprowadzenie przez firmy testów porównawczych i publiczne ogłoszenie postępów  w osiąganiu równouprawnienia. Celem takiego postępowania jest zmotywowanie  innych organizacji do podążania ich śladem i wprowadzania pozytywnych zmian. Podpisanie WEPs to kolejny rozdział w wieloletniej historii działalności Avon na rzecz kobiet. Poprzez przyłączenie się do inicjatywy, chcemy zainspirować inne firmy do wprowadzania pozytywnych zmian w ich kulturach organizacyjnych. Jednocześnie deklarujemy nasze pełne poparcie dla wartości, jakimi są równość płci i wzajemny szacunek w miejscu pracy. Od samego początku nasze działania podyktowane są troską o przyszłość kobiet. Nigdy nie mieliśmy wątpliwości, że wzmocnienie ich ekonomicznej pozycji odbije się korzystnie na całym świecie biznesu – mówi Ania Jakubowski, Dyrektor Generalna Avon Cosmetics Polska. Równość = Biznes Podpisanie WEPs to nie jedyna inicjatywa firmy na rzecz kobiet w tym roku. W marcu Avon rozpoczął program...

Przeczytaj
Dlaczego w poniedziałek tracimy ochotę na seks?
Styl życia Naukowcy nie mają wątpliwości – to właśnie w TYM dniu mamy najmniejszą ochotę na seks
Coraz więcej osób nawet w szczęśliwym związku tego dnia traci ochotę na seks. Dlaczego tak się dzieje?
Urszula Jagłowska
lipiec 01, 2019

Stres, rutyna, zmęczenie, niewłaściwa dieta, to tylko nieliczne powody, przez które tracimy ochotę na seks. Seksuolodzy, na czele z Tammy Nelson, terapeutką oraz autorką poradników na temat związków, takich jak "Getting the Sex You Want" podkreślają iż  kobiecy popęd seksualny jest znacznie bardziej złożony od męskiego  i w dużej mierze zależny od bodźców mentalnych, podczas gdy panowie głównie koncentrują się na fizyczności. Ponadto, jak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez zespół naukowców z University of Southampton i University College London na grupie niemal 7 tys. kobiet i 5 tys. mężczyzn, kobiece libido często zaczyna spadać w stałych związkach. Utrata zainteresowania seksem niekoniecznie jest czymś niezwykłym. Istnieje wiele powodów, przez które nasze potrzeby ulegają zmianie – tłumaczy seksuolog Amanda Major. Jako najczęstsze powody tego, że tracimy  ochotę na seks , badacze wymieniają  słabą komunikację  i  brak silnego emocjonalnego związku  z partnerem. Czasem jednak problem bywa bardziej złożony i może być związany z  czynnikami zdrowotnymi , takimi jak suchość pochwy, czy  HSDD , który dotyka coraz więcej kobiet w różnym wieku. Choć to schorzenie sprawia, że nawet w szczęśliwych relacjach z partnerem tracimy zainteresowanie inicjowaniem kontaktu seksualnego oraz mamy trudności z osiągnięciem satysfakcji ze zbliżenia, to może być podawane jako główny powód braku ochoty na seks dopiero, gdy utrzymuje się dłużej niż 6 miesięcy. Jeśli nie interesuje cię seks, ponieważ nie masz czasu, nie masz prywatności, nie masz energii pod koniec dnia, to normalne. Seksualne pragnienie ulega przecież wahaniom – mówi Cindy Whitehead, prezes Sprout Pharmaceuticals (producent leków regulujących zdrowie seksualne kobiet). Jak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez Dana Kopfa z serwisu Quartz również dzień tygodnia wpływa...

Przeczytaj