klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
postanowienia noworoczne
Fotolia
Styl życia

Schudnąć i ćwiczyć, czyli postanowienia noworoczne

Nowy rok inspiruje do zmian. Postanowienia najczęściej dotyczą rzucenia palenia, przejścia na dietę i regularnych ćwiczeń. Szukasz inspiracji, co dobrego mogłabyś zrobić dla siebie? Zobacz naszą listę!
Katarzyna Mordalska
listopad 20, 2015

postanowienia noworoczne

3 negatywne myśli, które powinnaś zamienić na inne!

Postanowienia noworoczne – odchudzanie

Planując zmiany w swoim życiu, powinnyśmy jak najbardziej trzymać się konkretów. Ogólnikowe hasła „schudnę”, „ograniczę kawę”, „odstawię słodycze”, itd. z góry skazują nas na porażkę, gdyż same nie do końca wiemy, czego od siebie oczekujemy.

Konkretny plan działania daje zdecydowanie większe szanse powodzenia, dlatego zamiast postanowienia „schudnę”, rozpisz ten cel na mniejsze – ile i do kiedy, w jaki sposób, przy zastosowaniu jakich środków i przy poczynieniu jakich (konkretnych) ograniczeń.

Lista postanowień noworocznych

Przedstawiamy listę „dietowo-fitnessowych” postanowień noworocznych, do dowolnej modyfikacji, która może stanowić inspirację w planowaniu własnych zmian:

  1. Przejść na dietę – jaką konkretnie? Na czym będzie polegać? Jaka będzie wartość kaloryczna?
  2. Jeść 5 posiłków dziennie w odstępach co ok. 3h, z czego co najmniej jeden jest daniem na ciepło.
  3. Włączyć do diety więcej warzyw i owoców – np. jeść zawsze jakiś owoc do śniadania lub warzywa na kolację.
  4. Ograniczyć picie słodzonych napojów do minimum – w pierwszym tygodniu o połowę, w kolejnym ponownie o połowę, aż do całkowitej eliminacji lub picia okazjonalnie.
  5. Wyeliminować słodycze – w tym pomoże Wam nasze WYZWANIE 4 tygodnie bez słodyczy!
  6. Ćwiczyć co najmniej 3 razy w tygodniu przez co najmniej 30 minut (w tym miejscu najlepiej zaplanować sobie konkretne dni na ćwiczenia oraz wybrać konkretne treningi).
  7. Zapisać się na siłownię i/lub zajęcia fitness – wybrać konkretne miejsce i rodzaj karnetu.
  8. Pić więcej wody – na to również mamy konkretny sposób! Sprawdźcie WYZWANIE 8 szklanek wody dziennie.

Moje postanowienia noworoczne

Maria Czubaszek, zapytana kiedyś o postanowienia noworoczne, odpowiedziała, że co roku wśród Polaków najpopularniejsze są trzy: rzucić palenie, nauczyć się jakiegoś języka obcego i zająć się sportem. Ona – mówi dalej – też zawsze ma 3 postanowienia: nie rzucać palenia, nie nauczyć się żadnego języka obcego i nie zajmować się sportem. „I jestem pewna, że wytrwam w tym” – kwituje. ;)

Najwygodniej byłoby oczywiście nie robić sobie żadnych postanowień i nie musieć się z nich „rozliczać”. Takie noworoczne plany mają tyle samo przeciwników, co zwolenników. Nie ulega jednak wątpliwości, że przełom roku zawsze stanowi dobry moment do refleksji. Być może nie potrzebujemy całej listy postanowień, a wystarczy kilka małych zmian, które uczynią nasze życie lepszym?

Jakie macie postanowienia noworoczne?

Komentarze
kobieta na plaży
Fotolia
Przepisy Co nawadnia, a co odwadnia organizm?
W okresie lata przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów jest szczególnie ważne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Nie samą wodą człowiek żyje, zatem po jakie produkty sięgnąć, które pomogą uzupełnić poziom płynów? Sprawdźcie, co jeść oraz jaką wodę wybrać, a także listę produktów, które odwadniają organizm!
Katarzyna Mordalska
czerwiec 26, 2015

Nie ulega wątpliwości, że produktem najlepiej nawadniającym organizm jest to, co najbliższe budowie naszego organizmu, czyli woda. Nasze ciało w ponad 65% składa się właśnie z wody. Picie dużej ilości wody jest ważne nie tylko w przypadku osób walczących o utratę kilogramów, ale o prawidłowe nawodnienie powinien dbać każdy. Jeśli macie z tym problem, podejmijcie nasze wyzwanie 8 szklanek wody dziennie! Źródlana czy mineralna, czyli jaką wodę wybrać? Woda wodzie nierówna, zwłaszcza woda mineralna zasadniczo różni się od wody źródlanej. Pewnie każdemu zdarzyło się sięgnąć po wodę ze sklepowej półki bez refleksji, co tak naprawdę pijemy. Woda, niezależnie od rodzaju, pozwala nam na utrzymanie prawidłowego nawodnienia organizmu oraz wspomaga proces jego oczyszczania z toksyn. Woda mineralna dodatkowo dostarcza większej ilości naturalnych składników mineralnych , takich jak wapń, magnez i sód , wspierających funkcje fizjologiczne naszego organizmu. Wodę źródlaną możemy pić bez ograniczeń , natomiast wody mineralnej, szczególnie wysokozmineralizowanej, nie powinniśmy wypijać codziennie w dużej ilości. Warto więc pić wodę mineralną i źródlaną naprzemiennie. Co nawadnia organizm? W skutecznym nawodnieniu organizmu pomocne będą nie tylko płyny, ale także niektóre warzywa i owoce , które w okresie lata warto włączyć do diety. Co jeść, żeby nawodnić organizm? Przede wszystkim produkty zawierające dużo wody w swoim składzie, czyli np. soczyste pomidory, które dodatkowo są bogatym źródłem potasu. Kolejnym „wodnym” warzywem są świeże ogórki, które w aż 95% składają się z wody , a co za tym idzie, są niskokaloryczne. Jeśli przy naturalnym wspomaganiu nawadniania wolałybyście sięgnąć po słodszy smak, idealnym rozwiązaniem będzie melon, który dostarczy naszemu organizmowi dużej dawki potasu. Oprócz...

Przeczytaj
słodycze
Fotolia
Styl życia "Dlaczego jesz słodycze?" Zdradzamy też swoje powody!
Koleżankom z redakcji zadałam krótkie pytanie: „Dlaczego jesz słodycze?” Sprawdźcie, co odpowiedziały dziewczyny i jakie jest podłoże ich działania!
Katarzyna Mordalska
październik 14, 2015

Jeśli zależy Wam na ograniczeniu słodyczy w diecie, warto przez chwilę zastanowić się, jakie właściwie są powody tego, że po nie sięgacie? W moim wypadku powód jest mocno prozaiczny. Sięgam po słodycze w momencie, kiedy mam obniżony nastrój lub, co częstsze, jestem wystawiona na działanie silnego stresu, np. podczas sesji egzaminacyjnej. Łatwo wówczas usprawiedliwiać sobie grzeszki, „bo przecież jest mi tak źle”, „mam trudny moment”, „skończy się sesja, przestanę jeść”. Dlaczego tak się dzieje? Wszystkiemu winne endorfiny Nie da się ukryć, że zjedzenie czegoś słodkiego to najłatwiejszy i najszybszy sposób na wyzwolenie w mózgu endorfin, czyli hormonów szczęścia. To dzięki nim poprawia się nasze samopoczucie. Pod tym względem ze słodyczami jest trochę jak z narkotykami – od takiego stanu łatwo się uzależnić. Jak przerwać taki ciąg? Są dwie drogi, które doprowadzą nas do ograniczenia słodyczy w diecie, gdyż na każdego działa co innego, ale o tym za chwilę. Sprawdźmy, jakie (oprócz stresu i obniżonego nastroju) są inne powody sięgania po słodycze? Ochota na słodycze po obiedzie Bo lubię. Na słodycze mam ochotę zawsze po obiedzie. Deser to punkt obowiązkowy! Nie wiem, czy to kwestia przyzwyczajenia, ale mój żołądek wtedy oczekuje czegoś słodkiego. Iwona Chęć na słodycze po obiedzie czy innym obfitym posiłku może być związana z niedokładnym pilnowaniem pór posiłków i nieprawidłowym zbilansowaniem diety. W takich warunkach duży obiad powoduje najpierw wzrost cukru, a następnie jego gwałtowny spadek, co z kolei skutkuje tym, że mamy ochotę sięgać po najprostsze rozwiązania, czyli słodycze. Jeśli nasze posiłki są prawidłowo skomponowane i w diecie nie brakuje węglowodanów złożonych, ochota na słodycze po obiedzie może być kwestią zwykłego przyzwyczajenia, także kubków smakowych, które po słonym posiłku...

Przeczytaj
Dieta śródziemnomorska
Styl życia Dieta śródziemnomorska – zasady najzdrowszej diety świata
Dieta śródziemnomorska wspomaga odchudzanie i przynosi efekty dla naszego zdrowia. To w niej tkwi sekret dobrego samopoczucia Włochów, Greków i Hiszpanów.
Marta Średnicka
grudzień 30, 2019

Dieta śródziemnomorska to nic innego, jak czerpanie ze stylu życia osób mieszkających w basenie Morza Śródziemnego. Każdy posiłek wchodzący w skład diety opartej na sposobie odżywiania Włochów, Greków, Hiszpanów i Francuzów powinien przestrzegać prostych zasad, które sprawiają, że mieszkańcy tych krajów mogą cieszyć się długowiecznością i zmniejszonym ryzykiem chorób serca . Radość, którą czerpią bierze się bowiem nie tylko ze zwiększonej obecności słońca i liczby ciepłych dni w roku, ale również sposobu żywienia. Dieta śródziemnomorska – zasady Dieta śródziemnomorska choć brzmi odlegle, jest oparta na produktach łatwo dostępnych w naszym kraju.  Nie wymaga skomplikowanych działań i realizacji egzotycznych przepisów . Żeby ściśle jej przestrzegać, należy trzymać się jasno określonych zasad. Co zakłada dieta śródziemnomorska? zmniejszenie ilości spożywania czerwonego mięsa, zwiększenie ilości spożywanych ryb i owoców morza, spożywanie warzyw i owoców do każdego posiłku, używanie oliwy z oliwek i naturalnych ziół, rezygnację ze składników smażonych w wysokich temperaturach, spożycie słodyczy ograniczone do trzech razy w tygodniu lub zastąpione owocami (np. suszonymi), delektowanie się czerwonym winem (z umiarem i do posiłków). Dieta śródziemnomorska – piramida Piramida diety śródziemnomorskiej odzwierciedla wszystkie zasady, jakimi należy kierować się podczas jej stosowania i uzmysławia,  czego potrzebujemy w dużych, a czego w niewielkich ilościach . Tym sposobem na jej szczycie znajdują się np. czerwone mięso i słodycze, które nie należą do często spożywanych w tej diecie. Podstawę dla diety śródziemnomorskiej tworzą natomiast nie potrawy, a wspólne cieszenie się nimi z innymi ludźmi, aktywność fizyczna i umysłowa i pogoda ducha. Wyświetl ten post na Instagramie....

Przeczytaj
Styl życia „Wolniej oznacza skuteczniej”. Diet coach Sylwia Prawdzik o mądrym odchudzaniu
„U większości osób, które mają problemy z wagą, tradycyjne podejście, czyli dieta plus trening, sprawdza się tylko na krótką metę” - mówi Sylwia Prawdzik, ekspert ds. leczenia nadwagi i otyłości. Co diet coach myśli o modnej wśród celebrytek diecie 80/20 i dlaczego kategoryczne odstawienie słodyczy może obrócić się przeciwko nam? Tego dowiecie się z wywiadu z autorką programu „Chudnij głową” Sylwią Prawdzik.

Na co dzień zajmuje się pani odchudzaniem. Czym pani program różni się od innych, dostępnych na rynku diet? Podejście, które wykorzystuję w pracy bez wątpienia jest przełomem w odchudzaniu, bo praca zaczyna się u źródła problemu. Moim głównym celem w pracy z klientem jest odkrycie, co jest przyczyną tycia oraz z czego wynikają trudności w utrzymaniu efektów, a następnie nauczenie danej osoby w jaki sposób ma pokonać te problemy. Na przykład jeżeli dana osoba przez większość czasu potrafi trzymać się planu diety, nawet trenować regularnie , ale podczas spotkań towarzyskich czy rodzinnych „nadrabia” jedząc więcej niż zwykle, często okazuje się, że nie tylko nie jest w stanie ona schudnąć, ale też w dłuższym czasie waga u takiej osoby sukcesywnie wzrasta. Tradycyjne podejście nie sprawdzi się u takiej osoby! I trzeba dodać, że w zasadzie u większości osób, które mają problemy z wagą , tradycyjne podejście, czyli dieta plus trening sprawdza się tylko na krótką metę. A przecież to nie o to chodzi. Chyba każdy z nas marzy o tym, żeby pozbyć się niechcianych kilogramów raz na zawsze. I tu odpowiedzią jest mój program Chudnij Głową , oparty na technikach psychologii poznawczo – behawioralnej. To właśnie dzięki pracy w tym obszarze osoba, która chce schudnąć, może nauczyć się radzić sobie w trudnych sytuacjach, takich jak wyjścia do restauracji czy podczas  spotkań firmowych czy ze złymi nawykami , takimi jak podjadanie czy przejadanie się. Czym różni się Pani podejście od pracy dietetyka? Dietetyk w swojej pracy głównie skupia się na analizie sposobu odżywiania i ogólnie rozumianego samopoczucia klienta w trakcie stosowania diety. W trakcie konsultacji kontrolnych odpowiednio modyfikuje jadłospis, aby dana osoba mogła zrealizować swoje cele. Ja skupiam się w swojej pracy na odkryciu przyczyn, jakie utrudniają danej osobie odchudzanie i utrzymanie...

Przeczytaj