klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
tampon
iStock
Styl życia

Sprawdź, co wpływa na długość i przebieg twojej miesiączki!

Twój cykl miesięczny to jedna wielka niewiadoma! Sprawdź, co zrobić, żeby miesiączka pojawiała ci się wtedy, kiedy powinna, a krwawienie nie było zbyt obfite.
Matylda Nowak
marzec 04, 2019

Nieregularne, przedłużające się i na dodatek obfite miesiączki to zmora wielu kobiet. Czasami mogą świadczyć o chorobie i wymagają leczenia. Często jednak wystarczy trochę zmienić styl życia, żeby okres pojawiał się wtedy, kiedy powinien oraz abynie trwał zbyt długo i nie był zbyt intensywny. Zmiana diety czy otoczenia mogą spowodować, że twoja miesiączka stanie się dla ciebie zdecydowanie mniej uciążliwa.

Zobacz także: Masz bolesne miesiączki? Te błędy sprawiają, że czujesz się jeszcze gorzej!

Wiemy, na co Edyta Zając przeznaczy wygraną w "Tańcu z Gwiazdami"! Zdradziła: "obiecałam Michałowi..."

Co wpływa na przebieg miesiączki?

Nieregularny i przedłużający się okres to zjawisko normalne u młodych dziewcząt, które dopiero zaczęły miesiączkować, oraz dojrzałych kobiet zbliżających się do menopauzy. Przedłużające się (trwające sześć dni lub dłużej) albo wyjątkowe obfite miesiączki (takie, kiedy zmiana podpaski czy tamponu co dwie godziny nie wystarcza) mogą być spowodowane przez mięśniaki, endometriozę i zmiany nowotworowe. Dlatego, jeśli krwawienie jest u ciebie zawsze bardzo intensywne i długotrwałe, koniecznie zgłoś się do ginekologa.

Pamiętaj jednak, że okres może się przesuwać w czasie i intensyfikować pod wpływem różnych czynników:

  • Stres może wywołać zaburzenia cyklu i opóźnić wystąpienie okresu. Pod jego wpływem w organizmie kobiety wytwarzana jest mniejsza ilość gonadoliberyny (hormon, który pobudza uwalnianie hormonów luteinizującego i folikulotropowego, od których zależy jajeczkowanie) w efekcie czego krwawienie może wystąpić później i być wyjątkowo skąpe.
  • Zbyt intensywne treningi mogą doprowadzić do tak zwanego funkcjonalnego braku miesiączki (FHA, functional hypothalamic amenorrhoea). Przyjmuje się, że zaburzenia miesiączkowania u ćwiczących kobiet to efekt nadmiernego zużycia energii. Organizm "uznaje", że w sytuacji ewentualnej ciąży nie jest w stanie zapewnić płodowi odpowiedniej ilości kalorii i składników odżywczych, więc "wyłącza" swoje funkcje reprodukcyjne, zatrzymując jajeczkowanie i krwawienie.
  • Substancje chemiczne i plastik coraz częściej wskazywane są jako prawdopodobni winowajcy, odpowiedzialni za szereg chorób, na które zapada współczesny człowiek. Naukowcy ostrzegają przed plastikowymi opakowaniami, w których sprzedawana jest żywność, oraz związkami chemicznymi zawartymi w kosmetykach czy domowych detergentach, zarzucając im, że przyczyniają się one między innymi do zaburzenia gospodarki hormonalnej organizmu. Największy niepokój wzbudza zwłaszcza formaldehyd, bisfenol A, triklosan oraz ftalany.
  • Duże ilości cukru powodują podwyższenie w organizmie poziomu insuliny, która stymuluje jajniki do zwiększonej produkcji testosteronu. A ten męski hormon płciowy może spowodować opóźnienie lub wręcz brak miesiączki.
  • Choroby jelit (takie jak zapalenie jelita grubego czy choroba Leśniowskiego‑Crohna) mogą powodować zaburzenia miesiączkowania lub wręcz brak okresu. Ale podobnie wpływa na cykl miesięczny zaburzenie perystaltyki jelit oraz zespół jelita drażliwego.
  • Dłuższe podróże i gwałtowne zmiany klimatu mogą przyczynić się do zaburzenia cyklu miesięcznego. Najbardziej rozregulowują go krótkie, ale dalekie podróże. Wizyta w kraju o znacznie cieplejszym klimacie zwykle przyspiesza krwawienie.

Zobacz także: Jak kobiety radziły sobie w trakcie okresu bez podpasek i tamponów? Oto cała prawda!

Ograniczenie cukru, unikanie podejrzanych związków chemicznych czy dbanie o zdrowie jelit powinny uczynić twoje miesiączki bardziej znośnymi. Ale nieprawidłowy przebieg okresu może też być sygnałem, że w twoim organizmie dzieje się coś złego. Dlatego, jeśli niepokoi długość czy obfitość miesiączek, koniecznie zgłoś się do ginekologa.

Komentarze
Fotolia
Fryzury Nieoczekiwane/mniej znane przyczyny wypadania włosów
Bez bujnej fryzury oczywiście można się obejść, ale jakby to niektórzy powiedzieli, co to za życie? Do widoku łysiejących mężczyzn po 40-tce zdążyłyśmy już przywyknąć, jednak dla kobiet utrata włosów może być trudna. Często podchodzimy do niej emocjonalnie i próbujemy wszystkich dostępnych na rynku masek po kolei. Nie zaprzeczamy, że warto się nimi ratować, jednak w pierwszej kolejności zalecamy wyeliminowanie przyczyn problemu. Co może znajdować się u podstaw wypadania włosów?
Monika Orzechowska
kwiecień 28, 2016

Błędy w pielęgnacji włosów Niektórzy wychodzą z założenia, że problem wypadania włosów pojawia się dopiero wśród starszych kobiet i mężczyzn w średnim wieku. Jednak nie w tym przypadku. Błędy w pielęgnacji włosów mogą spowodować, że włosy zaczniemy tracić, będąc jeszcze przed 30. Niektóre fryzury, jak np. warkocze czy dredy, a także środki do trwałego prostowania włosów, mogą uszkadzać mieszki włosowe. Mamy wówczas do czynienia z łysieniem trakcyjnym. Do utraty włosów może więc prowadzić nawet noszenie zbyt ciasnych peruk na specjalne okazje. Niedobór żelaza Szacuje się, że nawet co piąta kobieta w wieku rozrodczym może mieć niedobór żelaza . Przyczyniają się do tego zarówno ciąże, jak i obfite miesiączki czy diety odchudzające. Tymczasem żelazo ma wpływ na poziom czerwonych krwinek, które wpływają na dotlenienie mieszków włosowych. Niedobór tego pierwiastka powoduje więc hamowanie wzrostu włosów, a ponadto przyczynia się do nieprawidłowej ich budowy. Ciąża i stres Wiele świeżo upieczonych mam zauważa, że po porodzie tracą jeszcze więcej włosów niż w ciąży. Często łączą to z niedosypianiem i przemęczeniem, jednak winne takiego stanu rzeczy może być łysienie telogenowe , które wynika z wydłużenia fazy spoczynków włosów. Problem uwidacznia się m.in. wskutek stresujących przeżyć i zaburzeń hormonalnych, a więc także 2 do 3 miesięcy po porodzie. Wypadanie włosów daje się zauważyć także po odstawieniu lub zmianie tabletek antykoncepcyjnych. Łysienie telogenowe ma na szczęście zazwyczaj charakter przejściowy, tj. włosy odrastają w ciągu kilku miesięcy. Łuszczyca skóry głowy Badania wykazały, że u połowy osób zmagających się z łuszczycą patologiczny stan skóry rozciąga się na skalp. Jak nietrudno się domyślić,   łuszcząca się skóra głowy niestety powoduje nie tylko uporczywy świąd,...

Przeczytaj
123rf
Styl życia Wczesne objawy ciąży
Starasz się o dziecko? A może obawiasz się wpadki? Sprawdź, jakie są pierwsze objawy ciąży.
Łucja Zbieniewska
marzec 04, 2013

Wczesne objawy ciąży: Kluczowym objawem jest  brak miesiączki . Jeśli twoje miesiączki są regularne, a spóźnienie trwa kilkanaście dni, warto wykonać test ciążowy. Brak okresu może być również wywołany przez wiele innych czynników – zaburzenia hormonalne, podróż, stres czy zwykłe zmęczenie. Częstsze oddawanie moczu  - jeśli odczuwasz zwiększoną potrzebę wizyt w toalecie, to może mieć to związek z ciążą – taki objaw pojawia się zazwyczaj od 6-8 tygodnia ciąży, ale może być także spowodowane infekcjami układu moczowego lub cukrzycą. Bolesność piersi  – może być uznana za jeden z pierwszych symptomów ciąży, ale jednocześnie często nadwrażliwość piersi wiążę się np. ze zbliżającą się miesiączką. Wiele kobiet będących w ciąży wskazuje na  poranne mdłości  jako jeden z podstawowych objawów. Uczucie mdłości połączone z wymiotami pojawia się najczęściej między 2 a 3 tygodniem ciąży. Oczywiście istnieje też inne wytłumaczenie tych dolegliwości – infekcja pokarmowa. Znaczne  osłabienie  i  senność  to objawy, które często towarzyszą ciąży. Pojawiają się zazwyczaj w jej pierwszych tygodniach i najczęściej po kilku tygodniach, gdy organizm przyzwyczai się do nowej sytuacji, samoistnie ustępują. Złe samopoczucie i senność mogą być także objawami anemii lub przewlekłego zmęczenia. Zmienne nastroje  i  chwiejność emocjonalna  również mogą pojawić się w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu. Liczne zmiany w organizmie kobiety powodują nagłe zmiany nastrojów – od smutku do euforii. Oczywiście te objawy mogą być także wywołane przed nadmierny stres lub faktyczną depresję. Zachcianki jedzeniowe  i  wzrost apetytu  – to bardzo popularny objaw ciąży. U niektórych przyszłych mam pojawia się  niechęć do niektórych potraw  – również do ich zapachu, nawet jeśli wcześniej im nie przeszkadzały. Zmiany...

Przeczytaj
Czy można spać z tamponem? Sprawdź
Fotolia
Styl życia Czy powinnaś spać z tamponem? Tak, ale…
Nie da się ukryć, że dla wielu z nas tampony są o wiele wygodniejsze, dyskretniejsze i przede wszystkim bardziej higieniczne od podpasek. Często zakładamy je także na noc, ale czy słusznie?
Milena Majak
wrzesień 20, 2016

Nie ukrywajmy – kobiety boją się tego, że zakładanie tamponu na noc , może doprowadzić do powstania infekcji. I mają odrobinę racji. Oczywiście rozwój bakterii w miejscu intymnym to nic przyjemnego, ale wystarczy przestrzegać dwóch zasad, które pozwolą zniwelować takie ryzyko. Podpaska podczas pierwszych dni krwawienia może być dość problematyczna. A to dlatego, że w strefie intymnej wytwarza się ciepło. Krew jest pożywką dla bakterii, a podwyższona temperatura tylko sprzyja ich rozwojowi. Nietrudno wtedy o infekcję . Dlatego podczas miesiączkowania tak ważna jest higiena. Zobacz także: Miesiączkowe tricki, o których powinnaś wiedzieć. Z tego powodu coraz więcej kobiet sięga po tampony . W ciągu pierwszych 48 godzin krwawienie jest bardziej obfite. Należy więc zmieniać tampon co około 2-4 godziny , a na noc zakładać podpaskę lub wkładkę higieniczną. W kolejnych dniach można ten czas wydłużyć do około 6-8 godzin i wtedy również nie ma przeciwwskazań do założenia tamponu na noc. Przy tym należy pamiętać, że to nie jest dobra opcja dla śpiochów. Jeśli przesypiasz 6-8 godzin, weź po prostu pod uwagę to, że tampon musisz założyć bezpośrednio przed snem i wyjąć go bezpośrednio po przebudzeniu . W ten sposób zapewnisz sobie odpowiednią higienę. Po upływie tych 8 godzin, należy go bezzwłocznie wymienić na nowy. Pamiętaj jednak, że spanie z tamponem zależy od tego, jak przebiega Twoja miesiączka. Obfite miesiączki, a tampony Jeśli podczas trwania całej miesiączki masz obfite krwawienia i stosujesz tampony, powinnaś z nich zrezygnować . Nie tylko dlatego, że mogą po prostu zacząć przeciekać. Kolejnym powodem jest blokowanie drogi ujścia złuszczającym się fragmentom macicy . Większość tamponów oczywiście wchłania takie skrzepy . Ale w przypadku obfitego krwawienia jest to znacznie utrudnione. Przetrzymanie tamponu w takim przypadku może...

Przeczytaj
Styl życia Lekarze ostrzegają przed niebezpiecznym sposobem na skrócenie okresu
Aż trudno uwierzyć, że ktoś wypróbował na sobie tak ekstremalną metodę. Pielęgniarka raportuje, że spotkała się już z dwoma takimi przypadkami.
Laura Osakowicz
czerwiec 14, 2019

Okres, to ten czas w miesiącu, który nie należy do najprzyjemniejszych. Ból brzucha i skurcze, do tego konieczność ciągłej wymiany środków higienicznych. Cześć kobiet decyduje się na użycie  kubeczka menstruacyjnego , inne wybierają bieliznę okresową , ale zdarzają się też kobiety, które ekstremalnie traktują swoje ciało, byle tylko skrócić czas trwania krwawienia. Ekstremalna metoda na skrócenie okresu Co gdyby istniał skuteczny  sposób na skrócenie okresu? Czy świat nie byłby piękniejszy, a my szczęśliwsze, gdyby miesiączka trwała jeden dzień zamiast pięciu? Teoretycznie można próbować różnych metod skrócenia okresu, ale natury nie można oszukać. Tego typu działania często są niebezpieczne dla zdrowia! Jedna z pielęgniarek zamieściła na Twitterze wpis, który przestrzega przed stosowaniem najbardziej niebezpiecznej metody, z jaką spotkała się podczas swojej pracy w szpitalu. Ladies... Please stop using your vacuum hose to end your period early. You're gonna wind up sucking out a lot more than blood! There were 2 cases of this so far this week and both women had to be admitted. Just... STOP! — Twinny (@OdesseyT99) 5 czerwca 2019 Kobieta napisała, że w ostatnim tygodniu pracy spotkała się aż z dwoma przypadkami kobiet, które trafiły na oddział po tym, jak próbowały skrócić swój okres za pomocą... odkurzacza . My, podobnie jak pielęgniarka oraz lekarz ginekolog poproszony o wypowiedź na ten temat przez  Vice.com , nie możemy przestać się dziwić, że ktoś wpadł na tak niebezpieczny pomysł i wypróbował tak ekstremalną metodę na sobie.  Zobacz także: Nowe niebezpieczne wyzwanie na Instagramie. Na czym polega "vacuum challenge"?  Lekarze przestrzegają przed sposobem na skrócenie okresu Dr. Malik przyznała, że w ciągu dwudziestu lat swojej pracy nie spotkała się nigdy z czymś podobnym. Podkreśliła, że użycie odkurzacza i...

Przeczytaj