Sprawdź, co wpływa na długość i przebieg twojej miesiączki!
Twój cykl miesięczny to jedna wielka niewiadoma! Sprawdź, co zrobić, żeby miesiączka pojawiała ci się wtedy, kiedy powinna, a krwawienie nie było zbyt obfite.

Nieregularne, przedłużające się i na dodatek obfite miesiączki to zmora wielu kobiet. Czasami mogą świadczyć o chorobie i wymagają leczenia. Często jednak wystarczy trochę zmienić styl życia, żeby okres pojawiał się wtedy, kiedy powinien oraz abynie trwał zbyt długo i nie był zbyt intensywny. Zmiana diety czy otoczenia mogą spowodować, że twoja miesiączka stanie się dla ciebie zdecydowanie mniej uciążliwa.

Zobacz także: Masz bolesne miesiączki? Te błędy sprawiają, że czujesz się jeszcze gorzej!
Co wpływa na przebieg miesiączki?
Nieregularny i przedłużający się okres to zjawisko normalne u młodych dziewcząt, które dopiero zaczęły miesiączkować, oraz dojrzałych kobiet zbliżających się do menopauzy. Przedłużające się (trwające sześć dni lub dłużej) albo wyjątkowe obfite miesiączki (takie, kiedy zmiana podpaski czy tamponu co dwie godziny nie wystarcza) mogą być spowodowane przez mięśniaki, endometriozę i zmiany nowotworowe. Dlatego, jeśli krwawienie jest u ciebie zawsze bardzo intensywne i długotrwałe, koniecznie zgłoś się do ginekologa.Pamiętaj jednak, że okres może się przesuwać w czasie i intensyfikować pod wpływem różnych czynników:
- Stres może wywołać zaburzenia cyklu i opóźnić wystąpienie okresu. Pod jego wpływem w organizmie kobiety wytwarzana jest mniejsza ilość gonadoliberyny (hormon, który pobudza uwalnianie hormonów luteinizującego i folikulotropowego, od których zależy jajeczkowanie) w efekcie czego krwawienie może wystąpić później i być wyjątkowo skąpe.
- Zbyt intensywne treningi mogą doprowadzić do tak zwanego funkcjonalnego braku miesiączki (FHA, functional hypothalamic amenorrhoea). Przyjmuje się, że zaburzenia miesiączkowania u ćwiczących kobiet to efekt nadmiernego zużycia energii. Organizm "uznaje", że w sytuacji ewentualnej ciąży nie jest w stanie zapewnić płodowi odpowiedniej ilości kalorii i składników odżywczych, więc "wyłącza" swoje funkcje reprodukcyjne, zatrzymując jajeczkowanie i krwawienie.
- Substancje chemiczne i plastik coraz częściej wskazywane są jako prawdopodobni winowajcy, odpowiedzialni za szereg chorób, na które zapada współczesny człowiek. Naukowcy ostrzegają przed plastikowymi opakowaniami, w których sprzedawana jest żywność, oraz związkami chemicznymi zawartymi w kosmetykach czy domowych detergentach, zarzucając im, że przyczyniają się one między innymi do zaburzenia gospodarki hormonalnej organizmu. Największy niepokój wzbudza zwłaszcza formaldehyd, bisfenol A, triklosan oraz ftalany.
- Duże ilości cukru powodują podwyższenie w organizmie poziomu insuliny, która stymuluje jajniki do zwiększonej produkcji testosteronu. A ten męski hormon płciowy może spowodować opóźnienie lub wręcz brak miesiączki.
- Choroby jelit (takie jak zapalenie jelita grubego czy choroba Leśniowskiego‑Crohna) mogą powodować zaburzenia miesiączkowania lub wręcz brak okresu. Ale podobnie wpływa na cykl miesięczny zaburzenie perystaltyki jelit oraz zespół jelita drażliwego.
- Dłuższe podróże i gwałtowne zmiany klimatu mogą przyczynić się do zaburzenia cyklu miesięcznego. Najbardziej rozregulowują go krótkie, ale dalekie podróże. Wizyta w kraju o znacznie cieplejszym klimacie zwykle przyspiesza krwawienie.

Zobacz także: Jak kobiety radziły sobie w trakcie okresu bez podpasek i tamponów? Oto cała prawda!Ograniczenie cukru, unikanie podejrzanych związków chemicznych czy dbanie o zdrowie jelit powinny uczynić twoje miesiączki bardziej znośnymi. Ale nieprawidłowy przebieg okresu może też być sygnałem, że w twoim organizmie dzieje się coś złego. Dlatego, jeśli niepokoi długość czy obfitość miesiączek, koniecznie zgłoś się do ginekologa.