klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Strach przed porodem
Fotolia
Styl życia

Strach przed porodem - jak go pokonać?

Już zdążyłaś przyzwyczaić się do myśli, że niedługo zostaniesz mamą. Jednak na myśl o porodzie cierpnie ci skóra i ogrania cię panika. Dlaczego boimy się porodu i jak oswoić ten lęk?
Łucja Zbieniewska
listopad 17, 2011

Strach przed porodem

Depilacja woskiem bez tajemnic: depilacja w ciąży

Huśtawka hormonalna w ciąży - czy nasila strach przed porodem?

Zmienne nastroje często towarzyszą przyszłej mamie. Przyczyną mogą być zarówno czynniki fizyczne, jak i psychiczne. Zmiany poziomu hormonów w okresie ciąży wpływają także na samopoczucie, dlatego czasami czujesz się świetnie i śpiewasz z radości, a innym razem dopada cię przygnębienie i chce ci się płakać. Strach przed porodem może być spowodowany wahaniami hormonalnymi, które mogą się pojawić nie tylko na początku, ale także pod koniec ciąży, około 8 miesiąca. Zwykle mija on na dwa-trzy tygodnie przed porodem, gdy ciało zaczyna się już przygotowywać do wielkiego wydarzenia.

Strach przed porodem - lęk przed nieznanym

Poród – zwłaszcza pierwszy w życiu – to przeżycie przełomowe dla każdej kobiety. Nic dziwnego, że się go obawiamy, zwłaszcza, że niejednokrotnie słyszałyśmy o bólu, narastających skurczach, komplikacjach i nacięciu krocza. Lęk przed nieznanym to naturalna reakcja, jednak fakt, że się pojawił, nie oznacza, że musimy mu się poddać. Także jeżeli już rodziłaś, a pierwszy poród był trudny lub długi, możesz się obawiać, że w trakcie kolejnego także pojawią się jakieś problemy. Jednak pamiętajmy, że podczas porodu wiele zależy od nas samych – pozytywne nastawienie i odsunięcie od siebie myśli lękowych to pierwszy krok. Do tego wsparcie bliskich oraz godna zaufania położna – a poród nie będzie już taki straszny.

Strach przed porodem czy fobia?

Niektóre kobiety, także te, które nie są w ciąży, naprawdę panicznie boją się porodu. Taki lęk nazywany jest tokofobią – to niemożliwy do ogarnięcia strach, powodujący także lęk przed zajściem w ciążę, u ciężarnej zaś może nawet spowodować poronienie. Taka przedporodowa panika może dotknąć również te kobiety, które już rodziły – zwykle podczas poprzedniego porodu przeżyły szok, związany np. ze śmiercią dziecka lub innymi silnymi emocjami. Tokofobia dotyczy także tych, które w przeszłości dokonały aborcji. Jeżeli twój lęk przed porodem jest tak silny, że nie możesz sama dać sobie z nim rady, unikasz seksu, aby nie zajść w ciążę, lub będąc w ciąży bez przerwy myślisz o zbliżającym się porodzie, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą, na przykład z psychologiem. Nie będzie cię przekonywał, że lęk przed porodem to nic takiego ani że koniecznie musisz zostać matką, ale raczej pomoże ci zrozumieć, skąd biorą się te silne, negatywne emocje i jak sobie z nimi poradzić.

Inny wymiar bólu

  • Boimy się porodu także pod wpływem przerażających opowieści zasłyszanych od znajomych kobiet oraz mylnego przekonania, że ból porodowy jest najsilniejszy ze wszystkich. Trzeba jednak pamiętać, że każdy człowiek ma inny próg bólu, więc to, co dla kogoś będzie bólem nie do zniesienia, dla ciebie może być po prostu dość bolesne.
  • Ból porodowy jest całkiem innym doznaniem niż np. ból zęba czy mięśni – głównie dlatego, że ma inną przyczynę (rozwieranie szyjki macicy, bardzo duże rozciąganie mięśni krocza), a także inny cel. Zwykle jeśli nas coś boli, jest to sygnałem niepokojących zmian w organizmie - na przykład choroby, natomiast w trakcie porodu ból i lęk pełnią funkcję mobilizującą, a nie ostrzegawczą.
  • Jak twierdzą psychologowie, niewielka dawka strachu w trakcie trwania porodu (tzw. kryzys siódmego centymetra – tyle wówczas wynosi rozwarcie) jest nam potrzebna, gdyż dzięki temu wydziela się adrenalina, potrzebna do zmobilizowania organizmu na finalny etap porodu, podczas którego dziecko pojawia się na świecie.

Pokonać strach przed porodem

Całe szczęście większość z nas jest w stanie samodzielnie opanować lęk przed porodem. W końcu niemal wszystkie kobiety odczuwają mniejszy lub większy strach przed tym ważnym i trudnym zadaniem. Najważniejsze, to zapytać samą siebie: czego tak naprawdę się boję?

  • Lęk przed bólem – to najczęściej spotykany typ lęku okołoporodowego. Według doświadczonych mam pomogą przede wszystkim pozytywne nastawienie (na pewno się uda, dam sobie radę!), wsparcie osób bliskich (mąż, rodzice, rodzeństwo, przyjaciółka) oraz wcześniejsze przygotowanie się do łagodzenia bólu – relaksację, masaż, ćwiczenia. Być może zdecydujesz się na znieczulenie zewnątrzoponowe lub też alternatywne metody walki z bólem (akupunktura, akupresura). Więcej na ten temat w artykule Znieczulenie przy porodzie.
  • Strach przed nieznanym, obawa przed komplikacjami – bardzo często spotykana forma lęku u kobiet, które mają za sobą negatywne doświadczenia z sali porodowej lub tych, które rodzą po raz pierwszy. W tym przypadku najlepiej będzie, jeśli dowiesz się, jak dokładnie przebiega poród, co może się wydarzyć w trakcie porodu siłami natury  lub cesarskiego cięcia. Porozmawiaj z lekarzem i ustal z nim plan porodu, wyjaśnij swoje wątpliwości i nie bój się zadawać pytań – ginekolog powinien odpowiedzieć na każde z nich.
  • Obawa, że nie dam sobie rady – taki strach dopada niemal każdą przyszłą mamę, gdy przez chwilę zwątpi w swoje umiejętności lub siły. Nie poddawaj się zwątpieniu, porozmawiaj z bliską ci osobą o swoich uczuciach i lękach. Wiele mam bardzo chwali sobie przyjaźnie zawarte podczas zajęć w szkole rodzenia – wsparcie przyjaciółki, która zmaga się z podobnymi obawami, jest nieocenione.

Bez względu na to, czego się obawiasz, staraj się myśleć pozytywnie. Każdy poród jest inny - być może twój nie będzie wcale taki trudny, a jeśli nastawisz się na to, że dasz sobie radę, to tak właśnie będzie. 

Komentarze
Fotolia
Styl życia Pierwszy seks po porodzie - czy to boli?
Pierwszy seks po porodzie niesie za sobą wiele wątpliwości: czy już można? Czy nie będzie bolało? Czy dziecko się nie obudzi? Czy będzie tak, jak dawniej? Nic dziwnego, że się nad tym zastanawiacie, ale nie warto się stresować na zapas, lepiej się po prostu przygotować.
Łucja Zbieniewska
lipiec 25, 2011

Pierwszy raz po porodzie - wybierzcie odpowiedni czas Zwykle lekarze zalecają poczekać z seksem po porodzie 6 tygodni , czyli wstrzymać się do końca połogu. To czas na regenerację narządów rodnych, która jest konieczna, bez względu na to, czy był to poród naturalny, czy też cięcie cesarskie. Jeśli po 6 tygodniach połogu nie masz ochoty na seks albo czujesz się zbyt zmęczona – co naturalnie przy wyczerpującej opiece nad noworodkiem – spokojnie porozmawiaj o tym z partnerem, daj sobie trochę czasu, nie rób nic na siłę. Gdy zdecydujecie się na zbliżenie, zaplanujcie ten wyjątkowy moment: wybierzcie czas, gdy niemowlę będzie mocno spało (to wcale nie musi być środek nocy) i nikt inny wam nie przeszkodzi. Pierwszy raz po porodzie - czy to boli? To naturalne, że zwłaszcza po długim i ciężkim porodzie obawiasz się ponownych kontaktów seksualnych. Obawa przed bólem podczas stosunku bywa na tyle duża, że rezygnujesz na samym początku. Spokojnie: porozmawiaj o swoich wątpliwościach z ginekologiem. Być może doradzi stosowanie np. żelu przeciwbólowego. Porozmawiaj o lęku przed bólem z partnerem: powinien wiedzieć, jak się czujesz i czego się obawiasz: dzięki temu będzie bardziej delikatny i wyrozumiały. Być może jedne pozycje będą dla ciebie bardziej komfortowe niż inne, dlatego warto wypróbować kilka różnych, aby znaleźć tę najbardziej odpowiednią.  Pierwszy raz po porodzie - pokonaj trudności Część młodych mam skarży się na problem niedostatecznego nawilżenia, które utrudnia współżycie. Spowodowane jest ono spadkiem poziomu hormonów w okresie połogu. Rozwiązaniem może być stosowanie intymnych żeli nawilżających, które można kupić w aptece lub drogerii. Na pewno jednym z najbardziej zniechęcających do seksu czynników jest zmęczenie, które nieodłącznie towarzyszy młodym rodzicom. Często więc – aby mieć ochotę na seks – warto...

Przeczytaj
Poród bez nacinania
Fotolia
Styl życia Poród bez nacinania - przygotuj się!
Przygotowujesz się do porodu? Dowiedz się, co robić w czasie ciąży, aby uniknąć nacięcia krocza!
Łucja Zbieniewska
sierpień 24, 2012

Ginekolodzy coraz częściej przyznają, że  rutynowe nacięcie krocza  podczas porodu  nie jest konieczne  ze względów medycznych. Jak dowodzą badania, takie postępowanie  nie zapobiega : dalszym  uszkodzeniom krocza urazom główki dziecka  w trakcie porodu obniżeniu napięcia mięśni dna miednicy wysiłkowemu nietrzymaniu moczu rozluźnieniu pochwy  po porodzie. Nacinanie krocza  nie jest również wcale łatwiejsze do szycia, nie goi się szybciej niż pęknięcie - wręcz przeciwnie,  powoduje  także  uszkodzenie mięśni krocza i pochwy . Jak uniknąć rutynowego nacięcia krocza?  W czasie ciąży Wykonuj  masaż krocza  (od ok. 20 tygodnia ciąży): Do masażu używaj wyłącznie naturalnych olejków roślinnych, np. z oliwy, kiełków pszenicy, słodkich migdałów.  Kilka kropel olejku rozgrzej w dłoniach, nanieś na okolice krocza i wykonuj delikatne ruchy okrężne wokół pochwy. Gdy śluzówka wchłonie olejek, włóż opuszkę palca do pochwy i uciskaj jej dolny brzeg (w kierunku odbytu) w środku i na zewnątrz, do momentu, w którym poczujesz pieczenie - wówczas przerwij masaż. W ten sposób rób masaż przez kilka dni, a potem dołącz do masowania drugi palec. W zależności od samopoczucia dojdź do masowania czterema palcami - wtedy krocze może się rozciągnąć już do 2/3 wielkości główki noworodka. W ten sposób zwiększasz swoją odporność na ból i uczucie rozciągania w okolicach pochwy. Uwaga! Masażu nie wolno wykonywać, gdy masz infekcję pochwy. Ćwicz mięśnie Kegla : to ćwiczenia mięśni dna macicy, które możesz wykonywać zawsze i wszędzie. Polegają one na naprzemiennym zaciskaniu i rozluźnianiu mięśni pochwy i odbytu. Doskonale usprawniają okolice krocza, dlatego warto wykonywać je codziennie przez cały okres ciąży. Bądź  aktywna fizycznie : ćwicz jogę, stretching, pływaj, chodź na spacery. Rób to, co lubisz, byle regularnie....

Przeczytaj
ochrona krocza podczas porodu
Fotolia
Styl życia Ochrona krocza podczas porodu
Sprawdź, co możesz zrobić, aby uniknąć rutynowego nacięcia krocza w trakcie porodu! To wcale nie musi być standardowym zabiegiem!
Łucja Zbieniewska
wrzesień 24, 2012

Nacinanie krocza  nie jest wcale łatwiejsze do szycia ani nie goi się szybciej niż pęknięcie - wręcz przeciwnie, powoduje także uszkodzenie mięśni krocza i pochwy. Wcale nie zapobiega też dalszym urazom krocza oraz urazom główki dziecka w trakcie porodu. Niestety, w wielu szpitalach wykonuje się je rutynowo, nawet, jeśli nie ma wskazań. Jak uniknąć rutynowego nacięcia krocza?  Ochrona krocza w trakcie porodu Porozmawiaj z położną : już przy przyjęciu do szpitala powiedz, że chciałabyś ochronić krocze przed nacięciem i nie zgadzasz się na rutynowe nacięcie. W czasie porodu słuchaj instrukcji położnej, która będzie starała się ochronić twoje krocze przed nacięciem. Pamiętaj o właściwym oddechu: w czasie porodu bardzo ważne jest  oddychanie przeponą . Jeżeli nie ćwiczyłaś prawidłowych oddechów w szkole rodzenia, zdaj się na rady położnej, która powie ci, jak prawidłowo oddychać. Woda rozluźnia mięśnie, dlatego jeśli masz taką możliwość, w trakcie porodu  skorzystaj z wanny : woda rozluźnia krocze i uelastycznia je. Poproś położną o  ciepły kompres  np. z naparu rumianku - to ukoi ból i pomoże rozluźnić okolice krocza. Jeśli to możliwe,  wybierz pozycję wertykalną / pionową, na przykład kuczną lub stojącą. Dziecku łatwiej będzie wydostać się z kanału rodnego - pomoże mu w tym siła grawitacji. Pozycja leżąca jest najmniej korzystna dla rodzącej - dziecko rodzi się dłużej. Spróbuj  nie przeć z całej siły . Jeśli rodzisz w pozycji pionowej, siła skurczu i siła grawitacji sprawią, że główka dziecka spokojnie i powoli wysunie się na zewnątrz, stopniowo rozciągając tkanki krocza. Kiedy nacięcie krocza jest konieczne? Są sytuacje, gdy nacięcie krocza jest niezbędne. Należy je wykonać wówczas, gdy: dziecko  waży   więcej niż 4 kg dziecko ma bardzo dużą główkę dziecko jest w  ułożeniu pośladkowym...

Przeczytaj
Tokofobia - strach przed porodem czy choroba?
123rf
Styl życia Boisz się ciąży i porodu? Może to tokofobia?
Coraz więcej kobiet decyduje się na cesarskie cięcie zamiast porodu naturalnego. W wielu przypadkach nie wynika to ze wskazań medycznych, a z obawy przed bólem, który towarzyszy rodzeniu dziecka. Takie zjawisko ma już swoją nazwę w medycynie – to tokofobia. Jakie są jej objawy? Czy można wyleczyć tę chorobę?
Łucja Zbieniewska
październik 04, 2014

Tokofobia pierwotna – co to jest? To  rodzaj fobii , który może pojawiać się u tych kobiet, które jeszcze nigdy nie rodziły. Często zdarza się tak, że osoby dotknięte tą chorobą nie chcą dopuścić do zajścia w ciążę, której się panicznie boją.  Pacjentki z tym zaburzeniem zwykle stosują kilka metod antykoncepcji jednocześnie, żeby mieć pewność, że nie dojdzie do zapłodnienia. Nie oznacza to jednak, że kobiety cierpiące na tokofobię nigdy nie decydują się na dziecko – czasami pragną założyć rodzinę (wręcz desperacko chcą przezwyciężyć swój lęk), a czasami pod naciskiem partnera próbują pokonać swoje przerażenie i dać mu upragnionego potomka. Nie wolno jednak mylić tokofobii pierwotnej, która  jest zaburzeniem patologicznym i objawia się na tle nerwicowym , ze zwykłym strachem przed tym, co nieznane – taki strach bowiem, dotyka blisko 80% przyszłych mam i jest zjawiskiem zupełnie normalnym. Tokofobia wtórna po złych doświadczeniach podczas porodu Ta odmiana fobii dotyka kobiet, które maja już za sobą przynajmniej jeden poród.  Tokofobia wtórna  zwykle pojawia się w wyniku nieprzyjemnych doświadczeń, a nawet traumatycznych przeżyć związanych z okresem ciąży lub bezpośrednio z samym porodem ( komplikacje podczas porodu, poronienie  etc.). To właśnie te pacjentki szczególnie naciskają na to, by lekarz zgodził się na  poród przez cesarski cięcie , gdyż mają nadzieję, że dzięki temu unikną komplikacji i bólu. Objawy tokofobii Do objawów tokofobii zalicza się m.in.: paniczny strach na samą myśl o zajściu w ciążę i rodzeniu dziecka; unikanie współżycia seksualnego; jednoczesne stosowanie kilku metod antykoncepcji, żeby zapobiec zapłodnieniu; U kobiet z tokofobią, które zdecydowały się na dziecko (lub tych, u których tokofobia objawiła się dopiero w okresie ciąży)  strach i obawy związane z porodem nasilają się w...

Przeczytaj