Vichy Neovadiol
Wyniki testu
kosmetyki nivea
Wyniki testu
Chcę testować
kosmetyki maybelline new york
Wyniki testu
żele Unimil
Chcę testować
Octenisept
Chcę testować
kosmetyki glov
Wyniki testu
krem la roche-posay
Wyniki testu
health labs
Laureaci
health labs
Laureaci
sensodyne
Laureaci
kosmetyki yope
Wyniki testu
kosmetyki aa
Wyniki testu
aa
Wyniki testu
farby do włosów L'Oréal Paris
Laureaci
Garnier Body Superfood
Laureaci
kosmetyki veoli botanica
Laureaci
kosmetyki garnier
Laureaci
kosmetyki ziaja
Wyniki testu
szminka avon
Laureaci
Strach przed porodem
Fotolia
Styl życia

Strach przed porodem - jak go pokonać?

Już zdążyłaś przyzwyczaić się do myśli, że niedługo zostaniesz mamą. Jednak na myśl o porodzie cierpnie ci skóra i ogrania cię panika. Dlaczego boimy się porodu i jak oswoić ten lęk?

Strach przed porodem

Depilacja woskiem bez tajemnic: depilacja w ciąży

Huśtawka hormonalna w ciąży - czy nasila strach przed porodem?

Zmienne nastroje często towarzyszą przyszłej mamie. Przyczyną mogą być zarówno czynniki fizyczne, jak i psychiczne. Zmiany poziomu hormonów w okresie ciąży wpływają także na samopoczucie, dlatego czasami czujesz się świetnie i śpiewasz z radości, a innym razem dopada cię przygnębienie i chce ci się płakać. Strach przed porodem może być spowodowany wahaniami hormonalnymi, które mogą się pojawić nie tylko na początku, ale także pod koniec ciąży, około 8 miesiąca. Zwykle mija on na dwa-trzy tygodnie przed porodem, gdy ciało zaczyna się już przygotowywać do wielkiego wydarzenia.

Strach przed porodem - lęk przed nieznanym

Poród – zwłaszcza pierwszy w życiu – to przeżycie przełomowe dla każdej kobiety. Nic dziwnego, że się go obawiamy, zwłaszcza, że niejednokrotnie słyszałyśmy o bólu, narastających skurczach, komplikacjach i nacięciu krocza. Lęk przed nieznanym to naturalna reakcja, jednak fakt, że się pojawił, nie oznacza, że musimy mu się poddać. Także jeżeli już rodziłaś, a pierwszy poród był trudny lub długi, możesz się obawiać, że w trakcie kolejnego także pojawią się jakieś problemy. Jednak pamiętajmy, że podczas porodu wiele zależy od nas samych – pozytywne nastawienie i odsunięcie od siebie myśli lękowych to pierwszy krok. Do tego wsparcie bliskich oraz godna zaufania położna – a poród nie będzie już taki straszny.

Strach przed porodem czy fobia?

Niektóre kobiety, także te, które nie są w ciąży, naprawdę panicznie boją się porodu. Taki lęk nazywany jest tokofobią – to niemożliwy do ogarnięcia strach, powodujący także lęk przed zajściem w ciążę, u ciężarnej zaś może nawet spowodować poronienie. Taka przedporodowa panika może dotknąć również te kobiety, które już rodziły – zwykle podczas poprzedniego porodu przeżyły szok, związany np. ze śmiercią dziecka lub innymi silnymi emocjami. Tokofobia dotyczy także tych, które w przeszłości dokonały aborcji. Jeżeli twój lęk przed porodem jest tak silny, że nie możesz sama dać sobie z nim rady, unikasz seksu, aby nie zajść w ciążę, lub będąc w ciąży bez przerwy myślisz o zbliżającym się porodzie, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą, na przykład z psychologiem. Nie będzie cię przekonywał, że lęk przed porodem to nic takiego ani że koniecznie musisz zostać matką, ale raczej pomoże ci zrozumieć, skąd biorą się te silne, negatywne emocje i jak sobie z nimi poradzić.

Inny wymiar bólu

  • Boimy się porodu także pod wpływem przerażających opowieści zasłyszanych od znajomych kobiet oraz mylnego przekonania, że ból porodowy jest najsilniejszy ze wszystkich. Trzeba jednak pamiętać, że każdy człowiek ma inny próg bólu, więc to, co dla kogoś będzie bólem nie do zniesienia, dla ciebie może być po prostu dość bolesne.
  • Ból porodowy jest całkiem innym doznaniem niż np. ból zęba czy mięśni – głównie dlatego, że ma inną przyczynę (rozwieranie szyjki macicy, bardzo duże rozciąganie mięśni krocza), a także inny cel. Zwykle jeśli nas coś boli, jest to sygnałem niepokojących zmian w organizmie - na przykład choroby, natomiast w trakcie porodu ból i lęk pełnią funkcję mobilizującą, a nie ostrzegawczą.
  • Jak twierdzą psychologowie, niewielka dawka strachu w trakcie trwania porodu (tzw. kryzys siódmego centymetra – tyle wówczas wynosi rozwarcie) jest nam potrzebna, gdyż dzięki temu wydziela się adrenalina, potrzebna do zmobilizowania organizmu na finalny etap porodu, podczas którego dziecko pojawia się na świecie.

Pokonać strach przed porodem

Całe szczęście większość z nas jest w stanie samodzielnie opanować lęk przed porodem. W końcu niemal wszystkie kobiety odczuwają mniejszy lub większy strach przed tym ważnym i trudnym zadaniem. Najważniejsze, to zapytać samą siebie: czego tak naprawdę się boję?

  • Lęk przed bólem – to najczęściej spotykany typ lęku okołoporodowego. Według doświadczonych mam pomogą przede wszystkim pozytywne nastawienie (na pewno się uda, dam sobie radę!), wsparcie osób bliskich (mąż, rodzice, rodzeństwo, przyjaciółka) oraz wcześniejsze przygotowanie się do łagodzenia bólu – relaksację, masaż, ćwiczenia. Być może zdecydujesz się na znieczulenie zewnątrzoponowe lub też alternatywne metody walki z bólem (akupunktura, akupresura). Więcej na ten temat w artykule Znieczulenie przy porodzie.
  • Strach przed nieznanym, obawa przed komplikacjami – bardzo często spotykana forma lęku u kobiet, które mają za sobą negatywne doświadczenia z sali porodowej lub tych, które rodzą po raz pierwszy. W tym przypadku najlepiej będzie, jeśli dowiesz się, jak dokładnie przebiega poród, co może się wydarzyć w trakcie porodu siłami natury  lub cesarskiego cięcia. Porozmawiaj z lekarzem i ustal z nim plan porodu, wyjaśnij swoje wątpliwości i nie bój się zadawać pytań – ginekolog powinien odpowiedzieć na każde z nich.
  • Obawa, że nie dam sobie rady – taki strach dopada niemal każdą przyszłą mamę, gdy przez chwilę zwątpi w swoje umiejętności lub siły. Nie poddawaj się zwątpieniu, porozmawiaj z bliską ci osobą o swoich uczuciach i lękach. Wiele mam bardzo chwali sobie przyjaźnie zawarte podczas zajęć w szkole rodzenia – wsparcie przyjaciółki, która zmaga się z podobnymi obawami, jest nieocenione.

Bez względu na to, czego się obawiasz, staraj się myśleć pozytywnie. Każdy poród jest inny - być może twój nie będzie wcale taki trudny, a jeśli nastawisz się na to, że dasz sobie radę, to tak właśnie będzie. 

Tokofobia - strach przed porodem czy choroba?
123rf
Styl życia
Boisz się ciąży i porodu? Może to tokofobia?
Coraz więcej kobiet decyduje się na cesarskie cięcie zamiast porodu naturalnego. W wielu przypadkach nie wynika to ze wskazań medycznych, a z obawy przed bólem, który towarzyszy rodzeniu dziecka. Takie zjawisko ma już swoją nazwę w medycynie – to tokofobia. Jakie są jej objawy? Czy można wyleczyć tę chorobę?

Tokofobia pierwotna – co to jest? To  rodzaj fobii , który może pojawiać się u tych kobiet, które jeszcze nigdy nie rodziły. Często zdarza się tak, że osoby dotknięte tą chorobą nie chcą dopuścić do zajścia w ciążę, której się panicznie boją.  Pacjentki z tym zaburzeniem zwykle stosują kilka metod antykoncepcji jednocześnie, żeby mieć pewność, że nie dojdzie do zapłodnienia. Nie oznacza to jednak, że kobiety cierpiące na tokofobię nigdy nie decydują się na dziecko – czasami pragną założyć rodzinę (wręcz desperacko chcą przezwyciężyć swój lęk), a czasami pod naciskiem partnera próbują pokonać swoje przerażenie i dać mu upragnionego potomka. Nie wolno jednak mylić tokofobii pierwotnej, która  jest zaburzeniem patologicznym i objawia się na tle nerwicowym , ze zwykłym strachem przed tym, co nieznane – taki strach bowiem, dotyka blisko 80% przyszłych mam i jest zjawiskiem zupełnie normalnym. Tokofobia wtórna po złych doświadczeniach podczas porodu Ta odmiana fobii dotyka kobiet, które maja już za sobą przynajmniej jeden poród.  Tokofobia wtórna  zwykle pojawia się w wyniku nieprzyjemnych doświadczeń, a nawet traumatycznych przeżyć związanych z okresem ciąży lub bezpośrednio z samym porodem ( komplikacje podczas porodu, poronienie  etc.). To właśnie te pacjentki szczególnie naciskają na to, by lekarz zgodził się na  poród przez cesarski cięcie , gdyż mają nadzieję, że dzięki temu unikną komplikacji i bólu. Objawy tokofobii Do objawów tokofobii zalicza się m.in.: paniczny strach na samą myśl o zajściu w ciążę i rodzeniu dziecka; unikanie współżycia seksualnego; jednoczesne stosowanie kilku metod antykoncepcji, żeby zapobiec zapłodnieniu; U kobiet z tokofobią, które zdecydowały się na dziecko (lub tych, u których tokofobia objawiła się dopiero w okresie ciąży)  strach i obawy związane z porodem nasilają się w...

kobieta dziecko
Styl życia
Ta fotografka na porodówkę zabrała ze sobą aparat. A to ona rodziła!
Amerykańska fotografka uchwyciła moment narodzin swojego dziecka. Megan Mattiuzzo robiła zdjęcia i równocześnie rodziła pierworodnego syna.

Megan Mattiuzzo zawodowo zajmuję się uwiecznianiem najbardziej osobistych i wzruszających momentów ludzkiego życia. Ta amerykańska fotografka specjalizuje się w fotografii ślubnej . Mattiuzzo towarzyszy swoim klientom w niezapomnianych i przełomowych chwilach. Nikogo nie powinien więc dziwić fakt, że kobieta chciała udokumentować jedno z najważniejszych wydarzeń własnego życia - narodziny swojego pierwszego dziecka. Ale chyba nikt nie spodziewał się, że  zabierze aparat ze sobą na porodówkę ... Wyświetl ten post na Instagramie. Post udostępniony przez Megan Ann Photography (@meganannphotography_) Mar 7, 2019 o 12:48 PST Zobacz także: Tak wygląda poród naturalny w szpitalu! Kobieta fotografowała własny poród W trakcie narodzin swojego pierwszego dziecka Megan Mattiuzzo wykazała się zaskakującym opanowaniem i... profesjonalizmem. Najpierw dostosowała ustawienia swojego aparatu do oświetlenia, jakie zastała na sali porodowej. Następnie, w kluczowym momencie nacisnęła spust migawki. A nie było to łatwe! Megan opisała swój poród, jako "bardzo intensywny" i fakt, że udało jej się robić w trakcie niego zdjęcia jest dość zaskakujący. Moje znieczulenie zewnątrzoponowe nie było w stu procentach efektywne - tłumaczyła fotografka w wywiadzie udzielonym portalowi Buzzfeed News. - W pewnym momencie spojrzałam na mojego męża i powiedziałam: "Nie wiem, czy dam radę" - opisuje Mattiuzzo. I mówiąc to Mattiuzzo miała na myśli poród, a nie robienie zdjęć! Jednak, jakimś cudem, udało jej się zapanować nad nerwami i pomimo przejmującego bólu wziąć do ręki aparat . Dla wygody Megan ustawiła go sobie na swoim wielkim, ciążowym brzuchu i - gdy jej syn wydostawał się na świat - zaczęła robić zdjęcia. Naszym zdaniem Megan Mattiuzzo zrobiła jeśli nie najlepsze, to na pewno...

Doula w Polsce
Fotolia
Styl życia
Doula wsparciem przy porodzie!
Poród jest trudnym i bolesnym doświadczeniem dla większości rodzących. Emocjonalne wsparcie, troskliwa opieka i gotowość do niesienia pomocy – to może im ofiarować doula. Na czym tak naprawdę polega jej praca, jak jej obecność wpływa na przebieg porodu, samopoczucie rodzącej i relację matki z dzieckiem?

Kim jest doula? Doula (z greckiego; dawniej oznaczała służącą) to osoba, która  wspiera emocjonalnie, psychicznie i fizycznie ,  a także informacyjnie, kobietę w trakcie porodu i połogu ; czasem także wcześniej, w okresie ciąży. Nie musi mieć wykształcenia medycznego, dlatego też zwykle nie jest położną; jej rola to przede wszystkim wsparcie rodzącej, a także innych osób towarzyszących (na przykład partnera – ojca dziecka). Niemal zawsze  sama jest matką : pomagając innym opiera się na wiedzy dotyczącej fizjologii i psychologii porodu, ale także na własnych pozytywnych doświadczeniach. Doula to  zawód z misją : poprzez swoją pracę chce pomagać rodzącym, aby rodziły bez stresu i świadomie, a także ich dzieciom, aby zdrowo i bezpiecznie przyszły na świat. Wsparcie douli przy porodzie   Doula nie pracuje w szpitalu, nie ma dyżurów czy grafiku, dlatego może towarzyszyć rodzącej w każdym miejscu: w domu, w izbie porodowej czy szpitalnej porodówce. Udziela kobiecie wsparcia podczas trwania całego porodu – od początku do końca, a także przez kilka dni po porodzie. Pomaga młodej mamie odnaleźć siłę i  pozytywne nastawienie w trudnych chwilach , pilnuje naturalnego przebiegu porodu, zapewnia spokój rodzącej. W odróżnieniu od położnej, która może jednocześnie zajmować się kilkoma porodami, doula opiekuje się tylko jedną kobietą, gdyż dzięki temu może obdarzyć ją pełnym i profesjonalnym wsparciem w każdej chwili. Jej zadaniem jest przede wszystkim wspieranie rodzącej: pocieszanie, dodawanie otuchy, budowanie pozytywnej relacji pomiędzy matką a dzieckiem, a także  pomoc w koncentrowaniu się na świadomym porodzie i kontrolowaniu bólu , a nie na negatywnych aspektach tego wydarzenia. Doula często oprócz wsparcia emocjonalnego i psychicznego, daje rodzącej także  wsparcie fizyczne w postaci kojącego masażu , okładów, pomocy podczas kąpieli, a także...

Poród bez nacinania
Fotolia
Styl życia
Poród bez nacinania - przygotuj się!
Przygotowujesz się do porodu? Dowiedz się, co robić w czasie ciąży, aby uniknąć nacięcia krocza!

Ginekolodzy coraz częściej przyznają, że  rutynowe nacięcie krocza  podczas porodu  nie jest konieczne  ze względów medycznych. Jak dowodzą badania, takie postępowanie  nie zapobiega : dalszym  uszkodzeniom krocza urazom główki dziecka  w trakcie porodu obniżeniu napięcia mięśni dna miednicy wysiłkowemu nietrzymaniu moczu rozluźnieniu pochwy  po porodzie. Nacinanie krocza  nie jest również wcale łatwiejsze do szycia, nie goi się szybciej niż pęknięcie - wręcz przeciwnie,  powoduje  także  uszkodzenie mięśni krocza i pochwy . Jak uniknąć rutynowego nacięcia krocza?  W czasie ciąży Wykonuj  masaż krocza  (od ok. 20 tygodnia ciąży): Do masażu używaj wyłącznie naturalnych olejków roślinnych, np. z oliwy, kiełków pszenicy, słodkich migdałów.  Kilka kropel olejku rozgrzej w dłoniach, nanieś na okolice krocza i wykonuj delikatne ruchy okrężne wokół pochwy. Gdy śluzówka wchłonie olejek, włóż opuszkę palca do pochwy i uciskaj jej dolny brzeg (w kierunku odbytu) w środku i na zewnątrz, do momentu, w którym poczujesz pieczenie - wówczas przerwij masaż. W ten sposób rób masaż przez kilka dni, a potem dołącz do masowania drugi palec. W zależności od samopoczucia dojdź do masowania czterema palcami - wtedy krocze może się rozciągnąć już do 2/3 wielkości główki noworodka. W ten sposób zwiększasz swoją odporność na ból i uczucie rozciągania w okolicach pochwy. Uwaga! Masażu nie wolno wykonywać, gdy masz infekcję pochwy. Ćwicz mięśnie Kegla : to ćwiczenia mięśni dna macicy, które możesz wykonywać zawsze i wszędzie. Polegają one na naprzemiennym zaciskaniu i rozluźnianiu mięśni pochwy i odbytu. Doskonale usprawniają okolice krocza, dlatego warto wykonywać je codziennie przez cały okres ciąży. Bądź  aktywna fizycznie : ćwicz jogę, stretching, pływaj, chodź na spacery. Rób to, co lubisz, byle regularnie....

Nasze akcje
kobieta pod prysznicem
Pielęgnacja
Wakacje przez cały rok? Z tymi kosmetykami to możliwe!
Partner
Pielęgnacja włosów farbowanych
Fryzury
Wygraj specjalny box z trzema wariantami kuracji do włosów 7 Sec od Gliss!
Partner
kosmetyki-glov
Pielęgnacja
Czy linia GLOV Natural Harmony to pielęgnacyjne trio doskonałe? Przetestowały ją Wizażanki!
Partner
kobieta w łazience
Pielęgnacja
Na ratunek suchym i zniszczonym włosom! Poznaj duet, dzięki któremu odzyskają zdrowy wygląd
Partner
Polecane
Najnowsze
Wybrane dla Ciebie
suche włosy
Fryzury
Suche włosy - przyczyny przesuszania i proste rady, jak o nie dbać!
Laura Grzelak Milena Majak
Blizny na twarzy po trądziku
Pielęgnacja
Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć? Najlepsze preparaty i zabiegi
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
modny warkocz francuski
Fryzury
Warkocze - TOP 15 fryzur z warkoczami, które zapleciesz w ekspresowym tempie
Laura Grzelak
Trendy w paznokciach 2022
Manicure
Modne paznokcie 2022: Trendy z Instagrama - TOP 17 stylizacji 
Laura Grzelak Sylwia Przygoda
laminowanie rzęs w domu
Pielęgnacja
Laminowanie rzęs w domu – jak je wykonać i ile się utrzyma?
Agnieszka Mojsiej
fryzura z długich włosów
Fryzury
Fryzury z długich włosów, które zrobisz samodzielnie w 5 minut. TOP 15 inspiracji [Zdjęcia]
Aneta Zygmuntowicz
Paznokcie panterka
Manicure
Jak zrobić panterkę na paznokciach? TOP 15 inspiracji z Instagrama na paznokcie w panterkę
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Roller do twarzy
Pielęgnacja
Roller do twarzy – który wybrać i jak wykonywać nim masaż?
Marta Średnicka Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Mezoterapia twarzy
Pielęgnacja
Mezoterapia – na czym polega zabieg i jakie daje efekty?
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
najlepsze diety odchudzające efekty
Styl życia
Najlepsze diety odchudzające 2022 - ranking U.S. News & World Report
Aneta Zygmuntowicz
Pomarańczowe paznokcie szpice
Manicure
Jak zrobić paznokcie szpice krok po kroku? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Wypadanie włosów
Fryzury
Wypadanie włosów – przyczyny i skuteczne sposoby na nadmierną utratę włosów
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie ballerina
Manicure
Paznokcie ballerina – jak piłować? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie w kolorach złotym, różowym i czarnym
Manicure
Pomysły na paznokcie – 25 najciekawszych inspiracji z Instagrama na modny manicure
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Ranking wcierek do włosów
Pielęgnacja
Najlepsze wcierki na porost włosów - ranking hitów włosomaniaczek z KWC
Dominika Zabost