klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Styl życia

Ta kobieta uważała, że jest tak brzydka, że chce się zabić

Kitty Wallace przez swój wygląd chciała popełnić samobójstwo. Okazało się, że to wszystko przez chorobę. Na czym polega dysmorfofobia?
Agnieszka Pulikowska
październik 13, 2019

Kitty Walace od dziecka czuła, że jest brzydsza od rówieśników. W wieku 5 lat zauważyła, że jej przyjaciele mają brązowe włosy, ciemne rzęsy, które wydawały jej się piękne, a tymczasem ona była blondynką z jasnymi brwiami i rzęsami. Problem zaczął narastać, kiedy w wieku 12 lat rozpoczęły się problemy z trądzikiem i musiała nosić okulary oraz aparat ortodontyczny. Potem już było tylko gorzej. Pierwsze myśli samobójcze zaczęła mieć już w wieku 13. lat. Miała poczucie, że jest za brzydka, aby żyć. Codziennie wstawała wcześnie rano, abby zrobić makijaż, a i tak w ciagu dnia biegała do lustra, żeby sprawdzić, czy nie jest zbyt obrzydliwa. Bliscy namówili ją na wizytę u terapeuty, ale bez względu na to, co słyszała, nikomu nie wierzyła, że nie jest ohydna.
Kitty nie lubiła czuć na sobie wzroku nieznajomych, rzadko wychodziła z domu.

Dopiero w wieku 19. lat po raz pierwszy usłyszała od znajomego, że być może jej niska samoocena wynika z dysmorfofobii. Najpierw postanowiła zapoznać się z opisem tej przypadłości w internecie. Obejrzała film dokumentalny na ten temat i weszła na stronę BDD Foundation. Kiedy symptomy się zgadzały, udała się do terapeuty, który potwierdził jej domysły. Zaczęła też terapię poznawczo-behawioralną, która pozwoliła jej nauczyć się żyć z niepokojem o swój wygląd.
Niestety pomimo podjętego leczenia, choroba nawraca, ale bliscy dają jej bardzo dużo wsparcia. Teraz Kitty chce pokazać, że można żyć z dysmorfofobią. Na dowód tego działa w fundacji wspierającej osoby z tym zaburzeniem oraz publikuje swoje zdjęcia na Instagramie, które możecie zobaczyć w naszej galerii. 

KWC 2021: hity do makijażu, które pokochały Wizażanki

Na czym polega dysmorfofobia?

Dysmorfofobia to zaburzenie lękowe, które objawia się tym, że osoba jest przekonana o swojej brzydocie. Uważa, że najbardziej zdeformowana jest jej twarz. Osoby borykające się z nim, często porównują się z innymi i uważają, że wypadają dużo gorzej. Często prowadzi to do zaburzeń odżywiania, depresji, a także, jak w przypadku Kitty, również do myśli samobójczych.

1 z 4

Kitty Wallace cierpiąca na dysmorfofobię

Kitty Wallace cierpiąca na dysmorfofobię
Instagram@kitty.wallace1 https://www.instagram.com/p/BXLiA7ogBr_/
2 z 4

Kitty Wallace cierpiąca na dysmorfofobię

Kitty Wallace cierpiąca na dysmorfofobię
Instagram@kitty.wallace1 https://www.instagram.com/p/BfN7i_ZlDYV/
3 z 4

Kitty Wallace cierpiąca na dysmorfofobię

Kitty Wallace cierpiąca na dysmorfofobię
Instagram@kitty.wallace1 https://www.instagram.com/p/Bmi07rBnaVp/
4 z 4

Kitty Wallace cierpiąca na dysmorfofobię

Kitty Wallace cierpiąca na dysmorfofobię
Instagram@kitty.wallace1 https://www.instagram.com/p/BlJWxFcHnic/
Komentarze