klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Balkon - koronawirus
Styl życia

Tego nie wolno robić na balkonie podczas kwarantanny - możesz dostać mandat

Spędzanie czasu na balkonie to obecnie popularny sposób na korzystanie z uroków wiosny podczas kwarantanny. Zarówno balkon i taras są jednak objęte obostrzeniami, których należy przestrzegać.
Marta Średnicka
kwiecień 08, 2020

Piękna pogoda za oknem nie ułatwia siedzenia w domu. Koronawirus wciąż jednak nie opuszcza i w najbliższym czasie musimy pozostać w zamknięciu dla naszego zdrowia, jak i dla bezpieczeństwa stosować się do ograniczeń. Wiele z nas znalazło sposób, by choć w niewielkim stopniu cieszyć się promieniami słońca i wyszło na balkon. Nie wszystko, co chcielibyśmy na nim robić jest jednak dopuszczalne. Za co możemy otrzymać mandat?

Zobacz także: Koronawirus a Wielkanoc - jak święcić pokarm?

Źródło: Francesca Tosolini / Unsplash

Szokująca wypowiedź Violi Kołakowskiej o śmierci Krzysztofa Krawczyka! Aż ciężko uwierzyć...

Koronawirus a mandat za czas spędzony na balkonie

Obecnie nie istnieją zakazy dotyczące wyjść na balkon, opalania się, czy pracy zdalnej na tarasie. Są jednak obostrzenia, wobec których nie można przejść obojętnie. 

Na balkonie wciąż nie wolno:

  • organizować spotkań i wydarzeń (grozi za to mandat 5 tys. złotych),
  • grillować, gdyż wprowadza to zagrożenie pożaru, które podlega pod kodeks wykroczeń art. 82,
  • zakłócać spokoju - mowa o głośnym słuchaniu muzyki, organizowaniu imprez (choćby w gronie lokatorów), a także popularnych obecnie koncertów dla sąsiadów (warunkiem jest zgoda pozostałych mieszkańców budynku) - za nieprzestrzeganie grozi mandat w wysokości 500 zł,
  • zawieszać dekoracji, ozdób i kwiatów, które należą do wyjątkowo ciężkich, a które mogą wypaść poza balkon - grozi to mandatem karnym do 500 zł lub grzywną,
  • trzepać dywanów,
  • opalać się topless, nago - za kąpiel słoneczną w nieodpowiednim stroju możemy zostać ukarani mandatem do 1500 złotych albo karą nagany.

Zobacz także: Eksperci prognozują ile jeszcze potrwa kwarantanna

Źródło zdjęcia głównego: Artur Aleksanian on Unsplash

Komentarze
koronawirus w polsce
Newsy Teraz za jedzenie i picie na ulicy dostaniemy mandat? Sprawdźcie, co grozi za złamanie przepisów
Wraz z wejściem w życie nakazu noszenia maseczek, okazuje się, że nawet jedzenie i picie na świeżym powietrzu może być karalne.
Redakcja Wizaz.pl
październik 15, 2020

Przez coraz większą liczbę zakażeń koronawirusem w naszym kraju, od 10 października w całej Polsce obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa, także w przestrzeni otwartej. Oznacza to, że idąc ulicą, czy jadąc w komunikacji miejskiej nie możemy ściągać maseczki nawet na chwilę. Za takie zachowanie grozi nam mandat. Co jednak w przypadku, gdy zachce nam się pić czy jeść na ulicy? Okazuje się, że - niestety - nie możemy tego zrobić! A co nam grozi za złamanie przepisów? Sprawdźcie. Zobaczcie także:   Nowe obostrzenia na weselach. Goście muszą być w maseczkach Czy można dostać mandat za picie wody na ulicy? Koronawirus w Polsce zbiera coraz większe żniwo. Wszyscy zastanawiają się, co nas czeka i jakie działania podejmie rząd. Niestety niektórzy specjaliści twierdzą, że wkrótce będziemy odnotowywać nawet po kilkadziesiąt tysięcy nowych zakażeń dziennie!  Polski rząd ostatnio nieco zaostrzył panujące już restrykcje w związku z nasilającą się pandemią koronawirusa. Od kilku dni każdy z nas ma obowiązek zakrywania nosa i ust także w przestrzeni publicznej - nawet idąc ulicą.  Idąc pieszo musimy więc mieć założoną maseczkę, której w myśl przepisów nie możemy zdejmować pod żadnym pozorem. Oznacza to, że nawet jeżeli będziemy głodni czy spragnieni, to nie będziemy mogli się posilić czy napić , chyba, że zrobimy to z założoną na twarzy maseczką (co przecież jest niewykonalne).  Zobaczcie także:   Będzie drugi lockdown z powodu koronawirusa? Opinie ekspertów nie pozostawiają złudzeń! Co jednak, jeśli będziemy zmuszeni coś zjeść lub wypić i na to się zdecydujemy, tym samym odsłaniając i usta i nos? Będziemy musieli liczyć się z konsekwencjami. Jeśli takie zachowanie zauważy policjant, to będzie mógł wystawić nam...

Przeczytaj
Maseczka chirurgiczna, termometr elektryczny
East News
Newsy Wyższe kary za brak maseczki ochronnej! Władze wprowadziły poważne zmiany! 
Co nam grozi za brak maseczki? Jakie kary i mandaty?
Karolina Błaszkiewicz
grudzień 01, 2020

Wiesz, jaka kara może Cię spotkać za brak maseczki ochronnej? Okazuje się, że od poniedziałku każdy, kto nie stosuje się do panujących obostrzeń może dostać znacznie większy mandat niż dotychczas. Do tej pory za niezastosowanie się do nakazu zasłaniania ust i nosa policja mogła wystawić mandat na maksymalnie 500 złotych. Teraz to się zmieniło! Jaki mandat może wręczyć nam policja? Jaka kara za brak maseczki? Kilka tygodni temu władze w Polsce wprowadziły obowiązek zasłaniania ust i nosa na świeżym powietrzu. Według rozporządzenia każdy, kto nie nosił maseczki ochronnej mógł dostać mandat w wysokości maksymalnie 500 złotych. Nie wszyscy jednak przyjmowali mandaty, a sądy czasami umarzały nałożone kary. Teraz nie będzie takiej możliwości! Dziś nakaz noszenia maseczki znalazł się w ustawie, a to oznacza, że każdy, kto znajduje się na terenie naszego kraju musi stosować się do panujących obostrzeń. Co więcej, według nowych przepisów mandat za brak maseczki jest znacznie wyższy niż dotychczas. Dziś policja może nam wręczyć mandat w wysokości nawet 1000 złotych.  Jakie jeszcze zmiany przyniosła nam ustawa antycovidowa? Okazuje się, że od poniedziałku mandaty za brak maseczki może wystawiać nie tylko policja, ale również straż miejska i straż ochrony kolei.  Dodatkowo, od poniedziałku pracownicy sklepów mogą odmówić obsługi klienta, który nie stosuje się do obostrzeń i nie nosi maseczki ochronnej. Zobacz także:  Ekspert WHO ostrzega: trzecia fala koronawirusa jest możliwa na początku 2021 roku Za brak maseczki ochronnej policja może wystawić nam naprawdę wysoki mandat. W ustawie antycovidowej znalazł się zapis o maseczkach ochronnych.  

Przeczytaj
koronawirus - kary za brak maseczki
Newsy Wraca nakaz noszenia maseczek! Jakie kary grożą nam za brak maseczki? 
Od 10 października w całej Polsce obowiązywać będzie tzw. strefa żółta. Związane jest to z m.in. powrotem obowiązku zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Jakie kary czekają osoby, które się do niego nie dostosują?
Redakcja Wizaz.pl
październik 09, 2020

Wraca obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej. Oznacza to, że teraz nawet na świeżym powietrzu musimy mieć zasłonięte usta i nos. Można to robić za pomocą maseczek, coraz bardziej popularnych kominów ( pojawiły się nawet w Biedronce ) czy apaszek. Niektórzy jednak mają dość tego nakazu i głośno mówią, że nie będą tego robić. Powinni jednak dwa razy się nad tym zastanowić. Pomijając kwestie zdrowotne, może ich to sporo kosztować. Zgodnie w polityką "zero tolerancji" za brak maseczki będą grozić kary finansowe. Jaki mandat może nałożyć policja za brak maseczki? W jakich przypadkach grozi kara nawet do 30 tys. zł? Od kiedy obowiązuje nakaz noszenia maseczki w otwartej przestrzeni? Duży wzrost zakażeń koronawirusem spowodował powrót niektórych obostrzeń. 8 października, premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od soboty cała Polska znajdzie się w żółtej strefie . W związku z tym na mocy rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii ponownie został wprowadzony nakaz noszenia maseczek w przestrzeni publicznej: Od 10 października 2020 r. wprowadzamy zasady obowiązujące w strefie żółtej w całym kraju. Mamy obowiązek zakrywania ust i nosa w całej przestrzeni publicznej, nie tylko w pomieszczeniach zamkniętych - ogłosił premier Mateusz Morawiecki. Jest to równoznaczne z tym,  że każda osoba musi zasłaniać nos i usta nie tylko w pomieszczeniach, ale również na świeżym powietrzu. Za brak maseczki grożą wysokie mandaty. Ogłaszamy politykę zero tolerancji. W dobie eskalacji pandemii nie ma miejsca na egoizm. To wchodzenie w strefę bezpieczeństwa drugiego człowieka - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej z...

Przeczytaj
Koronawirus a mandat - czy musimy go przyjąć?
Styl życia Czy musimy przyjąć mandat za brak maseczki?
Mandaty za brak maseczki, złamanie kwarantanny i naruszenia zakazu przemieszczania się - jak ich egzekwowanie wygląda w praktyce? Kto może wymagać od nas włożenia maseczki ochronnej?
Marta Średnicka
kwiecień 28, 2020

W momencie nałożenia nowych przepisów, które weszły w życie wraz ze specustawą o walce z koronawirusem pojawia się wiele wątpliwości o zasadność nakładania mandatów oraz o możliwość odwoływania się od decyzji np. policji oraz sanepidu. Rzecznik Ochrony Praw Obywatelskich przypomina, jak wygląda to od strony prawnej, np. w przypadku kary za niezasłonięcie ust i nosa w przestrzeni publicznej . Zobacz także: Kiedy można zdjąć maseczkę w miejscu publicznym? Egzekwowanie braku maseczki Z nakazu zasłaniania ust i nosa, a tym samym z noszenia maseczki ochronnej zwolnione są następujące grupy: dzieci do 4. roku życia, osoba z całościowymi zaburzeniami rozwoju, osoba z zaburzeniami psychicznymi, osoba z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim, osoba mająca trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa, osoba, która nie może zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia. Do nierealizowania nakazu w związku z powyższymi wyłączeniami nie jest potrzebne oświadczenie lekarskie. Medycy nie muszą ich więc wydawać. Co więcej, takowe oświadczenia w praktyce obecnie nie istnieją. Weryfikacja nakazu należy w tym kontekście do policji. Poza tym oznacza to, że ani sklepy ani kierowcy komunikacji miejskiej nie mogą zakazać wstępu osobom bez maseczek ochronnych ani żądać podania przyczyny jej braku. Policja może stosując kodeks wykroczeń nałożyć mandat karny do 500 zł lub skierować wniosek o ukaranie do sanepidu. W takim przypadku kwota może być wyższa. Nie stosuje się jednak tej praktyki do karania w związku z nierealizowanym zakazem zakrywania ust i nosa, a w kwestiach naruszeń kwarantanny. Zobacz także: Potencjalne skutki uboczne szczepionki na koronawirusa Czy można nie przyjąć mandatu? Na stronie Biura Rzecznika Praw Obywatelskich pojawiły się informacje odnośnie mandatów i sposobu ich...

Przeczytaj