Wejdź
123rf
Styl życia

Tego nigdy nie mów dziecku - zakazane słowa

Każdy rodzic chce jak najlepiej wychować swoje dziecko. Czasami jednak traci cierpliwość i mówi coś, czego nie powinien. Nieprzemyślane słowa mogą krzywdzić dziecko, gdyż maluch nie zawsze jest w stanie właściwie je zinterpretować. Sprawdź czego nie mówić dziecku!
Łucja Zbieniewska
styczeń 21, 2014

dziecko niejadek

Jak przewinąć noworodka? Mamy dla Was instrukcję krok po kroku!

1. Nie rób tak, bo Cię zostawię!

Wielu rodziców, nie mając już pomysłu jak uspokoić płaczące dziecko, chwyta się... szantażu. Powyższe słowa są jednymi z najgorszych, które maluch może usłyszeć. Przecież nawet dorosły boi się odrzucenia.

Pomyśl więc, co czuje dziecko? Takie zdanie może sprawić, że za każdym razem, kiedy wychodzisz do pracy, sklepu, fryzjera czy koleżanki, twój maluch będzie się bać, że nigdy nie wrócisz.

Pamiętaj, że mówiąc dziecku, że chcesz je zostawić nie sprawisz, że stanie się grzeczniejsze, a jedynie przerażone. Zabierzesz mu w ten sposób poczucie bezpieczeństwa i przestanie ci ufać, co może rzutować na wasze relacje w przyszłości.

2. Jak tata wróci z pracy, to zobaczysz…

Pod żadnym pozorem nie wolno straszyć dziecka drugim rodzicem, podobnie, jak zadawać pytań, kogo dziecko bardziej kocha. Takie słowa mogą sprawić, że dziecko rzeczywiście zacznie się bać drugiego rodzica lub pomyśli, że rzeczywiście jedno z was musi być przez nie bardziej kochane, a przecież dziecko ma kochać i szanować zarówno mamę, jak i tatę – i to w takim samym stopniu.

3. Dlaczego nie jesteś taki/taka jak siostra/brat/koleżanka?

Nikt z nas nie lubi być porównywany. Mówienie dziecku, że nie jest jak np. siostra czy brat skutkuje tym, że dziecko zaczyna myśleć: „rodzice wolą moją siostrę i bardziej ją kochają, a ja jestem gorszy, dlatego mnie nie lubią”.

Możesz być pewna, że takie słowa zapadają w pamięć malucha bardzo głęboko – w przyszłości dziecko może mieć problemy z samooceną i z realną oceną swoich umiejętności. Czując się kimś gorszym od rodzeństwa może zacząć z nim rywalizować.

4. Jak tego nie zjesz, nie będziesz mógł się pobawić.

Każdy z nas ma traumę z dzieciństwa związaną z jakimś posiłkiem. Niezależnie od tego, czy była to pomidorowa z ryżem, wątróbka, czy buraczki, to do chwili obecnej trudno nam spojrzeć na określone danie.

Zmuszanie dzieci do jedzenia może skutkować tym, że pewnego razu w kieszeni malucha znajdziesz marchewkę, a w kuchennej szufladzie schabowego, może się również okazać, że mięso zostało skrzętnie ukryte pod porcją ziemniaków... a to najbardziej optymistyczna wersja, na którą można jeszcze przymknąć oko. Zmuszanie do posiłku może jednak powodować poważniejsze skutki, jak np. doprowadzić do zaburzeń odżywiania (anoreksja, bulimia czy jedzenie kompulsywne). Jeśli twój maluch jest niejadkiem, koniecznie sprawdź, co zrobić, żeby dziecko chciało jeść. Wypróbuj też przepisy dla niejadka.

5. Musisz to posprzątać!

Kiedy dziecko słyszy „musisz”, szybko buntuje się i stwierdza „nic nie muszę, nie rozkazuj mi!”. Nie tylko dzieci nie lubią, gdy ktoś wydaje im polecenia w tak rygorystyczny sposób. Wbrew pozorom, taki rozkaz wywołuje efekt odwrotny od zamierzonego. Spróbuj swoje polecenie sformułować łagodniej i nadaj mu zadaniowy ton: możesz więc powiedzieć „proszę, schowaj klocki, którymi się bawiłeś do pudełka z zabawkami” – zdziwisz się, z jaką łatwością dziecko spełni twoją prośbę.

Jakie zdania dodałybyście do zestawu tych „zakazanych”?

 

Komentarze
Siostry
Fotolia
Styl życia Jak nauczyć dziecko dzielenia się? 7 prostych zasad
"Oddaj to moje!" krzyczy Twoje dziecko wyrywając autko z rąk kolegi na placu zabaw. Nie zdążysz się obrócić a już słyszysz kolejny wybuch: „Nie!” wrzeszczy, kiedy inne dziecko idzie w kierunku jego kolekcji kamyczków. Dlaczego Twoje dziecko nie wie jak się dzielić?
Lena Grabowska
lipiec 14, 2015

Cóż, on wie, ale nie nie ma na to ochoty. Twój malec może godzinami bawić się z innymi dziećmi i jest coraz mniej egocentryczny z każdym dniem, ale wciąż jest bardzo impulsywny i nie ma wyczucia czasu, dlatego też czekanie, aż będzie mógł się pobawić jest dużym wyzwaniem. Z drugiej strony dzieci uwielbiają rysować dla nauczycieli, robić prezenty rodzicom i dzielić się przysmakami z przyjaciółmi. Skąd ta rozbieżność? Stąd, że dzieci dopiero się uczą, że dawanie może być czymś przyjemnym, a dzielenie się to fajna zabawa. Możesz wesprzeć naukę dzielenia się poprzez wzmacnianie tego rodzaju przykładów hojności i łagodne zniechęcanie go do mniej charytatywnych zachowań. Co możesz zrobić aby pomóc Twojemu dziecku w nauce dzielenia się? Baw się z dzieckiem w dzielenie się Pokaż dziecku gry towarzyskie, w których gracze pracują razem na wspólny cel. Układajcie razem puzzle dodając kolejne elementy na zmianę. Dzielcie się pracą: podlewajcie kwiatki, zamiatajcie podłogę, rozpakowujcie razem zakupy. W końcu, dawaj mu rzeczy którymi może dzielić się ze swoimi przyjaciółmi jak na przykład przekąski czy naklejki. Nie karć dziecka za nie dzielenie się Jeśli mówisz dziecku, że jest samolubne, dyscyplinujesz je gdy nie chce się czymś podzielić, zmuszasz je do oddania czegoś ważnego dla niego, będziesz wzmacniać urazę, nie hojność. Aby nakłonić je do dzielenia się używaj pozytywnego wsparcia, nie upominania. Pamiętaj, że nie ma w tym nic złego jeśli Twoje dziecko nie chce się podzielić ulubioną zabawką. Daj mu czas, w pewnym momencie zrozumie, że dzielenie się z przyjaciółmi - którzy będą stawać się dla niego coraz ważniejsi - daje o wiele więcej frajdy niż trzymanie rzeczy tylko dla siebie. Rozmawiaj z dzieckiem o uczuciach Kiedy dziecko sprzecza się o zabawki pomóż mu zrozumieć, co tak naprawdę się dzieje. Jeśli jego...

Przeczytaj

Nasze akcje