klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Styl życia

Top 10: gry planszowe dla dziecka

Jak zająć czas dziecka jesiennym popołudniem, gdy za oknem jest już ciemno, a niska temperatura nie pozwala na spacery i beztroskie zabawy na świeżym powietrzu? Polecamy wam gry planszowe dla całej rodziny! Nie wiesz jaką planszówkę wybrać? Zobacz nasze typy – 10 najlepszych gier planszowych według Wizaz.pl!
Łucja Zbieniewska
wrzesień 17, 2014
Gry dla dzieci szachy

W dobie komputerów coraz częściej zapominamy o zabawach, które niegdyś sprawiały nam wiele radości. Pamiętacie jeszcze gry planszoweChińczyk, Eurobusiness, a może Scrabble? My właśnie przypominamy sobie te najlepsze planszówki! Warto przypomnieć o tej rozrywce również naszym dzieciom - zwłaszcza jesienią, kiedy trudniej o aktywne spędzanie wolnego czasu.

Jak przewinąć noworodka? Mamy dla Was instrukcję krok po kroku!

Jaką grę planszową wybrać?

Wybierając grę planszową dla dziecka, zwróć uwagę na informacje zamieszczone na opakowaniu gry. Istotna jest zwłaszcza ta, która sugeruje ile lat powinno mieć dziecko, żeby mogło zagrać z pozostałymi członkami rodziny – jeśli się do niej dostosujesz, gra nie okaże się dla malca ani zbyt łatwa, ani za trudna. Warto też spojrzeć na zasady gry i to, ilu graczy jest potrzebnych, by móc rozpocząć zabawę.

Pamiętaj, że gra nie tylko powinna uczyć zdrowej rywalizacji, ale również powinna rozwijać wyobraźnię dziecka, spostrzegawczość i bystrość. Nie zapominaj o tym, co najważniejsze - gra planszowa ma być przede wszystkim zabawą, która pozwoli dziecku odpocząć, zrelaksować się i spędzić czas z rodzicami i rodzeństwem, dlatego w waszych zbiorach planszówek nie powinno zabraknąć gier, które dostarczą wam przede wszystkim dużo śmiechu i radości.

Sprawdź, jak gry planszowe wpływają na rozwój dziecka.

Nie wiesz na jaką grę się zdecydować? Zobacz nasz wybór - poznaj najlepsze gry planszowe dla dziecka według redakcji Wizaz.pl!

Gry planszowe dla dziecka

1. Scrabble Junior (Mattel, ok. 100zł) – to nieco ułatwiona wersja tradycyjnej wersji gry. Scrabble Junior to aż dwie możliwości grania - pierwsza gra  „Słowa i obrazki” polega na łączeniu liter na planszy w całe wyrazy (w czym pomagają kolorowe obrazki), zaś druga gra „Kolory i litery” polega na układaniu słów, jak w Scrabblach dla dorosłych.

2. Poznajemy zawody (Alexander, ok. 25zł) – edukacyjna gra-puzzle, która polega na łączeniu atrybutów danego zawodu z osobą, która go wykonuje i na skompletowaniu układanki w całość. Świetna gra dla dzieci powyżej 4 roku życia.

3. Grzybobranie (Adamigo, ok. 25zł) – gra idealna dla całej rodziny. Kto pierwszy pokona wszystkie przeszkody i dotrze do mety z największą liczbą grzybów jadalnych – wygrywa! Gra przeznaczona dla dzieci od 5 roku życia.

4. Monopoly Junior Party (Hasbro, ok. 50zł) – popularna gra, w wersji dla dzieci od lat 5 polegająca na zarządzaniu nieruchomościami. Moc emocji gwarantowana!

5. Basia, łap kolory! (Egmont, ok. 60zł) – to gra edukacyjna, która pomaga poznać maluchom kolory. Dzieci muszą odgadywać, jakie kolory mają rośliny, zwierzęta i rzeczy pokazane na kartach. W tej grze liczy się szybkość! Gra dla dzieci powyżej 5 roku życia.

6. Memory Spongebob (Ravensburger ok. 20zł) – tradycyjne memory okraszone zdjęciami ulubieńca z kreskówki. Każdy maluch pokocha tę grę! Gra polecana milusińskim powyżej 2 roku życia.

7. Zgadnij kto to EXTRA (Hasbro, ok. 85zł) – ulepszona wersja gry Zgadnij kto to? Polega na zadawaniu pytań przeciwnikowi (na które można odpowiadać tylko TAK lub NIE) i na wydedukowaniu na podstawie odpowiedzi jaką postać przeciwnik ukrył w swoich myślach. Polecana dla starszaków - od 8 roku życia.

8. Chińczyk (Adamigo, ok. 15zł) – chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć zasad tej gry :) Wygrywa ten, kto jako pierwszy doprowadzi wszystkie swoje pionki do bazy i nie da ich usunąć z planszy przeciwnikom. Gra przeznaczona dla dzieci od 5 roku życia.

9. Pędzące żółwie (Egmont, ok. 60zł) – celem gry jest dotarcie swoim żółwiem do sałaty i tym samym zagrodzenie drogi innym zwierzakom. Cała trudność polega na tym, że przeciwnicy nie wiedzą, do kogo należą poszczególne żółwie. Gra dla starszaków – od 10-11 lat.

10. Super farmer (Granna, ok. 90zł) – gra polega na prowadzeniu własnej farmy i skompletowaniu wszystkich zwierzątek tak, by nie zdążył ich zjeść wilk lub lis. Gra zapewnia mnóstwo emocji całej rodzinie i naprawdę trzyma w napięciu! Polecana malcom od lat 7.

Zobacz też: najlepsze książki dla dziecka.

Jaka jest Wasza ulubiona gra planszowa?

Komentarze
Styl życia Dieta dziecka po 12 miesiącu życia - co powinno jeść roczne dziecko?
Twoje dziecko skończyło roczek? Zastanawiasz się, jaka dieta będzie dla niego najlepsza po 12. miesiącu? Zobacz zalecenia żywieniowe dla rocznego dziecka.
Katarzyna Brasiak
czerwiec 11, 2013

Świętowanie pierwszych urodzin dziecka to ważny moment dla całej rodziny. Maluch w ciągu ostatniego roku bardzo się zmienił. Jest bardzo ruchliwy, a w związku z tym potrzebuje urozmaiconego jadłospisu, który da mu energię do poznawania świata.  Komponując zdrowe menu dla dziecka pamiętaj, że jego organizm jest wciąż niedojrzały. Ilość i wielkość posiłków dla rocznego dziecka Dziecko powinno zjadać 4-5 posiłków dziennie, trzy główne, takie jak śniadanie, obiad, kolacja oraz dwa dodatkowe, zdecydowanie mniejsze – drugie śniadanie oraz podwieczorek.  Powtarzający się rytm posiłków kształtuje korzystny nawyk regularnego jedzenia.  Pamiętaj, żeby podawać dziecku odpowiedniej wielkości porcje, które są adekwatne do jego potrzeb i możliwości. Roczne dziecko samo potrafi regulować wielkość zjadanych posiłków i warto zaufać jego instynktowi. W okresie intensywnego wzrostu i rozwoju małego, rocznego organizmu mleko jest nadal bardzo ważne. Dostarcza dziecku wapń niezbędny do rozwoju kości i zębów. Mleko i produkty mleczne, takie jak jogurty, kefiry, białe serki, sery żółte zawierają także łatwo przyswajalne białko.  Pamiętaj o tym, że dziecku do 3. roku życia warto podawać mleko modyfikowane, które zawiera m.in. wapń, żelazo, witaminę D, nienasycone kwasy tłuszczowe, a także prebiotyki.  Zaleca się podawać dzieciom dziennie 2 porcje po 200 ml mleka, najlepiej typu Junior oraz 1 porcję innych produktów mlecznych. Nowości w menu rocznego dziecka Nowe produkty nadal podawaj ostrożnie, ze względu na możliwość wystąpienia u dziecka reakcji alergicznej.  Po ukończeniu przez dziecko 12. miesiąca życia możesz wprowadzić do diety malucha także niewielkie ilości miodu, kakao i orzechów.  Pamiętaj, aby podawane przez Ciebie produkty były lekkostrawne i by pochodziły ze składników wysokiej jakości. Na śniadanie możesz podać maluchowi płatki przeznaczone...

Przeczytaj
Dzieci w przedszkolu
Fotolia
Styl życia Czym jest metoda Montessori?
Metoda Montessori to coraz częstszy wybór młodych rodziców. Opiekunowie chcieliby kontynuować naukę samodzielności również poza domem- przedszkole Montessori jest idealnym rozwiązaniem dla nich.
Lena Grabowska
lipiec 16, 2015

Kim była Maria Montessori? Maria Montessori urodziła się we Włoszech w 1870 roku. Łamiąc ówczesne normy kulturowe postanowiła studiować medycynę. Po ukończeniu studiów na uniwersytecie w Rzymie zaczęła pracę w klinice psychiatrycznej. Tam prowadziła obserwację niepełnosprawnych umysłowo dzieci. Odkryła zależność między rozwojem manualnym a rozwojem umysłowym. Doświadczenie to przeniosła na pracę z dziećmi zdrowymi. Lekarka założyła własne przedszkole „Casa dei bambini” , w którym prowadziła dalsze obserwacje. Te działania doprowadziły do stworzenia jej własnego systemu wychowawczego, który został nazwany „metodą Montessori”. „Uczyłam się dziecka. Wzięłam to, co dziecko mi przekazało i wyraziłam to, i tak powstała metoda zwana metodą Montessori.” Dr Maria Montessori Na czym polega metoda Montessori? Metoda Montessori jest przeznaczona dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, polega przede wszystkim na wspieraniu samodzielności dziecka. Jest to system opierający się na zasadzie: „nauka przez zabawę”. W metodzie Montessori dziecko jest traktowane jak odrębna jednostka, której głównym celem jest uzyskanie niezależności.  Koncepcja Montessori zakłada, że rozwój każdego dziecka przebiega w sposób indywidualny i nie ma żadnych utrwalonych ram tego systemu wychowawczo-dydaktycznego. Ważnym elementem wychowania jest zasada „daj mi czas”, która ma wyrażać szacunek dla indywidualnego tempa rozwoju każdego dziecka. Wychowanie wg M. Montessori łączy w sobie edukację, pomoc dziecku i wsparcie jego rozwoju umysłowego, psychofizycznego, emocjonalnego i duchowego. Wychowanie dziecka zaczyna się w chwili jego narodzin. Celem wychowania jest samodzielność, niezależność i odpowiedzialność za siebie i świat. Etapy rozwoju człowieka M. Montessori podzieliła następująco: 0-6 lat - dzieci w tym okresie do odkrywania świata wykorzystują...

Przeczytaj
wakacje z dzieckiem co spakować
123rf
Styl życia Wakacje z dzieckiem: co spakować do walizki?
Co zabrać na wakacje z dzieckiem? Tych rzeczy po prostu nie może zabraknąć w walizce malca!
Łucja Zbieniewska
maj 24, 2017

Czas wakacyjnych wyjazdów w pełni! I choć wszyscy uwielbiamy urlopy,  rodzinne wczasy  z maluchem to nie lada wyzwanie – nie możemy przecież zapomnieć o spakowaniu do walizki wielu rzeczy, które sprawią, że nasz wypoczynek będzie udany , bezpieczny  i ciekawy dla malucha. Co należy zabrać na wakacje z dzieckiem? Ubranka dla dziecka na wakacje Wybór wakacyjnych ubranek dla dziecka uzależnij od miejsca wypoczynku.  Jeśli jest to Polska lub kraj o podobnym klimacie – powinniście się nastawić na figlarną pogodę – mogą to być zarówno gorące, wakacyjne dni, jak i te nieco chłodniejsze, dlatego oprócz letnich ubranek, powinniście zabrać cieplejsze bluzy i sweterki, a także okrycia przeciwdeszczowe (płaszcz, kurtka, peleryna). Pamiętaj też, że dzieci szybko brudzą ubranka, weź więc nieco więcej dziecięcych bluzeczek, sukienek, spodni i bielizny – na sytuacje awaryjne ;) Jeśli wybieracie się na wakacje za granicę, w miejsce, które gwarantuje mnóstwo słońca, koniecznie zadbaj o to, żeby ubrania dla dziecka były  przewiewne i wykonane z naturalnych materiałów. Wybieracie się nad morze lub rzekę?  Nie zapomnij o stroju kąpielowym dla malucha.  Obowiązkowym elementem dziecięcej garderoby są również wygodne buty – spakuj zarówno  sportowe buty , jak i  sandałki.  Jeśli masz więcej miejsca w walizce, możesz wziąć również kalosze i klapki pod prysznic. Pamiętaj o ochronie przed słońcem! Nakrycie głowy  (kapelusz, czapka, chustka) to absolutnie obowiązkowyelement wakacyjnej walizki malucha! Nie zapominaj też o kremach chroniących przed promieniowaniem słonecznym!  Zobacz najlepsze kremy z filtrem dla dzieci. Podróżna apteczka na wakacje Jakie leki wziąć na urlop?  Jeśli twoje dziecko nie ma żadnej przewlekłej choroby ani alergii i nie przyjmuje żadnych leków regularnie, wystarczy, że ograniczysz się do podstawowych elementów apteczki. Spakuj:...

Przeczytaj
Prezent na dzień dziecka pomysły
123rf
Styl życia Prezenty na Dzień Dziecka - 15 idealnych propozycji
Szukasz prezentu na Dzień Dziecka? Jeśli jeszcze nie masz pomysłu na upominek dla swojej pociechy, zobacz nasze propozycje i zainspiruj się!
Łucja Zbieniewska
maj 27, 2014

Dzień dziecka coraz bliżej!  Warto pamiętać o tym, żeby 1 czerwca nie tylko wręczyć maluchowi wymarzony prezent, który rozpromieni jego buzię, ale przede wszystkim, by podarować mu więcej czasu niż zwykle.  Możecie spędzić ten dzień wyjątkowo – urządzić sobie rodzinną wyprawę do kina, wycieczkę rowerową, piknik lub wieczór gier i zabaw. Każdy pomysł jest dobry! Jeśli jeszcze nie masz dla dziecka upominku, który uświetni wspólny czas, zobacz nasze propozycje. Mamy nadzieję, że staną się dla was inspiracją do poszukiwania idealnego prezentu dla waszych pociech :) 15 pomysłów na prezent z okazji Dnia Dziecka 1.   Tablica z kolorową kredą, kartkami i flamastrami  (bapart.pl; ok. 120zł) z pewnością spodoba się każdemu miłośnikowi szkolnej ławki! 2.  Niejedna Mała Dama będzie z pewnością zachwycona, kiedy podarujesz jej  urocze kolczyki-misie  (Apart, 69zł). Twoja córka nie ma przekutych uszu? Dzień dziecka to dobry moment, by pozwolić swojej księżniczce na tę odrobinę dorosłości :) 3. Wóz strażacki  (Wader; ok. 40zł) to spełnienie marzeń każdego chłopca, który w przyszłości chce zostać dzielnym strażakiem! 4. Lalka My Little Pony Equestria Girls  (ok. 100zł) z pewnością wywoła szeroki uśmiech na twarzy każdej dziewczynki w wieku powyżej 5 lat. 5.   Geomag Color  (jakie-klocki.pl, ok 120zł) to magnetyczne klocki pozwalające na budowanie przestrzennych obiektów. Będzie nimi zachwycony każdy mały (i duży) konstruktor! 6.  Kultowa zabawka, która nigdy się nie znudzi  – cymbałki  (cudanakiju.pl). Prezent idealny dla przyszłych muzyków. 7.  Coś dla najmłodszych  – ślimak z klockami od Fisher-Price  (ok.70zł), który ucieszy nawet te najmłodsze dzieci. Zabawka przeznaczona jest dla malców powyżej 12 miesiąca życia.  8.  Niesamowita  gra rodzinna UNO  w licencjonowanej wersji z lalką Barbie (ok. 20zł) szczególnie spodoba...

Przeczytaj