Maskara AA
Chcę testować
Pomadki Lip Me Up
Chcę testować
Produkty Dr Skin Clinic
Chcę testować
Serum Lirene
Laureaci
Bourjois
Laureaci
Kosmetyki Rosie
Laureaci
Kosmetyki Neutrogena
Laureaci
kosmetyki Marc Anthony
Laureaci
Kosmetyki Rimmel London
Chcę testować
Kosmetyki Eveline Cosmetics
Laureaci
Kosmetyki Vegaya
Laureaci
Produkty Inveo
Laureaci
Kosmetyki Syoss
Wyniki testu
Kosmetyki Bielenda
Laureaci
kosmetyki Lift4Skin
Laureaci
kosmetyki Pomegrace
Laureaci
Kosmetyki Neboa
Laureaci
Kosmetyki AA
Laureaci
Fluid Lirene
Laureaci
Vianek
Laureaci
Czy triklosan jest toksyczny?
Fotolia
Styl życia

Triklosan – składnik pasty do zębów jest toksyczny!

Można go znaleźć w pastach do zębów, mydłach oraz dezodorantach. W Stanach właśnie zakazano dodawania triklosanu do kosmetyków, bo okazało się, że może powodować raka. Jak unikać tego toksycznego środka?

Triklosan, organiczny związek chemiczny z grupy chlorowanych fenoli, stosuje się jako środek przeciwgrzybiczy i bakteriobójczy. Ze względu na swoje działanie triklosan można znaleźć w składzie wielu kosmetyków, których każda z nas używa codziennie. W mydle, szamponie, dezodorancie i paście do zębów, a nawet w szminkach, ten związek chemiczny był stosowany od 30 lat. Ale dopiero teraz naukowcy odkryli, że oprócz właściwości odkażających, ma także bardzo szkodliwe działanie. W najgorszym wypadku może nawet powodować choroby nowotworowe.

Amerykański Urząd do spraw Żywności i Leków podjął więc decyzję o wycofaniu preperatów z triklosanem. Ale w polskich drogeriach wciąż można znaleźć kosmetyki z tym fenolem w składzie. Jako że krystaliczny proszek zabija drobnoustroje, a więc zapobiega zakażeniom, używa się go także w szpitalach.

Jakie mogą być skutki uboczne używania kosmetyków z triklosanem w składzie?

Triklosan może powodować hipotermię, bo spowalnia ciśnienie tętnicze krwi. Ale to nie wszytko. Ten związek chemiczny hamuje wytwarzanie hormonów tarczycy, zwiększa ryzyko pojawienia się alergii, niszczy naturalną florę bakteryjną jamy ustnej.

W najgorszym wypadku może powodować raka wątroby i piersi

Amerykańscy badacze dowiedli na łamach czasopisma „Environmental Science & Technology”, że triklosan w reakcji z z chlorowaną wodą wytwarza chloroform, który może mieć działanie rakotwórcze. 

Dodatkowo z raportu Amerykańskiego Urzędu do spraw Żywności i Leków wynika, że mydło antybakteryjne wcale nie jest bardziej skuteczne od zwyczajnego mydła, które spłukujemy wodą, a może być dalece bardziej toksyczne. 

W Polsce kosmetyki z triklosanem nie zostały wycofane z obiegu, warto sprawdzać skład kosmetyku, który kupujesz. Zrezygnuj z tych, które mają na etykietce wymienioną nazwę Triclosan. Możesz też kupować kosmetyki organiczne albo posiłkować się domowymi metodami odkażania, np. tworząc roztwory z sody oczyszczonej i cytryny.

hydrochinon
iStock
Pielęgnacja
Hydrochinon – jak działa i czy jest bezpieczny?
Hydrochinon to substancja stosowana w kremach rozjaśniających do twarzy, która usuwa przebarwienia skóry. Związek ten jest jednak bardzo niebezpieczny! Sprawdźcie, dlaczego nie powinno się go używać na skórę.

Kosmetyki z hydrochinonem niszczą naskórek i mogą powodować nowotwory oraz uszkadzać narządy wewnętrzne. Na terenie Unii Europejskiej stosowanie tego składnika w kosmetykach jest zabronione. Jest jednak od tego jeden wyjątek - małe stężenie związku możemy znaleźć w profesjonalnych produktach do sztucznych paznokci. Jak działa hydrochinon? Hydrochinon to organiczny związek chemiczny z grupy fenoli, który hamuje produkcję melaniny. Można go znaleźć w kremach i preparatach rozjaśniających do skóry . Dzięki temu usuwa i zapobiega powstawaniu nieestetycznych przebarwień skóry. Według Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Europy z dnia 30 września 2009 roku legalnie składnik ten może być stosowany jedynie w profesjonalnych kosmetykach do paznokci. Wykorzystywany jest tylko w salonach jako produkt do sztucznych paznokci , a jego stężenie nie może przekraczać 0,02 proc.  Zobacz także: Jak usunąć przebarwienia skóry? Czy hydrochinon jest bezpieczny? Sprzedawanie kosmetyków z hydrochinonem jest zabronione na terenie Unii Europejskiej. Są one bowiem bardzo szkodliwe dla naszej skóry, a także dla naszego zdrowia. Hydrochinon nie tylko kompletnie dewastuje naskórek, przez co nie może on spełniać  funkcji ochronnej i nie utrzymuje wody w skórze , ale również przyczynia się do poważnych chorób. Ten związek chemiczny znacznie zwiększa ryzyko nowotworu skóry . Ponadto może powodować uszkodzenia nerek oraz wątroby . Zawsze należy używać produktów, które są zakupione w legalnych źródłach. Zostały już bowiem odnotowane przypadki, iż na aukcjach lub bazarach osoby sprzedawały kosmetyki z niedozwolonymi substancjami, między innymi hydrochinonem. Dodatkowo warto wiedzieć, że nielegalne jest również używanie sformułowania "Nie zawiera hydrochinonu", gdyż żaden kosmetyk do nie zawiera. Używanie więc takiego napisu na opakowaniach może wprowadzić klienta w...

materiały PR
Pielęgnacja
Czy wiesz, co jest w Twoim kremie? Oto 5 niebezpiecznych substancji, które mogą się w nim znaleźć!
Każdy z nas używa najróżniejszych kosmetyków. Mówi się nawet o tym, że zestaw „minimum” to 5 różnego typu kosmetyków: szampon, żel pod prysznic, balsam do ciała, dezodorant i … krem do twarzy. Szczególnie w tym ostatnim może czaić się wiele substancji niekorzystnie wpływających na naszą skórę. Jakich? Przekonajmy się.

W naszym społeczeństwie nadal pokutuje mit ceny i znanej marki. Często jest to tak silnie zakorzenione, że nie zastanawiamy się nad składem oferowanych nam przez „renomowane marki” kosmetyków. A okazuje się, że większość z nich zawiera wiele substancji, które mogą nam zaszkodzić. Szczególnie ważne jest to w kontekście kremu do twarzy, który przecież aplikujemy i zostawiamy do wchłonięcia. Oto 5 substancji, które można znaleźć w kremach do twarzy, a których powinniśmy się wystrzegać. Pochodne ropy na skórę? Mowa o substancjach, które kryją się na etykietach pod nazwami : petrolatum, mineral oil, parafin oil. W rzeczywistości to wazelina, olej parafinowy i oleje mineralne – czyli produkty destylacji ropy naftowej, stosunkowo tanie i stosowane jako wypełniacze. Bardzo często dodawane są do kremów i mleczek kosmetycznych. Jakie są skutki ich stosowania? Niestety nie wchłaniają się i pozostawiają na skórze powłokę, zatykając tym samym pory i hamując wymianę gazową. Na domiar złego substancje te uniemożliwiają wydostawanie się łoju na powierzchnię skóry, przez co mogą powodować stany zapalne, zmiany trądzikowe. – mówi Aleksandra Paczkowska-Borkowska z firmy beorganic.com.pl . Dodatkowo warto wiedzieć, że wazelina zakłóca naturalne, związane z nawilżaniem, funkcje skóry – przez co może stać się odpowiedzialna za jej przesuszenie. Konserwanty są wszędzie! Niestety również w kosmetykach. Aby przedłużyć ich trwałość, producenci dodają do nich wielu substancji, które rzeczywiście doskonale konserwują, ale jednocześnie mają niekorzystny wpływ na skórę. Co możemy znaleźć w zwykłym kremie do twarzy? Przede wszystkim parabeny, które z jednej strony zapobiegają rozwojowi pleśni i grzybów, z drugiej są nieprzyjaznymi naszej skórze substancjami. Przede wszystkim powodują reakcje alergiczne i wszelkiego rodzaju podrażnienia skóry....

Fryzury
Farbujesz włosy? W takim razie powinnaś unikać tego składnika w odżywkach
Wokół tych składników krąży sporo mitów, ale nie zawsze należy się ich bać. Bezwględnie jednak powinny unikać ich kobiety z tym rodzajem włosów.

O detergentach zdecydowanie częściej mówi się w kontekście szamponów. Tworzą ogromną pianę na włosach, która daje wrażenie, słuszne zresztą, oczyszczania ich ze wszystkich zanieczyszczeń dnia codziennego. Ale słynne SLS czy SLES można znaleźć również w odżywkach do włosów.  Niestety nie każdy rodzaj włosów  zniesie podwójne działanie detergentu , który odpowiada właśnie za tworzenie się tej ukochanej piany. Wystarczy znaleźć w tej sytuacji kompromis. Jeśli SLS lub SLES znajdują się już w szamponie, warto wybrać odżywkę do włosów , która nie będzie miała ich w składzie. Co to jest SLS i SLES? Pełne nazwy tych detergentów są do siebie łudząco podobne, ale warto wiedzieć, jak każdy z nich działa, aby być bardziej świadomą używanych kosmetyków. SLS, czyli  Sodium Lauryl Sulfate , jest silnie myjącym, pianotwórczym detergentem, który może powodować wysuszenie skóry, podrażniać, uczulać. SLES, czyli  Sodium Laureth Sulfate , to substancja pokrewna SLS o właściwościach silnie spieniających. Mniej podrażnia skórę, ale jej przeznaczenie oraz ogólne działanie jest bardzo podobne.  Tych dwóch składników bezwzględnie  powinny unikać osoby  z włosami farbowanymi, zniszczonymi innymi zabiegami fryzjerskimi lub po prostu suchymi i cienkimi. W innym wypadku dodatkowo  pozbawia się włosy oraz skórę głowy  naturalnej warstwy ochronnej, zapobiegającej odparowywaniu wody.  Zobacz także:   Zastąpi trzy inne kosmetyki i rozwiąże więcej niż trzy problemy. Ten kosmetyk działa cuda! Naszym zdaniem nie ma nic złego w używaniu kosmetyków z SLS oraz SLES, o ile zna się w tym wszystkim umiar i potrafi dopasować do rodzaju włosów. Dlatego same chętnie korzystamy z zasady, że używamy odżywek oraz masek pozbawionych detergentów. Mamy pewność, że  oczyszczone włosy zostaną prawidłowo odżywione . Zawierają one łagodniejsze...

iStock
Pielęgnacja
Bimatoprost zawarty w odżywkach do rzęs jest szkodliwy? Sprawdzamy
Bimatoprost to substancja, która sprawia, że marzenia o długich, grubych i gęstych rzęsach się spełniają. Jest jednak kontrowersyjny, bo niektórzy uważają, że może być szkodliwy dla oczu. Sprawdzamy, czy to prawda.

Jeżeli chcecie być trendy, to w tym roku powinnyście odejść od przerysowanych, przyklejanych rzęs. Będą bowiem rządzić te naturalne, ale nadal gęste, grube i długie . Jak osiągnąć taki efekt? Nie wszystkie tusze dają radę. Niektórym trzeba pomóc m.in. odżywkami. W większości z nich w składzie znajduje się bimatoprost , na którego obecność część kobiet reaguje obawą. Czym jest bimatoprost? Bimatoprost to substancja aktywa, syntetyczna pochodna prostagladyn, czyli hormonów, które występują w naszym ciele i są odpowiedzialne m.in. za fazę cyklu wzrostu włosa . Dlatego postanowiono go wykorzystać w odżywkach do rzęs, dzięki czemu te szybciej rosną, a także stają się grubsze, ciemniejsze i bardziej gęste. Polecamy:   Ten olejek sprawia, że wypryski znikają w ciągu jednej nocy, a kosztuje jedyne 21 zł Niestety mówi się, że bimatoprost może powodować różne efekty uboczne, wśród których występuje zapalenie spojówek, gorsze widzenie, łzawienie czy świąd i pieczenie. Zanim substancja znalazła się w składzie kosmetyków do rzęs , była wydawana na receptę, a krople z bimatoprostem stosowali pacjenci chorujący na jaskrę. Zaniepokojone tymi doniesieniami, a zarazem spragnione spektakularnie długich i gęstych rzęs, postanowiłyśmy zapytać o poradę eksperta. Czy naprawdę powinnyśmy  unikać odżywek do rzęs zawierających bimatoprost , które dają niesamowite efekty? Polecamy:   Skóra wygląda na młodszą już na drugi dzień! Rewelacyjne kremy już od 9 zł Czy bimatoprost szkodzi? Pogłoski, że bimatoprost może być szkodliwy wynikają z braku długoletnich badań - odżywki do rzęs to produkt stosunkowo nowy, który zdobył popularność dosłownie w ciągu kilku lat. Okazuje się jednak, że istnieją normy dawkowania substancji u osób zdrowych. Wszystko zależy więc od dawki, która znajdzie się w składzie kosmetyku stymulującego wzrost rzęs....

Nasze akcje
Zapachy Police
PIELĘGNACJA

Wygraj nowe zapachy z linii GOODVIBES od Police To Be!

STYL ŻYCIA

Rossmann wspiera Niebieską Linię

Pielęgnacja skóry suchej
PIELĘGNACJA

Jak wykonać makijaż przy skórze suchej?

Maciej Zień Beauty
MAKIJAŻ

Kolekcja Maciej Zień Beauty jest już dostępna!

Polecane
Najnowsze
Wybrane dla Ciebie
modne buty na jesień 2021
Moda

Modne buty na jesień 2021 - TOP 6 modeli, które będą hitem sezonu [Przegląd z sieciówek]

Aneta Zygmuntowicz
modne sukienki na jesień 2021 z sieciówek
Moda

Modne sukienki na jesień 2021 od 60 złotych. 5 propozycji z sieciówek, które musicie mieć w szafie!

Aneta Zygmuntowicz
efekty stosowania retinolu
Pielęgnacja

Retinol – efekty na trądzik i zmarszczki. Kiedy się pojawią i jakie są skutki uboczne?

Aneta Zygmuntowicz
odżywki emolientowe do włosów
Fryzury

Odżywki emolientowe do włosów - jaką wybrać i jak je stosować? [ranking najlepszych]

Laura Osakowicz
AZS na szyi
Pielęgnacja

Atopowe zapalenie skóry - przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Julia Cichocka
fryzura z długich włosów
Fryzury

Fryzury z długich włosów, które zrobisz samodzielnie w 5 minut. TOP 15 inspiracji [Zdjęcia]

Aneta Zygmuntowicz
kurtka przejściowa na jesień 2021
Moda

Kurtki przejściowe na jesień 2021. Przegląd z sieciówek od 60 zł [Sinsay, Bershka, Zara, House, H&M]

Aneta Zygmuntowicz
płaszcze w kratę
Moda

Najmodniejsze płaszcze w kratę na jesień 2021 z sieciówek [Sinsay, Stradivarius, H&M, Tatuum, Mango]

Paulina Wierzchowiecka
pełne usta
Pielęgnacja

Pełne usta - jak uzyskać, jak dbać i jak malować?

Aneta Zygmuntowicz
nakładanie henny do brwi
Pielęgnacja

Henna do brwi - jak zrobić ją w domu, ile kosztuje i którą wybrać?

Paulina Wierzchowiecka
depilacja cukrowa
Pielęgnacja

Depilacja cukrowa - jak ją wykonać w domu? Przepis na pastę cukrową do depilacji

Katarzyna Dobrzyńska
jak używać roller do twarzy
Pielęgnacja

Jak używać rollera do twarzy, aby pozbyć się opuchlizny? [Krok po kroku]

Laura Osakowicz
bakuchiol najlepsze kosmetyki z roślinnym zamiennikiem retinolu
Pielęgnacja

Bakuchiol, czyli roślinna alternatywa retinolu. Jak działa i jak stosować?

Milena Majak
Dziewczyna z naturalnym makijażem
Makijaż

Naturalny makijaż - jak go zrobić krok po kroku?

Julia Cichocka
Kobieta ze zniszczonymi w
Fryzury

Zniszczone włosy - domowe sposoby i kosmetyki na przywrócenie im blasku

Milena Majak Julia Cichocka