klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
tunele w uszach
iStock
Styl życia

Tunele w uszach - jak je zrobić, zacząć i pielęgnować? 

Tunele w uszach to moda, która wywodzi się z plemion afrykańskich, ale i australijskich. Nie jest wymysłem nastolatków, a wciąż dość kontrowersyjnym trendem. Ich wykonanie to długotrwały proces.
Marta Średnicka
październik 13, 2020

Tunele w uszach to okrągłe, duże otwory w płatku ucha, w które wkłada się specjalne, rozciągające kolczyki. Najczęściej wykonane są z drewna lub metalu, które są neutralne dla skóry i nie powodują podrażnień. Mają również okrągły kształt, który nie powoduje deformacji ucha. Najmniejsze tunele mają rozmiar zbliżony do zwykłego przekucia do kolczyka (ok. 1,2 mm), te największe osiągają nawet 20 mm.

Ivan z „Hotelu Paradise” szczerze opowiedział o związku z Anią i zdradził jej największą wadę

Jak zrobić tunele w uszach?

Tunele w uszach wykonuje się stopniowo. Im większy tunel, tym więcej czasu potrzeba na rozepchanie ucha, a dokładniej skóry na płatku. Poszerzanie obywać może się średnio co 3 tygodnie, kiedy całkowicie zagoi się przekłucie. Zmiany mogą wynosić 1 mm lub mniej w zależności od skóry i przyjętej metody. Wykonanie tunelu w uszach trwać może więc kilka miesięcy lub nawet ponad rok. Im szybsze tempo rozciągania, tym bardziej bolesny zabieg. Rozciąganie tunelu w uchu odbywa się natomiast przez wykonanie zwykłej dziurki, a następnie poszerzanie jej przy pomocy tzw. taperów, czyli specjalnych prętów dostępnych w salonach piercingu lub spirali. Inną metodą wykonania tuneli w uszach jest operacyjne ich wycięcie. Sposób ten jest bardziej inwazyjny. 

Zobacz także: Pryszcz w uchu – dlaczego powstaje i jak się go pozbyć?

tunele w uszach
iStock

Pielęgnacja tuneli w uszach

Tunele w uszach wymagają systematycznej pielęgnacji. Salony piercingu posiadają w swojej ofercie preparaty na rany i świeżo rozepchaną skórę, które mają za zadanie odkazić i wspomóc gojenie. Żeby nie dopuścić do ich przesuszania, należy systematycznie je nawilżać. Tym sposobem unikniemy pojawienia się ran i schodzącej, nieestetycznej skóry. 

Tunele w uszach wymagają również ściągania ich np. na noc. Dzięki temu skóra odpoczywa i ma szansę na regeneracje. Przy każdym ponownym założeniu konieczna jest wcześniejsza dezynfekcja. Z racji szerokości tunelu, może dojść do infekcji, zakażeń. Nie jest wymaganym natomiast czyszczenie ich przy użyciu spirytusem lub produktem o zawartości alkoholu, można przemywać je np. wodą z mydłem antybakteryjnym.

Czy tunele w uszach się zrastają?

Tunele w uszach nie zrastają się samodzielnie, chyba, że zrezygnujemy z nich na początku swojej przygody z rozszerzaniem skóry. Cofnąć, a zarazem znacząco skurczyć mogą się wyłącznie dziury o wielkości nie większej niż 3 mm, jednak nie zamkną się całkowicie. Większe wciąż pozostają otwarte, a rozciągnięta skóra może jedynie stracić na jędrności. To w jakim stopniu zrosną się tunele w uszach zależne jest również od przyjętej metody rozciągania. Im ona bardziej stopniowa, połączona z nawilżaniem, tym łatwiej o późniejszą regenerację naskórka.

Istnieje jednak opcja, że tunele w uszach będą wymagały interwencji chirurgicznej. Proces można cofnąć dzięki zabiegowi trwającemu nie dłużej niż 30 min. Osoba poddana operacji może niemal natychmiastowo wrócić do normalności. Podczas jej trwania lekarz chirurgii usuwa nadmiar skóry i zaszywa płatek ucha. Całość odbywa się w znieczuleniu miejscowy lub ogólnym.

Powikłania i przeciwwskazania do wykonania tuneli w uszach

Na tunele w uszach nie mogą decydować się osoby posiadające problemy i choroby skórne, które mogą powodować infekcje, ale też posiadające osłabioną odporność, cierpiące na alergie na metale, czy posiadające choroby immunologiczne.

Do najczęstszych powikłań przy wykonaniu tunelu w uszach należą:

  • nieregularne kształty przy powiększaniu - pojawiają się przy zbyt intensywnym procesie rozciągania i przypominają postrzępioną skórę na krawędziach, czyli tzw. słoneczko,
  • zarastanie tunelu w uszach - przy częstym i długotrwałym zdejmowaniu tuneli dziura w płatku ucha kurczy się,
  • zmiany ropne - brak higieny lub stany zapalne powodują jej sączenie się, a w jej miejscu może zbierać się również woda, jak i krew.
Komentarze
kolczyk w języku
Pinterest@eslamoda.com
Pielęgnacja Kolczyk w języku - rodzaje, ból, gojenie, cena
Kolczyk w języku to jeden z najpopularniejszych rodzajów piercingu. Możemy tutaj wyróżnić różne rodzaje przekłuć, w tym na przykład standard tongue, venom, snake eye czy tongue rim. Niektóre z nich mogą się skończyć poważnymi powikłaniami.
Aneta Zygmuntowicz
październik 08, 2020

Kolczyk w języku może się goić od kilku tygodni do kilku miesięcy - wszystko zależne jest od wyboru przekłucia. Przez ten czas należy pamiętać o odpowiedniej higienie i pielęgnacji miejsca przekłucia. Nazwy kolczyków w języku Rozróżniamy kilka rodzajów kolczyków w języku . Są to między innymi: standard tongue - najbardziej popularne i klasyczne przekłucie, wykonywane na środku języka, znajduje się on w niewielkiej odległości od języka, venom - przekłucie inspirowane zębami jadowitych węży. W tym piercingu kolczyki są umieszczone po obu bokach języka, tongue rim - przekłucie, które jest umiejscowione na samym czubku języka lub delikatnie na boku, tongue web - to przekłucie wędzidełka pod językiem, snake eye - to przekłucie przechodzi poziomo przez cały czubek języka, horizontal tongue - ten rodzaj przekłucia przechodzi poziomo przez język. Jak wygląda przekłucie języka? Pierwszą czynnością, którą wykonuje piercer, jest dezynfekcja miejsca przekłucia. Następnie precyzyjnie zaznacza miejsce wkłucia oraz przytrzymując język specjalnym sprzętem,  przekłuwa go igłą . Od razu w miejsce przekłucia wkłada kolczyk wykonany z tytanu, bioplastu lub  PTFE. Marzy Ci się kolczyk w języku? Wykorzystaj kod Groupon i umów się na wizytę w najlepszym salonie percingu. Czy przekłucie języka boli? Odczucia podczas piercingu są zależne od indywidualnego progu bólu . Jedne osoby mogą zupełnie nie odczuć momentu przekłucia, dla innych będzie to dosyć bolesne. Przez kilka dni po przekłuciu język może być spuchnięty i obolały. Czy kolczyk w języku jest bezpieczny? Kolczyk w języku może prowadzić do wielu powikłań i chorób. Jest to między innymi: opadnięcie dziąseł, osunięcie się dziąseł, stany  zapalne...

Przeczytaj
kolczyk w sutku
Instagram@perfectlyvisuals
Pielęgnacja Kolczyk w sutku – czy przekłucie sutka jest bezpieczne i czy jest bolesne?
Kolczyk w sutku jest oryginalną ozdobą ciała, na którą decydują się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Przed przekłuciem sutka warto poznać informację o zabiegu, powikłaniach, pielęgnacji i cenie.
Aneta Zygmuntowicz
wrzesień 26, 2020

Kolczyk w sutku jest dosyć bolesnym rodzajem piercingu i może skończyć się nieprzyjemnymi powikłaniami. Najważniejsze jest to, aby przekłucie sutka wykonać u profesjonalnego piercera oraz odpowiednio pielęgnować rankę, która goi się aż do 6 miesięcy! Czy przekłucie sutka boli? Niestety, przekłucie sutka to bolesny zabieg . Oczywiście wszystko zależy od indywidualnej wrażliwości na ból, jednak kolczyk w sutku uznawany jest za jeden z najbardziej bolesnych rodzajów piercingu. Wrażliwość i ból może się utrzymywać do kilku dni po przekłuciu. Jeżeli boicie się bólu, możecie wykonać zabieg w znieczuleniu. W zależności od rodzaju znieczulenia zabieg będzie zupełnie bezbolesny lub odczuwalny będzie lekki ból. Przeczytaj również: Piercing ucha - pistolet czy igła? Czy piercing sutka jest bezpieczny? Wykonanie kolczyka w sutku u profesjonalnego piercera ogranicza ryzyko powikłań. Jednak zawsze występuje prawdopodobieństwo pojawienia się niepożądanych skutków przekłucia . Są to między innymi: utrata czucia w sutku, uszkodzone kanały mleczne, reakcja alergiczna, rozszczepienie sutka (niezwykle rzadko). Zobacz także: Kolczyk w nosie - nazwy, rodzaje, cen problemy Kolczyk w sutku - gojenie Kolczyk w sutku goi się dość długo, bo nawet do 6 miesięcy . Przez ten czas musimy odpowiedni dbać o rankę, aby jej nie podrażnić i uniknąć zakażenia. Przede wszystkim powinniśmy unikać basenu, sauny i solarium, a także tradycyjnego opalania. Należy również uważać na to by nadmiernie nie ciągnąć kolczyka i nie podrażniać rany. Najlepiej wybrać miękki biustonosz z bawełny i unikać obcisłych bluzek . Starajmy się jak najdelikatniej traktować tę okolicę, aby nie podrażnić rany. W pierwszych tygodniach gojenia warto przemywać ranę z...

Przeczytaj
Smiley Piercing
Pinterest@Gosia Tybulczuk
Pielęgnacja Kolczyk w wędzidełku – rodzaje, pielęgnacja, powikłania, cena
Kolczyk w wędzidełku to popularny trend w piercingu, szczególnie u kobiet. Rozróżniamy dwa rodzaje przekłuć tego typu – Smiley, czyli kolczyk w górnym wędzidełku i Frowney, czyli kolczyk w dolnym wędzidełku.
Aneta Zygmuntowicz
wrzesień 25, 2020

Warto wiedzieć, że kolczyk w wędzidełku jest dość ryzykowną ozdobę, gdyż może prowadzić do wielu powikłań. Szczególnie dotkliwe mogą być tutaj problemy z dziąsłami. Jeśli mimo tego zdecydujecie się na przekłucie wędzidełka, możecie postawić na różne rodzaje kolczyków, na przykład banan lub kółko. Rodzaje kolczyków w wędzidełku Kolczykiem, który wykonuje się na górnym wędzidełku, jest Smiley . Po przekłuciu założyć można kilka rodzajów kolczyków: sztangę, banana, kółeczko, podkówkę.         Wyświetl ten post na Instagramie.                       Post udostępniony przez Deotattoo Deopiercingshop (@deotattoocasoria) Maj 7, 2019 o 2:01 PDT   Drugim rodzajem kolczyka w wędzidełku jest  Frowney, czyli przekłucie wędzidełka dolnej wargi . Tutaj można założyć banana, kółko lub podkówkę. Ten rodzaj piercing wykonywany jest dość rzadko, ze względu na częste powikłania. Pielęgnacja kolczyka w wędzidełku Kolczyk w wędzidełku zazwyczaj goi się do 3 tygodni . Pielęgnacja ranki jest dosyć prosta. Po założeniu kolczyka trzeba przede wszystkim dbać o higienę jamy ustnej. Bardzo ważne jest mycie zębów po każdym posiłku i płukanie antyseptycznym środkiem, tak by do rany nie wdało się zakażenie. Przed kilka dni może się utrzymać również opuchlizna i lekki ból. Przez ten czas nie powinniśmy jeść bardzo ostrych i gorących dań, aby nie podrażnić wrażliwej okolicy. Możemy również płukać usta naparem z szałwii lub solą fizjologiczną, aby...

Przeczytaj
kolczyk w pępku
Pielęgnacja Kolczyk w pępku – pielęgnacja, gojenie, cena, opinie
Kolczyk w pępku to popularna ozdoba ciała, która można wyeksponować szczególnie latem. Trzeba jednak pamiętać, aby zabieg przekłucia pępka wykonać u profesjonalnego piercera oraz odpowiednio pielęgnować ranę, która goi się aż 6 miesięcy!
Aneta Zygmuntowicz
lipiec 29, 2020

Kolczyk w pępku wymaga specjalnej pielęgnacji. Ważne jest regularne przemywanie rany oraz unikanie na przykład kąpieli w morzu czy opalania ze świeżą raną. Pamiętajcie, aby pod żadnym pozorem nie robić przekłucia pępka u kosmetyczki! Może się to skończyć zapalaniem, źle wykonaną dziurką i przedłużeniem gojenia. Dobry piercer wykonuje kolczyk w pępku za pomocą igły, a nie pistoletu. Przekłucie pępka Przekłucie pępka to dość szybki zabieg. Należy go wykonywać w  profesjonalnym studiu piercingu . Składa się z kilku etapów: Piercer dezynfekuje pępek od środka i powyżej. Następnie zaznacza miejsce wkłucia markerem. Przechodzimy do najważniejszego etapu zabiegu - przekłucia skóry za pomocą sterylnej igły. Zazwyczaj przekłuwa się skórę na górze, kierując igłę w dół. W dziurkę wkładany jest kolczyk. Pierwszy kolczyk powinien być wykonany  z tytanu  lub z innego  materiału niezawierającego niklu , aby rana prawidłowo się goiła. Kolczyk można zmienić dopiero po 6 miesiącach, aż rana całkowicie się zagoi. Czy kolczyk w pępku boli? Przekłucie pępka jest mało bolesnym zabiegiem . Wynika to z faktu, iż przekłuwamy tylko skórę, a nie chrząstkę. Oczywiście wszystko zależy od naszego progu bólu. Dla niektórych zabieg ten może być dość nieprzyjemny. W pierwszych tygodniach po przekłuciu okolice pępka mogą być trochę spuchnięte i obolałe. Zobacz także:   Kolczyk w nosie - nazwy, rodzaje, cena, problemy Kolczyk w pępku - pielęgnacja Prawidłowa pielęgnacja zapobiegnie wdaniu się zakażenia i przyspieszy gojenie. Po przekłuciu pępka  ranę należy przemywać 2-3 razy dziennie  wacikiem nasączonym solą fizjologiczną albo preparatem odkażającym lub srebrem koloidalnym Do świeżej rany nie powinno używać się mydła....

Przeczytaj