klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Rodzina
Fotolia
Styl życia

Ulga prorodzinna- najważniejsze informacje

W naszym poradniku znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje dotyczące ulgi prorodzinnej. Sprawdź jaka kwota Ci przysługuje i jakich formalności należy dopełnić, aby otrzymać ulgę na dziecko.
Lena Grabowska
lipiec 23, 2015
Mama z dzieckiem
Jak przewinąć noworodka? Mamy dla Was instrukcję krok po kroku!

Komu przysługuje ulga prorodzinna?

Ulga prorodzinna przysługuje osobom rozliczającym się na formularzu PIT-37 oraz PIT-36. Ulga nie przysługuje rodzicom zarabiającym ponad 112tys. zł rocznie (miesięcznie ok. 9,3 tys.), którzy mają jedno dziecko. Dla matek samotnie wychowujących jedno dziecko obowiązuje limit 56 tys. zł. Dochód brutto pomniejszony o składki ZUS ze wszystkich rodzajów działalności należy porównać z wyżej wymienioną kwotą. Zmiany, które obowiązują od stycznia 2015 roku zwiększają możliwość odliczenia ulgi prorodzinnej. Po raz pierwszy ulgę prorodzinną można odliczyć nie tylko od podatku, ale też od składek ZUS i zdrowotnej. Cała składka wynosi 9% podstawy wymiaru, odliczenia można dokonać od 7,75% wymiaru składki. Zmiana zwiększy możliwość odzyskania całej ulgi rodzinom wielodzietnym. Jednak część rodzin wielodzietnych może mieć problem wykorzystaniem ulgi w pełni. Kwota zwrotu nie może być większa niż łączna kwota składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne, podlegających odliczeniu. Nie zmieni się sytuacja osób z umową o dzieło, które składek nie opłacają.

Ulga prorodzinna-jaką kwotę można odliczyć?

Kwota ulgi prorodzinnej przysługująca od 2015 roku:

 • 1 dziecko- 1112,04 zł
 • 2 dzieci- 2224,08 zł
 • 3 dzieci- 4225,82 zł
 • 4 dzieci- 6894,72 zł

Od kiedy przysługuje ulga prorodzinna?

Ulga prorodzinna naliczana jest miesięcznie. W przypadku jednego dziecka miesięczna kwota to 92,67zł, dwójki 92,67, trójki 166,67 i czwórki 225. Jeśli dziecko urodziło się np. w lutym ulga przysługiwać będzie za cały luty i kolejne miesiące.

Przykładowe kwoty przysługujące rodzicom dziecka urodzonego w lutym:

 • 1. dziecko 92,67 zł x 11 miesięcy=1019,37 zł
 • 2. dziecko 92,67 zł x 11 miesięcy=1019,37 zł
 • 3. dziecko 166,67 zł x 11 miesięcy=1833,37 zł
 • 4. dziecko 225 zł x 11 miesięcy=2475 zł

Do kiedy przysługuje ulga prorodzinna?

Ulga prorodzinna przysługuje rodzicom dzieci, które się uczą oraz rodzicom dzieci, które nie ukończyły 25 lat. Ulga na dziecko naliczana jest miesięcznie i w tym wypadku może zostać naliczona do miesiąca, w którym dziecko ukończy 25 lat lub do miesiąca, w którym dziecko zakończyło edukację. Np. na dziecko, które kończy 25. rok życia we wrześniu przysługuje odliczenie za 9 miesięcy. Ulga przysługuje też w przypadku studiów dwustopniowych z zachowaną ciągłością oraz podczas urlopu dziekańskiego dziecka. W przypadku, gdy dziecko wchodzi w związek małżeński, można odliczyć ulgę do miesiąca, w którym był brany ślub.

Ulga prorodzinna a dochody dziecka

Jeśli roczne dochody dziecka przekroczą kwotę 3089 zł prawo do ulgi rodzicom nie przysługuje. Zasada ta nie obowiązuje w przypadku dochodów z najmu prywatnego opodatkowanego ryczałtem oraz sprzedaży nieruchomości. W sytuacji, jeśli mamy troje dzieci i jedno z nich przekracza podaną wyżej kwotę rocznego dochodu tracimy ulgę na trzecie dziecko (166,67 zł miesięcznie). Analogicznie, gdy mamy dwoje dzieci i jedno z nich przekracza podaną wyżej kwotę rocznego dochodu, tracimy ulgę na drugie dziecko. Ulga na pierwsze dziecko nadal pozostaje (oprócz sytuacji, w której dochód rodziców przekracza 112 tys. zł rocznie).

PIT

Ulga prorodzinna-jak wypełnić PIT?

 • Gdy ulga prorodzinna nie przekracza kwoty podatku

Do rozliczenia potrzebujemy PIT-37 lub PIT-36 z wypełnionym załącznikiem PIT/O. Należy wypełnić punkt 3 części C, w którym zamieszczamy informację o ilości dzieci i kwocie ulgi. Następnie wypełniamy część E, w której uzupełniamy dane dziecka i ilość miesięcy, za które przysługuje nam ulga. W tej części możemy podzielić ulgę prorodzinną miesiącami pomiędzy małżonków.

 • Gdy ulga prorodzinna jest wyższa od podatku

W takiej sytuacji ulgę można odliczyć również od składek. Należy oprócz wypełnienia PIT/O uzupełnić załącznik PIT/UZ. W załączniku PIT/UZ wpisujemy kwotę dodatkowego limitu, która wynika z wcześniej zapłaconych składek (zdrowotnej i ZUS). Limit można obliczyć zmniejszając kwoty wykazane w PIT-37 (pozycje: 99,100,116,117) i PIT-36 o składki wykazane w PIT-36 lub PIT-28 (o ile takie były).

 • Ulga prorodzinna-rodzice rozliczają się razem

Małżonkowie mogą rozliczyć się wspólnie jeśli małżeństwo trwa cały rok podatkowy. Składają wtedy jeden załącznik PIT/UZ, a ich składki sumują się do limitu.

Sprawdź również nowy zasiłek macierzyński- państwo da 12 tys. zł na każdego noworodka oraz dowiedz się jak prawidłowo przewozić dziecko w foteliku- 4 zmiany w ustawie. Przeczytaj również o uldze na dziecko po rozwodzie rodziców.

Komentarze
Noworodek
Styl życia Zmiany w zasiłku rodzinnym w 2016 roku!
Szykują się zmiany w ustawie dotyczącej zasiłku rodzinnego. Zobacz czy będzie przysługiwał Ci dodatek do zasiłku rodzinnego, oraz czy mamy wieloraczków będą mogły dłużej zostać z dziećmi w domu.
Lena Grabowska
wrzesień 25, 2015

Zmiany w zasiłkach rodzinnych Od 2 stycznia 2016 roku ma wejść w życie nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych. Najistotniejszą rzeczą, która ulegnie zmianie będą wyższe dodatki do zasiłku rodzinnego. Do tej pory na jeden poród przysługiwał jeden urlop i jeden dodatek, niezależnie od ilości urodzonych dzieci.  Komu przysługuje zasiłek rodzinny rodzicom, jednemu z rodziców albo opiekunowi prawnemu dziecka opiekunowi faktycznemu dziecka osobie uczącej się, pełnoletniej, niepozostającej na utrzymaniu rodziców, posiadającej sądowe zaświadczenie o prawie do alimentów Wysokość zasiłku rodzinnego 77,00 zł na dziecko w wieku do ukończenia 5 roku życia 106,00 zł na dziecko w wieku powyżej 5 roku życia do ukończenia 18 roku życia 115,00 zł na dziecko w wieku powyżej 18 roku życia do ukończenia 24 roku życia Jednym z warunków przyznania świadczenia jest kryterium dochodowe. Miesięczny rodzinny dochód w przeliczeniu na osobę nie może przekraczać: 574 zł lub 664 zł kiedy członkiem rodziny jest osoba posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności Zasiłek rodzinny- kryterium dochodowe W styczniu 2016 kryterium dochodowe pozostanie takie samo, zmienią się natomiast zasady przyznawania zasiłku rodzinnego. Rodzina, która przekroczy próg dochodowy, nie będzie automatycznie pozbawiana prawa do zasiłku, ale świadczenie będzie malało o kwotę, która przekracza próg. Dodatek do zasiłku rodzinnego  Nowelizacja ustawy przewiduje dodatek do podstawowej kwoty 400zł w postaci 400zł na każde urodzone dziecko z ciąży mnogiej oraz wydłużenie urlopu wychowawczego o 12 miesięcy. Sytuacja ulegnie zmianie także w rodzinach, w których jest dziecko z niepełnosprawnością, możliwość korzystania z dodatku zostanie przedłużona o 72 miesiące, a urlop będzie można wykorzystać do ukończenia przez dziecko 18 roku życia. "My chcemy, by był...

Przeczytaj
Fotolia, materiały PR
Moda Ile Polki wydają na ubrania? Oladi.pl postanowiło to sprawdzić!
Każdy powód jest dobry, by uzupełnić stan garderoby własnej lub męża, a tym bardziej dziecka. Bo promocja, bo okazja, bo tak. Jednak ile w rzeczywistości przeciętna Polka przeznacza pieniędzy z domowego budżetu na odzież i obuwie? Prezentujemy raport przygotowany przez oladi.pl!
Materiał partnera
lipiec 29, 2017

Oladi.pl postanowiło dokładnie przyjrzeć się wydatkom Polek. Ile tak naprawdę wydajemy na ubrania? Czy nasze miejsce zamieszkania i wykształcenie mają wpływ na nasze decyzje zakupowe? Po wielomiesięcznych analizach udało się opracować dane na temat wydatków przeciętniej Polki. Kim jest statystyczna Polka? Według danych GUS, statystyczna Polka ma około 40 lat, urodziła 1,3 dziecka jeszcze przed trzydziestką i od kilkunastu lat jest znudzoną życiem małżonką. Z reguły nie narzeka na zdrowie, za to na figurę owszem, gdyż marzy jej się ważyć o 5 kg mniej, w związku z tym, odkąd sięga pamięcią, jest na diecie. Ukończyła szkołę średnią i pracuje zwykle w usługach – gastronomii, oświacie lub służbie zdrowia. Dziennie spędza na przygotowywaniu posiłków dla rodziny około 2 godzin, sprząta ciut ponad godzinę, za to niemal 3 godziny na dobę poświęca dzieciom. A jednak czas na zakupy znajduje. Na to, czy statystyczna Polka w drodze powrotnej z pracy wydłuży trasę o kilka sklepów odzieżowych i ile zostawi w kasie pieniędzy, ma wpływ kilka zasadniczych czynników. Jak miejsce zamieszkania wpływa na zakupy? Statystyczna Polka w wielkim mieście – powyżej pół miliona mieszkańców. W grę wchodzi nie tylko Warszawa (1 735 442 mieszkańców), ale również Kraków (761 873), Łódź (706 004), Wrocław (634 487) oraz Poznań (545 680). Wszystkiego ma pod dostatkiem: rzadko spotykane, ekskluzywne marki, wszechobecne galerie handlowe, a nawet domy mody. Polka nie narzeka również na swoją comiesięczną wypłatę – ponieważ to duże miasto, rynek pracy jest urodzajny w ciekawe oferty, zaś przeciętne zarobki są satysfakcjonujące. Spójrzmy, do czego to się sprowadza: Polka dobrze zarabia i ma gdzie wydawać swoje pieniądze. Zabójcza mieszanka! Czym to skutkuje? Według badań przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny, mieszkanki miast, których liczba...

Przeczytaj
Noworodek
Fotolia
Styl życia 8 ważnych formalności po porodzie! Sprawdź jak zarejestrować noworodka, nadać mu imię czy pesel
Uwaga rodzice, zmieniła się część przepisów dotyczących formalności po narodzinach dziecka! Co świeżo upieczony rodzic musi wiedzieć, aby nie utonąć w gąszczu przepisów? Oto 8 ważnych formalności, o których należy pamiętać po porodzie.
Lena Grabowska
maj 18, 2015

Jak zarejestrować narodziny dziecka? Na zarejestrowanie narodzin rodzice mają 21 dni . Rejestracji dziecka dokonuje się w Urzędzie Stanu Cywilnego właściwym dla miejsca urodzenia dziecka . Szpital automatycznie przesyła informację o nowym obywatelu do miejscowego Urzędu. Do rejestracji potrzebne są dokumenty potwierdzające tożsamość rodzica rejestrującego narodziny, w postaci dowodu osobistego, bądź paszportu . Do paszportu obowiązkowe jest zaświadczenie z Urzędu Miasta lub Gminy o aktualnym zameldowaniu. Jeśli dziecko będzie rejestrować pełnomocnik rodziców, oprócz ich dokumentów tożsamości będzie potrzebował pełnomocnictwa. Urząd bezpłatnie wydaje jeden odpis aktu urodzenia. Dodatkowy odpis aktu urodzenia można uzyskać w dowolnym USC. Jak ustalić ojcostwo? Jeśli para jest w związku małżeńskim zakłada się, że mąż kobiety jest ojcem dziecka. Jeśli para nie jest w związku małżeńskim, do ustalenia ojcostwa potrzebne będzie oświadczenie o uznaniu ojcostwa. Ten dokument można uzyskać w USC jeszcze przed narodzinami dziecka. Jeśli rodzice nie zrobią tego przed porodem, po narodzinach dziecka mają 3 miesiące na dopełnienie tej formalności. Jak uzyskać numer PESEL? Po wydaniu aktu urodzenia USC sam wystąpi o numer PESEL i poinformuje rodziców o nadaniu go. Jak uzyskać ubezpieczenie zdrowotne dla dziecka? Po narodzinach dziecka, jeden z rodziców musi zgłosić dziecko do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego. Należy to zrobić u swojego pracodawcy, za pomocą druku ZUS ZCZA . W przypadku osób prowadzących własną działalność gospodarczą zgłoszenia należy dokonać bezpośrednio w ZUS . Osoby bezrobotne, nie muszą niczego zgłaszać , dziecko objęte jest ubezpieczeniem automatycznie. Jak wybrać opiekę medyczną dla dziecka? Pediatrę i położną wybieramy przez wypełnienie odpowiedniego formularza w wybranej przychodni lub tuż po porodzie ....

Przeczytaj
Styl życia REGULAMIN KONKURSU '50 kosmetyków z okazji 50 tys. fanów na Instagramie Wizaz.pl'
Agnieszka Pulikowska
kwiecień 18, 2018

1.       POSTANOWIENIA OGÓLNE Organizatorem konkursu pod nazwą '50 kosmetyków z okazji 50 tys. fanów na Instagramie Wizaz.pl' (dalej zwanego „Konkursem” ) jest Edipresse Polska S.A. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Wiejska 19, 00-480 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy KRS, pod numerem KRS 0000111462, numer NIP 526-00-12-586, kapitał zakładowy w całości wpłacony 2.311.320,00 zł (dalej zwana „Organizatorem” ). Konkurs jest organizowany na zasadach określonych niniejszym regulaminem (dalej zwanym „Regulaminem” ) i zgodnie z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa. Regulamin Konkursu jest dostępny w siedzibie Organizatora i na stronie internetowej Wizaz.pl Uczestnikiem Konkursu może być wyłącznie osoba fizyczna, pełnoletnia, posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych. W Konkursie nie mogą brać udziału pracownicy Organizatora, Przyrzekającego nagrody i inne osoby współpracujące przy organizacji i prowadzeniu Konkursu, jak również członkowie rodzin wyżej wymienionych osób. Nagrodami przeznaczonymi dla Laureatów Konkursu są: Na Instagramie wizaz.pl 1 Kosz kosmetyków o wartości 700zł słownie siedemset złotych Organizator powoła trzyosobową komisję (zwaną dalej „Komisją” ), w skład której wejdzie trzech przedstawicieli Organizatora. Komisja zobowiązana będzie do pełnienia nadzoru nad przestrzeganiem postanowień Regulaminu przez uczestników i podejmowania innych czynności, wskazanych w Regulaminie. W razie braku porozumienia wszystkich członków Komisji, decyzje Komisji zapadają większością głosów.     2.       ZAŁOŻENIA KONKURSU 2.1.    Konkurs będzie przeprowadzony na Instagramie wizaz.pl Ogłoszenie o Konkursie ukaże się w dniu 30.04.2018  w komentarzu na Instagramie wizaz.pl...

Przeczytaj