

Czy zdarzyło się, że wstydziłyście się uśmiechnąć z powodu stanu swoich zębów? A może ktoś wam zwrócił na tę kwestię uwagę? Często problem leży w nieodpowiedniej higienie jamy ustnej. Choć wydaje nam się, że potrafimy o nią odpowiednio dbać, to często, nieświadomie, popełniamy podstawowe błędy.
Jak jest w waszym przypadku? Czy uśmiech jest waszym kompleksem? Uważacie, że wiecie, jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej? Sprawdziliśmy to w naszym badaniu, które przygotowaliśmy razem z marką SEYSSO.
W sumie 283 osoby odpowiedziały na pytania o:
- sposób wyboru kosmetyków do higieny jamy ustnej,
- sposób mycia zębów oraz,
- częstotliwość wizyt u stomatologa,
- przykre dolegliwości jamy ustnej, które sprawiają dyskomfort,
- kwestie wpływu wyglądu zębów na pewność siebie.
Spis treści:
- Jaka jest częstotliwość mycia zębów?
- Skąd kobiety czerpią wiedzę na temat higieny jamy ustnej?
- Co oprócz szczoteczki do mycia zębów?
- Czym się kierujemy podczas wyboru kosmetyków do mycia zębów?
- Czy wiemy, jakich składników warto szukać w paście do zębów w zależności od swoich potrzeb?
- Czy wiemy, jak prawidłowo myć zęby?
- Jakie szczoteczki do mycia zębów są najczęściej wybierane?
- Jakie przypadłości jamy ustnej najczęściej dotykają badane osoby?
- Uśmiech, a opinie innych
- Wpływ uśmiechu na życie codzienne i zawodowe
- Czy kobiety boją się wizyt u stomatologa?
- Wizyta u stomatologa - jak często się na nią decydujemy?
- Zabiegi stomatologiczne poprawiające wygląd zębów - jakie wybierają badane osoby?
- Higiena jamy ustnej - czy kobiety czują potrzebę zgłębienia wiedzy na ten temat?
W jakim przedziale wiekowym były respondentki?
Największą grupę badanych stanowiły osoby pomiędzy 25 a 34 rokiem życia - stanowiły aż 45% badanych. Kolejno były to osoby w wieku:
- 35-44 lat - 30%
- 18-24 lat - 13%
- 45-55 lat - 9%
- 56 i więcej lat - 3%.
Zobaczcie, co nam opowiedziały.
Jaka jest częstotliwość mycia zębów?
To podstawa higieny jamy ustnej, od której zaczęliśmy naszą ankietę. Ponad 70% badanych odpowiedziało, że zęby myje 2 razy dziennie. Z kolei 15% stwierdziło, że raz dziennie. Co ciekawe, aż 14% osób udzieliło odpowiedzi, że myje zęby 3 razy dziennie i częściej.
Skąd kobiety czerpią wiedzę na temat higieny jamy ustnej?
Okazało się, że głównym źródłem wiedzy na temat higieny jamy ustnej są artykuły znalezione w Internecie. Drugim źródłem informacji dla wielu są dentyści. Kolejno często korzystamy z wiedzy dostarczanej w ramach kampanii edukacyjnych, od najbliższych. Najmniej osób odpowiedziało, że czerpie wiedzę z materiałów influencerów.
Co oprócz szczoteczki do mycia zębów?
41% badanych odpowiedziało, że sięga po pastę do zębów, płyn do płukania ust oraz nitkę dentystyczną. Kolejno 27% stwierdziło, że korzysta z pasty do zębów oraz płynu do płukania ust. Niestety, aż 25% przyznało, że stosuje jedynie pastę do zębów. Z kolei 6% odpowiedziało, że korzysta z pasty do zębów, płynu do płukania ust oraz irygatora.
Czym się kierujemy podczas wyboru kosmetyków do mycia zębów?
Co głównie decyduje o naszych decyzjach zakupowych? Najwięcej osób stwierdziło, że najważniejsze jest dla nich działanie. Kolejno liczą się:
- opinie znalezione w Internecie
- skład
- cena i porada dentysty
- dostępność
- opinie najbliższych.
Czy wiemy, jakich składników warto szukać w paście do zębów w zależności od swoich potrzeb?
63% badanych uznało, że posiada wiedzę na co zwracać uwagę podczas wyboru pasty do zębów, jednak 37% przyznało, że nie.
Czy wiemy, jak prawidłowo myć zęby?
94% badanych osób przyznało, że wie, jak prawidłowo szczotkować zęby. Przy tym 49% odpowiedziało, że w trakcie tej czynności wykonuje ruchy okrężne, 40% wymiatające, a 11% pionowe i poziome.
Jakie szczoteczki do mycia zębów są najczęściej wybierane?
Na rynku mamy szeroki wybór. 48% badanych sięga mimo wszystko po szczoteczki manualne, które są z nami od lat. Z kolei 31% przyznało, że wybiera szczoteczki soniczne, a 20% korzysta ze szczoteczki oscylacyjnej (z okrągłą główką).
Jakie przypadłości jamy ustnej najczęściej dotykają badane osoby?
Zapytaliśmy respondentów, z jakimi dolegliwościami jamy ustnej najczęściej się borykają. Mogli oni wybrać kilka odpowiedzi.
Aż 51% przyznało, że towarzyszy im nadwrażliwość zębów oraz przebarwienia na zębach/ciemny kolor zębów. Kolejnym, często pojawiającym się problemem są krwawiące dziąsła, z którymi boryka się 41% respondentów. Następnie aż 34% osób zaznaczyło, że ma problem z próchnicą i ubytkami, a 18% boryka się z nieprzyjemnym zapachem z ust oraz nieprzyjemnym posmakiem w ustach. 13% badanych walczy z recesją dziąseł. Zaledwie 11% stwierdziło, że nie ma żadnych dolegliwości związanych z zębami.
Uśmiech, a opinie innych
80% badanych osób stwierdziło, że nigdy nie usłyszało negatywnego komentarza na temat swojego uśmiechu, jednak aż 53% jednocześnie przyznało, że promowany w social mediach śnieżnobiały uśmiech wywołuje u nich kompleksy związane z zębami, a 24% nawet sięgnęło po triki z social mediów rozjaśniające zęby.
Wpływ uśmiechu na życie codzienne i zawodowe
Aż 47% respondentów potwierdziło, że zdarzyło im się nie uśmiechać z powodu brzydkiego wyglądu swoich zębów. Ponadto, 57% badanych przyznało, że zdarzyło się, że brzydki wygląd zębów lub nieprzyjemny zapach z ust sprawiał im dyskomfort podczas relacji z najbliższymi lub w kontaktach zawodowych.
Czy kobiety boją się wizyt u stomatologa?
38% badanych stwierdziło, że boi się wizyt u stomatologa. Co ma na to wpływ?
- 58% boi się bólu,
- 30% obawia się wysokich kosztów leczenia,
- 12% czuje dyskomfort z powodu wizyty u stomatologa przez nieodpowiednie podejście dentysty do pacjenta.
Wizyta u stomatologa - jak często się na nią decydujemy?
37% badanych stwierdziło, że kontroluje swoją jamę ustną raz na pół roku. Z kolei 32% udaje się do specjalisty, kiedy ma wrażenie, że dzieje się coś niedobrego. 26% z kolei idzie do dentysty raz w roku, a zaledwie 5% robi to co 3 miesiące.
Zabiegi stomatologiczne poprawiające wygląd zębów - jakie wybierają badane osoby?
Bardzo cieszy fakt, że aż 58% badanych przyznało, że w celu poprawy wyglądu zębów wybiera się na higienizację, czyli piaskowanie, skalling i fluoryzację, które pomagają nam w utrzymaniu zębów oraz dziąseł w dobrej kondycji. Niestety, aż 27% osób stwierdziło, że nie planuje żadnych zabiegów w gabinecie dentystycznym. Niewiele, bo zaledwie 8% osób stwierdziło, że planuje wybielanie zębów. Z kolei 4% badanych zamierza skorzystać z bondingu, a 3% planuje licówki.
Higiena jamy ustnej - czy kobiety czują potrzebę zgłębienia wiedzy na ten temat?
Aż 67% osób biorących udział w badaniu stwierdziło, że chce pogłębić swoją wiedzę w tym zakresie!
Jak widać, choć wydaje się nam, że potrafimy odpowiednio dobrać kosmetyki do higieny jamy ustnej oraz odpowiednio czyścić zęby, to jednak nadal borykamy się z wieloma problemami w jej obrębie. Co gorsza, wpływają one na komfort naszego życia i to nie tylko codziennego, ale także zawodowego.
Dlaczego tak ważne jest, aby móc się cieszyć pięknym uśmiechem? Po pierwsze to kwestie zdrowia fizycznego. Jednak uśmiech bardzo dobrze wpływa także na nasze zdrowie psychiczne! Dzięki niemu wytwarzane są endorfiny odpowiedzialne za zmniejszenie bólu i cierpienia. Ponadto śmianie się m.in. poprawia krążenie i dotlenienie ciała, pracę serca i układu odpornościowego.
Poza tym, warto pamiętać, że jak mówi stare przysłowie - "Jak cię widzą, tak cię piszą". Osoby, które się uśmiechają, są odbierane jako bardziej towarzyskie, atrakcyjne, kreatywne.
Zatem jak sprawić, aby cieszyć się zdrowym uśmiechem? Mamy dla was kilka porad, które znajdziecie TUTAJ.