klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Styl życia

Uwaga: Sterylizator UV i sterylizator kulkowy – czy są skuteczne?

Ostatnio wzrasta popularność urządzeń, które nazywa się sterylizatorami – chodzi tu zarówno o UV, jak i tzw. sterylizatory kulkowe. Czym jednak są one naprawdę, jak działają i czy możemy mieć pewność, że są skuteczne, a ich efektem są sterylne narzędzia?
Materiał partnera
lipiec 17, 2020

Adele pokazała nowe zdjęcia! SCHUDŁA jeszcze bardziej!

Sterylizator UV – co to?

Sterylizator UV to urządzenie, które wykorzystuje działanie promieniowania UV. Jest to tak naprawdę dezynfekcja, a nie sterylizacja. Długość wykorzystywanych w tym procesie fal UV wynosi od 210 do 328 nm, przy czym najbardziej efektywne są te o długości 254 nm. Do tego procesu wykorzystuje się lampy rtęciowe. Dochodzi do utworzenia dimerów tyminy, a w konsekwencji do uszkodzenia DNA bakterii i wirusów. Promieniowanie UV eliminuje drobnoustroje, między innymi bakterie i grzyby, jednak nie jest to proces w pełni skuteczny.

„Sterylizacja” UV nie jest skuteczna wobec form przetrwalnikowych. To odróżnia ją od sterylizacji w autoklawie, w wyniku której dochodzi do zniszczenia wszystkich postaci bakterii, wirusów i innych drobnoustrojów. Promieniowanie UV, zmieniając strukturę kwasów nukleinowych, działa głównie na formy wegetatywne oraz już nieaktywne drobnoustroje. Takie urządzenie nie zapewnia więc pełnego bezpieczeństwa. Nie jest to sterylizacja klasy B, tylko niższej S lub N, w zależności od zastosowanego źródła promieniowania. Jest to jedynie tania alternatywa, która może spowodować więcej szkody niż pożytku.

Działanie tego urządzenia nie jest również w pełni dokładne. Promienie UV padają na powierzchnię liniowo, a więc ich działanie jest ograniczone jedynie do odsłoniętych, niezacienionych miejsc. Promieniowanie UV ma głównie swoje zastosowanie jako uzupełnienie dezynfekcji i sterylizacji, działa przede wszystkim na powietrze. Ogranicza ryzyko zakażeń drogą kropelkową, nie przenika w głąb ciał stałych i płynów. Sterylizator UV nie został również uznany przez stacje sanitarno-epidemiologiczne za urządzenie do skutecznej sterylizacji.

Promieniowanie UV – czy to jest bezpieczne?

Producenci często stosują technologie, które mają przeciwdziałać szkodliwemu promieniowaniu, ale ceny takich urządzeń są relatywnie wysokie. Większość stosowanych lamp UV nie pozostaje jednak obojętna dla zdrowia człowieka, a w trakcie ich użytkowania konieczne jest opuszczenie danego pomieszczenia. Promieniowanie UV może podrażniać skórę i błony śluzowe, powodować oparzenia skóry i zapalenie spojówek oczu. Badania dowodzą, że może ono również uszkadzać DNA i prowadzić do rozwoju nowotworów skóry. Takie lampy mają zastosowanie w szpitalach na salach zabiegowych i operacyjnych, w innych placówkach medycznych oraz laboratoriach. Aby działanie takiej lampy było w jakikolwiek sposób skuteczne, musi być ona uruchomiona na kilka godzin, nawet do ośmiu. Skuteczność lampy UV zależna jest również od takich czynników jak temperatura oraz wilgotność powietrza. Samo urządzenie musi być również odpowiednio umiejscowione, we właściwej odległości od miejsca zabiegowego i innych mebli w pomieszczeniu, w zależności od zaleceń producenta.

Dlaczego sterylizator UV to nie do końca sterylizator?

Sterylizator UV tak naprawdę nie zapewnia skutecznej sterylizacji. Nie bez powodu w szpitalach czy gabinetach lekarskich wykorzystywane są autoklawy. Sterylizator UV nie usuwa form przetrwalnikowych bakterii i wirusów. Jedynie autoklaw (sterylizator parowy) zapewnia 100% bezpieczeństwo i skuteczność sterylizacji. Autoklaw to urządzenie służące do sterylizacji głównie narzędzi wielokrotnego użytku. Odbywa się w nim sterylizacja parą wodną pod ciśnieniem – jest to jedyny sposób na zapewnienie pełni bezpieczeństwa oraz zmniejszenie do minimum ryzyka zakażenia. Sterylizacja w autoklawie polega na niszczeniu wszystkich form szkodliwych drobnoustrojów, także form przetrwalnikowych. Narzędzie, które przeszło ten proces, jest wolne od patogenów.

Autoklaw stanowi obowiązkowe wyposażenie gabinetów stomatologicznych, lekarskich, ma on też swoje zastosowanie w miejscach, w których wykonuje się zabiegi, wszędzie tam, gdzie dochodzi lub może dojść do przerwania ciągłości skóry, m.in. w zakładach fryzjerskich, salonach kosmetycznych oraz w studiach tatuażu. Można w nim sterylizować metalowe narzędzia wielokrotnego użytku, a w dobie pandemii może być również używany do sterylizacji przed utylizacją maseczek, bandaży itp.

Sterylizator kulkowy – co to?

Sterylizator kulkowy kiedyś był bardzo popularny i często spotykany w salonach kosmetycznych. W środku tego urządzenia znajdują się małe, szklane kulki, które nagrzewają się do temperatury 240 stopni. Niewątpliwą zaletą tych urządzeń jest ich niska cena, jednak nie gwarantują one w pełni skutecznego procesu sterylizacji.

Czy sterylizator kulkowy jest skuteczny?

Działanie sterylizatora kulkowego można bardziej porównać do dezynfekcji, nie sterylizacji. Urządzenie to nie powinno być nazywane sterylizatorem. Przeznaczone jest jedynie do narzędzi metalowych, które nie są nawet wkładane do tego urządzenia w całości. Po procesie „sterylizacji” nie są one również prawidłowo przechowywane, jak ma to miejsce w autoklawie parowym. Nie ma również możliwości kontrolowania całego procesu. Przez wiele stacji sanitarno-epidemiologicznych niedopuszczone są również do użytku sterylizatory kulkowe oraz modele działające na suche, gorące powietrze. Jedynym skutecznym sposobem sterylizacji narzędzi jest sterylizacja w autoklawie najwyższej, klasy medycznej B, które zapewniają 100% skuteczność i bezpieczeństwo.

Sprawdzone metody sterylizacji – autoklaw

Zamiast sterylizatora UV lub kulkowego, warto wybrać sprawdzone, rekomendowane metody – autoklawy, które są medycznymi urządzeniami do sterylizacji. Mają one swoje zastosowanie we wszystkich placówkach medycznych, gabinetach stomatologicznych oraz wszędzie tam, gdzie dochodzi lub może dojść do przerwania ciągłości tkanek – w gabinetach kosmetycznych, salonach fryzjerskich i studiach tatuażu.

Profesjonalne autoklawy to jedyne urządzenia gwarantujące faktyczną sterylność narzędzi. Inne metody sterylizacji nie zapewniają klientom bezpieczeństwa i ochrony przed takimi patogenami jak wirusy HIV, WZW czy grzybica.

Obecnie dostępne na rynku autoklawy to prawdziwa, estetyczna dekoracja salonu. Minęły czasy, kiedy były one niezbyt atrakcyjnym elementem wyposażenia. Dziś charakteryzują się nowoczesnym designem i dostępne są w wielu wersjach kolorystycznych. Ponadto nie zajmują dużo przestrzeni i zmieszczą się na każdym, standardowym blacie roboczym.

Materiał powstał z udziałem marki Enbio

zdjęcia: mat. prasowe

Bibliografia:

  1. Dezynfekcja, sterylizacja, antyseptyka, Katedra i Zakład Mikrobiologii, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu https://www.lekarski.umed.wroc.pl/sites/default/files/mikrobiologia/files/Dezynfekcja_i_sterylizacja.pdf
  2. Medyczne lampy bakteriobójcze - zasadniczy element wyposażenia gabinetu lekarza? MEDNOVA https://mednova.pl/blog/lampy-bakteriobojcze-jakie-wybrac-porownanie
  3. Dezynfekcja powietrza i powierzchni promieniami ultrafioletowymi UV-C, Pretium Medical https://medipretium.pl/lampy-bakteriobojcze-dezynfekcja-powierzchnii-powietrza-uv-c-26
  4. Sterylizacja narzędzi w gabinecie kosmetycznym, Cabines Polska nr 68, Konsultacja merytoryczna: Beata Zalewska, konsultant naukowy Medilab Michał Domański, http://www.cabines.pl/artykuly/769/sterylizacja-narzedzi-w-gabinecie-kosmetycznym.html
zabiegi na twarz w domu
iStock
Pielęgnacja Zabiegi na twarz, które możesz zrobić w domu
Zabiegi na twarz w domu to doskonała alternatywa dla profesjonalnych zabiegów w gabinetach estetycznych. Jakie zabiegi można wykonać w domowych warunkach i na jakie efekty możemy liczyć?
Aneta Zygmuntowicz
marzec 27, 2020

Z każdym rokiem powstaje coraz więcej alternatyw dla profesjonalnych zabiegów u kosmetyczki. Wykonywanie zabiegów na twarz w domu to nie tylko oszczędność czasu, ale również funduszy. W internecie możemy zakupić urządzenia do zabiegów na twarz przeznaczone do domowego użytku. Zazwyczaj urządzenia te kosztują tyle, ile jedna wizyta w salonie. Sprawdźcie, w jaki sposób zrobić w domu peeling kawitacyjny, mikrodermabrazję diamentową czy zabieg z kwasami na twarz. Domowy peeling kawitacyjny Do wykonywania peelingu kawitacyjnego wykorzystuje się zjawisko kawitacji. Polega ono na szybkiej przemianie substancji z fazy ciekłej w fazę gazową. Woda na skórze w zetknięciu z ultradźwiękami tworzy mikropęcherzyki, które ulegają rozpadowi. Dzięki temu możliwe jest rozbicie starych komórek rogowej warstwy naskórka . Po zabiegu skóra jest oczyszczona, dotleniona i odżywiona. Urządzenie do peelingu kawitacyjnego wytwarza falę ultradźwiękową, która kierowana jest na wilgotną skórę, wywołując efekt kawitacji. Skóra przed kontaktem z urządzeniem powinna być dokładnie oczyszczona i zmoczona , najlepiej za pomocą soli fizjologicznej lub czystej wody. Zobacz także: Jak wykonać peeling kawitacyjny w domu? Mikrodermabrazja diamentowa w domu Mikrodermabrazja to zabieg polegający na mechanicznym złuszczaniu naskórka . Jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów na twarz w gabinecie kosmetycznym, ale można go również wykonać w domu. Złuszczanie nagromadzonego naskórka sprawia, że skóra jest oczyszczona, zaskórniki usunięte, a skóra lepiej wchłania kosmetyki nawilżające i odżywcze. Na rynku znajdziemy wiele  urządzeń do domowej mikrodermabrazji diamentowej . Ich cena oscyluje w granicach 150-200 zł i są do wielokrotnego stosowania. Przeprowadzenie zabiegu w domu jest bardzo korzystne cenowo, gdyż jeden zabieg w salonie kosztuje tyle samo co tego typu...

Przeczytaj
materiały PR
Pielęgnacja Trwała i skuteczna depilacja IPL w domu
Urządzenia IPL do użytku w domu to alternatywa dla krótkotrwałych efektów jednorazowych golarek, bolesnej depilacji woskiem czy kremów do depilacji, które mogą powodować podrażnia. Sprawdź, czym jest technologia IPL i jak wybrać odpowiednie urządzenie do domowej depilacji światłem.
Materiał partnera
wrzesień 26, 2017

W dzisiejszych czasach regularna depilacja jest normą, a panie marzą o tym, by raz na zawsze pozbyć się niechcianych włosków z nóg, pach i okolic bikini - i to bez bólu, podrażnień i wrastających włosków. Jeśli Tobie również zależy na zadbanym i gładkim ciele na długo, a nie chcesz tracić pieniędzy i czasu na wizyty w salonie kosmetycznym, postaw na urządzenia do depilacji IPL. IPL w warunkach domowych Technologia IPL (Intense Pulsed Light) jest dostępna od 1997 roku, ale jeszcze kilka lat temu wykorzystywana była jedynie w profesjonalnych salonach kosmetycznych. Dziś znalazła zastosowanie także w urządzeniach do depilacji przeznaczonych do użytku domowego. Urządzenia IPL do depilacji wykorzystują delikatne impulsy świetlne. Kierując błyski światła do cebulek włosów, powodują naturalne wypadanie włosków, a proces ich odrastania zostaje zahamowany. Co ważne, depilacja nie jest bolesna i nie powoduje podrażnień. Stosowane zgodnie z przeznaczeniem urządzenia są bezpieczne do samodzielnego używania. W ten sposób możesz zaoszczędzić czas i mieć narzędzie do skutecznej depilacji zawsze pod ręką! Na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń do samodzielnej depilacji IPL. Na co zwracać uwagę przy wyborze urządzenia dla siebie? Dostępne nasadki Przede wszystkim zastanów się, do jakich obszarów ciała chcesz używać urządzenia i zwróć uwagę na nasadki. Kształt i rozmiar okienek w nasadkach pozwalają dopasować je do depilowanego obszaru ciała. Im większe okienko nasadki, tym szybciej wykonasz zabieg, ale nie zawsze tylko wielkość nasadki się liczy. Do pach czy okolic bikini potrzebne są przecież nasadki o nieco innym kształcie, aby ułatwić depilację. Sprawdź Philips Lumea Prestige BRI956 , która posiada unikalne, specjalnie wyprofilowane nasadki stworzone, by uzyskać optymalne efekty na wszystkich obszarach ciała. W urządzeniu BRI956...

Przeczytaj
Trądzik różowaty
Fotolia
Pielęgnacja Mam problem: trądzik różowaty
Trądzik różowaty, zwany również rosacea, najczęściej pojawia się u kobiet w wieku 30-40 lat. Jest to przewlekłe schorzenie, które obejmuje głównie okolice nosa i policzków i oprócz rumienia charakteryzuje się obecnością grudek, krost, teleangiektazji oraz zmian przerostowych. Sprawdź co nasila objawy trądziku i jak pielęgnować ten typ skóry.
Magdalena Borucińska
luty 25, 2013

Trądzik różowaty - objawy Trądzik różowaty (rosacea) jest przewlekłym schorzeniem charakteryzującym się nawracającymi epizodami zaczerwienienia w obrębie twarzy, rumieniem, obecnością grudek, krost, teleangiektazji oraz zmian przerostowych . Patogeneza schorzenia jest niejasna, bierze się pod uwagę współistnienie różnych czynników. Występuje u ok. 10% populacji, a u ponad 80% pacjentów głównymi objawami są zmiany naczyniowe (rumień, teleangiektazje). Pojawia się częściej u pacjentów z I, II fototypem skóry, niebieskimi oczami i jasnymi włosami. Zmiany naczyniowe rozpoczynają się przeważnie w wieku 30-40 lat, częściej u kobiet niż u mężczyzn. Wielu autorów uważa, że podłoże zmian stanowią zaburzenia łojotokowe współistniejące ze zmianami naczyniowymi. Zmiany chorobowe lokalizują się w strefach łojotokowych skóry, występują rzadziej u osób z nadmierną czynnością gruczołów łojowych (postać przerosła i piorunująca TR). Wiadomo także, że TR jest chorobą zapalną, a odczyn zapalny odgrywa podstawową rolę w powstawaniu zmian chorobowych. Wczesny okres TR zaliczany jest do nerwic naczynioruchowych skóry i na wiele lat może wyprzedzać rozwój utrwalonych zmian w przebiegu choroby. Pierwsze objawy obserwujemy u kobiet około 20 roku życia, szczególnie jeśli dochodziło do nadmiernej ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe. Pacjentki często skarżą się początkowo na nietolerancję kosmetyków. Dochodzi do wzmożonej reaktywności naczyń bez utrwalonych zmian skórnych, ale okresowo może wystąpić dyskretny rumień i pojedyncze teleangiektazje. Dominującym objawem w tym okresie jest napadowe czerwienienie twarzy (flushing) pod wpływem czynników miejscowych i ogólnych. Początkowo objawy typu „flushing są przemijające, ale następnie wraz z uszkodzeniem naczyń dochodzi do powstania utrwalonych zmian rumieniowych. Zwiększony przepływ krwi i rozszerzenie naczyń...

Przeczytaj
Suszarka Panasonic EH-NA98
archiwum prywatne
Fryzury Niezwykła suszarka Panasonic przetestowana! Wysuszy nie tylko włosy, ale również zadba o skórę twarzy
Suszarka Panasonic EH-NA98 zatrzymuje we włosach nawilżenie, dzięki czemu stają się gładkie i lśniące. To sprzęt wysokiej klasy wśród suszarek, który tworzy fryzurę za mnie i dodatkowo dba o skórę twarzy i głowy.
Materiał partnera
marzec 02, 2020

Suszarka, której używam na co dzień ma już ładnych kilka lat, więc i zastosowana w niej technologia nie jest już najwyższych lotów. Dzielnie mi służyła, ale mając świadomość tego, jak bardzo zaawansowane modele pojawiają się teraz na rynku, zdawałam sobie sprawę z tego, że czas na zmiany. Przetestowałam więc suszarkę Panasonic, model EH-NA98 , która rekomendowana jest do każdego rodzaju włosów . Kiedy trafiła w moje ręce, zaczęłam się zastanawiać, jak mam sobie poradzić za stylizacją moich falowano-kręconych włosów bez dyfuzora. W zestawie umieszczono płaską końcówkę, ale nie podejrzewałam, że się u mnie sprawdzi. Jak wielkie było moje zaskoczenie, kiedy okazało się inaczej. Testowanie takiej suszarki na prostych włosach wydaje się łatwe. Nie pochylamy się zbytnio nad stylizacją, bo jedyne czego oczekujemy to wysuszenie bez efektu splątania i spuszenia. O wiele trudniejszym testem jest wykorzystanie urządzenia na kręconych włosach, bo to one potrafią obnażyć wszystkie jego wady. Jak to było u mnie? Jeśli chodzi o typ skrętu moich włosów, to jest to coś pomiędzy 2c a 3a, czyli takie typowe wurly. Nie wiem, jak urządzenie sprawdziłoby się na klasycznych kędziorach o mocniejszym typie skrętu, ale ja nie mam tej suszarce absolutnie nic do zarzucenia. Panasonic EH-NA98 sprawdziła się u mnie doskonale i zabezpieczyła moje włosy przed utratą wilgoci, ograniczając efekt puszenia się praktycznie do minimum. Wygląd suszarki Panasonic EH-NA98 Suszarka Panasonic EH-NA98 wygląda dość futurystycznie . Wydaje się ciężka, ale nic bardziej mylnego. Waży zaledwie pół kilograma, przyjemnie operuje się nią podczas całego procesu suszenia. Nawet po dłuższym czasie nie miałam wrażenia, że moja ręka jest zmęczona. Z poprzedniczką bywało różnie – przeważnie po kilku...

Przeczytaj