klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
To właśnie przez TO kobiety tracą ochotę na seks w stałych związkach
Styl życia

Uwaga, w stałym związku kobiety tracą ochotę na seks. Dlaczego tak się dzieje?

Według najnowszych badań kobiety częściej tracą zainteresowanie seksem, jeśli są w długoterminowych związkach. Dlaczego tak się dzieje?
Urszula Jagłowska
kwiecień 04, 2018

Rutyna, zmęczenie, brak czasu, to tylko nieliczne powody, dla których tracimy ochotę na seks. Seksuolodzy, na czele z Tammy Nelson, terapeutką i autorką poradników na temat związków, autorką książki „Getting the Sex You Want”, podkreślają, że popęd seksualny kobiet jest bardziej złożony niż ten mężczyzn. Bazując na wynikach ich badań można również zauważyć pewną prawidłowość, zgodnie z którą libido pań zaczyna spadać, kiedy pozostają w długotrwałych związkach. Czy to oznacza, że nie jesteśmy stworzone do monogamii?

Przeczytaj także: Większość par rozstaje się w ciągu pierwszych dwóch lat związku. Dlaczego?

Asia ze „Ślubu od pierwszego wejrzenia” jest zakochana! Zdradziła, jak poznała nowego partnera

Dlaczego nasze libido spada, kiedy jesteśmy w stałym związku?

By znaleźć główną przyczynę spadku popędu seksualnego u osób w stałych relacjach, grupa naukowców z University of Southampton i University College London przeprowadziła eksperyment na grupie niemal 7 tys. kobiet i 5 tys. mężczyzn, badając ich postawy i przyzwyczajenia seksualne oraz styl życia. Naukowcy odkryli, że pomimo iż z wiekiem zarówno kobiety, jak i mężczyźni tracą ochotę na igraszki, to w stałych związkach płeć piękna przejawia mniejsze zainteresowanie seksem niż panowie.

Utrata zainteresowania seksem niekoniecznie jest czymś niezwykłym. Istnieje wiele powodów, dla których nasze potrzeby ulegają zmianie – twierdzi seksuolog Amanda Major.

Według badaczy słaba komunikacja i brak emocjonalnego związku z partnerem były głównymi powodami, dla których mężczyźni i kobiety stracili zainteresowanie zbliżeniami. 15% ankietowanych mężczyzn i aż 34% ankietowanych pań przyznała, że w ciągu ostatnich  miesięcy kochali się ze swoimi partnerami dużo rzadziej niż w poprzednich latach. Ponadto ponad połowa respondentów (53 proc. mężczyzn i 62 proc. kobiet) twierdzi, że jest niezwykle przygnębiona spadkiem swojego libido.

Jak twierdzą naukowcy, osoby, które nagle tracą zainteresowanie intymnością, głównie pozostają w związku z osobą unikającą zbliżeń, lub czują się źle w swojej relacji z partnerem.  Wśród badanych kobiet jednym z głównych czynników spadku libido były także różnice w zainteresowaniach seksualnych partnerów.

Przeczytaj także: Jakie kobiety najbardziej pociągają mężczyzn?

Dlaczego tracimy ochotę na seks?

Ponadto naukowcy odkryli, że kobiety tracą zainteresowanie seksem również z powodu dolegliwości zdrowotnych, jak np. suchość waginy, która powoduje ból podczas zbliżenia. Swój spadek libido tłumaczą także przemęczeniem psychicznym i fizycznym, brakiem kontaktu fizycznego z partnerem w ciągu dnia – jak czułe gesty, pocałunki – aż w końcu brakiem zadowolenia ze związku oraz emocjonalnej więzi z partnerem.

W dodatku badacze zauważyli, że osoby, które mają problemy seksualne rzadko rozmawiają o nich ze swoimi ukochanymi, co może pogłębiać niechęć do współżycia. Jak temu zaradzić? Jak twierdzi współautorka badań dr Kristin Mitchell z University of Glasgow zamiast skupiać się wyłącznie na negatywnych aspektach związanych z naszą seksualnością, powinniśmy częściej rozmawiać z partnerem o tym co przeszkadza nam podczas wspólnych zbliżeń oraz o tym, jakie mamy oczekiwania wobec łóżkowych igraszek.

Zdjęcie: iStock

Komentarze
Fotolia
Styl życia Pierwszy seks po porodzie - czy to boli?
Pierwszy seks po porodzie niesie za sobą wiele wątpliwości: czy już można? Czy nie będzie bolało? Czy dziecko się nie obudzi? Czy będzie tak, jak dawniej? Nic dziwnego, że się nad tym zastanawiacie, ale nie warto się stresować na zapas, lepiej się po prostu przygotować.
Łucja Zbieniewska
lipiec 25, 2011

Pierwszy raz po porodzie - wybierzcie odpowiedni czas Zwykle lekarze zalecają poczekać z seksem po porodzie 6 tygodni , czyli wstrzymać się do końca połogu. To czas na regenerację narządów rodnych, która jest konieczna, bez względu na to, czy był to poród naturalny, czy też cięcie cesarskie. Jeśli po 6 tygodniach połogu nie masz ochoty na seks albo czujesz się zbyt zmęczona – co naturalnie przy wyczerpującej opiece nad noworodkiem – spokojnie porozmawiaj o tym z partnerem, daj sobie trochę czasu, nie rób nic na siłę. Gdy zdecydujecie się na zbliżenie, zaplanujcie ten wyjątkowy moment: wybierzcie czas, gdy niemowlę będzie mocno spało (to wcale nie musi być środek nocy) i nikt inny wam nie przeszkodzi. Pierwszy raz po porodzie - czy to boli? To naturalne, że zwłaszcza po długim i ciężkim porodzie obawiasz się ponownych kontaktów seksualnych. Obawa przed bólem podczas stosunku bywa na tyle duża, że rezygnujesz na samym początku. Spokojnie: porozmawiaj o swoich wątpliwościach z ginekologiem. Być może doradzi stosowanie np. żelu przeciwbólowego. Porozmawiaj o lęku przed bólem z partnerem: powinien wiedzieć, jak się czujesz i czego się obawiasz: dzięki temu będzie bardziej delikatny i wyrozumiały. Być może jedne pozycje będą dla ciebie bardziej komfortowe niż inne, dlatego warto wypróbować kilka różnych, aby znaleźć tę najbardziej odpowiednią.  Pierwszy raz po porodzie - pokonaj trudności Część młodych mam skarży się na problem niedostatecznego nawilżenia, które utrudnia współżycie. Spowodowane jest ono spadkiem poziomu hormonów w okresie połogu. Rozwiązaniem może być stosowanie intymnych żeli nawilżających, które można kupić w aptece lub drogerii. Na pewno jednym z najbardziej zniechęcających do seksu czynników jest zmęczenie, które nieodłącznie towarzyszy młodym rodzicom. Często więc – aby mieć ochotę na seks – warto...

Przeczytaj
para się całuje
iStock
Styl życia Czy pocałunek to już zdrada? Zdania kobiet i mężczyzn bardzo się różnią...
Czy niewinny flirt to już zdrada? A co z pocałunkami? Zdania w przeprowadzonych badaniach są podzielone. Mężczyźni są bardziej... liberalni?
Agnieszka Pulikowska
styczeń 11, 2019

BBB Radio 5 Live przeprowadziło badanie na grupie 2066 osób w Wielkiej Brytanii. Kluczowym pytaniem było to o zdradę partnera. Dla niektórych osób formą zdrady jest już flirt podczas spotkania, czy pisanie wiadomości, w których można wyczuć pożądanie. Dla innych z kolei zdrada jest dopiero wtedy, kiedy druga połówka uprawia seks z inną osobą.  Polecamy:   Czy Julia Wieniawa zdradzała Antka? Wreszcie tłumaczy się z tych kompromitujących zdjęć Czy pocałunek to zdrada? Według wyników badań 73% kobiet uważa, że pocałunek jest już zdradą , podczas gdy podobnego zdania jest zaledwie połowa mężczyzn. Dość spora rozbieżność jest w podejściu do wysyłania erotycznych wiadomości do innej osoby. 80% kobiet widzi w tym coś złego, a 62% mężczyzn już nie. 49% kobiet twierdzi też, że przeglądanie aplikacji randkowych to także zdrada , ale podobnego zdania jest zaledwie 32% panów.  Z kolei zarówno mężczyźni, jak i kobiety są podobnego zdania co do współżycia. 91% badanych pań i aż 89% panów twierdzi, że seks z innym partnerem jest oszustwem.  Skąd taka rozbieżność w wynikach? Kobietom zależy na emocjonalnej bliskości, dlatego zwracają szczególną uwagę na bliskość, pocałunki, przytulanie, a dla mężczyzn często znaczący jest dopiero seks. Polecamy:   Okrutnie ukarała niewiernego męża. Do końca życia będzie miał kompromitujący tatuaż!   W wypowiedzi dla "The Independent" ekspert i autor książek o psychologii związków, James Preece, wyjaśnia, że niezależnie od płci, jeżeli całujemy inną osobę oznacza to brak szacunku dla partnera, ale też wskazuje, że nie traktujemy poważnie tego, co nas łączy. Dodaje także, że jeżeli nie dbamy o to, jak na tego typu zachowanie zareaguje ukochany czy ukochana, to jesteśmy w związku z niewłaściwą osobą. Dlaczego pocałunki są ważne dla kobiet? Sheril Kirshenbaum, autor książki "The Science...

Przeczytaj
Facet odmawia seksu – co z tym zrobić?
Styl życia Facet odmawia seksu – co z tym zrobić?
Twój partner traci ochotę na zbliżenie? Spokojnie nie jesteś z tym sama! Na naszym forum wiele kobiet boryka się z tym problemem. Jak sobie z nim poradzić?
Urszula Jagłowska
październik 24, 2019

Czy kiedykolwiek zdarzyło ci się, że twój ukochany dał ci do zrozumienia, że nie ma ochoty na intymne igraszki? A może coraz częściej unika zbliżeń, tłumacząc to np. zmęczeniem? Spokojnie, nie jesteś jedyna! Stres, rutyna, brak czasu, czy niewłaściwa dieta to tylko nieliczne powody, dla których tracimy ochotę na zbliżenie. Również na naszym forum wątek poświęcony mężczyznom odmawiającym współżycia budzi ogromne zainteresowanie i potwierdza, że problem ten dotyczy wielu par, nawet tych pozostających w szczęśliwych związkach. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego facet odmawia seksu? Na naszym forum ostatnio olbrzymim zainteresowaniem cieszy się wątek   „Facet odmawia seksu – co z tym zrobić?” , założony przez kobietę, która od kilku miesięcy spotyka się z 30-letnim mężczyzną. Jak opisuje sama zainteresowana na początku jej ukochany miał problemy z erekcją , później zupełnie zaczął unikać zbliżeń . Mam problem z facetem, z którym spotykam się od kilku miesięcy. Jeśli chodzi o charakter to generalnie mi odpowiada, poza małymi zgrzytami. Problem zaczyna się w łóżku. Zaczęliśmy uprawiać seks i on ciągle ma problem z erekcją. Albo nie jest w pełni twardy, albo szybko opada, nawet jak jest we mnie. Próbowałam go podpytywać czy to ze mną ma problem, że może się mu nie podobam. Odpowiedział, że jestem dla niego atrakcyjna i jeśli by tak nie uważał to by ze mną nie był. Podpytywałam też o stan jego zdrowia - powiedział, że wszystko ok – pisze forumowiczka. W dalszej części postu podkreśla, że wielokrotnie dopytywała partnera o złe doświadczenia seksualne i czy poprzednie relacje intymne z innymi kobietami mogą mieć wpływ na jego obecne zachowanie. W efekcie 30-latek zaczął unikać zbliżeń, wymyślając coraz to nowsze wymówki. Od jakiegoś czasu mam wrażenie, że on unika zbliżeń seksualnych. Ciągle się źle czuje, jest zmęczony,...

Przeczytaj
Czego najczęściej żałujemy po seksie
Styl życia To właśnie tego najczęściej żałujemy po seksie
Czego najczęściej żałują kobiety po seksie, a czego mężczyźni? Naukowcy nie mają wątpliwości!
Urszula Jagłowska
lipiec 05, 2018

Daje rozkosz, relaksuje, zbliża do siebie partnerów, a nawet pomaga spalać tyle kalorii, co podczas intensywnego treningu... Seks dla wielu z nas to ogromna fizyczna, jak i psychiczna przyjemność, niestety często bywa również tak, że po upojnych chwilach  część z nas dopadają wyrzuty sumienia związane z dopiero co odbytym stosunkiem seksualnym . Dlaczego tak się dzieje? Naukowcy z  z Uniwersytetu Kalifornijskiego oraz Uniwersytetu Teksańskiego znaleźli na to odpowiedź. Przeczytaj także:  To najpopularniejsza pozycja seksualna na świecie! Też ją lubicie? Czego najczęściej żałujemy po seksie? Najnowsze wyniki badań, prowadzonych przez psychologów University of Texas w Austin i University of California w Los Angeles pokazują, że zarówno kobiety, jak i mężczyźni w podobnym stopniu żałują odbytych stosunków seksualnych. Co ciekawe,  biorąc pod uwagę różnice płciowe , zarówno biologiczne, jak i kulturowe, badacze zaobserwowali również liczne odrębności w zakresie tego, czego żałujemy.   Przeczytaj także:  Jak często pary w twoim wieku uprawiają seks? Z przeprowadzonych badań na grupie 25 tys. respondentów wynika, że mężczyźni często ubolewają nad swoją nieśmiałością  oraz nad tym, że nie mają odwagi podrywać atrakcyjnych kobiet. Jak ocenia dr Martie Haselton, jedna z badaczek uczestniczących w eksperymencie, ma to uzasadnienie ewolucyjne. Dla panów każde przegapienia szansy na potencjalny seks oznacza zmniejszenie szans przekazania potomstwu swoich genów – tłumaczy dr Haselton. Socjolożka podkreśla także,  że mężczyźni najczęściej żałują, że nie mieli tyle przygód erotycznych, co ich znajomi. Co ciekawe, o ile mężczyźni raczej nie odczuwają przygnębienia związanego z uprawianiem seksu z mało atrakcyjnymi kobietami, o tyle panie często podkreślają ubolewanie nad tym, iż zdecydowały się na zbliżenie z mało przystojnym...

Przeczytaj