klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Styl życia

W jakim jesteś związku? To także wpływa na twój wygląd! Jak?

Nie macie czasami wrażenia, że pary z długim stażem wyglądają trochę jak rodzeństwo? Nawet jeśli na zdjęciach z dzieciństwa lub wczesnej młodości trudno znaleźć między nimi wspólne cechy, po latach stają się do siebie zadziwiająco podobne… Dlaczego?
Marta Tabiś-Szymanek
październik 29, 2016

Wbrew pierwszemu skojarzeniu, nie jest to złudzenie. Mózg nie płata nam figli – udane pożycie małżeńskie rzeczywiście może wpływać na wygląd partnerów. Bardzo interesujący eksperyment na ten temat przeprowadził pod koniec lat 80. XX wieku amerykański psycholog, Robert Zajonc (swojskie brzmienie jego nazwiska to nie przypadek, a wynik polskiego pochodzenia badacza). Swoim badanym pokazywał zdjęcia paszportowe osób pozostających w wieloletnich związkach. Uczestnicy mieli za zadanie zgadnąć, która kobieta jest żoną, którego mężczyzny. Trafiali niemal bezbłędnie! Jak to możliwe?

Chęć naśladowania innych pojawia się już od momentu narodzin, kiedy to niemowlę zaczyna kopiować ruchy swojej matki. Podobne tendencje przejawiamy również w dorosłym życiu: czy wiedziałyście, że gdy ekspedient powiela nasze ruchy, jesteśmy skłonne wydać więcej na robione u niego zakupy?
Do czego służy nam naśladownictwo? W świecie zwierząt upodabnianie się do otoczenia maksymalizuje szanse na przeżycie. Ludzie kopiują zachowania innych, by żyć z nimi w harmonii. Osoba, która jest podobna do nas, wydaje nam się bardziej godna zaufania i wzbudza w nas większą sympatię. Tę prawidłowość wykorzystują m.in. akwizytorzy oraz negocjatorzy, dla których każda technika wywierania wpływu na innych jest na wagę złota.


Ten sam schemat występuje w małżeństwie. Kluczowe znaczenie ma tu empatia: ludzie, którzy spędzają ze sobą mnóstwo czasu, dzielą podobne doświadczenia i przeżycia. Na przestrzeni lat ich mimika staje się coraz bardziej podobna: wykształcają zbliżone wyrazy twarzy w reakcji na określone bodźce. Aktywność tych samych mięśni wpływa zaś na coraz bardziej podobny wygląd (m.in. przez to, że małżonkowie mają zmarszczki mimiczne w zbliżonych miejscach). Innymi słowy, jeśli jeden z partnerów jest bardzo radosny i lubi się śmiać, drugi będzie mu wtórował. Podobnie stanie się, gdy jedna z osób tworzących parę jest urodzonym ponurakiem, przez co ciągle jest wściekła lub smutna. Emocje te zostawią ślad nie tylko na jej twarzy, ale również na twarzy jej współmałżonka.

Foto: iStock

Komentarze
Ile osób decyduje się na seks w pracy
Styl życia Coraz więcej osób uprawia seks w tym miejscu, choć to bardzo ryzykowne...
Seks w tym miejscu jest najbardziej ekscytujący, nawet pomimo dużego ryzyka zostania przyłapanym na miłosnych uniesieniach. Też byście się na to odważyli?
Urszula Jagłowska
czerwiec 19, 2018

Dla jednych to czysta perwersja, dla innych najskrytsze marzenie, jednak, jak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych na zlecenie jednego z producentów gadżetów erotycznych EdenFantasys, coraz częściej odchodzimy od seksu w sypialni poszukując miejsc, które dostarczą nam więcej emocji .  Choć domowe zacisze sprawia, że czujemy się swobodnie i jesteśmy bardziej zrelaksowani, to większość z nas marzy o poczuciu cudownego dreszczyku adrenaliny. Jak oszacowali niezależni amerykańscy badacze, zatrudnieni przez EdenFantasys, coraz częściej decydujemy się na… seks w pracy. Przeczytaj także:  Kiedy najlepiej pójść do łóżka z nowym partnerem? Wyniki nowych badań mogą cię zdziwić Seks w pracy: dlaczego to aż tak nas podnieca? Badacze przeanalizowali preferencje seksualne 2 tys. respondentów obu płci w różnym wieku, zajmujących różne stanowiska. Okazało się, że aż 14 proc. ankietowanych przyznało się, że poza wykonywaniem swoich obowiązków w miejscu pracy, bardzo chętnie oddaje się tam również miłosnym igraszkom. Co więcej, niemal połowa badanych (44 proc.) potwierdziła, że przynajmniej raz zdarzył im się romans w miejscu pracy. Dla wielu praca jest bardzo stresującym środowiskiem, a seks stanowi doskonałe odprężenie – mówi Fred Petrenko,  jeden z badaczy EdenFantasys. Oczywiście seks w pracy wiąże się z możliwością zostania przyłapanym podczas uniesień, ale właśnie ten dreszczyk emocji sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na tego rodzaju zbliżenie. Wśród ankietowanych, co piąta osoba przyznała, że została nakryta przez współpracowników  podczas miłosnych igraszek. Niemniej nawet takie sytuacje nie sprawiają, że jesteśmy gotowi zrezygnować z romansu. Aż 92 proc. osób oddającym się rozkoszy w biurze potwierdza, że dzięki współżyciu z kolegą lub koleżanką z pracy , jest bardziej efektywnym pracownikiem , ponieważ znajduje...

Przeczytaj
doda selfie
Styl życia Doda pokazała zdjęcie sprzed 20 lat. Fani: "myślałam, że jesteś zrobiona"
Doda opublikowała zdjęcie sprzed 20 lat, które jest dowodem na to, że od zawsze mogła pochwalić się ponadprzeciętną urodą. Jak wyglądała kiedyś?

Doda rozpoczęła swoją karierę w show-biznesie bardzo wcześnie. Piosenkarka pierwsze kroki stawiała w teatrze "Buffo" - było to w 1998 roku. Wszyscy pamiętamy jednak Dodę przede wszystkim z okolic 2000 roku - wtedy została wokalistką zespołu "Virgin". Piosenkarka na swoim Instagramie opublikowała zdjęcie z tego czasu i porównała je ze swoim obecnym wyglądem. Obydwie fotografie dzieli 20 lat , ale trzeba przyznać, że różnica w wyglądzie Dody jest naprawdę znikoma. Wyświetl ten post na Instagramie. Post udostępniony przez LovelyTornadoOfChaos&Rainbows (@dodaqueen) Lut 17, 2020 o 5:18 PST Zobacz także: Fani zarzucają Dodzie nieudolne przerabianie zdjęć. Piosenkarka odpowiedziała Jak kiedyś wyglądała Doda? Doda niedawno obchodziła swoje 36 urodziny, nietrudno więc policzyć, że na zdjęciu z przeszłości ma zaledwie 16 lat. Okazuje się, że czas zatrzymał się dla niej niczym dla Jennifer Lopez , bo wygląda niemal identycznie. Zauważyli to także jej fani, którzy stwierdzili, że piosenkarka właściwie wcale się nie starzeje. Ponadto wielu z nich przyznało, że jej rysy twarzy są takie same, więc obecny wygląd piosenkarki wcale nie jest efektem ingerencji chirurga plastycznego. A byłam święcie przekonana, że jesteś zrobiona - napisała jedna z obserwatorek. Nic się nie zmieniłaś - czytamy w komentarzach. Czas dla Ciebie się zatrzymał - komplementowała jedna z fanek. Doda często na Instagramie dzieli się swoimi zdjęciami z przeszłości. Ostatnio również opublikowała porównanie siebie sprzed lat do obecnego wizerunku. Obydwa zdjęcia zostały zrobione podczas rozdania Telekamer, ale dzieli je 16 lat. Trzeba przyznać, że Doda naprawdę z roku na rok wygląda coraz lepiej! Wyświetl ten post na Instagramie....

Przeczytaj
Styl życia Jak co roku w październiku rusza Kampania na rzecz Walki z Rakiem Piersi Estée Lauder Companies
Polski oddział Estēe Lauder Companies od 1993 roku realizuje Kampanię na Rzecz Walki z Rakiem Piersi. Kampania ma wymiar edukacyjny, naukowy i finansowy, dzięki którym na całym świecie od 26 lat szerzona jest świadomość o raku piersi oraz zbierane fundusze na naukowe badania medyczne.
Natalia Kędra
październik 01, 2018

Dzięki wsparciu Partnerów i poczuciu, że misja szerzenia świadomości o raku piersi, zainicjowana przez Evelyn Lauder powinna dotrzeć do jak najszerszego grona osób, Kampania na rzecz Walki z Rakiem Piersi co roku ma coraz większy zasięg, a do akcji włączają się kolejni Partnerzy. Estée Lauder Companies oraz Partnerzy oferujący limitowane edycje swoich produktów z Różową Wstążką, przekażą fundusze na wsparcie badań nad rakiem piersi u kobiet z mutacją w genie BRCA1, prowadzonych w Ośrodku Nowotworów Dziedzicznych przy Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie. Kampania na rzecz Walki z Rakiem Piersi The Estée Lauder Companies w Polsce składa się z kilku obszarów działań, bardzo silnie ze sobą związanych. PARTNERZY HANDLOWI Partnerami handlowymi Kampanii na rzecz Walki z Rakiem Piersi są perfumerie Douglas oraz Sephora . Od 1 października 2018 roku perfumerie te będą oferować limitowane edycje produktów marek kosmetycznych Estée Lauder , Clinique , La Mer , Bobbi Brown , Bumble and bumble , Origins , GLAMGLOW® oraz Jo Malone London . 20% ceny sprzedaży tych kosmetyków firma Estée Lauder Poland przeznaczy na wsparcie badań nad rakiem piersi. Nieodłącznym elementem Kampanii od 26 lat są różowe wstążeczki (wykonane z materiału pochodzącego z recyklingu) jako symbol zdrowych piersi będą rozdawane na stoiskach marek i partnerów od 1 października. Limitowane edycje produktów marek Estée Lauder Companies: Clinique, Bobbi Brown, Estée Lauder. PARTNERZY KAMPANII Z roku na rok rośnie liczba Partnerów włączających się do Kampanii na rzecz Walki z Rakiem Piersi. Dzięki zaangażowaniu tych firm i ich pracowników, misja Kampanii dotrze do milionów osób i pozwoli szerzyć świadomość o tej chorobie i profilaktyce w jeszcze większym niż dotychczas zakresie. W 2018 Partnerami Kampanii są: Ania Kruk, Restauracja Belvedere, Cardio Bunny, Elixa, Jet Story, Juicy Jar,...

Przeczytaj
Styl życia Naukowcy odkryli, z jakimi mężczyznami kobiety są najszczęśliwsze!
Szukasz miłości, a może już jesteś w związku? Sprawdź, jacy mężczyźni dają kobietom najwięcej szczęścia. Wyniki badań mogą cię zaskoczyć.

Ile razy widziałaś na ulicy bardzo atrakcyjną kobietę w towarzystwie niczym niewyróżniającego się faceta? Taki widok jest coraz częstszy i to nie bez powodu! Najnowsze badania dowodzą, że to właśnie mniej atrakcyjni mężczyźni dają kobietom więcej satysfakcji z bycia w związku niż ich przystojniejsi rywale. Dlaczego tak się dzieje? Przeczytaj także:  Internauci twierdzą, że ta dziewczyna nie zasługuje na swojego chłopaka, bo jest... za gruba! Dlaczego kobiety pragną być w związku z przystojnym mężczyzną? Żyjemy w dobie hiperseksualności, gdzie od dziecka wpajane nam są przepisy na idealny związek. Tu prym wiedzie Disney , który od dekad serwuje młodym pokoleniom obraz pięknej księżniczki, która będzie szczęśliwa wyłącznie u boku przystojnego i bogatego księci a. Oczywiście wyjątkiem jest „Piękna i Bestia” (1991), a także „Księżniczka i żaba” (2009), które zakochują się w swoich wybrankach nie zwracając uwagi na ich aparycję, jednak pod koniec obu filmów ukochani dziewczyn w magiczny sposób zamieniają się w przystojniaków. Przypadek? Niekoniecznie! Media społecznościowe i popkultura również nie pomagają nam wyzbyć się stereotypu, że będziemy szczęśliwe jedynie w związku z  atrakcyjnym, dobrze zbudowanym mężczyzną o regularnych rysach twarzy. Jednak jak dowodzą najnowsze badania naukowców z Florida State University, pozostawanie w stałej relacji z partnerem, który jest od nas atrakcyjniejszy, nie wróży niczego dobrego. Kiedy kobieta spotyka się z bardzo atrakcyjnym mężczyzną, ma poczucie, że musi pozbyć się ekstra kilogramów, ponieważ wszyscy patrzą tylko na prezencję jej partnera, co sprawia, że ona czuje się niepewnie – mówi specjalistka w doborze partnerskim i seksualnym Lori Zaslow. Przeczytaj także:  Jak często szczęśliwe pary uprawiają seks? Będziecie zaskoczeni wynikami tych badań! Dlaczego kobiety lepiej...

Przeczytaj