klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Styl życia

W życiu możemy zrobić prawie każdą rzecz, ale nie możemy zrobić wszystkiego. Wywiad z Asią Glogazą z bloga Style Digger

Coraz popularniejsze określenie „slow life” może sugerować, żeby codzienne obowiązki, wykonywane często w pośpiechu i stresie, realizować wolniej. Nic bardziej mylnego - przekonuje Joasia Glogaza, autorka nowowydanej książki „Slow life. Zwolnij i zacznij żyć”. To życie we własnym rytmie i w zgodzie ze sobą. Ale czy nie są to tylko puste słowa, które i tak nic nie wniosą do naszej codzienności? Asia, która uczyniła swoje życie „slow”, przekonuje, że nie. Trzeba tylko wiedzieć jak to zrobić. I najważniejsze – trzeba chcieć.
Monika Orzechowska
lipiec 21, 2016

Agata Olejniczak: Podkreślasz, że slow life to życie we własnym rytmie i w zgodzie ze sobą. Teoretycznie to rozumiem, ale praktycznie mam obawy, czy naprawdę wiem co masz na myśli…

Joanna Glogaza: Chodzi o to, by czasem zatrzymać się na moment i zastanowić się, po co tak naprawdę wykonujemy wszystkie czynności w ciągu dnia. Wiele rzeczy robimy na autopilocie, z rozpędu, tylko dlatego, że zawsze je robiliśmy. Do części pcha nas presja otoczenia, opinie znajomych, sugestie rodziny. Dla jednej osoby wprowadzenie do życia idei „slow” może oznaczać rezygnację z nielubianych weekendowych zakupów na rzecz porzuconego dawno hobby, na które „brakło czasu”. Dla innej będzie to poświęcenie wczesnych ranków na naukę programowania, a w efekcie zmiana kariery zawodowej na dużo bardziej dla tej osoby ekscytującą.

AO: Slow life kojarzy mi się z typowym obrazkiem często opisywanym ostatnimi czasy w mediach, np. „Rzucił pracę w korporacji i wyjechał na wieś hodować zwierzęta”. Wielu ludzi tkwi w trudnej, stresującej pracy z przyziemnych powodów (dzieci, kredyty itd.). Jak ich slow life może dotyczyć?

JG: To mit. Żeby żyć w zgodzie ze sobą nie trzeba porzucać pracy. Co więcej, hodując zwierzęta na wsi można być tak samo nieszczęśliwym, jak najbardziej sfrustrowany pracownik korporacji. Chodzi o to, by tak zorganizować swoją codzienność, by służyła nam jak najlepiej. Zastanowić się, co daje nam poczucie sensu i spełnienia, a potem zadbać o to, by mieć czas się na tych czynnościach skupiać – między innymi poprzez eliminację rozproszeń, również tych, które czyhają na nas w internecie.

Nauczyć się uczciwie i w skupieniu pracować, by potem odpoczywać bez wyrzutów sumienia. Spędzać czas w taki sposób, jaki najbardziej sprawia nam przyjemność, nie zastanawiając się, czy aby na pewno to aktualnie modne.

Czytaj też:  Ślub w czarnej sukni. Blogerka złamała tradycję

AO: Wiele osób może powiedzieć, że potrafisz „wolno żyć”, ponieważ nie pracujesz na etacie. Ba, nigdy nie pracowałaś. A tymczasem normalny człowiek, taki jak ja, idzie do pracy na 9 (żeby rano się wykąpać, zjeść śniadanie i dojechać muszę wstać ok. 6:30/7:00), wraca ok. 18:00. Do ok. 22:00/23:00 kiedy idę spać, nie zdążę zrobić wiele. A chciałabym: pobiegać, zjeść zdrową kolację, ugotować sobie obiad na jutro, pouczyć się języków obcych, poczytać wartościową książkę i oczywiście posprzątać, o ogarnianiu spraw na komputerze nie wspomnę. Jak to zrobić?! Nie wspomnę o ludziach, którzy mają rodziny, dzieci. Fajnie się mówi o modnym slow life, ale od snucia teorii do praktyki chyba daleka droga…

JG: To prawda, nie pracowałam. Spędziłam w biurowej pracy dokładnie trzy miesiące, na stażu, i przekonałam się, że to nie dla mnie. Ale to właśnie bycie swoim własnym szefem nauczyło mnie dobrej organizacji i walczenia jak lew o swój wolny czas. Najbardziej zapracowani, wypaleni i przemęczeni ludzie, jakich znam, to właśnie osoby prowadzące własne firmy. Kiedy sama zarządzasz swoim czasem, naprawdę trudno postawić granice między efektywną pracą a stuprocentowym relaksem. Mnie ta nauka zajęła dobrych kilka lat, a i tak zdarza mi się pogubić.

A przechodząc do właściwej części Twojego pytania – jest takie powiedzenie, że w życiu możemy zrobić prawie każdą rzecz, ale nie możemy zrobić wszystkiego. A przynajmniej nie na raz. Większość ludzi ma na głowie dużo za dużo rzeczy, zajmuje się wszystkim, w efekcie nie będąc zadowolonym z niczego. Planując, że oprócz pracy na etacie przebiegniemy maraton, zostaniemy mistrzami kuchni, nauczymy się nowego języka, podszkolimy się w nowym programie graficznym i codziennie wysprzątamy dom tak, by zawstydzić perfekcyjną panią domu, a wszystko w ciągu najbliższego półrocza, sami skazujemy się na frustrację. Lepiej wybrać jedną, dwie sprawy, na których w danym momencie najbardziej nam zależy i na nich skoncentrować swoją energię.

Czytaj też:  Blogerka Ola Szepczyńska: „Nikt z powodu makijażu nie powinien być tłamszony

AO: A codzienne obowiązki?

JG: Oczywiście, są rzeczy, które muszą zostać zrobione – trudno byłoby przestać jeść, porzucenie aktywności fizycznej też nie jest dobrym pomysłem. Tutaj kłania się dobra organizacja i nauka odpuszczania. Posiłki można gotować na kilka dni do przodu – ja tak robię i jestem zachwycona. Do tego zakupy spożywcze robię online według wcześniej przygotowanych list, pasujących do przepisów, na które mamy w danym tygodniu ochotę. Zorganizowanie tego systemu zajęło mi jednorazowo trochę czasu, ale teraz cotygodniowe zakupy robię w kwadrans. Można pojechać do pracy rowerem, poczytać w tramwaju albo posłuchać audiobooka w samochodzie. Odpuścić prasowanie i kupować ubrania z niegniotących się tkanin, podzielić się obowiązkami, coś komuś zlecić.

Zresztą nierzadko tylko nam się wydaje, że nie mamy czasu – zainstalowanie wtyczki śledzącej naszą internetową aktywność często pokazuje, że jakimś cudem udało nam się jednak wygospodarować godzinkę na fejsa. A skoro się udało, to uda się i na sprawy naprawdę dla nas ważne. Prawdziwym ekspertem w temacie zarządzania czasem, zwłaszcza u kobiet, jest Ola Budzyńska, znana jako Pani Swojego Czasu, którą przepytałam w jednym z wywiadów w mojej książce.

AO: Jak przestać żyć od weekendu do weekendu?

JG: Zastanowić się, czy nasza praca na pewno daje nam radość i spełnienie. A jeśli nie, to co możemy z tym zrobić. Może wystarczą drobne usprawnienia, jak przeniesienie się do innego działu czy praca w domu przez jeden dzień w tygodniu. Jeśli nie, należałoby pomyśleć nad zmianą.

Warto zadbać też o małe codzienne przyjemności, nie zostawiać celebracji tylko na wielkie życiowe momenty. Pójść na masaż, odwiedzić babcię, wypić kawę z przyjaciółką w deszczowy wieczór. Mamy tendencję (a pisząc „my” mam na myśli głównie kobiety) do dbania o wszystkich dookoła, tylko nie o siebie. Wciąż trudno nam zrozumieć, że jeśli my będziemy się czuły zadowolone z życia, całe nasze otoczenia też na tym skorzysta.

Czytaj też:  DIY – jak zacząć? Opowiada Kasia Ogórek, autorka bloga Twoje DIY

AO: Moja mama zawsze powtarzała: im człowiek ma więcej zajęć, tym ma więcej czasu. Zgadzasz się z tym zdaniem? A jeśli tak, to jak byś je wytłumaczyła?

JG: Trochę tak, często zdarza się, że im więcej czasu mamy na wykonanie jakiegoś zadania, tym bardziej się ono rozwleka. Ale nie wolno przesadzać. Przed zabraniem się za cokolwiek warto sobie odpowiedzieć na pytanie po co tak naprawdę robimy to, co robimy, i czy przybliża nas to do naszych celów. Co z tego, że triumfalnie wykreślimy dwadzieścia zadań z listy, jeśli w żaden sposób nam się nie przysłużą? Wygrywają nie ci, którzy są najbardziej zajęci, ale ci, który pracują mądrze, rozsądnie planują i konsekwentnie stawiają kolejne kroki we właściwym kierunku. To bardzo przykre doświadczenie, zorientować się, że choć mozolnie pokonaliśmy wszystkie szczebelki drabiny, to była ona oparta o złą ścianę.

AO: „Slow life to życie w zgodzie ze sobą, a nie życie na pokaz” – piszesz w swojej książce. Jak sądzisz, jak duży ludzie mają dzisiaj problem z chwaleniem się (głównie na Facebooku) tym, jak super mają w życiu? Z czym to jest związane?

JG: Myślę że większy problem mają ludzie, którzy są odbiorcami tych treści i bezrefleksyjnie się z tymi wyidealizowanymi okruchami czyjejś codzienności porównują. Zapominamy, że w mediach społecznościowych możemy obserwować tylko niewielki wycinek czyjegoś życia, najczęściej najbardziej spektakularny. Nikt nie pokazuje stania w kolejce na poczcie czy rozerwanego na schodach worka ze śmieciami – a zapewniam, że zdarza się to nawet blogerkom i gwiazdom Instagrama.

Czytaj też:  Top8. Najbardziej inspirujące seniorki na Instagramie

AO: Jakie jeszcze trudności/problemy przysparza nam życie w ciągłym pośpiechu?

JG: Rodzi frustrację i wypalenie, które często rekompensujemy sobie szkodliwymi nawykami, z nadmiernym konsumpcjonizmem na czele. Sprawia, że żyjemy nieuważnie, umykają nam ważne momenty – rozmawiałam kiedyś ze świeżo upieczoną żoną, która opowiadała mi, że niewiele pamięta ze swojego ślubu i wesela. Nie dlatego, że wypiła o jedną lampkę szampana za dużo, ale przez szalony wir przygotowań i nierealistyczne oczekiwania. Tak bardzo pilnowała, żeby starannie dobrane detale dobrze wyszły na zdjęciach, że nie miała czasu przeżywać jednego z najważniejszych dni w swoim życiu.

AO: „Slow life to nie moda, to konieczność” – to również zdanie z Twojej książki. Brzmi groźnie… Co oznacza?

JG: Tylko tyle, że nikt nie jest w stanie jechać na najwyższych obrotach w nieskończoność. Pojawia się coraz więcej sygnałów zmęczenia takim modelem życia, w którym sukces mierzymy liczbą przepracowanych w tygodniu godzin i ceną nagromadzonych dóbr. Na nowo aktywizują się lokalne społeczności, powstają współdzielone ogródki i międzypokoleniowe kawiarnie. Po latach grodzenia się na strzeżonych osiedlach znów chcemy ze sobą rozmawiać. Zaczynamy spoglądać w stronę Skandynawii, jeżeli chodzi o podejście do pracy, powoli orientujemy się, że więcej niekoniecznie znaczy lepiej.

AO: Czy „slow life” to posiadanie pasji? Niektórzy, powiedzmy sobie szczerze, nie mają właściwie zainteresowań. To wstyd? Czy powinniśmy je szukać na siłę?

JG: Też, chociaż często mamy mylne wyobrażenie pasji. Wydaje nam się, że musi to być jakaś spektakularna czynność, a chęć jej wykonywania powinna nas spalać od środka, że mamy się w niej zatracać na długie miesiące. Tymczasem najważniejsze jest, żeby stwierdzić, co tak naprawdę daje nam radość i spełnienie i robić te rzeczy jak najczęściej. Jeśli nie wiemy, to trzeba próbować – a to samo w sobie jest dużą frajdą!

AO: Jakie w idei slow life występuje podejście do pieniędzy? W końcu potrzebne są nam by żyć i by mieć jednak np. możliwości realizowania pasji. Z drugiej strony pewnie powiesz, że nie są aż takie ważne. Mylę się?

JG: Mylisz się! Pieniądze są bardzo ważne. I nie chodzi nawet o to, ile ich zarabiamy, ale jak potrafimy nimi zarządzać. Oszczędności i tak zwana poduszka bezpieczeństwa mają fundamentalny wpływ na jakość naszego życia i spokój ducha. Nie musimy się stresować, za co opłacimy nagły wydatek u mechanika samochodowego, możemy w każdej chwili wyprowadzić się od traktującego nas podle partnera, nie jesteśmy uzależnieni od niezrównoważonego emocjonalnie szefa.

To wszystko jest ze sobą połączone. Zdecydowanie łatwiej jest nauczyć się oszczędzać, kiedy nie kupujemy niepotrzebnych gadżetów, a wizyta w galerii handlowej nie jest naszym domyślnym sposobem spędzania weekendu. A tego z kolei łatwiej się ustrzec, kiedy wiemy, co jest dla nas naprawdę ważne i regularnie dawkujemy sobie ulubione przyjemności, niezależnie od tego, czy to szalony wieczór z przyjaciółmi, czy koc, herbata i książka.

AO: Jakbyś jednym zdaniem (wiem, że będzie trudno) podsumowała slow life? Może najpierw ja spróbuję: mniej, lepiej, dokładniej.

JG: To ja dorzucę jeszcze: uważniej, w zgodzie ze sobą, bez poddawania się presji.

*Joanna Glogaza - od 2008 roku prowadzi blog Style Digger, który skierowany jest do kobiet ceniących sobie dobre życie i czerpiące z niego całymi garściami. Z wykształcenia jest socjologiem i trend forecasterem, mieszka w Warszawie razem z adoptowanym psem Chrupkiem. Autorka dwóch książek: "Slow fashion. Światowa rewolucja" i najnowszej "Slow life. Zwolnij i zacznij żyć". 

Komentarze
materiały PR
Przepisy Życie w ciągłym biegu - kilka porad, jak oszczędzić czas i cieszyć się każdym dniem
Dziś kobieta nie musi już wybierać między karierą a życiem rodzinnym. Najczęściej ma jedno i drugie. Dobrą, ciekawą pracę, męża lub partnera, dzieci, mieszkanie, psa albo kota, ogród lub balkon, na którym hoduje kwiaty i zioła. Jedyne czego jej brakuje to czas. Tego jest wiecznie za mało. Codzienne obowiązki sprawiają, że żyjemy w ciągłym biegu i nie mamy kiedy cieszyć się z tego, co mamy. Co zrobić żeby było inaczej? Oto kilka porad, dzięki którym codzienne życie będzie łatwiejsze, a czasu przybędzie.
Materiał partnera
czerwiec 01, 2016

Na podwójnym biegu Obecnie wiele kobiet biega. Ten rodzaj aktywności fizycznej to nie tylko metoda na zachowanie zdrowej i szczupłej sylwetki, ale i sposób na relaks. Kilkadziesiąt minut na świeżym powietrzu pozwala przewietrzyć głowę i odpocząć. Czasem jednak mamy wyrzuty sumienia, że zamiast zrobić coś w domu wybieramy poranną lub wieczorną przebieżkę. Żeby się ich pozbyć, za każdym razem gdy idziemy biegać, weźmy ze sobą psa. Nasz czworonóg z pewnością się ucieszy, że zamiast krótkiego spaceru dostanie solidną porcję biegania w parku. My pozbędziemy się wyrzutów sumienia, a psiak zawsze już będzie radośnie merdał ogonem i czekał niecierpliwie w przedpokoju, gdy my zakładamy buty do joggingu. Dodatkowo wracając z przebieżki możemy kupić pieczywo na kolację lub śniadanie i aktualną gazetę. Jedno wyjście z domu, a ile załatwionych spraw! Obiad bez sztucznych dodatków i bez wysiłku   Wykarmienie czteroosobowej rodziny zajmuje codziennie sporo czasu. Owszem mąż lub partner pomaga, bo przecież robi najlepszą jajecznicę i przepyszne naleśniki, ale nie oszukujmy się, wygłodniałe dzieciaki najczęściej to do mamy kierują pytanie: „Co dzisiaj na obiad?”.  I to ona stawia przed nimi ciepły, aromatyczny, sycący posiłek. Są jednak takie dni, kiedy nie mamy czasu ani ochoty wymyślać, kombinować i spędzać kilka godzin w kuchni. Niekiedy, jedyne o czym marzymy po pracy, to żeby wyciągnąć się na kanapie z ciekawą książką lub przynajmniej gazetą, a nie robić gołąbki czy ulubiony bigos męża. Czy można znaleźć na to rozwiązanie? Owszem, dzięki  w pełni naturalnym produktom Międzychodu , które wystarczy podgrzać, aby cieszyć się pysznym, tradycyjnym smakiem. Gołąbki w sosie pomidorowym , które pochwaliłaby nawet teściowa, Bigos z mięsem i kiełbasą, smaczny, jak ten świąteczny, Fasola po bretońsku z kiełbasą i...

Przeczytaj
Ewa Chodakowska
ONS
Styl życia Ewa Chodakowska świętuje rocznicę, fanka pyta: "kiedy dziecko pani Ewo?". Odpowiedziała ostro
Ewa Chodakowska obchodziła 5 rocznicę ślubu. Z tej okazji umieściła zdjęcie z mężem, ale to nie ono wywołało największe zainteresowanie, a jej komentarz!
Agnieszka Pulikowska
wrzesień 26, 2018

Ewa Chodakowska i Lefteris Kavoukis są ze sobą od 9 lat, ale to 5 lat temu powiedzieli sobie "tak". Co więcej, o ich rocznicy przypomniał trenerce Facebook! Sama bowiem była przekonana, że ich ślub odbył się 26, a nie 25 września. Z tej okazji umieściła na swoim Instagramie zdjęcie z mężem. 5th WEDDING ANNIVERSARY. Tak się bujamy ze sobą od 9 lat… dziś wypada kolejna rocznica. PIĘĆ LAT od naszego ślubu… jak dobrze, że wypada 25 ego… byliśmy oboje przekonani, że 26 ego… co znaczyłoby, że świętować będziemy w samolocie… a tu taka niespodzianka. Fb przypomniał, że to dziś… LOVE YOU MY BABY BOY! I wish to spend our life as it is… forever honeymoon to celebrate every day… - czytamy w opisie zdjęcia. Polecamy:   Ewa Chodakowska szczerze o swoim związku: "Nie zasłużyłam na dobrego męża, który mnie będzie kochał?" Wyświetl ten post na Instagramie. Post udostępniony przez MISSIONSWIM (@missionswim) Lip 22, 2018 o 6:48 PDT Ewa Chodakowska o macierzyństwie Jednak to nie fakt, że o dacie ślubu przypomniał Facebook najbardziej zelektryzował fanów trenerki, a pytanie jednej z internautek o plany na macierzyństwo.  A kiedy dziecko pani Ewo? :-D - brzmi komentarz fanki. Jak można się domyślać, część kobiet od razu zaczęła krytykować to pytanie wytykając jego autorce, że jest ono po prostu niesmaczne, wścibskie, zbyt intymne i nie wypada pytać o takie rzeczy, ponieważ to każdego indywidualna sprawa.  Polecamy:   Ewa Chodakowska pokazała starsze siostry! Fani nie wierzą, że jest między nimi taka różnica wieku Zareagowała także trenerka, która absolutnie nie wytykała autorce komentarza nic z tych rzeczy, o których pisały pozostałe panie. Ewa Chodakowska po prostu bardzo rzeczowo i z charakterystycznym dla siebie dystansem odpowiedziała. O dzieci się nie...

Przeczytaj
Styl życia Jak wytrwać w noworocznych postanowieniach?
Niezdrowe życie, takie jak brak ruchu lub słaba dieta są nawykami trudnymi do zmiany. Jak dobrze wiemy, nasza chęć do wprowadzenia zmian w diecie i rozpoczęcia częstych ćwiczeń często nie jest na tyle silna, by wytrwać w postanowieniach. Co zrobić, by wreszcie się to udało? Odpowiada jeden z Autorów Wizaz.pl.
Agata Olejniczak
styczeń 03, 2017

Na drodze do osiągnięcia pięknej sylwetki i zdrowej urody mogą pojawić się nagłe i nieprzewidywane bariery. Wszystkie są nam doskonale znane - zmiany  nastroju, zmęczenie, chęć nagrodzenia się za poradzenie sobie z trudnymi chwilami lub wpływ towarzystwa, które chce nas wyciągnąć na pizzę i piwo po pracy lub zajęciach. Ponadto mogą znienacka zaskakują nas różne pokusy , które są przeszkodą na drodze do utrzymania pożądanej drogi do pięknego wyglądu np. zapach hot doga na stacji benzynowej w drodze na konferencję lub chęć leniuchowania trochę dłużej w sobotni poranek. Dlatego sama intencja (czyli to, że chcemy żyć w sposób zdrowy) wymaga wzięcia pod uwagę dodatkowych psychologicznych elementów wspierających nasze postanowienia w realizacji projektu zdrowego stylu życia . Tymi dodatkowymi czynnikami jest własna skuteczność oraz odpowiednie planowanie. Poczucie skuteczności jest subiektywną wiarą we własne umiejętności, która pozwala nam poradzić sobie z osiągnięciem zrzucenia zbędnych kilogramów lub codziennych ćwiczeń. Planowanie natomiast polega na przewidywaniu - mogących często występować – barier i problemów na drodze do zdrowego stylu życia i ustalaniu dopasowanych do nich odpowiednich działań zaradczych. Plany te pomagają nam przezwyciężyć przeszkody kiedy się pojawią lub je ominąć by niezachwianie trwać w utrzymywaniu zdrowego stylu życia. Poradnik – jak wytrwać w zdrowym stylu życia? Poniżej przedstawię Ci kilka własnych scenariuszy. Ważne jest, abyś Ty zrobił/a coś podobnego. Chodzi o to, by w odpowiednich chwilach np. kontaktu z pokusami lub barierami na drodze zdrowego stylu życia, mieć wypracowane odpowiednie nastawienie i działanie. Odniosę to wszystko do działań związanych ze zdrowiem fizycznym. Niemniej można to odnieść do szerszej gamy zachowań, np.: - oszczędzania, - utrzymania diety, - odkładania wszystkiego na ostatnią...

Przeczytaj
ciasto
123rf
Przepisy Zakalec – co zrobić żeby go uniknąć?
Zakalec to wróg numer jeden wszystkich miłośników wypieków. Dlaczego powstaje? Jak go uniknąć? Jak uratować ciasto z zakalcem? Zobacz nasze porady, które sprawią, że już nigdy nie zdarzy ci się upiec zakalca!
Łucja Zbieniewska
październik 31, 2013

Co to jest zakalec? Krótko mówiąc – zakalec to nieudany wypiek . „Nieudany” z różnych przyczyn – może to być niewyrośnięte ciasto, niedopieczona warstwa wypieku lub cały placek. To, że pojawił się w naszym cieście, nie oznacza, że nie potrafimy piec słodkości. Zakalec w cieście przytrafia się nawet tym najbardziej doświadczonym cukiernikom! Dlaczego powstaje? Przyczyną może być błąd w przepisie (np. za dużo „ciężkich” składników, takich jak np. tłuszcz, cukier , woda)  lub w przygotowaniu ciasta (najczęściej są to błędy wynikające z za wysokiej lub za niskiej temperatury produktów, które wykorzystuje się do wypieku). Co zrobić, żeby uniknąć zakalca? Nie wolno mieszać składników za długo – robimy to tylko do czasu, aż wszystkie dokładnie się połączą. W innym wypadku do wypieku może dostać się za dużo powietrza i choć na początku ciasto pięknie urośnie, po wyciągnięciu z piekarnika natychmiastowo opadnie – i to ze zdwojoną siłą. Mieszając składniki nie wolno zmieniać kierunku mieszania ! Ciasto ma stosunkowo dużą lepkość i jest gęste, zmieniając kierunek mieszania, jego konsystencja ulega zaburzeniu, co może spowodować powstanie zakalca. Innym wytłumaczeniem tej „babcinej rady” może być fakt, że gluten (zawarty w mące) to włókienka, które mieszane w różne strony, rozrywają się i powodują zakalca. Nie otwieramy piekarnika podczas pieczenia  – chyba, że czujemy niepokojący zapach spalenizny, a znad piekarnika unosi się siny dym, który dobitnie informuje nas o tym, że z deseru nici ;) Piekarnik otwieramy dopiero chwilę przed upływem określonego czasu pieczenia. Robimy to po to, żeby sprawdzić patyczkiem czy ciasto na pewno się upiekło. Jeśli patyczek będzie suchy – ciasto jest gotowe. Choć zabiera to nieco więcej czasu, zawsze warto przesiać przez sitko wszystkie suche składniki ....

Przeczytaj