Wejdź
czytanie książek małym dzieciom
Styl życia

Warto czytać małemu dziecku - sprawdź, jakie to ważne!

Czy wiesz, że czytając dziecku przed snem kształtujesz nie tylko jego wiedzę o świecie, ale i emocje? Poznaj pozytywny wpływ książek na rozwój twojego maluszka!
Anna Jastrzębska
styczeń 08, 2013

czytanie książek małym dzieciom

Książki możemy czytać już nawet niemowlętom. W tym okresie dzieci będą oczywiście bardziej zainteresowane dotknięciem czy ugryzieniem książki niż jej faktyczną treścią, ale bliskość rodzica będzie znakomicie wpływać na nastrój i poczucie bezpieczeństwa dziecka, a czytanie na głos stymulować rozwój mózgu malucha.

Co daje dziecku czytanie książek:

  • poszerza zasób słownictwa i ogólnej wiedzy
  • rozwija samoświadomość i lepsze rozumienie innych ludzi
  • wspomaga prawidłowy rozwój emocjonalny
  • rozwija wyobraźnię i pobudza fantazję
  • kształtuje poczucie moralności
  • wykształca empatię i tolerancję
  • sprzyja późniejszej szybszej nauce
  • umacnia nawyk czytania na całe życie
  • wzmacnia więź z dzieckiem

Jak dostosować książki do wieku dziecka:

Dla niemowląt najlepsze są krótkie wierszyki rymowanki z przewagą kolorowych obrazków. Dla dzieci między pierwszym a drugim rokiem życia najwłaściwsze będą książki, które zawierają historyjki na tematy najbliższe dziecku – mycie, spacery, ubieranie się. Ważne jest, by pozwolić dziecku aktywnie uczestniczyć w czytaniu, np. poprzez nazywanie lub naśladowanie odgłosów zwierzątek na zdjęciach czy przewracanie kartek książki. Trzylatki już dużo rozumieją i najlepsze dla nich będą historie o zwierzętach czy przygodowe, które pozwolą maluchowi na zadawanie pytań.

Warto czytać dziecku co najmniej 20 minut dziennie, najlepiej tuż przed snem. Dobrze, jeśli skupiamy się tylko na czytaniu, nie karmimy przy okazji dziecka, czy sami nie zajmujemy się czymś jeszcze. Starajmy się też dawać dobry przykład naszym pociechom! Jeśli maluch będzie nas widział z książką, to będzie chciał brać z nas przykład i zacznie traktować książkę jako formę rozrywki, a nie przymus.

Czytacie swoim maluchom? Jakie książki mogłybyście polecić innym mamom? :)

 

Komentarze
Fotolia
Styl życia Jak wybrać imię dla dziecka?
Wkrótce będziecie rodzicami i zastanawiacie się nad imieniem dla swojego dziecka. Być może macie już wybrane jedno lub dwa imiona, a może jeszcze nie zdecydowaliście? Zobacz, co warto wziąć pod uwagę przy wyborze imienia dla dziecka!
Łucja Zbieniewska
styczeń 04, 2013

Wkrótce będziecie rodzicami i zastanawiacie się nad imieniem dla swojego dziecka. Być może macie już wybrane jedno lub dwa imiona, a może jeszcze nie zdecydowaliście? Zobacz, co warto wziąć pod uwagę przy wyborze  imienia dla dziecka !  Imię dla dziecka: na całe życie Wybór imienia to ważna sprawa: pamiętaj o tym, że będzie to słowo, które wasze dziecko będzie słyszało najczęściej! Będzie również je często mówiło - przedstawiając się innym, dlatego warto, by było  łatwe do wymówienia  lub miało chociaż zdrobnienie, które maluch wymówi bez problemu. Imię w pewien sposób  wpływa na osobowość , dlatego sprawdź, co oznacza imię, które chcesz dać dziecku. Na przykład Jan to imię pochodzenia biblijnego - z hebrajskiego "Jochanan" oznacza "Bóg jest łaskaw". Z kolei Julia to imię rzymskie, będące początkowo przydomkiem od nazwy rodu Julii - oznacza różę lub piękny kwiat. Wybierz takie imię, które dobrze ci się kojarzy. Wiele osób nadaje dzieciom  imiona po dziadku, babci  lub osobie, którą szczególnie ceni - to dobry pomysł, pod warunkiem, że imię nie jest przestarzałe lub bardzo dziwne. Wtedy możesz je dać dziecku jako drugie imię. Jak wybrać imię dla dziecka? Imię zawsze połączone jest z nazwiskiem, dlatego zanim zdecydujesz się na imię, zawsze sprawdź, jak ono brzmi w tym połączeniu. Jeżeli nadajesz dziecku dwa imiona, także sprawdź, jak brzmią one razem.  W Polsce zasadą jest, że imię nie może być obraźliwe ani ośmieszające, nie może się źle kojarzyć,  powinno mieć polskie brzmienie  - dlatego imiona typu Ian czy Anastasia mogą nie zostać zarejestrowane w urzędzie (mają swoje polskie odpowiedniki: Jan, Anastazja).  Imię powinno pozwolić na  odróżnienie płci dziecka , dlatego imiona dla dziewczynek kończą się na -a, zaś dla chłopców - na spółgłoskę (chociaż istnieje kilka wyjątków). Jakich imion dla...

Przeczytaj

Nasze akcje