
Podczas środowej konferencji, 14. maja, poznaliśmy szczegóły 3. etapu zdejmowania obostrzeń. Mimo wyraźnego wzrostu zachorowań na koronawirusa , zdecydowano zdjąć kolejne obostrzenia. Oprócz wznowienia pracy gastronomii, otwarcia salonów kosmetycznych i fryzjerskich w nowym trybie sanitarnym, zadecydowano również o świadczeniu zajęć opiekuńczo-wychowawczych dla uczniów z klas 1-3. Jednak ogólne zamknięcie szkół zostało przedłużone do 26 czerwca.
Dzieci nie wrócą do szkoły przed wakacjami
Z najnowszych informacji przekazanych przez MEN wynika, że normalna nauka w szkołach rozpocznie się nie wcześniej, niż we wrześniu 2020 roku.
W wydanym rozporządzeniu przedłużymy zamknięcie szkół do 26 czerwca, czyli końca roku szkolnego" - poinformował wiceminister edukacji narodowej, Maciej Kopeć.

Zdjęcie: iStock
Co ciekawe, od 25 maja w klasach 1-3 szkół podstawowych uruchomione zostaną zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne, jednakże to rodzice będą decydować o tym, czy posłać dziecko do szkoły. Jeśli się na to nie zdecydują, nadal będą otrzymywać zasiłek opiekuńczy.
Utrzymujemy możliwość otrzymania od państwa zasiłku opiekuńczego - taką, jaka jest do tej pory, tak, żeby była opcja, możliwość dla tych z państwa, którzy się tego obawiają lub wolą, żeby pociechy pozostały w domu jest dowolność, ale też prosimy samorządowców, dyrekcję szkół, żeby w podobnym cyklu, jak to się działo w przedszkolach, uruchomili taką możliwość dla tych osób, które muszą wrócić do pracy – mówił premier Morawiecki.
Z kolei minister edukacji narodowej, Dariusz Piontkowski, podkreślił, że oprócz opieki nad dziećmi, nauczyciele nauczania wczesnoszkolnego zaoferują także odpowiednią formę zajęć dydaktycznych dla najmłodszych.
Zobacz także: Wiceminister zdrowia zapowiada luzowanie nakazu noszenia maseczek
A co z resztą uczniów? 25 maja ruszy nauka w szkołach policealnych oraz praktyki w technikach, jak również indywidualne zajęcia w ośrodkach rehabilitacyjno-dydaktycznych. Umożliwione zostaną też konsultacje dla maturzystów i 8-klasistów, przede wszystkim z przedmiotów zdawanych na egzaminach.
Od 1 czerwca zostaną uruchomione konsultacje dla pozostałych uczniów ze wszystkich przedmiotów, w celu poprawienia ocen.
Matury będą przeprowadzone od 8 do 29 czerwca i będą to wyłącznie egzaminy pisemne, z kolei trzydniowy egzamin ósmoklasisty rozpocznie się 16 czerwca.
Zdjęcie: iStock