klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
123rf
Styl życia

Wielkanoc z dzieckiem - jak się przygotować, by była pełna zabawy?

Choć Święta Wielkanocne to czas uwielbiany przez nas wszystkich, trzeba się przed nimi sporo napracować: zrobić porządki, upiec ciasta, pomalować pisanki... Jak pogodzić przedświąteczne obowiązki z opieką nad dzieckiem? Zobaczcie, jak zaangażować malucha w świąteczne przygotowania!
Łucja Zbieniewska
kwiecień 08, 2014

wielkanoc z dzieckiem

Szukasz pomysłu na wielkanocny manicure? Podpowiadamy, jaki wybrać (i jak go potem nie zniszczyć ;)

1. Wiosenne porządki

To pierwszy etap przygotowań do Wielkanocy, który zarazem jest najmniej przyjemny. Jak posprzątać mieszkanie, kiedy dziecko domaga się naszej uwagi? Spróbujmy zaangażować malucha w sprzątanie – najlepiej niech zacznie od segregowania zabawek. Pomóż wybrać dziecku te, którymi już się nie bawi i razem zanieście je na zbiórkę odzieży i zabawek – tego typu akcje charytatywne są często organizowane przed świętami. Dzięki temu nauczysz malucha nie tylko porządków, ale również tego, że trzeba się dzielić z potrzebującymi tym, co się ma.

Jeśli maluch będzie chciał zaangażować się w bardziej "dorosłe czynności" pozwól mu pozamiatać kuchnię, albo pościerać kurze specjalną szczotką. Zadbaj o to, żeby chemiczne środki czystości trzymać z dala od dzieci! Chcesz sama szybko posprzątać? Spróbuj zająć malucha czymś, co pochłonie jego uwagę – pomogą ci w tym klocki, puzzle i kolorowanki.

2. Kartki świąteczne

Choć powoli zanika tradycja wysyłania życzeń pocztą, my polecamy właśnie tę metodę przekazywania bliskim miłych słów na święta. Oczywiście każdy najbardziej doceni ręcznie robione kartki świąteczne – to zadanie idealne dla malucha. Pomóż wyciąć mu pisankę z kolorowego papieru, a następnie pozwól dziecku dowolnie ozdobić kartkę – może wyklejać, wycinać, malować i kolorować. Do ozdabiania kartki wykorzystujcie piórka, bazie, włóczki, bibułę... – jedyne co was ogranicza to wyobraźnia! Na odwrocie kartki wspólnymi siłami napiszcie życzenia i gotowe! Możecie również przygotować tradycyjną, składaną karteczkę, którą łatwiej będzie włożyć do koperty i wysłać ją pocztą.

3. Pisanki

Zanim dziecko zrozumie istotę Świąt Wielkanocnych, kojarzyć je będzie przede wszystkim z ozdabianiem jajek i przygotowywaniem świątecznego koszyczka. Dlaczego? Malowanie pisanek sprawi każdemu maluchowi mnóstwo radości – może wykorzystać swoje pomysły i ozdabiać pisanki dowolnymi technikami. Tu nie ma nakazów odnośnie kolorów, nie trzeba się też pilnować, żeby nie wychodzić "za linie" jak np. w kolorowance.

Jak ozdobić pisanki? Zaproponuj maluchowi malowanie jajek mazakami (wychodzą naprawdę śliczne!) lub farbkami plakatowymi – dziecko nie musi korzystać z pędzla, może ozdabiać jajka palcami. Sięgnijcie również po klej oraz koraliki, włóczkę, mak czy naklejki – wszystko na pisance będzie wyglądać zjawiskowo! Możecie również wykorzystać filc i dorobić pisance uszka i łapki tworząc wielkanocnego zajączka.

4. Rodzinne wypieki wielkanocne

Wspólne wypieki to nie lada frajda dla malucha. Oczywiście przygotowując świąteczne ciasta, podziel kuchenne zadania w taki sposób, żeby dziecko dostało te najmniej wymagające i zarazem przyjemne – np. pozwól dziecku rozwałkować ciastko, wykrawać ciasteczka czy mieszać masę, a po wystygnięciu ciasta zachęć malucha do dekorowania słodkości. Użyjcie do tego specjalnych akcesoriów do ozdabiania wypieków.

Wielkanoc z dzieckiem - przygotuj cake pops

Cake pops - to lizaki na patyku, które nie tylko są pyszne, ale i wyjątkowo urocze! Możecie stworzyć lizaki w wielkanocnej odsłonie, formując pisanki, kurczaki i zajączki. 
Zobacz przepis na cake pops!

Babeczki na wielkanoc

Kto powiedział, że oprócz wielkanocnej babki nie można upiec małych babeczek cupcakes? Z pomocą lukru plastycznego możecie udekorować je wielkanocnym akcentem - zajączkami. 
Zobacz przepis na lukier plastyczny.

 

Komentarze