klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
mama z noworodkiem
Styl życia

Wyjątkowe zdjęcia wykonane tuż po porodzie

Autorką zdjęć tego niesamowitego projektu One Day Young jest Jenny Lewis, brytyjska fotografka która od 20 lat mieszka w Hackney.
Lena Grabowska
sierpień 11, 2015

To właśnie w Hackney wpadła na pomysł One Day Young i ogłosiła kasting. Szukała kobiet, które pozwolą sfotografować siebie i dziecko w domowym zaciszu, w przeciągu 24 h od porodu.

Cel był jeden, opowiedzieć historię o niesamowitej sile. Historię żywotności zwyczajnych kobiet, które właśnie dokonały czegoś bardzo trudnego i wyjątkowego. Urodziły dziecko. Jenny Lewis postanowiła poruszyć ten temat w swoich pracach, gdyż uważa że dla dzisiejszego świata wcale nie jest on oczywisty i powszedni. Autorka sama mówi o swoim projekcie:

"Chciałam uspokoić kobiety, powiedzieć im że urodzenie dziecka jest normalne. Owszem jest bolesne, ale to pozytywny ból, który ma jeden cel i jest tylko częścią podróży, swego rodzaju rytuałem przejścia do macierzyństwa."

Najistotniejszą częścią projektu, było uchwycenie kobiet i ich dzieci w obiektywie, w ciągu 24 godzin od porodu. Dlaczego? Jenny chciała aby na zdjęciach widoczne były emocje, z którymi wiele osób nie ma szans obcować, na pewno nie w takim wymiarze. Spotęgowana radość, przytłaczająca miłość, triumf zwycięstwa, które poczuć może tylko nowa mama.  

Jak przewinąć noworodka? Mamy dla Was instrukcję krok po kroku!

Pamiętacie co czułyście dobę po porodzie? Ból, zmęczenie, radość, miłość?

Zdjęcia: jennylewis.net

1 z 10

Charlotte i Vivienne

Charlotte i Vivienne

"Moim zdaniem ze zdjęć płynie pozytywny przekaz dla kolejnych pokoleń, który nie paraliżuje kobiet strachem." mówi autorka fotografii.

2 z 10

Jenny i Nora

Jenny i Nora

Jenny Lewis poświęciła 5 lat na zebranie zdjęć do projektu One Day Young.

3 z 10

Hazel i Rudy

Hazel i Rudy

"Gdy tylko powstał pomysł projektu, wiedziałam że będę chciała się skupić na pierwszych 24 godzinach, kiedy to kobiece ciało się zmienia pod wpływem hormonów, aby uchwycić czystą fizyczność tego wydarzenia, obrazy prosto z pola bitwy."

4 z 10

Tara i Penelope

Tara i Penelope

"Rozdałam ulotki w Hackey, miasteczku w którym żyje, aby znaleźć chętne kobiety. Wyraźnie zaznaczyłam, że nie są dla mnie istotne rzeczy takie jak: wygląd, kolor skóry, wiek czy status." opowiada Jenny.

5 z 10

Jenny i Max

Jenny i Max

Autorka przyznaje, że 24 godziny były kluczowe dla projektu. Chciała przedstawić światu obraz tuż po porodzie: "Pot wciąż połyskujący na skórze matki, na wpół przeźroczysta pępowina, świeżo odcięta. To szczere zdziwienie gdy kobieta uświadamia sobie, jak niesamowitą rzecz osiągnęła i przeżyła."

6 z 10

Liana i Archer

Liana i Archer

Pomysł uchwycenia w obiektywie zmęczonych, ale szczęśliwych kobiet, powstał w głowie Jenny w wyniku własnych doświadczeń. Będąc w ciąży słyszała opowieści o wielkim bólu przy narodzinach i wielu nieprzespanych nocach z noworodkiem. Postanowiła, że fotografując kobiety ukaże światu prawdę.

7 z 10

Mairead i Fia

Mairead i Fia

Do projektu zgłosiło się około 150 mam. W albumie "One Day Young" znalazło się 40 wyjątkowych zdjęć kobiet z noworodkami.

8 z 10

Leda i Elektra

Leda i Elektra

Kobiety znajdujące się na fotografiach emanują spokojem, miłością i dumą.

9 z 10

Marley i Etta

Marley i Etta

"Uważam, że ta kolekcja zdjęć jest piękna i poruszająca, podważa wyobrażenia pierwszych 24 godzin, ukazuje prawdziwy obraz tego, co to znaczy być matką."

10 z 10

Xanthe i Louie

Xanthe i Louie

Jak myślicie, czy te zdjęcia mogą dodać przyszłym mamom otuchy?

Komentarze