klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Ojciec z dzieckiem
Styl życia

Wzruszająca galeria szwedzkich ojców

Zobacz niesamowitą galerię szwedzkich ojców z dziećmi autorstwa Johana Bavmana i dowiedz się czy szwedzcy tatusiowie chętnie korzystają z urlopu rodzicielskiego.
Lena Grabowska
czerwiec 22, 2015

Żaden kraj nie jest tak hojny, jeśli chodzi o urlopy rodzicielskie, jak Szwecja. Obecny system pozwala zostać rodzicom w domu wraz z ich dziećmi przez 480 dni – w tym czasie wypłacany jest zasiłek od państwa. Z tych 480 dni 60 musi zostać wybrane przez ojca, inaczej przepadają. Ten zabieg ma na celu promowanie równości płci. Kolejnym działaniem wspierającym partnerstwo jest bonus równościowy- im równiej rodzice podzielą między sobą urlop tym większy dostaną bonus. Jego maksymalna wartość to 1500 euro. Pomimo zasiłków i bonusów tylko część szwedzkich ojców wykorzystuje przysługujące im 60 dni. Jeszcze mniej rodziców decyduje się na równy podział urlopu między siebie.

Pomysł projektu „Szwedzcy ojcowie” powstał gdy jego autor, Johan Bavman, przebywał z synem w domu. Miał sporo problemów, aby znaleźć książki, blogi i itp., pisane dla niego, jako ojca. Wtedy przyszło mu do głowy, że udokumentuje na fotografiach szwedzkich ojców podczas urlopu rodzicielskiego. Chciał dowiedzieć się dlaczego postanowili zostać w domu i czego nauczyło ich to doświadczenie. Z uwagi na unikalny system ubezpieczeń w Szwecji Johan pomyślał, że znalezienie ojców którzy po równo z partnerką dzielą urlop rodzicielski będzie proste. Jakie było jego zdziwienie, kiedy dowiedział się że jedynie 12% mężczyzn skorzystało z tej okazji. Ten fakt burzy obraz Szwecji jako kraju o wysokim stopniu równouprawnienia. Autor projektu postanowił zainspirować ojców, nie tylko Szwedzkich, ale na całym świecie do refleksji na temat szansy spędzenia czasu ze swoimi dziećmi. Urlop rodzicielski jest przecież okazją do zbudowania więzi z dzieckiem. 

Cały projekt to 60 portretów ojców, które mają być symbolem 60 dni spędzonych z dzieckiem na urlopie rodzicielskim.

Nagroda Redaktor Naczelnej Wizaż.pl dla firm kosmetycznych, które wspierają kobiety - oto laureaci!

Jak myślicie, czy równy podział urlopu rodzicielskiego byłby możliwy w Polsce? 

Sprawdź niesamowitą galerię kobiecych ciał po porodzie oraz dlaczego polskie mamy zachwyciły się modą na Skandynawię. Dowiedz się też jakie uprawnienia ma pracujący ojciec w Polsce.

Zdjęcia: johanbavman.se

1 z 10

Andreas Bergstrom i Goran Sevelin

Andreas Bergstrom i Goran Sevelin

Po lewej: Andreas Bergstrom, 39 lat, starszy kurator sądowy. Był w domu od narodzin najmłodszsego dziecka Sama (jeden rok na zdjęciu) i pracuje na ćwierć etatu, w najbliższym czasie pójdzie na półroczny urlop rodzicielski. Wcześniej na zwolnieniu lekarskim w związku z komplikacjami po porodzie dziecka oraz chorobą jego starszego syna.

Po prawej: Goran Sevelin, 27 lat, na 10 miesięcznym urlopie po to, aby zajmować się córką Liv.  

2 z 10

Peter Herkel i John Wallin

Peter Herkel i John Wallin

Po lewej: Peter Herkel, 33 lata, dziennikarz. Na urlopie przez 12 miesięcy z Mirą (10 miesięcy).  

Po prawej: John Wallin, 30 lat, inżynier mechanik. Podzielił się wspólnie z żoną urlopem rodzicielskim w przypadku obojga ich dzieci, Ines (1,5 roku) i Johannesa (3,5 roku).  

3 z 10

Loui Kuhlau i Fredric Janson

Loui Kuhlau i Fredric Janson

Po lewej: Loui Kuhlau, 28 lat. Na urlopie przez rok z synem Ellingiem.  

Po prawej: Fredric Janson, 34 lat, inżynier w Departamencie Dróg i Parków. Fredric i jego partnerka byli na urlopie razem ze swoim synem Ossianem przez pierwsze 4 miesiące, potem naprzemiennie pół na pół.  

4 z 10

Juan Cardenal i Jonas Feldt

Juan Cardenal i Jonas Feldt

Po lewej: Juan Cardenal, 34 lata, student projektowania przemysłowego. Był na urlopie rodzicielskim przez 18 miesięcy, 9 z Ivo (1 rok) i 9 z Almą (4 lata).  

Po prawej: Jonas Feldt, 31, administrator w Centrum Pracy, obecnie na urlopie rodzicielskim przez rok z roczną córką Siri.  

5 z 10

Urban North i Johan Ekengard

Urban North i Johan Ekengard

Po lewej: Urban North, 32 lata, konsultant ds. infrastruktury. Na urlopie od 10 miesięcy z synem Holgerem.  

Po prawej: Johan Ekengard, 38 lat, inżynier ds. produktu w Sandvik. Johan i jego partnerka dzielą urlop rodzicielski pomiędzy siebie w równym stopniu na każde dziecko: Ebbe (7 lat), Tyra (5 lat) oraz Stina (1 rok). Oboje wzięli łącznie około dziewięciu miesięcy urlopu rodzicielskiego na każde z dzieci.  

6 z 10

Ola Larsson i Alfred Nerhagen

Ola Larsson i Alfred Nerhagen

Po lewej: Ola Larsson, 41 lat, sprzedawca. Na urlopie ze swoim Gustawem przez 8 miesięcy.  

Po prawej: Alfred Nerhagen, 38 lat, architekt krajobrazu. Zack ma 4 lata, Mira ma 1,5 roku. Na urlopie z dwójką swoich dzieci, z każdym po 9 miesięcy.  

7 z 10

Marcus Bergqvist i Ingemar Olsén

Marcus Bergqvist i Ingemar Olsén

Po lewej: Marcus Bergqvist, 33 lat, inżynier konstruktor. Na urlopie rodzicielskim z jego najstarszym synem Tedem przez 6 miesięcy i z najmłodszym Sigge przez 8 miesięcy.  

Po prawej: Ingemar Olsén, 37 lat, konsultant IT. Obecnie na urlopie rodzicielskim przez 9 miesięcy ze swoim rocznym synem Linusem, tyle samo czasu spędził ze swoim starszym synem Joelem, który ma teraz 4 lata.  

8 z 10

Nils Jarlsbo i Milan Milovanovic

Nils Jarlsbo i  Milan Milovanovic

Po lewej: Nils Jarlsbo, 32 lata, projektant graficzny, na urlopie z Bibi przez 8 miesięcy.  

Po prawej: Milan Milovanovic, 32 lata, psycholog, na urlopie z Siri (rok i 5 miesięcy) przez 9 miesięcy.  

9 z 10

Tjeerd van Waijenburg i Martin Gagner

Tjeerd van Waijenburg i Martin Gagner

Po lewej: Tjeerd van Waijenburg, 34 lata, inżynier ds. produktu, IKEA. Na urlopie z Timem (rok i 4 miesiące).  

Po prawej: Martin Gagner, 35 lat, administrator w Malmö Högskola. Na urlopie rodzicielskim z Matildą (4 lat)¸ Valdemarem (1 rok), około 6-7 miesięcy z każdym z nich.

10 z 10

Samad Kohigoltapeh

Samad Kohigoltapeh

Samad Kohigoltapeh, 32 lata, inżynier konstruktor. Razem z partnerką na urlopie przez pierwsze 4 miesiące, przez kolejne 6 miesięcy sam z bliźniakami Parisą i Leią.  

Komentarze