klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Zakaz lotów przedłużony - podano nową datę
Styl życia

Zakaz lotów przedłużony - podano nową datę

Rząd podjął decyzję w sprawie międzynarodowego ruchu lotniczego. Przesunięcie zakazu lotów o kolejne 10 dni wiąże się z odłożeniem w czasie czerwcowych planów wakacyjnych.
Marta Średnicka
czerwiec 06, 2020

W związku z epidemią koronawirusa wstrzymano loty międzynarodowe. Ich zakaz miał obowiązywać do 6 czerwca. Oznaczało to, że wszelkie wycieczki i wakacje zagraniczne zaplanowane na ten czas zostały odwołane. Teraz data ta została przesunięta. Nie wiadomo, czy nowy termin podany przez rząd będzie ostatecznym.

Zobacz także: Nowe propozycje w sprawie bonów na wakacje - będzie niższy próg?

Zakaz lotów przedłużony - podano nową datę

Źródło: iStock

Nie tylko Siwiec i Rozenek-Majdan! Te gwiazdy podczas kwarantanny chętnie pozują z dziećmi

Kiedy zostanie wznowiony międzynarodowy ruch lotniczy?

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów podpisanym przez premiera Mateusza Morawieckiego, loty międzynarodowe zostały zawieszone do 16 czerwca. Do 31 maja obowiązywał natomiast zakaz lotów krajowych, które zostały przywrócone.

W związku z rozprzestrzenianiem się zakażeń wirusem SARS-CoV-2 istnieje konieczność skorzystania z prawa do wprowadzenia zakazów w ruchu lotniczym, niezbędnych ze względu na bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej, w celu minimalizacji zagrożenia dla zdrowia publicznego - brzmi uzasadnienie decyzji.

Wyjątek od zakazu stanowią loty realizowane na zlecenie premiera, osoby fizycznej lub osoby prawnej, samolotami posiadającymi do 15 miejsc pasażerskich oraz loty czarterowe realizowane przez obcych przewoźników lotniczych na zlecenie państw obcych w celu powrotu ich obywateli. 

Złą wiadomością jest z pewnością również fakt, że linie lotnicze LOT odwołały swoje międzynarodowe rejsy aż do końca czerwca. Ryanair planował wznowienie lotów z dniem 1 lipca.

Źródło zdjęcia głównego: iStock

Komentarze
Premier przedłuża jedno z obostrzeń - jest nowe rozporządzenie
Styl życia Premier przedłuża jedno z obostrzeń - jest nowe rozporządzenie
Obostrzenia dotyczące ruchu lotniczego zostały przedłużone do 23 maja. Zostały one uchwalone rozporządzeniem premiera, które wejdzie w życie 9 maja.

Kolejne etapy łagodzenia obostrzeń planowane są na 18 maja. To wtedy prawdopodobnie ruszyć mają ogródki restauracji, barów i kawiarni, a także salony fryzjerskie i kosmetyczne. Od 9 maja wznowiony miał zostać natomiast ruch lotniczy. Obostrzenie zostało jednak przedłużone. Do 23 maja obowiązuje zakaz lotów z pasażerami wykonującymi rejsy międzynarodowe na lotniskach wpisanych do rejestru lotnisk cywilnych i lądowiskach wpisanych do ewidencji lądowisk.  Zobacz także: Senat chce wprowadzenia stanu klęski żywiołowej - co to dla nas oznacza? Źródło: iStock Obostrzenie o zakazie ruchu lotniczego przedłużone Rozporządzenie premiera wchodzi w życie z dniem 10 maja i traci swoją moc 23 maja. Nie oznacza to, że obostrzenie nie zostanie ponownie przedłużone. Wszystko zależne jest od stanu epidemiologicznego w Polsce. Dopiero pod koniec maja możemy liczyć więc na loty pasażerskie. Zakaz nie dotyczy jednak lotów realizowanych na zlecenie premiera, czy rejsów czarterowych realizowanych przez inne państwa i przewoźników, które mają na celu powrót ich obywateli do kraju. Nie dotyczy to także rejsów pocztowych i towarowych, jak i lotów realizowanych w celu zapobiegania skutkom klęsk żywiołowych, czy w celu ratowania ludzkiego życia. W rozporządzeniu uznano, że wyjątkiem są loty, które zostały wyczarterowane "przed 15 marca na zlecenie organizatora turystyki lub podmiotu działającego na jego zlecenie; na zlecenie premiera; na zlecenie osoby fizycznej lub prawnej, statkami powietrznymi posiadającymi do 15 miejsc pasażerskich - którymi do kraju wracają m.in.: obywatele RP; cudzoziemcy, którzy są małżonkami albo dziećmi obywateli RP albo pozostają pod stałą opieką obywateli RP; cudzoziemcy posiadający Kartę Polaka; szefowie misji dyplomatycznych oraz członkowie personelu dyplomatyczno-konsularnego misji; cudzoziemcy posiadający prawo stałego lub czasowego pobytu na terytorium RP;...

Przeczytaj
samolot LOT
Styl życia LOT ogłasza wznowienie połączeń. Będziemy mogli latać po Polsce
Polskie Linie Lotnicze LOT pracują już nad planem powrotu chociaż niewielkiej siatki połączeń. Wygląda na to, że z początkiem czerwca sytuacja może się odmienić.
Milena Majak
maj 18, 2020

Narodowy przewoźnik dał Polakom cień nadziei. Jak wynika z rozmowy Michała Czernickiego, rzecznika PLL LOT, z Business Insider Polska - wznawianie lotów rozpocznie się od połączeń wewnątrzkrajowych . To bardzo dobra wiadomość nie tylko dla pracowników polskiego przewoźnika, ale również dla tych, którzy są złaknieni podróży. Nie obędzie się jednak bez restrykcji. Zdjęcie: WOJCIECH STROZYK LOT uruchamia połączenia wewnątrzkrajowe? Rynek lotniczy przeżywa kryzys , jakiego chyba nigdy nie miał okazji doświadczyć. W Polsce zawieszone są zarówno połączenia międzynarodowe, jak i krajowe. Zakaz był stopniowo wydłużany od połowy marca bieżącego roku i póki co wiadomo, że obowiązuje aż do 31 maja. Na szczęście ł agodzenie obostrzeń sprzyja otwieraniu kolejnych sektorów polskiej gospodarki, a zmianami zostanie objęty również transport lotniczy. Jak podaje Business Insider Polska - "Polskie Linie Lotnicze LOT już od 1 czerwca mogą wznowić regularne połączenia pasażerskie.".  Według obecnych prognoz wznawianie lotów będziemy rozpoczynać od połączeń krajowych, co pozwoli usprawnić transport wewnątrz Polski, wesprzeć lokalną, budzącą się branżę turystyczną oraz przy okazji sprawdzić nowe procedury bezpieczeństwa przygotowane dla lotów post-COVID, zapowiadane między innymi przez Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Lotniczych IATA - mówi Michał Czernicki, rzecznik prasowy PLL LOT, odpowiadając na pytania Business Insider Polska. Kolejne decyzje będą podejmowane w zależności od sytuacji związanej z koronawirusem. Nie bez znaczenia będą również decyzje władz innych państw, a także Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Nie jest jednak tajemnicą, że następne w kolejności będą międzynarodowe rejsy . Połączenia będą dotyczyły szczególnie krajów o niskim ryzyku epidemiologicznym.  Kolejne kroki są jeszcze dyskutowane, ale logiczną...

Przeczytaj
Planowane daty otwarcia granic - jest plan rządu
Styl życia Planowane daty otwarcia granic - jest plan rządu
Granice zostaną otwarte jeszcze w czerwcu? Wszystko na to wskazuje. Będzie to jednak otwarcie częściowe. Rząd pracuje nad przygotowaniem listy krajów, do których podróż będzie wiązała się z kwarantanną.
Marta Średnicka
czerwiec 10, 2020

W związku z epidemią koronawirusa granice Polski pozostają zamknięte. Wyjątek stanowią osoby, które pracują w innym kraju lub wracające do Polski. Rząd ma jednak już opracowany plan ich otwierania. Nie możemy jednak liczyć na całkowite otwarcie się na inne kraje- będzie ono odbywało się stopniowo. 10 czerwca ma zostać podjęta ostateczna decyzja. Wiadomym już jest, że w pierwszej kolejności otwarte zostaną granice z krajami strefy Schengen. Mowa o granicy z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą. Zobacz także: Zakaz lotów przedłużony - podano nową datę Źródło: iStock Kiedy otwarcie granic w Polsce? Rząd ma w planach stworzenie listy krajów, która byłaby wykazem państw, do których będzie można podróżować, a do których podróż wiązałaby się z 14-dniową kwarantanną. Wśród branych pod uwagę  dat częściowego otwarcia granic znajdują się dwa terminy . Są nimi  22 lub 29 czerwca. Możemy się więc spodziewać, że jeszcze w czerwcu będziemy mogli przekroczyć granicę bez konsekwencji w postaci przymusowej izolacji. Podróż poza kraj może wiązać się ze spisaniem danych kontaktowych i wyrywkową kontrolą temperatury. Nie są przewidziane dodatkowe obostrzenia.  Na podróżowanie zezwoliły już kraje, takie jak Albania, Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Czechy, Francja, Grecja, Gruzja, Hiszpania, Islandia, Litwa, Łotwa i Estonia, Niemcy, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria oraz Włochy, jednak w niektórych przypadkach obowiązkowa jest 14-dniowa kwarantanna. Źródło zdjęcia głównego: ROBERT STACHNIK/REPORTER

Przeczytaj
koronawirus fryzjer kosmetyczka piercing tatuaż ograniczenia przepisy
Styl życia Koronawirus w Polsce: Kiedy otworzą się salony fryzjerskie i kosmetyczne?
Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego przedłużył obostrzenia wprowadzone w związku z epidemią COVID-19. W najbliższym czasie nie wybierzemy się ani do fryzjera, ani do kosmetyczki...
Matylda Nowak
kwiecień 09, 2020

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił przedłużenie wprowadzonych pod koniec marca restrykcji . Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego nie tylko utrzymał zakaz zgromadzeń imprez zbiorowych czy ograniczenie ilości osób mogących przebywać równocześnie w sklepie, ale wprowadził też obowiązek zasłaniania nosa i ust . Nie mamy też dobrych wiadomości dla wszystkich, których martwi powiększający się odrost czy koszmarny stan paznokci. Salony fryzjerskie i gabinety kosmetyczne nadal pozostaną zamknięte. Fot.: iStock Salony fryzjerskie i kosmetyczne zamknięte w związku z epidemią   Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego zadecydował, że wszystkie zakłady fryzjerskie i kosmetyczne pozostaną zamknięte przynajmniej do 19 kwietnia . Ale to nie koniec ograniczeń, jeśli chodzi o dbanie o urodę podczas pandemii! W związku z koronawirusem nie skorzystamy też z usług salonów tatuażu i piercingu . Zasady bezpieczeństwa na dłużej❗️ ️Do 19 kwietnia: ➡️ Zamknięte zostają bez wyjątków wszystkie zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, salony tatuażu i piercingu. Tych usług nie będzie można realizować również poza salonami. #zostańwdomu https://t.co/adpxt3K98i pic.twitter.com/kKONhYAGrB — Kancelaria Premiera (@PremierRP) April 9, 2020 Ze względu na ryzyko roznoszenia COVID-19 na strzyżenie, manicure czy przekłuwanie pępka nie wolno też umówić się we własnym domu . Kancelaria premiera podkreśliła bowiem, że usługi nie mogą być realizowane poza salonami. W takiej sytuacji nie pozostaje nam nic innego, jak przełożyć upiększanie ciała tatuażami czy kolczykami na czas po wygaśnięciu epidemii oraz – tak jak na przykład Joanna Liszowska – z dumą prezentować światu powiększający się odrost. ;-) Zobacz także:  Szczyt zachorowań przesunie się. A zakażonych będzie aż 9000 Polaków! Zdjęcie główne: iStock

Przeczytaj