podkład Bourjois Paris Healthy Mix
Wyniki testu
adidas Active Skin&Mind
Wyniki testu
Radical Farmona szampon i peeling trychologiczny
Wyniki testu
Bioderma Sensibio Micellar Oil
Chcę testować
Elseve Bond Repair
Chcę testować
Kosmetyki Maybelline
Chcę testować
Oceanic bazy
Chcę testować
Loreal Paris - tusz do rzęs i szminka
Chcę testować
Lactacyd Ultra-Nawilżający 40+
Laureaci
Orientana hello daktyl
Laureaci
 lekki balsam regenerujący Lipikar Baume Light AP+M od La Roche-Posay
Wyniki testu
MICA Niacinamide Glow
Laureaci
kosmetyki douglas skin focus tonik i peeling enzymatyczny
Wyniki testu
Maybelline kosmetyki do makijażu
Chcę testować
Neutrogena Retinol Boost
Laureaci
GLYCOLIC BRIGHT
Wyniki testu
 FaceBoom, Mix Me Up
Laureaci
antyperspiranty NIVEA Black&White Invisible
Wyniki testu
Neonail - zestaw do manicure hybrydowego
Wyniki testu
farby do włosów L'Oréal Paris
Wyniki testu
Przedszkole
Styl życia

Żłobki i przedszkola jednak nie zostaną otwarte? Samorządowcy sprzeciwiają się

Rządowy plan otwierania żłobków i przedszkoli może nie dojść do skutku w wielu miastach. Samorządowcy są zgodni, że otworzenie tych placówek na tym etapie byłoby szaleństwem.

Podczas ostatniej konferencji premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że 6 maja zostaną otwarte żłobki i przedszkola. Dodał jednak, że ostateczna decyzja należy do samorządowców, a ci już teraz zapowiedzieli protest. Mimo zapewnień, że zostaną dostarczone odpowiednie środki sanitarne (płyny do dezynfekcji i mydła), władze wielu polskich miast wyraźnie sprzeciwiają się decyzji otwierania tych placówek w tym momencie.

Pojawiają się głosy, że rząd dał zbyt mało czasu, aby przygotować cały system opieki nad najmłodszymi oraz pracownikami. 

Nie tylko Siwiec i Rozenek-Majdan! Te gwiazdy podczas kwarantanny chętnie pozują z dziećmi

Otwieranie żłobków i przedszkoli stoi pod znakiem zapytania

Drugi etap odmrażania gospodarki rusza oficjalnie po pierwszym weekendzie majowym. Otwarte zostaną galerie handlowe, ale również żłobki i przedszkola. Mimo że w obu tych przypadkach warunkiem otwarcia są szczególne zasady sanitarne, najwięcej kontrowersji budzi u włodarzy miast kwestia placówek opiekuńczych i oświaty. Samorządowcy wyrazili głośny sprzeciw na ustalenia rządu w kwestii otwierania żłobków i przedszkoli.  

Prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński, z uwagi na najwyższy od kilku dni wskaźnik zachorowań na COVID-19 w województwie śląskim, niemal natychmiast podjął decyzję o nieotwieraniu żłobków i przedszkoli. Jak to wygląda w innych miastach? Wcale nie lepiej...

Najbardziej prawdopodobna jest opcja, że 6 maja nie otworzymy żłobków i przedszkoli. Nie wyobrażam sobie, że my puszczamy to wszystko na żywioł, pozwalamy na to, by od 6 maja żłobki i przedszkola działały w normalnym zakresie. To, że premier wydaje taki komunikat, nie oznacza, że my wrócimy do normalnej działalności żłobków i przedszkoli, bo to byłoby w mojej ocenie szaleństwem. Mamy jakieś komunikaty, żeby nosić maski. Przecież dzieci w przedszkolach nie będą nosiły masek, bo to niemożliwe – powiedział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania podczas konferencji prasowej. 

Prezydent Jaśkowiak wskazał, że przed otwarciem żłobków i przedszkoli należy zapewnić bezpieczeństwo personelowi tych placówek. Wszystkie decyzje będą konsultowane z lekarzami, ponieważ potrzebny jest też sposób na bezpieczne dowożenie i odbieranie dzieci.

Podobną decyzję podjął Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy. W Warszawie ani żłobki, ani przedszkola nie zostaną uruchomione, dopóki nie pojawi się jasny komunikat ze strony państwa w sprawie bezpiecznego powrotu dzieci i pracowników do tych placówek.

(...) Jeśli więc pytacie mnie Państwo – warszawianki i warszawiacy – w komentarzach, w wiadomościach prywatnych o to, czy faktycznie żłobki i przedszkola będą w Warszawie otwarte 6 maja, odpowiadam: NIE. Czekamy na szczegółowe wyjaśnienia ze strony rządu i centralnych służb sanitarnych, jak bezpiecznie zorganizować pracę żłobków i przedszkoli. Bez tych wyjaśnień nie podejmę decyzji o uruchomieniu tych placówek. Przerzucanie przez rząd odpowiedzialności na samorządy jest skrajnie nieodpowiedzialne - napisał na Facebooku Rafał Trzaskowski.

Rząd ogłosił dziś otwarcie przedszkoli i żłobków 6 maja. W szczycie epidemii, bez twardej rekomendacji ministra zdrowia....

Opublikowany przez Rafała Trzaskowskiego Środa, 29 kwietnia 2020

Nowe zasady funkcjonowania żłobków

Pojawiły się wytyczne, którymi zostaną obarczeni zarówno opiekunowie, jak i rodzice. Należy ich bezwględnie przestrzegać, aby nie doprowadzić do rozprzestrzeniania się wirusa. Do tej pory było jedynie wiadome, że jeśli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub ma wyraźne objawy koronawirusa, rząd zakazał posyłania takich dzieci do żłobków i przedszkoli.

  1. Wiadomo już, że dzieci nie będą musiały nosić maseczek.
  2. W sali może przebywać dwanaścioro dzieci w jednej grupie, z możliwością dodania do niej dwójki dzieci. 
  3. Dzieci będą mogły spędzać czas na powietrzu i spożywać razem posiłki.
  4. Obowiązuje zakaz wychodzenia na zewnętrzny plac zabaw. Można korzystać wyłącznie z tego, który należy do żłobka czy przedszkola.
  5. Przed otwarciem placówek sale mają zostać wywietrzone, a wszystkie powierzchnie i zabawki zdezynfekowane. Tak trzeba będzie postępować codziennie. 

Na jaw wychodzą kolejne zasady, które dla wielu placówek są wręcz niemożliwe do tak szybkiego wprowadzenia...

Właśnie dotarły do nas trzy strony wytycznych, jakie trzeba spełnić, by zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i pracownikom placówek i na razie sprawdzamy, czy w ogóle będzie to możliwe. (...) Nie będziemy mogli otworzyć przedszkoli 6 maja, bo wiele wymagań, zawartych w wytycznych, rodzi kolejne problemy do rozwiązania, np. miałyby obowiązywać ograniczenia co do liczby dzieci. Jeśli do placówki uczęszcza 300 dzieci, to jak mam przekazać rodzicom, że co trzecie nie powinno przychodzić do przedszkola? Wyeliminowani z pracy z najmłodszymi mają być pracownicy powyżej 60 lat, a część naszych opiekunek jest w takim wieku - wyjaśniła Moskwa-Wodnicka. - powiedziała wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa-Wodnicka.

Okazuje się, że pierwszeństwo przebywania w tych instytucjach mają dzieci pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu. Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział, że w takiej sytuacji zasiłki opiekuńcze dla pozostałych rodziców zostaną przedłużone. Tam gdzie przedszkola i żłobki będą zamknięte, te świadczenia również nadal będą wypłacane. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg powiedziała z kolei, że zasiłki opiekuńcze zostaną zapewnione do 24 maja. Jak na razie wniosków o przyznanie tego świadczenia wpłynęło 580 tysięcy. 

Prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk, podkreślił z kolei, że wytyczne te są "nieostre i nie były one konsultowane z samorządami". Wkrótce mają jednak pojawić się wytyczne GIS-u z zaleceniami zarówno dla dzieci, jak i opiekunów. 

Czy żłobek i przedszkole podczas koronawirusa są obowiązkowe?

Podczas kolejnej, czwartkowej konferencji minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślił, że posyłanie dzieci do żłobka czy przedszkola nie jest obowiązkiem. To bez wątpienia możliwość dla rodziców, którzy wracają do pracy, ale nie mają możliwości zapewnienia dziecku opieki. 

Wygląda na to, że decyzja o otwarciu żłobków i przedszkoli to przysłowiowy kij w mrowisku, który wywołał dezorientację nie tylko wśród rodziców oraz dyrektorów wspomnianych placówek, ale także wśród samorządowców.

Myślicie, że to dobry moment na otwieranie żłobków i przedszkoli? A może jednak jesteście zdecydowanymi przeciwnikami tej decyzji?

Zdjęcie główne: istockphoto.com

Jest data otwarcia żłobków i przedszkoli. A co z zasiłkiem opiekuńczym?
Styl życia
Jest data otwarcia żłobków i przedszkoli. A co z zasiłkiem opiekuńczym?
Żłobki i przedszkola otwarte już w maju. Dla rodziców, którzy nie mogą z nich skorzystać przedłużony zasiłek opiekuńczy. To najnowsze dane z konferencji premiera Mateusza Morawieckiego i Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego.

Podczas konferencji dotyczącej łagodzenia obostrzeń, premier Mateusz Morawiecki podał kilka ważnych dat, które wpłyną na gospodarkę i ułatwią funkcjonowanie rodzicom najmłodszych dzieci. Padły konkretne deklaracje odnośnie żłobków i przedszkoli, a także zasiłku opiekuńczego.  Zobacz także: Czy musimy przyjąć mandat za brak maseczki? Kiedy otwarte zostaną żłobki i przedszkola? Od 6 maja otwarcie żłobków i przedszkoli. Dla osób, które nie będą mogły oddać dzieci do przedszkola czy żłobka, będzie dalej zasiłek opiekuńczy. Zachęcamy żeby jednostki samorządowe otwierały żłobki i przedszkola. My zapewnimy środki dezynfekujące - przyznał Mateusz Morawiecki.  Łukasz Szumowski przypomniał jednak, że powrót dzieci do placówek musi odbywać się w reżimie bezpieczeństwa. Dotyczy to m.in. formowania grup dzieci. Szef resortu zdrowia rekomendował konsultowanie decyzji ze specjalistami.  Jak przyznali politycy, kolejne etapy będą ogłaszane w cyklu co dwa tygodnie, choć premier zaznaczył, że może dojść do przyspieszenia. Takie decyzje na ten moment jednak jeszcze nie zapadły. Cztery etapy znoszenia ograniczeń związanych z #koronawirus ⤵️⤵️⤵️ ❗️ Decyzja o przejściu do kolejnego etapu zostanie podjęta po spełnieniu niezbędnych warunków: ➡️ analiza przyrostu zachorowań, ➡️ wydajność służby zdrowia, ➡️ realizacja wytycznych sanitarnych. pic.twitter.com/5e5nXIvVT7 — Kancelaria Premiera (@PremierRP) April 16, 2020 Do kiedy będzie obowiązywał zasiłek opiekuńczy? Początkowo zasiłek opiekuńczy miał obowiązywać do 3 maja, ale do Sejmu wpłynęła jednak autopoprawka do nowej wersji tarczy antykryzysowej. Termin został wydłużony do 24 maja. Będzie to ostatni dzień, w którym rodzicom będzie przysługiwało świadczenie.  Zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom dzieci do 8. roku życia oraz ubezpieczonym rodzicom...

koronawirus otwarcie żłobków i przedszkoli opinia lekarzy
Newsy
Epidemia koronawirusa: Lekarze apelują "Nie posyłajmy dzieci do żłobków i przedszkoli!"
Premier i minister zdrowia zapowiedzieli otworzenie żłobków i przeszkoli już 6 maja. Tymczasem grupa lekarzy twierdzi, że takie działanie polskiego rządu jest "przedwczesne, ryzykowne i nieodpowiedzialne".

Pomimo trwającej epidemii koronawirusa rząd zdecydował się na zniesienie części ograniczeń . Pierwszą ważną zmianą jest otwarcie centrów handlowych , a kolejną – ponowne uruchomienie żłobków i przedszkoli . Na tę decyzję premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego czekało wielu zdesperowanych rodziców, którzy z trudem łączyli pracę zawodową z opieką nad maluchami. Tymczasem zdaniem Porozumienia Pracowników Opieki Zdrowotnej premier i minister zdrowia zdecydowanie się pospieszyli ... Fot.: iStock Lekarze są przeciwni powrotowi dzieci do przedszkoli i żłobków Zrzeszające lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej PPOZ zaapelowało do dyrektorów placówek, nauczycieli, wychowawców, burmistrzów, prezydentów i wójtów oraz rodziców i opiekunów najmłodszych, by nie posyłać dzieci do żłobków i przedszkoli. Zdaniem PPOZ decyzja premiera i ministra zdrowia jest "najgorszą, jaka mogła zapaść" .  Powszechnie wiadomo, że zdecydowana większość dzieci to albo bezobjawowi nosiciele koronawirusa, albo bezobjawowi zakażeni. Powszechni roznosiciele. To pierwszy aspekt! – czytamy w apelu Porozumienia Pracowników Opieki Zdrowotnej. – Kolejne, również bardzo ważne, to: brak badań populacyjnych, które obrazowałyby, ilu tak naprawdę mamy zakażonych wśród naszych obywateli, ilu nosicieli, jaki jest poziom wytworzonych przeciwciał u ozdrowieńców! Ciągle za mało przeprowadzanych jest testów. Koronawirus i komplikacje, jakie może powodować, to nadal wielka niewiadoma!  Autorzy apelu zwracają uwagę na fakt, że w przychodniach, w których po przerwie wznowiono szczepienia, pracownicy zdrowia nadal starają się do minimum ograniczyć kontakty między dziećmi. I wobec tego  powrót dzieci do żłobków i przedszkoli nazywają absurdem .  Apelujący lekarze przywołują też niepokojące dane docierające z Wielkiej Brytanii , gdzie gdzie odnotowano...

Newsy
Mimo koronawirusa cała Europa otwiera szkoły
Na tę chwilę zdalna nauka w polskich szkołach ma trwać do 24 maja. W tym tygodniu w ograniczonych grupach wznowiono pracę żłobków i przedszkoli. Co z resztą dzieci? Na razie nie wiadomo, ale szkoły w całej Europie pomimo koronawirusa ponownie się otwierają.

W Polsce zaplanowano  egzaminy maturalne i ósmoklasistów na przełom maja i czerwca. Niektóre uczelnie wyższe mówią o tym, że prawdopodobnie nie wznowią zajęć, a część zaliczeń odbędzie się online.  Z kolei już teraz rodzice przedszkolaków mogą oddać swoje dzieci do placówek, gdzie przestrzegany jest niezbędny rygor sanitarny - dzieci mają ograniczoną swobodę zabawy, rodzice nie mogą wejść do przedszkoli i żłobków . Jak sytuacja ze szkolnictwem wygląda w innych krajach? Zobacz także: Czy dzieci wrócą do szkoły przed wakacjami? Szkoły a koronawirus: Gdzie w Europie uczniowie wracają do klas? Wiele szkół i przedszkoli w Norwegii oraz Danii zostało otwartych kilkanaście dni temu. z kolei szef ministerstwa zdrowia w Szwajcarii stwierdził, że  dziadkowie mogą ponownie zacząć opiekować się swoimi wnukami, jeśli te mają mniej niż 10 lat. We Francji szkoły podstawowe, przedszkola oraz żłobki  będą otwierane stopniowo od 11 maja. W tym przypadku prezydent Francji, Emmanuel Macron zadziałał inaczej, niż radził mu komitet rządowy. We Francji wciąż notuje się tysiące zakażeń każdego dnia. Mimo to zdecydowano o otwarciu szkół, ale na początek tylko w regionach, w których nie ma wyraźnych ognisk koronawirusa . Zakazano lekcji sportu, a klasy ograniczono do maksymalnie 15 osób. Przerwy odbywać się będą w systemie zmianowym.  W Niemczech już w najbliższych dniach do szkół wrócą uczniowie pierwszych klas szkoły podstawowej . Będą one odbywały się w systemie tygodniowym - klasa zostanie podzielona na dwie grupy, z czego każda przez jeden tydzień będzie odbywała lekcje w szkole, a przez jeden w domu. Niemcy zrezygnowali także tymczasowo z zajęć wf-u. Co ciekawe, żłobki nadal pozostają tam zamknięte.  Z kolei w Wielkiej Brytanii dzieci mają wrócić do szkół już 1 czerwca. Nauczyciele w całej Europie mają wątpliwości co do...

Dziewczynka trzymająca lalkę z maseczką na głowie
East News
Newsy
Rząd planuje otworzyć żłobki i przedszkola dla kolejnych grup zawodowych? Jest jasne stanowisko ministra
Od 27 marca do 9 kwietnia w Polsce obowiązuje całkowity lockdown. Zmianom funkcjonowania musiały poddać się placówki oświatowe, w tym żłobki i przedszkola. Jeszcze do wczoraj ze żłobków i przedszkoli mogły korzystać tylko dzieci medyków, jednak rząd zdecydował się rozszerzyć tę możliwość na kolejne grupy zawodowe. Dziś znów padły ważne słowa dla rodziców, czy zostaną podjęte kolejne zmiany?

Według rozporządzenia ministrów na okres ścisłego lockdownu pozostają zamknięte także przedszkola i żłobki z wyjątkiem opieki nad dziećmi medyków. Wczoraj rozszerzono pracę tych placówek o kolejne grupy zawodowe. Rodzice z niecierpliwością czekają na decyzję rządu o ogłoszeniu kolejnych grup zawodowych, które będą mogły pozostawić swoje dzieci w żłobkach. Co powiedział o tym Minister Zdrowia podczas dzisiejszej konferencji prasowej?  Dla kogo żłobki i przedszkola będą otwarte? Minister Zdrowia podczas dzisiejszej konferencji ogłosił, że do 9 kwietnia rząd nie planuje żadnych zmian w rozszerzeniu grup zawodowych , które będą mogły korzystać ze żłobków i przedszkoli. Adam Niedzielski poinformował, że zostały już określone priorytetowe grupy zawodowe i nie będą opracowywane żadne zmiany w tej kwestii.  Jeśli chodzi o kwestie grup, które mogą korzystać z opieki żłobkowej i przedszkolnej, zdefiniowaliśmy to tak, jakie są priorytety. Nie przewidujemy poszerzenia tej grupy - powiedział krótko Niedzielski.  W Dzienniku Ustaw wczoraj pojawiła się informacja, gdzie zatrudnieni pracownicy mogą posyłać swoje dzieci do żłobka lub przedszkola: są zatrudnieni w podmiotach wykonujących działalność leczniczą, realizują zadania dotyczące koordynacji ratownictwa medycznego, realizują zadania publiczne w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, pełnią służbę w jednostkach zapewniających bezpieczeństwo i porządek publiczny, wykonują działania ratownicze, są zatrudnieni w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej, są zatrudnieni w ogrzewalniach i noclegowniach, są zatrudnieni w placówkach zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku, są...

Nasze akcje
Bourjois Jak dopasować podkład
Makijaż
Jak dobrać podkład, aby odpowiadał na potrzeby skóry?
Współpraca reklamowa
tolpa acne
Pielęgnacja
Gdy cera płata nam figle. Jak skutecznie zapobiegać niedoskonałościom?
Współpraca reklamowa
Regenerujący balsam Lipikar Baume Light AP+M La Roche-Posay
Pielęgnacja
Regenerujący balsam Lipikar Baume Light AP+M od La Roche-Posay sprawdzony przez mamy i dzieci
Współpraca reklamowa
Pielęgnacja
Promienna skóra i mocne włosy - zaufaj sprawdzonym formułom oraz składnikom aktywnym i ciesz się pięknym wyglądem na wiosnę
Współpraca reklamowa
Douglas-collection-skincare-skin-focus-vitamin-radiance-main-beauty
Pielęgnacja
„Skóra wygląda młodziej, bardzo zdrowo i jest pełna blasku”. Kosmetyki do pielęgnacji Douglas Collection przetestowane!
Współpraca reklamowa
Asus Zenbook 14 OLED
Styl życia
Moc możliwości, którą zmieścisz w torebce - poznaj idealnego laptopa do pracy i rozrywki od ASUS
Współpraca reklamowa
Przetestowałam serię maseczek KIMOCO Beauty
Pielęgnacja
Przetestowałam serię maseczek KIMOCO Beauty - teraz mogę cieszyć się piękną cerą i nawilżonymi ustami!
Współpraca reklamowa
modelka trzyma RETI AGE Sesderma
Pielęgnacja
Kosmetyki z tym składnikiem znakomicie niwelują oznaki starzenia
Współpraca reklamowa
Polecane
Najnowsze
Wybrane dla Ciebie
suche włosy
Fryzury
Suche włosy - przyczyny przesuszania i proste rady, jak o nie dbać!
Laura Grzelak Milena Majak
Blizny na twarzy po trądziku
Pielęgnacja
Blizny po trądziku – jak się ich pozbyć? Najlepsze preparaty i zabiegi
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
modny warkocz francuski
Fryzury
Warkocze - TOP 15 fryzur z warkoczami, które zapleciesz w ekspresowym tempie
Laura Grzelak
Modne paznokcie 2023 trendy
Manicure
Modne paznokcie 2023: TOP 6 trendów, które będą hitem tego roku! [Kolory i wzory]
Aneta Zygmuntowicz
laminowanie rzęs w domu
Pielęgnacja
Laminowanie rzęs w domu – jak je wykonać i ile się utrzyma?
Agnieszka Mojsiej
fryzura z długich włosów
Fryzury
Fryzury z długich włosów, które zrobisz samodzielnie w 5 minut. TOP 15 inspiracji [Zdjęcia]
Aneta Zygmuntowicz
Paznokcie panterka
Manicure
Jak zrobić panterkę na paznokciach? TOP 15 inspiracji z Instagrama na paznokcie w panterkę
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Roller do twarzy
Pielęgnacja
Roller do twarzy – który wybrać i jak wykonywać nim masaż?
Marta Średnicka Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Mezoterapia twarzy
Pielęgnacja
Mezoterapia – na czym polega zabieg i jakie daje efekty?
Aneta Zygmuntowicz Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
najlepsze diety odchudzające efekty
Styl życia
Najlepsze diety odchudzające 2022 - ranking U.S. News & World Report
Aneta Zygmuntowicz
Pomarańczowe paznokcie szpice
Manicure
Jak zrobić paznokcie szpice krok po kroku? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Wypadanie włosów
Fryzury
Wypadanie włosów – przyczyny i skuteczne sposoby na nadmierną utratę włosów
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie ballerina
Manicure
Paznokcie ballerina – jak piłować? TOP 15 inspiracji z Instagrama na najciekawsze wzory
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Paznokcie w kolorach złotym, różowym i czarnym
Manicure
Pomysły na paznokcie – 25 najciekawszych inspiracji z Instagrama na modny manicure
Małgorzata Przybyłowicz-Nowak
Ranking wcierek do włosów
Pielęgnacja
Najlepsze wcierki na porost włosów - ranking hitów włosomaniaczek z KWC
Dominika Zabost