klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Przedszkole
Styl życia

Żłobki i przedszkola jednak nie zostaną otwarte? Samorządowcy sprzeciwiają się

Rządowy plan otwierania żłobków i przedszkoli może nie dojść do skutku w wielu miastach. Samorządowcy są zgodni, że otworzenie tych placówek na tym etapie byłoby szaleństwem.
Milena Majak
kwiecień 30, 2020

Podczas ostatniej konferencji premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że 6 maja zostaną otwarte żłobki i przedszkola. Dodał jednak, że ostateczna decyzja należy do samorządowców, a ci już teraz zapowiedzieli protest. Mimo zapewnień, że zostaną dostarczone odpowiednie środki sanitarne (płyny do dezynfekcji i mydła), władze wielu polskich miast wyraźnie sprzeciwiają się decyzji otwierania tych placówek w tym momencie.

Pojawiają się głosy, że rząd dał zbyt mało czasu, aby przygotować cały system opieki nad najmłodszymi oraz pracownikami. 

Nie tylko Siwiec i Rozenek-Majdan! Te gwiazdy podczas kwarantanny chętnie pozują z dziećmi

Otwieranie żłobków i przedszkoli stoi pod znakiem zapytania

Drugi etap odmrażania gospodarki rusza oficjalnie po pierwszym weekendzie majowym. Otwarte zostaną galerie handlowe, ale również żłobki i przedszkola. Mimo że w obu tych przypadkach warunkiem otwarcia są szczególne zasady sanitarne, najwięcej kontrowersji budzi u włodarzy miast kwestia placówek opiekuńczych i oświaty. Samorządowcy wyrazili głośny sprzeciw na ustalenia rządu w kwestii otwierania żłobków i przedszkoli.  

Prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński, z uwagi na najwyższy od kilku dni wskaźnik zachorowań na COVID-19 w województwie śląskim, niemal natychmiast podjął decyzję o nieotwieraniu żłobków i przedszkoli. Jak to wygląda w innych miastach? Wcale nie lepiej...

Najbardziej prawdopodobna jest opcja, że 6 maja nie otworzymy żłobków i przedszkoli. Nie wyobrażam sobie, że my puszczamy to wszystko na żywioł, pozwalamy na to, by od 6 maja żłobki i przedszkola działały w normalnym zakresie. To, że premier wydaje taki komunikat, nie oznacza, że my wrócimy do normalnej działalności żłobków i przedszkoli, bo to byłoby w mojej ocenie szaleństwem. Mamy jakieś komunikaty, żeby nosić maski. Przecież dzieci w przedszkolach nie będą nosiły masek, bo to niemożliwe – powiedział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania podczas konferencji prasowej. 

Prezydent Jaśkowiak wskazał, że przed otwarciem żłobków i przedszkoli należy zapewnić bezpieczeństwo personelowi tych placówek. Wszystkie decyzje będą konsultowane z lekarzami, ponieważ potrzebny jest też sposób na bezpieczne dowożenie i odbieranie dzieci.

Podobną decyzję podjął Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy. W Warszawie ani żłobki, ani przedszkola nie zostaną uruchomione, dopóki nie pojawi się jasny komunikat ze strony państwa w sprawie bezpiecznego powrotu dzieci i pracowników do tych placówek.

(...) Jeśli więc pytacie mnie Państwo – warszawianki i warszawiacy – w komentarzach, w wiadomościach prywatnych o to, czy faktycznie żłobki i przedszkola będą w Warszawie otwarte 6 maja, odpowiadam: NIE. Czekamy na szczegółowe wyjaśnienia ze strony rządu i centralnych służb sanitarnych, jak bezpiecznie zorganizować pracę żłobków i przedszkoli. Bez tych wyjaśnień nie podejmę decyzji o uruchomieniu tych placówek. Przerzucanie przez rząd odpowiedzialności na samorządy jest skrajnie nieodpowiedzialne - napisał na Facebooku Rafał Trzaskowski.

Rząd ogłosił dziś otwarcie przedszkoli i żłobków 6 maja. W szczycie epidemii, bez twardej rekomendacji ministra zdrowia....

Opublikowany przez Rafała Trzaskowskiego Środa, 29 kwietnia 2020

Nowe zasady funkcjonowania żłobków

Pojawiły się wytyczne, którymi zostaną obarczeni zarówno opiekunowie, jak i rodzice. Należy ich bezwględnie przestrzegać, aby nie doprowadzić do rozprzestrzeniania się wirusa. Do tej pory było jedynie wiadome, że jeśli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub ma wyraźne objawy koronawirusa, rząd zakazał posyłania takich dzieci do żłobków i przedszkoli.

  1. Wiadomo już, że dzieci nie będą musiały nosić maseczek.
  2. W sali może przebywać dwanaścioro dzieci w jednej grupie, z możliwością dodania do niej dwójki dzieci. 
  3. Dzieci będą mogły spędzać czas na powietrzu i spożywać razem posiłki.
  4. Obowiązuje zakaz wychodzenia na zewnętrzny plac zabaw. Można korzystać wyłącznie z tego, który należy do żłobka czy przedszkola.
  5. Przed otwarciem placówek sale mają zostać wywietrzone, a wszystkie powierzchnie i zabawki zdezynfekowane. Tak trzeba będzie postępować codziennie. 

Na jaw wychodzą kolejne zasady, które dla wielu placówek są wręcz niemożliwe do tak szybkiego wprowadzenia...

Właśnie dotarły do nas trzy strony wytycznych, jakie trzeba spełnić, by zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i pracownikom placówek i na razie sprawdzamy, czy w ogóle będzie to możliwe. (...) Nie będziemy mogli otworzyć przedszkoli 6 maja, bo wiele wymagań, zawartych w wytycznych, rodzi kolejne problemy do rozwiązania, np. miałyby obowiązywać ograniczenia co do liczby dzieci. Jeśli do placówki uczęszcza 300 dzieci, to jak mam przekazać rodzicom, że co trzecie nie powinno przychodzić do przedszkola? Wyeliminowani z pracy z najmłodszymi mają być pracownicy powyżej 60 lat, a część naszych opiekunek jest w takim wieku - wyjaśniła Moskwa-Wodnicka. - powiedziała wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa-Wodnicka.

Okazuje się, że pierwszeństwo przebywania w tych instytucjach mają dzieci pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu. Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział, że w takiej sytuacji zasiłki opiekuńcze dla pozostałych rodziców zostaną przedłużone. Tam gdzie przedszkola i żłobki będą zamknięte, te świadczenia również nadal będą wypłacane. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg powiedziała z kolei, że zasiłki opiekuńcze zostaną zapewnione do 24 maja. Jak na razie wniosków o przyznanie tego świadczenia wpłynęło 580 tysięcy. 

Prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk, podkreślił z kolei, że wytyczne te są "nieostre i nie były one konsultowane z samorządami". Wkrótce mają jednak pojawić się wytyczne GIS-u z zaleceniami zarówno dla dzieci, jak i opiekunów. 

Czy żłobek i przedszkole podczas koronawirusa są obowiązkowe?

Podczas kolejnej, czwartkowej konferencji minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślił, że posyłanie dzieci do żłobka czy przedszkola nie jest obowiązkiem. To bez wątpienia możliwość dla rodziców, którzy wracają do pracy, ale nie mają możliwości zapewnienia dziecku opieki. 

Wygląda na to, że decyzja o otwarciu żłobków i przedszkoli to przysłowiowy kij w mrowisku, który wywołał dezorientację nie tylko wśród rodziców oraz dyrektorów wspomnianych placówek, ale także wśród samorządowców.

Myślicie, że to dobry moment na otwieranie żłobków i przedszkoli? A może jednak jesteście zdecydowanymi przeciwnikami tej decyzji?

Zdjęcie główne: istockphoto.com

Komentarze
Kiedy uczniowie wrócą do szkół? Nowe stanowisko MEN
Styl życia Kiedy uczniowie wrócą do szkół? Nowe stanowisko MEN
6 maja do przedszkoli i żłobków wrócą najmłodsze dzieci. Co jednak z uczniami szkół podstawowych oraz ich starszymi kolegami? Minister edukacji Dariusz Piontkowski zabrał głos.

4 maja w poniedziałek, szef MEN Dariusz Piontkowski poinformował o decyzji dotyczącej powrotu dzieci do szkół. Według obecnych rozporządzeń, uczniowie nie wrócą do placówek do 24 maja . Decyzja może się jednak zmienić? Jak zaznaczył minister zdrowia, sytuacja epidemiologiczna prawdopodobnie ulega stabilizacji, a liczba zarażeń nie wzrasta gwałtownie w ciągu ostatnich dni. W porównaniu do pozostałych krajów europejskich, Polska została dotknięta koronawirusem w mniejszym zakresie. To wpływa na dalsze decyzje rządu, również w kwestiach edukacji. Zobacz także: Część sklepów zniknie z galerii handlowych - wśród nich Reserved i Mohito   Źródło: RAFAL OLEKSIEWICZ/REPORTER Data powrotu dzieci do szkół Dzieci nie wrócą do szkół w maju? Dariusz Piontkowski zaznaczył, że decyzja zostanie podjęta dopiero pod koniec miesiąca. Istnieje prawdopodobieństwo, że klasy 1-3 zakończą rok szkolny stacjonarnie. Dla starszych klas jest to mało prawdopodobne. Oznacza to, że uczniowie klas 4. i wyższych mogą liczyć się z powrotem do placówek dopiero po wakacjach.  Wydaje się, że za dwa, trzy tygodnie będziemy mogli podjąć decyzję, by uruchomić opiekę w kolejnej grupie wiekowej. Już podczas podejmowania decyzji o otwarciu żłobków i przedszkoli zastanawialiśmy się nad uczniami klas podstawowych, klas 1-3. Na razie jeszcze takie decyzje nie zapadły, ale być może pod koniec maja zdecydujemy się na otwarcie opieki w tych klasach młodszych - przyznał Dariusz Piontkowski na antenie Programu 1. Polskiego Radia. Szef MEN zaznaczył również, że będzie to trudne ze względów organizacyjnych. Powrót dzieci do szkół będzie wymagał stworzenia mniejszych grup, tak jak obowiązywać to będzie od 6 maja w przedszkolach . Według niego dzięki temu samorządy, które otworzą żłobki i przedszkola będą w stanie samodzielnie zorganizować się i przygotować na rozpoczęcie edukacji...

Przeczytaj
przedszkola a koronawirus
Styl życia Limit dzieci w przedszkolach będzie zniesiony? Premier odpowiada
Czy limit dzieci w przedszkolach niebawem zostanie zniesiony? Premier zabrał głos w tej sprawie.

Od 6 maja dzieci mogą powracać do przedszkoli, ale w ograniczonej liczbie. Wprowadzone przez rząd obostrzenia (maksymalnie 12 osób w grupie - przyp. red.) są dla przedszkoli uciążliwe, więc wypatrują kolejnych zmian. Premier Mateusz Morawiecki podczas forum gospodarczego Polskiego Funduszu Rozwoju "Tarcza dla polskich firm i pracowników" opowiedział o planach rządu.  Zwiększenie wysokości limitów w przedszkolach będzie zależało od tempa zwalczania koronawirusa.  Mogę powiedzieć z dużym prawdopodobieństwem, że zmiana limitów dzieci przebywających (...) w jednym pomieszczeniu nastąpi zapewne w niedługim czasie , ale wprost proporcjonalnie zależy to od tempa zwalczania koronawirusa - mówił premier.  Limit dzieci w przedszkolach Niektóre przedszkola przyznają, że brakuje im miejsc, więc wypatrują zwiększenia liczby dzieci w przedszkolach . Premier przyznał, że rząd nad tym myśli, ale wszystko zależy od dalszego rozwoju epidemii.  Nie możemy powiedzieć ze 100 proc. pewnością, co będzie za tydzień, czy dwa. (...) Tak jak dzisiaj obserwujemy trendy nowych zakażeń i zachorowań, nowych ognisk zachorowań, to wydaje się, że one są pod kontrolą. Jeszcze nie opanowaliśmy wirusa całkowicie, ale jest on pod coraz lepszą kontrolą. Coraz częściej mówi się, że czeka nas spowolnienie epidemii - możliwe, że stanie się to już pod koniec maja. Bardzo prawdopodobne zatem, że wtedy rząd zajmie się dalszym znoszenie obostrzeń m.in. w przedszkolach.  Zobacz także: Czy w tym roku polecimy na wakacje? Minister zdrowia o ruchu lotniczym ZdjęcieL istock

Przeczytaj
Otwarcie salonów fryzjerskich
Styl życia Otwarcie salonów fryzjerskich - rzecznik rządu podaje termin
Salony fryzjerskie i kosmetyczne pozostają zamknięte. Rzecznik rządu Piotr Müller wskazał realny termin ich ponownego otwarcia.
Marta Średnicka
kwiecień 30, 2020

Ogłoszona została druga tura odmrażania gospodarki . 4 maja otwarte zostaną hotele, muzea, biblioteki, galerie sztuki, ale także galerie handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe z zachowaniem szczególnych środków ostrożności. W maju rodzice będą mogli posłać również dzieci do żłobków i przedszkoli. Co jednak z salonami fryzjerskimi i kosmetycznymi? Rzecznik rządu, Piotr Müller rozwiał wątpliwości w programie Polsat News. Zobacz także: Jest data otwarcia przedszkoli i żłobków. A co z zasiłkiem opiekuńczym? Cztery etapy znoszenia ograniczeń związanych z #koronawirus ⤵️⤵️⤵️ ❗️ Decyzja o przejściu do kolejnego etapu zostanie podjęta po spełnieniu niezbędnych warunków: ➡️ analiza przyrostu zachorowań, ➡️ wydajność służby zdrowia, ➡️ realizacja wytycznych sanitarnych. pic.twitter.com/5e5nXIvVT7 — Kancelaria Premiera (@PremierRP) April 16, 2020 Kiedy otwarcie salonów fryzjerskich? W programie Polsat News "Wydarzenia i Opinie" rzecznik rządu został zapytany o kolejny, trzeci etap odmrażania gospodarki i kluczowe dla branży beauty ponowne otwarcie salonów fryzjerskich i kosmetycznych. Według niego realny termin to połowa maja .  Liczymy na to, że jeżeli liczba zachorowań nie zwiększy się i wszyscy będziemy się stosować do tych standardów, które obowiązują, takich jak noszenie maseczek w miejscach publicznych, to faktycznie będzie to możliwe - przyznał Piotr Müller.  Salony fryzjerskie zostaną otwarte więc w przewidzianym w prognozach otwierania gospodarki terminie. Być może poprzedzą inne działania rządu. Odparł również zarzuty wobec wysokiego reżimu sanitarnego nakładanego na salony. Otwieranie każdego kolejnego sektora   to jest zwiększanie tej liczby (przyp. red. kontaktów społecznych). Musimy robić to na tyle rozsądnie, w sposób rozłożony w czasie, by weryfikować, czy służba zdrowia nadal jest w stanie...

Przeczytaj
Jest data otwarcia żłobków i przedszkoli. A co z zasiłkiem opiekuńczym?
Styl życia Jest data otwarcia żłobków i przedszkoli. A co z zasiłkiem opiekuńczym?
Żłobki i przedszkola otwarte już w maju. Dla rodziców, którzy nie mogą z nich skorzystać przedłużony zasiłek opiekuńczy. To najnowsze dane z konferencji premiera Mateusza Morawieckiego i Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego.
Marta Średnicka
kwiecień 29, 2020

Podczas konferencji dotyczącej łagodzenia obostrzeń, premier Mateusz Morawiecki podał kilka ważnych dat, które wpłyną na gospodarkę i ułatwią funkcjonowanie rodzicom najmłodszych dzieci. Padły konkretne deklaracje odnośnie żłobków i przedszkoli, a także zasiłku opiekuńczego.  Zobacz także: Czy musimy przyjąć mandat za brak maseczki? Kiedy otwarte zostaną żłobki i przedszkola? Od 6 maja otwarcie żłobków i przedszkoli. Dla osób, które nie będą mogły oddać dzieci do przedszkola czy żłobka, będzie dalej zasiłek opiekuńczy. Zachęcamy żeby jednostki samorządowe otwierały żłobki i przedszkola. My zapewnimy środki dezynfekujące - przyznał Mateusz Morawiecki.  Łukasz Szumowski przypomniał jednak, że powrót dzieci do placówek musi odbywać się w reżimie bezpieczeństwa. Dotyczy to m.in. formowania grup dzieci. Szef resortu zdrowia rekomendował konsultowanie decyzji ze specjalistami.  Jak przyznali politycy, kolejne etapy będą ogłaszane w cyklu co dwa tygodnie, choć premier zaznaczył, że może dojść do przyspieszenia. Takie decyzje na ten moment jednak jeszcze nie zapadły. Cztery etapy znoszenia ograniczeń związanych z #koronawirus ⤵️⤵️⤵️ ❗️ Decyzja o przejściu do kolejnego etapu zostanie podjęta po spełnieniu niezbędnych warunków: ➡️ analiza przyrostu zachorowań, ➡️ wydajność służby zdrowia, ➡️ realizacja wytycznych sanitarnych. pic.twitter.com/5e5nXIvVT7 — Kancelaria Premiera (@PremierRP) April 16, 2020 Do kiedy będzie obowiązywał zasiłek opiekuńczy? Początkowo zasiłek opiekuńczy miał obowiązywać do 3 maja, ale do Sejmu wpłynęła jednak autopoprawka do nowej wersji tarczy antykryzysowej. Termin został wydłużony do 24 maja. Będzie to ostatni dzień, w którym rodzicom będzie przysługiwało świadczenie.  Zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom dzieci do 8. roku życia oraz ubezpieczonym rodzicom...

Przeczytaj