
Podczas ostatniej konferencji premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że 6 maja zostaną otwarte żłobki i przedszkola. Dodał jednak, że ostateczna decyzja należy do samorządowców, a ci już teraz zapowiedzieli protest. Mimo zapewnień, że zostaną dostarczone odpowiednie środki sanitarne (płyny do dezynfekcji i mydła), władze wielu polskich miast wyraźnie sprzeciwiają się decyzji otwierania tych placówek w tym momencie.
Pojawiają się głosy, że rząd dał zbyt mało czasu, aby przygotować cały system opieki nad najmłodszymi oraz pracownikami.
Otwieranie żłobków i przedszkoli stoi pod znakiem zapytania
Drugi etap odmrażania gospodarki rusza oficjalnie po pierwszym weekendzie majowym. Otwarte zostaną galerie handlowe, ale również żłobki i przedszkola. Mimo że w obu tych przypadkach warunkiem otwarcia są szczególne zasady sanitarne, najwięcej kontrowersji budzi u włodarzy miast kwestia placówek opiekuńczych i oświaty. Samorządowcy wyrazili głośny sprzeciw na ustalenia rządu w kwestii otwierania żłobków i przedszkoli.
Prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński, z uwagi na najwyższy od kilku dni wskaźnik zachorowań na COVID-19 w województwie śląskim, niemal natychmiast podjął decyzję o nieotwieraniu żłobków i przedszkoli. Jak to wygląda w innych miastach? Wcale nie lepiej...
Najbardziej prawdopodobna jest opcja, że 6 maja nie otworzymy żłobków i przedszkoli. Nie wyobrażam sobie, że my puszczamy to wszystko na żywioł, pozwalamy na to, by od 6 maja żłobki i przedszkola działały w normalnym zakresie. To, że premier wydaje taki komunikat, nie oznacza, że my wrócimy do normalnej działalności żłobków i przedszkoli, bo to byłoby w mojej ocenie szaleństwem. Mamy jakieś komunikaty, żeby nosić maski. Przecież dzieci w przedszkolach nie będą nosiły masek, bo to niemożliwe – powiedział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania podczas konferencji prasowej.
Prezydent Jaśkowiak wskazał, że przed otwarciem żłobków i przedszkoli należy zapewnić bezpieczeństwo personelowi tych placówek. Wszystkie decyzje będą konsultowane z lekarzami, ponieważ potrzebny jest też sposób na bezpieczne dowożenie i odbieranie dzieci.
Podobną decyzję podjął Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy. W Warszawie ani żłobki, ani przedszkola nie zostaną uruchomione, dopóki nie pojawi się jasny komunikat ze strony państwa w sprawie bezpiecznego powrotu dzieci i pracowników do tych placówek.
(...) Jeśli więc pytacie mnie Państwo – warszawianki i warszawiacy – w komentarzach, w wiadomościach prywatnych o to, czy faktycznie żłobki i przedszkola będą w Warszawie otwarte 6 maja, odpowiadam: NIE. Czekamy na szczegółowe wyjaśnienia ze strony rządu i centralnych służb sanitarnych, jak bezpiecznie zorganizować pracę żłobków i przedszkoli. Bez tych wyjaśnień nie podejmę decyzji o uruchomieniu tych placówek. Przerzucanie przez rząd odpowiedzialności na samorządy jest skrajnie nieodpowiedzialne - napisał na Facebooku Rafał Trzaskowski.
Rząd ogłosił dziś otwarcie przedszkoli i żłobków 6 maja. W szczycie epidemii, bez twardej rekomendacji ministra zdrowia....
Opublikowany przez Rafała Trzaskowskiego Środa, 29 kwietnia 2020
Nowe zasady funkcjonowania żłobków
Pojawiły się wytyczne, którymi zostaną obarczeni zarówno opiekunowie, jak i rodzice. Należy ich bezwględnie przestrzegać, aby nie doprowadzić do rozprzestrzeniania się wirusa. Do tej pory było jedynie wiadome, że jeśli w domu przebywa ktoś na kwarantannie lub ma wyraźne objawy koronawirusa, rząd zakazał posyłania takich dzieci do żłobków i przedszkoli.
- Wiadomo już, że dzieci nie będą musiały nosić maseczek.
- W sali może przebywać dwanaścioro dzieci w jednej grupie, z możliwością dodania do niej dwójki dzieci.
- Dzieci będą mogły spędzać czas na powietrzu i spożywać razem posiłki.
- Obowiązuje zakaz wychodzenia na zewnętrzny plac zabaw. Można korzystać wyłącznie z tego, który należy do żłobka czy przedszkola.
- Przed otwarciem placówek sale mają zostać wywietrzone, a wszystkie powierzchnie i zabawki zdezynfekowane. Tak trzeba będzie postępować codziennie.
Na jaw wychodzą kolejne zasady, które dla wielu placówek są wręcz niemożliwe do tak szybkiego wprowadzenia...
Właśnie dotarły do nas trzy strony wytycznych, jakie trzeba spełnić, by zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i pracownikom placówek i na razie sprawdzamy, czy w ogóle będzie to możliwe. (...) Nie będziemy mogli otworzyć przedszkoli 6 maja, bo wiele wymagań, zawartych w wytycznych, rodzi kolejne problemy do rozwiązania, np. miałyby obowiązywać ograniczenia co do liczby dzieci. Jeśli do placówki uczęszcza 300 dzieci, to jak mam przekazać rodzicom, że co trzecie nie powinno przychodzić do przedszkola? Wyeliminowani z pracy z najmłodszymi mają być pracownicy powyżej 60 lat, a część naszych opiekunek jest w takim wieku - wyjaśniła Moskwa-Wodnicka. - powiedziała wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa-Wodnicka.
Okazuje się, że pierwszeństwo przebywania w tych instytucjach mają dzieci pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu. Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział, że w takiej sytuacji zasiłki opiekuńcze dla pozostałych rodziców zostaną przedłużone. Tam gdzie przedszkola i żłobki będą zamknięte, te świadczenia również nadal będą wypłacane. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg powiedziała z kolei, że zasiłki opiekuńcze zostaną zapewnione do 24 maja. Jak na razie wniosków o przyznanie tego świadczenia wpłynęło 580 tysięcy.
Prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk, podkreślił z kolei, że wytyczne te są "nieostre i nie były one konsultowane z samorządami". Wkrótce mają jednak pojawić się wytyczne GIS-u z zaleceniami zarówno dla dzieci, jak i opiekunów.
Czy żłobek i przedszkole podczas koronawirusa są obowiązkowe?
Podczas kolejnej, czwartkowej konferencji minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślił, że posyłanie dzieci do żłobka czy przedszkola nie jest obowiązkiem. To bez wątpienia możliwość dla rodziców, którzy wracają do pracy, ale nie mają możliwości zapewnienia dziecku opieki.
Wygląda na to, że decyzja o otwarciu żłobków i przedszkoli to przysłowiowy kij w mrowisku, który wywołał dezorientację nie tylko wśród rodziców oraz dyrektorów wspomnianych placówek, ale także wśród samorządowców.
Myślicie, że to dobry moment na otwieranie żłobków i przedszkoli? A może jednak jesteście zdecydowanymi przeciwnikami tej decyzji?
Zdjęcie główne: istockphoto.com