klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
Zniesiono kolejne obostrzenia
Styl życia

Zniesiono kolejne obostrzenie w związku ze swobodnym przemieszczaniem się

6 maja zniknęło kolejne z obostrzeń. Od środy wypożyczać możemy rowery miejskie i korzystać z nich w przestrzeni publicznej.

W kwietniu w związku z epidemią koronawirusa rząd wprowadził obostrzenia dotyczące sposobu poruszania się i przemieszczania. W związku z ich ograniczeniem mogliśmy wychodzić z domu jedynie w celach zarobkowych, jak również załatwiając sprawy pierwszej potrzeby typu zakupy. Od 1 kwietnia obowiązywał również zakaz wypożyczania rowerów miejskich. Był on powszechnie krytykowany ze względu na niezakłócone funkcjonowanie wypożyczalni hulajnóg, skuterów, czy samochodów. W środę 6 maja ban na rowery został jednak zniesiony.

Zobacz także: Zasady bezpiecznych zakupów w galerii zdaniem wirusologa - zgadzają się z wytycznymi?

Zniesiono kolejne obostrzenia - rowery miejskie

Źródło: DONAT BRYKCZYNSKI/REPORTER

Szokująca wypowiedź Violi Kołakowskiej o śmierci Krzysztofa Krawczyka! Aż ciężko uwierzyć...

Zniesienie obostrzeń dotyczące rowerów miejskich

Rowery miejskie zostały przywrócone już w większości punktów, jednak nie we wszystkich. Początkowo pojawią się w Częstochowie, Poznaniu, Katowicach, Wrocławiu, Łodzi i Warszawie. Ostatecznie mają się pojawić w 40 miastach a firmy mają zapewnić ok. 15 tys. sztuk sprzętu na 1,3 tys. stacji.

Wypożyczalnie zaczęły działać w kilkudziesięciu miastach i na kilku obszarach, ale jeszcze do 1 czerwca stopniowo będą uruchamiane systemy w Tychach, Pszczynie, Goczałkowicach-Zdroju, Otwocku i Kędzierzynie-Koźlu - poinformowali przedstawiciele firmy Nextbike Polska, jednego z największych operatorów. 

Wypożyczając rower miejski wciąż obowiązują jednak zasady bezpieczeństwa i zachowania społecznego dystansu. Premier Mateusz Morawiecki prosił również użytkowników, by posiadali ze sobą środki dezynfekujące. Mają być one uzupełnieniem dla środków higieny, jakie stosować będą firmy.

Elementy systemu będą dezynfekowane. Podobnie jak miało to miejsce przed wprowadzeniem rządowego ograniczenia, operator Veturilo - firma Nextbike Polska - w ramach prac serwisowych i relokowania jednośladów, specjalnymi preparatami będzie czyścił kierownice, siodełka, linki z kodem, a także ekrany dotykowe w terminalach stacji. Jednocześnie zachęcamy użytkowników Veturilo do prowadzenia rowerów w rękawiczkach - zaznaczyła rzeczniczka Urzędu m.st. Warszawy Karolina Gałecka. 

Zobacz także: Czy w tym roku polecimy na wakacje? Odpowiedź szefa resortu zdrowia

Źródło zdjęcia głównego: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Komentarze
Nowe zalecenia w związku z powrotem do pracy od Państwowej Inspekcji Pracy
Styl życia Nowe zalecenia w związku z powrotem do pracy od Państwowej Inspekcji Pracy
Zalecenia dla pracodawców opublikował główny inspektor pracy Wiesław Łyszczek w oficjalnym komunikacie wydanym w związku ze stopniowym powrotem do normalnego funkcjonowania i łagodzenia obostrzeń.

Wraz z łagodzeniem obostrzeń i otwarciem poszczególnych sektorów gospodarki, zbliża się powrót pracowników na swoje stanowiska pracy. W związku z tym utrzymane zostaną szczególne zasady bezpieczeństwa.  Państwowa Inspekcja Pracy wydała opracowane zalecenia dotyczące środków ostrożności . Równocześnie zaznacza, że mogą zostać one zwiększone wraz z rozwojem epidemii koronawirusa i zwiększeniem liczby zakażeń w kraju. Zobacz także: Wrócą obostrzenia w związku z koronawirusem? Słowa ministra niepokoją Źródło: iStock Zalecenia bezpiecznego powrotu do pracy od PIP W zaleceniach Państwowej Inspekcji Pracy pojawiły się wzmianki o lęku i stresie, jaki pojawia się u pracowników. To oni mają brać udział w ocenie stopnia ryzyka, a co za tym idzie uczestniczyć w weryfikacji, czy zmiany wprowadzone w sposobie pracy są dla nich bezpieczne, również z punktu widzenia zdrowia psychicznego. Na tym etapie konieczne jest stworzenie planu działań. O każdej zmianie pracodawca musi poinformować pracowników przed wznowieniem pracy . Wiąże się z tym duża dawka negatywnych emocji, napięcia i niepewności. Niepokój i poczucie realnego niebezpieczeństwa, bo wirusa nie widać, a zarażać można bez objawów chorobowych, zwiększa stres całego zespołu pracowników. Taka negatywna sytuacja nie tylko ujemnie oddziałuje na kondycję psychofizyczną załogi, ale wpływa także na ich reakcje i zachowania podczas pracy - wskazuje PIP. Wprowadzone mogą zostać m.in. następujące środki minimalizujące zagrożenie : oddzielenie stanowisk pracy przegrodami , sprawna i wydajna wentylację pomieszczeń pracy, wprowadzenie półmasek np. FFP2 i FFP3, zmianowość na stanowiskach pracy, zwiększenie czasu trwania i liczby przerw, angażowanie wyłącznie wykwalifikowanych pracowników do określonej pracy i zadań, zwiększenie częstości sprzątania pomieszczeń - w tym sanitarnych,...

Przeczytaj
Mateusz Morawiecki
OLIVIER MATTHYS/AFP/East News
Newsy Cała Polska czerwoną strefą - nowe obostrzenia większe niż wiosną
Na konferencji premiera w związku z rosnącą liczbą zarażeń koronawirusem podano nowe zalecenia i zakomunikowano nowe obostrzenia, które wejdą w życie za niecałe dwa tygodnie.
Marta Średnicka
październik 23, 2020

W piątek 23. października, po godzinie 11 odbyła się konferencja rządu, gdzie premier Mateusz Morawiecki przedstawił nowe obostrzenia i zasady funkcjonowania w czasie pandemii. Są one spowodowane wzrostem liczby zakażeń w ostatnich dniach. Statystyki wskazały już ponad 13 tys. potwierdzonych przypadków dziennie. Nowe obostrzenia w związku ze wzrostem zakażeń na koronawirusa Większość obostrzeń zostanie wprowadzona w życie w ciągu 10-14 dni roboczych. Niemniej jednak, od jutra, czyli soboty Polska staje się czerwoną strefą.  Podczas konferencji ustalono, że: uczniowie szkoły podstawowej w klasach od 4 do 8 będą uczestniczyć w zajęciach w trybie zdalnym, bez opieki dorosłego, młodzież i dzieci w godz. 8-16 nie będą mogły wychodzić samodzielnie z domu, spotykać się z rówieśnikami, ale też przemieszczać, początkowo przez dwa tygodnie lokale gastronomiczne mogą serwować dania jedynie na wynos, zakazana będzie aktywność w grupach pożywnej 5 osób (spotkania, zebrania, ćwiczenia), seniorzy powyżej 70. roku życia nie powinni w miarę możliwości wychodzić z domu (nie jest to jednak zakaz), powstanie Korpus Wsparcia Seniorów jako wsparcie dla starszych, zamknięte zostaną sanatoria, powstaną szpitale tymczasowe (planowane jest 30 tys. dodatkowych łóżek), utrzymany zostanie nakaz zasłaniania ust i nosa.  Zobacz także:   Maseczki ochronne chronią przed koronawirusem? Japonia przeprowadziła badania Jeżeli ta tendencja by się utrzymała, wykładniczego charakteru rozwoju pandemii, będziemy narażeni na ryzyko testowania 20-25 tysięcy zachorowań dzienni. Taki scenariusz jest gorszym od czarnego - zaznaczył premier podczas konferencji. Jak powiedziano, najbliższy tydzień będzie weryfikującym. Podjęte działania mają pozwolić na utrzymanie pandemii i...

Przeczytaj
Zasady funkcjonowania w galeriach
Newsy Nie zrobimy zakupów na Boże Narodzenie w galeriach? Wicepremier jasno odpowiada
Jak ze względu na koronawirusa będzie wyglądało tegoroczne Boże Narodzenie? Wicepremier poniekąd wyjaśnił, czy będziemy mogli zrobić zakupy świąteczne w galeriach handlowych.
Redakcja Wizaz.pl
listopad 11, 2020

Tegoroczne święta Bożego Narodzenia wciąż pozostają wielką niewiadomą w związku z liczbą zakażeń koronawirusem, ale też obecnie obowiązującymi restrykcjami. Czy świąteczne zakupy stacjonarne będą możliwe, czy też częściowy lockdown, nałożony na handel zostanie przedłużony? Na nurtujące Polaków pytania poniekąd odpowiedział Jarosław Gowin. Poinformował o działalności galerii handlowych w okresie przedświątecznym. Czy przez koronawirusa galerie będą zamknięte przed Bożym Narodzeniem? W ubiegłym tygodniu rząd wprowadził restrykcje w związku ze zwiększająca się liczbą zakażonych koronawirusem. Podczas konferencji ogłoszone zostało m.in. zamknięcie galerii handlowych, jak i stacjonarnych punktów gastronomicznych. W przypadku pogorszenia stanu pandemii i przekroczenia progu zachorowań na 100 tys. mieszkańców, wprowadzona miała zostać narodowa kwarantanna. Politycy nie odpowiedzieli jednak, jak wyglądać będą święta Bożego Narodzenia. Mają one być inne niż dotychczas. Jarosław Gowin w programie "Tłit" opowiedział o tym, czy jest szansa na otwarcie galerii handlowych w grudniu, żeby umożliwić swobodne zakupy. Zobacz także:  Za 3 miesiące zyskamy odporność na koronawirusa? Doradca premiera: "W ciągu miesiąca przechoruje prawie 6 mln osób"   Wszystko będzie zależało od poziomu zakażeń. Podkreślam, tym razem przyszłość miejsc pracy 100 tys. Polaków, kwestia zamożności całego społeczeństwa, spoczywa na barkach nie tylko rządu i służby zdrowia ale tez każdego z nas.  Co do galerii handlowych proszę przyjrzeć się rozwiązaniom w większości krajów Unii Europejskiej. Tam galerie handlowe są prawie wszędzie wyłączone z użytku. Zdajemy sobie sprawę z tego, że grudzień jest...

Przeczytaj
Sylwester
iStock
Newsy Co z obostrzeniami na Sylwestra? Minister zdrowia deklaruje: "Nie mogę być taki nieludzki"! Co to oznacza?
Adam Michejda
listopad 25, 2020

Po konferencji premiera Mateusza Morawieckiego w ostatni weekend wiemy, jakie zasady w związku z pandemią koronawirusa będą obowiązywały w święta Bożego Narodzenia. Ograniczenie kontaktów i zakaz spotkań w większym gronie ma dotyczyć również Wigilii i świąt. Według rządowych wytycznych powinniśmy je spędzić w gronie osób, z którymi mieszkamy. A jak będzie wyglądał Sylwester? Jakie wytyczne planuje rząd? Minister zdrowia o wytycznych w sprawie imprez sylwestrowych O ewentualne covidowe obostrzenia na Sylwestra portal Wirtualna Polska zapytał ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Jak będą wyglądały w tym roku sylwestrowe imprezy? Wprowadzone przez rząd zasady według zaleceń będą obowiązywały do 27 grudnia. A co potem? Okazuje się, że ewentualne obostrzenia dotyczące Sylwestra poznamy prawdopodobnie tydzień wcześniej. Jak mówił minister Niedzielski, rząd jest "nieelastyczny" do 27 grudnia. - A potem zobaczymy (...). Chcemy teraz działać z co najmniej z tygodniowym wyprzedzeniem w stosunku do wprowadzanych obostrzeń - podkreślił szef resortu zdrowia w programie "Newsroom". Zapytany wprost czy obowiązujący obecnie limit pięciu osób będzie dotyczył również imprez sylwestrowych, Adam Niedzielski odparł: Nie mogę być taki nieludzki . Jego zastępca, wiceminister Waldemar Kraska uważa jednak, że nie powinniśmy w tym roku planować hucznego sylwestra. Nie planujmy sylwestra hucznego, ale raczej spokojnego, także bez fajerwerków - powiedział wiceminister zdrowia w rozmowie z TVP.  Uściśclił też, że limit 5 osób podczas Wigilii dotyczy osób z zewnątrz, które dana rodzina może zaprosić. Jak poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski, ewentualne obostrzenia związane z...

Przeczytaj