klub recenzentki wizaz klub recenzentki wizaz Wejdź
depresja
Styl życia

Życie z depresją - zobaczcie poruszające wideo

Zobaczcie krótką opowieść o tym, jak może wyglądać życie z depresją. Film Polki Katarzyny Napiórkowskiej zdobywa coraz większa popularność w sieci.
Katarzyna Mordalska
grudzień 09, 2015

Granica pomiędzy często obniżonym nastrojem a depresją jest dość cienka. Autorka kieruje film do wszystkich osób, które nie rozumieją mechanizmu depresji. Wideo bardzo dobrze wpisuje się w misję edukacyjną – być może po jego obejrzeniu łatwiej będzie nam rozpoznać chorobę u kogoś bliskiego lub nawet zdiagnozować ją u siebie.

Aby dowiadywać się więcej o depresji i możliwościach pomocy, autorka zachęca do śledzenia swojego kanału, gdzie będzie udostępniała stosowne treści.

„Niska samoocena i brak poczucia sensu życia stają się nieznośne. W końcu orientujesz się, że nie możesz dłużej tak żyć. Mogą wydarzyć się dwie rzeczy: albo szukasz pomocy, albo…” Zobacz wideo!

Komentarze
Smutny chłopiec
Fotolia
Styl życia Dziecko z depresją. Liczba przedszkolaków potrzebujących opieki psychiatrycznej rośnie
Liczba dzieci, które potrzebują opieki psychiatry rośnie w zawrotnym tempie. Przedszkolaki trafiają do lekarzy z problemami takimi jak: lęki, nadpobudliwość i agresja- informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Depresja u dzieci to coraz poważniejszy problem.
Lena Grabowska
maj 04, 2015

Z danych resortu zdrowia wynika, że w 2014 roku z opieki psychiatrycznej skorzystało 23,5 tysiąca dzieci między 4. a 6. rokiem życia . Jest to o 3 tysiące więcej niż trzy lata temu. Renata Tokarz-Czart, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży w szpitalu im. Babińskiego w Łodzi komentuje sytuację: „Kiedyś mieliśmy 17 łóżek, a teraz 30 i wszystkie są zajęte, na przyjęcie do szpitala trzeba czekać.” Dodaje, że na oddział trafiają dzieci z zaburzeniami snu, nadpobudliwością, moczeniem nocnym i stanami lękowymi. Winę za taki stan rzeczy ponoszą rodzicie , którzy między innymi stosują niespójny i niejasny dla dziecka system wychowawczy, opierają się na tzw. bezstresowym wychowaniu lub fundują dzieciom stres związany z rozwodem. Jak rozpoznać depresję u dziecka? Depresja u najmłodszych objawia się podobnie jak u dorosłych . Rodziców powinny zaniepokoić następujące objawy : przygnębienie, smutek ograniczenie lub rezygnacja z ulubionych aktywności nadpobudliwość lub spowolnienie zaburzenia koncentracji uwagi poczucie bezradności obniżone poczucie własnej wartości zwiększony lub zmniejszony apetyt spadek energii zaburzenia snu Depresja u dzieci jest też równie niebezpieczna co u dorosłych. Pomocy należy szukać u specjalistów. Sprawdź czego nigdy nie wolno mówić dziecku oraz jak sobie radzić ze złością dziecka . Obejrzyj też film na temat dziecięcej depresji .

Przeczytaj
Styl życia Czego nie wolno mówić osobie cierpiącej na depresję?
Wydaje się, że o depresji powiedziano i napisano już niemal wszystko. Ale cała wiedza traci na znaczeniu, gdy bliska Ci osoba zaczyna się borykać z tą chorobą. Jak postępować, by jej pomóc?
Marta Tabiś-Szymanek
październik 30, 2016

36-letnia Alina od lat cierpi na depresję. - To przychodzi znienacka. Wcale nie jest tak, że w moim życiu musi się stać coś złego. Po prostu budzę się rano i nie mam na nic siły. Nie chce mi się z nikim rozmawiać - opowiada. – Idę do pracy i staram się schować za komputerem, by nie usłyszeć po raz setny pytania: „A co masz taki zły humor?". Ludzie oczekują wtedy konkretnych odpowiedzi. Dostałam mandat, mam chore dziecko, pokłóciłam się z mężem. A ja nie mam dla nich takich odpowiedzi. Po prostu jest mi źle.  Alina przyznaje, że kilku znajomym przyznała się do depresji i... nie zamierza więcej tego robić. – Wszyscy to bagatelizowali. Słyszałam: „Przecież jesteś zdrowa, mąż cię nie zdradza, masz dobrą pracę. Jakie ty masz powody do depresji?" - opowiada. – Mój mąż na początku starał mi się pomóc, teraz przeszliśmy do stanu „trzeba przetrwać". Gdy mam depresję, stara mi się nie wchodzić w drogę. Niestety, nie jestem w stanie brać urlopu, gdy mam depresję. I zdarza mi się usłyszeć w pracy: „Znowu masz focha?" Zobaczcie także:   Strach przed zakupami, własnym odbiciem... Te kobiece fobie potrafią utrudnić życie Postępowanie z osobą chorą na depresję nie jest łatwe. Dlaczego? Nieustanne cierpienie i niezdolność do działania często budzą w innych niechęć. Gdy chora jest bliska nam osoba,  boimy się o nią i chcemy jej pomóc. Szybko pojawia się  wielka frustracja, gdy wszelkie próby wsparcia okazują się nieskuteczne. Chcąc poprawić czyjąś sytuację i samopoczucie, często nieświadomie i niezamierzenie jeszcze bardziej szkodzimy choremu. Próbując go rozweselić, dajemy dowód na to, że nie rozumiemy mechanizmów zaburzenia. Przede wszystkim warto pamiętać, że depresja to nie zwykły smutek, a choroba. Cierpiąca na nią osoba nie jest w stanie „ot tak” poczuć się lepiej. Do tego potrzebna jest profesjonalna pomoc oraz ogromne wsparcie bliskich....

Przeczytaj
Styl życia Chandra czy już… depresja? Jak to rozpoznać?
Budzisz się rano i... najchętniej nie wychodziłabyś z łóżka. Nie masz energii, jesteś rozdrażniona, nic nie sprawia Ci radości. Jak rozpoznać, czy to tylko chwilowa chandra, czy może depresja sezonowa? Zapytaliśmy o to specjalistę.
Aneta Wikariak
listopad 12, 2016

„Nic mi się nie chce”, „Nie mam na nic siły” - ile razy w tym tygodniu taie myśli przeszły Ci przez głowę? Nie jesteś w tym osamotniona. Większość z nas (podobno aż ok. 90% populacji!) gorzej funkcjonuje w okresie jesienno-zimowym. O ile jesteśmy w stanie radzić sobie z codziennymi obowiązkami, nie ma powodów do niepokoju. Zdarzają się jednak osoby, u których wymienione wyżej objawy są tak nasilone, że spełniają kryteria depresji . Specjaliści potrafią już rozpoznać depresję po zdjęciach, które publikujesz na Instagramie. Depresja sezonowa, czyli sezonowe zaburzenie afektywne (SAD – Seasonal Affective Disorder) to nawracające epizody depresyjne, zaczynające się każdego roku w okolicach października lub listopada. Utrzymują się one przez całą zimę, aż do marca lub kwietnia. Szacuje się, że na zaburzenie to cierpi od 2 do 10% społeczeństwa (w zależności od rejonu geograficznego). Częściej dotyka ono kobiety niż mężczyzn. Zdarza się, że cierpią na nie nawet małe dzieci, jednak najczęście pojawia się między 20. a 40. rokiem życia. Jeśli masz podejrzenia, że problem dotyczy również ciebie – nie zwlekaj z poszukiwaniem profesjonalnej pomocy. Zwracaj też uwagę na bliskie Ci osoby, czy nie borykają się z depresją - łatwo można im zaszkodzić, gdy w porę nie udzieli im się pomocy. Jak poradzić sobie z jesienną chandrą? Kiedy należy rozpoznać depresję sezonową? O odpowiedzi na te pytania poprosiłyśmy psychologa i terapeutę Jarosława Zabojszcza. Wielu z nas kiepsko znosi nadejście jesieni. Jesteśmy ospali, przygnębieni... I nic nam się nie chce... Dlaczego tak się dzieje? To typowe objawy tzw. „depresji sezonowej". Pojawiają się w okresie jesienno-zimowym, a znikają wiosną. Chociaż u niektórych i na wiosnę pojawiają się objawy "przesilenia". Dzieje się tak głównie z powodu zmniejszonej ilości światła, jaka dociera do naszych oczu. Wtedy...

Przeczytaj
Styl życia Karolina Plachimowicz z "Projektu Lady" oddała córkę? Podjęła odważną decyzję
Karolina Plachimowicz zdobyła się na odwagę i nie tylko przekazała opiekę nad córką jej ojcu, ale również opowiedziała o problemach psychicznych.
Milena Majak
październik 28, 2019

Instagram Karoliny zazwyczaj był wypełniony zdjęciami typu selfie oraz takimi, na których było widać jej córeczkę . Uwielbiała się nią chwalić. Od jakiegoś czasu jest jej tam coraz mniej, o co zaniepokojeni fani nie omieszkali wielokrotnie pytać. Była uczestniczka "Projektu Lady" zdecydowała się na  szczere wytłumaczenie . Karolina Plachimowicz oddała córkę ojcu Karolina ma 27 lat i mimo że pochodzi z Rzepina, na stałe mieszka w Holandii, gdzie pracuje jako stylistka fryzur. Zajmuje się doczepianiem włosów . Ma kilkuletnią córeczkę Joleen, ale jest rozwiedziona z jej ojcem. Mimo to przez bardzo długi czas wydawała się być szczęśliwą kobietą , a humorki obserwatorów znosiła z uśmiechem na twarzy.  To nie żadna tajemnica, że wiele osób krytykuje Karolinę Plachimowicz . Jej kontrowersyjny wizerunek często jest powodem sporów w komentarzach. Sama wywołała jeszcze większą burzę, gdy na Instagramie zaczęła pokazywać  zdjęcia prosto ze stołu operacyjnego . Wszystkie zabiegi, którym się poddała odbiły się szerokim echem w mediach. Internauci zarzucali jej, że nie potrafi zaakceptować własnego wyglądu i próbuje udawać kogoś, kim nie jest . Wyświetl ten post na Instagramie. Post udostępniony przez Karolina Plachimowicz (@karolina_plachimowicz) Paź 20, 2019 o 11:08 PDT Okazuje się, że to wszystko najwidoczniej było tylko grą pozorów , która miała poprawić jej stan psychiczny. Karolina nigdy nie dała po sobie poznać, że coś jest nie tak. Do czasu. Obecnie przeżywa tak trudne chwile, że zdecydowała się oddać córkę pod opiekę ojca . Mimo że nie była to łatwa decyzja, kieruje się wyłącznie dobrem dziecka. Kochani, z powodu tego, że się bardzo interesujecie: tak, moje dziecko oficjalnie mieszka teraz u taty. Nie jest to żadna decyzja podjęta przez sąd, tylko...

Przeczytaj